PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka pompa ciepła 7kw? Jak duży zbiornik CWU i ile mocy doliczyć?



Damian1M
04-04-2022, 20:41
Chcę zakupić pompę ciepła. Wykonane OZC wskazuje, że dom przy -20 potrzebuje 5,8 KW na ogrzewanie (razem z wentylacją). Do tego dochodzi CWU (zakładam 0,5 - 0,8 KW). Dom ma 100% podłogówki, wylewka 8 cm.
Wybór pada na 7 KW bo chyba 5 KW będzie za mała? Idealna byłaby pewnie 6KW ale mało która firma ma taką. Sporo czytałem o tym, że lepiej dać za małą pompę niż za dużą ale już sam mam mętlik w głowie.
Pompa będzie jedynym źródłem ogrzewania. Czy są takie pompy w wersji 3F? Zabezpieczenie przelicznikowe to 25A. W instrukcjach pomp wymagane zabezpieczenie to 20A. Jak dam 20A to nie będzie selektywności.
Zastanawiam się nad splitami LG Therma V i Panasonic J. Czy ktoś doradzi co wybrać?
Mam również pytanie w sprawie zbiornika CWU. Wszyscy proponują 300l z jak największą wężownicą. Czy dla 3 osób potrzebuję aż tyle?

matyspio
05-04-2022, 08:27
Ja też na razie na etapie wyboru pompy, zastanawiam się nad Panasonic i Rotenso.
U mnie zapotrzebowanie koło 8 kW takie pompy ma Rotenso z Panasonica musiał bym brać raczej 9kW.
Chociaż po wyrysowaniu punktów biwalentnych wychodzi, że ta 9kW za duża raczej.
Panasonic 7kW: -10C
Rotenso 8kW: -13C
Panasonic 9kW: -17C
Podobno Panasonic ma kiepski serwis, to mnie tak trochę zniechęca. Najbliżej mnie jest serwis Rotenso a to i tak z 60km.
Zasobnik 300L to jak dla mnie spora przesada, ja skłaniam się max do 120-140L dla 2 osób.
Według danych dla jednostki Aquarea HP J 7-9 kW zabezpieczenie to 25A i 16A na grzałkę

Andrzej5101
05-04-2022, 08:50
dom przy -20 potrzebuje 5,8 KW na ogrzewanie (razem z wentylacją).
Dom ma 100% podłogówki, wylewka 8 cm.
Wybór pada na 7 KW bo chyba 5 KW będzie za mała?
Pompa będzie jedynym źródłem ogrzewania. Czy są takie pompy w wersji 3F?
Zabezpieczenie przelicznikowe to 25A. W instrukcjach pomp wymagane zabezpieczenie to 20A. Jak dam 20A to nie będzie selektywności.
Zastanawiam się nad splitami LG Therma V i Panasonic J.
Mam również pytanie w sprawie zbiornika CWU. Wszyscy proponują 300l z jak największą wężownicą. Czy dla 3 osób potrzebuję aż tyle?
Oprócz mocy, jakie jest zapotrzebowanie na energię w kWh/rok?
Czy masz instalacje PV? - jakiej mocy?
Na PC wystarczy 25 A, ale dla domu należy mieć minimum 32 A
3 osoby rozwojowe? czy lubią się dużo kąpać?
3-fazowe są od 9 kW wzwyż

vr5
05-04-2022, 09:12
6 kW są produkowane przez firmę na literę "D". Są stosunkowo drogie.
Te na R32 mają bardzo dobre osiągi nawet przy -20 st. C. (bez wspomagania grzałką). Bez wspomagania grzałką oznacza znacznie mniejszy pobór prądu, czyli powinno wystarczyć mniejsze zabezpieczenie prądowe.

Ale jak na prawdę potrzebujesz na wszelki wypadek rezerwę mocy to są z grzałkami 9 kW - te są 3 fazowe.

Ja mam starszy model na R410A i nie używałem nigdy grzałek.

Konsultant Viessmann
05-04-2022, 11:00
Zachęcam do złożenia u nas zapytania ofertowego - to nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje, a nasi specjaliści przygotują wycenę pompy ciepła indywidualnie i bezpośrednio do Twojego domu: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html

Damian1M
05-04-2022, 18:23
Według OZC zapotrzebowanie roczne na ciepło to 7400 kWh.
Na dachu mam PV o mocy 6,4KW.
Zapotrzebowanie na CWU raczej nie będzie duże. Na raz kąpiel będzie brała jedna osoba. Na razie jest dwie osoby dorosłe + dziecko. Bierzemy częściej kąpiele niż prysznic ale w nowym domy może się to zmienić.

Andrzej5101
05-04-2022, 18:52
Według OZC zapotrzebowanie roczne na ciepło to 7400 kWh.
Na dachu mam PV o mocy 6,4 kW.
PC 7kW przy tych parametrach wystarczy a PV 6,4 kW zapewni zasilanie PC całodobowo,
Mniejsze CWU - to tylko konieczność częstszego podgrzewu zbiornika CWU

Damian1M
05-04-2022, 19:17
Posiadam taryfę G11 i raczej nie chciałbym jej zmieniać. Ze względu na PV i lepszy COP chciałbym grzać dom w ciągu dnia (oczywiście oprócz najniższych temperatur). Czy przy moich parametrach mogę założyć SCOP minimum 2?
Chciałbym kupić zbiornik 200l np. Kospel SWP 200, czy on będzie odpowiedni czy lepiej jednak dać 300?

Andrzej5101
05-04-2022, 19:26
Czy przy moich parametrach mogę założyć SCOP minimum 2?
Chciałbym kupić zbiornik 200l np. Kospel SWP 200, czy on będzie odpowiedni czy lepiej jednak dać 300?
SCOP minimum to 3,5 a max to 4,0,
Kospel SWP 200 będzie odpowiedni

Owczar
06-04-2022, 08:28
Jeśli tylko pv produkuje na tyle żeby pokryć pobór pompy w domu już jest tak ciepło, że to bez sensu. Chyba że masz dom w lesie lub małe okna.
G12 - wtedy za to co zabraknie z Pv zapłacisz z drugiej taryfy.
Zbiornik jednak trochę mały - szczególnie jeśli będziesz chciał używać cyrkulacji.
Przy większym będziesz grzał rzadziej, np w ciągu dnia z lepszym COP.