PDA

Zobacz pełną wersję : PC monoblock BOSCH COMPRESS CS7000i czy Zubadan



grusio
12-04-2022, 08:16
Cześć,

Instalator zaoferował mi dwie pompy ciepła. Powiedziałem mu, że chce pompę z wyższej niż z niższej półki

1. 13KW. monobloc BOSCH COMPRESS CS7000i AW 13 ORE-T
2. 10KW Mitsubishi PUD-SHWM100YAA + EHSD9ED

Jak widać bosh to monoblock - do tej pory myślałem, że tylko split a tutaj mam zagwozdkę. Niepokoi mnie, że ten bosh pracuje niby do -20 później co, ognisko w salonie ?

Nowy dom w trakcie budowy:
- Parterowy 198 +48 garaż
- Wszędzie podłogówka (w garaż też)
- oczywiście podgrzewanie wody
- Mój komfort cieplny to 23 stopnie :)

Przemawia do mnie mitsu, bo powinna ogarnąc temat nawet jak będzie bardzo zimno - (zbankrutuje ale nie zamarzne)

exetterenak
12-04-2022, 08:56
Jak widać bosh to monoblock - do tej pory myślałem, że tylko split a tutaj mam zagwozdkę. Niepokoi mnie, że ten bosh pracuje niby do -20 później co, ognisko w salonie ?
Sprężarka da radę do -20*C a potem będzie się wspierać grzałką.

Żeby ocenić czy to dobry wybór musisz znać zapotrzebowanie swojego budynku na ciepło. Najlepiej jeżeli masz OZC.
Na moje oko jeżeli dom nowy wg WT2021 to te PC są za duże ale to już odpowiedź powinien dać projektant domu

matyspio
12-04-2022, 10:08
Niepokoi mnie, że ten bosh pracuje niby do -20 później co, ognisko w salonie ?


Przypomnij sobie kiedy ostatnio widziałeś -20C na termometrze, a jak ci się uda to przypomnij sobie jeszcze ile takich dni było w zimie...

grusio
12-04-2022, 17:45
Wt2021, okna 3 szybowe, 20 styropianu lamda 32 na zewnątrz, 40 cm wełny na suficie(tak jest w projekcie), na razie mam mury.

Pytanie tylko czy ten bosch lepszy czy zubadan. Cena taka sama - zubadan ma ten swój system wtrysku, bosch jako monoblock wydaje się solidniejszy. Co waszym zdaniem będzie lepsze

asolt
12-04-2022, 17:46
...
Na moje oko jeżeli dom nowy wg WT2021 to te PC są za duże ale to już odpowiedź powinien dać projektant domu

Projektant domu, architekt ?, przeciez on nic nie liczy, a do charakterystyki wpisuje taką wartosc aby uzyskac PNB, a jezeli juz to liczy wytrzymałosc konstrukcyjną budynku, tu tu tylko dokladne i rzetelne obliczenia OZC.

lion
12-04-2022, 18:31
zwróć jeszcze uwagę na to, że Mitsu jest na R32, a Bosch to R410

Marco36
12-04-2022, 21:14
Bosche na mój gust to są P.C. na cudzych podzespołach, do tego starej generacji na czynniku R410a.

MItsubishi, Daikin, LG, Panasonic na czynniku R32 - dopiero gdzieś z tyłu za nimi będzie Bosch.
P.C. na czynniku R32 mają średnio o 6% lepszą sprawność niż starszy R410a.
Osobiście uważam, że na PL zimy to Split. Natomiast monobloki trzeba dodatkowo zabezpieczać na wypadek dłuższej przerwy w dostawach prądu przy mrozie za oknem.

Wiesz z czego budujesz i jakie będą izolacje - to policz sobie OZC budynku.
Tu : https://cieplo.app/start

Złapiesz wstępne rozeznanie jakiej mocy P.C. będzie Ci potrzebna.
Te 13 kW może być zbyt mocne przy WT2021. Możliwe, że starczy P.C. na poziomie 7 - 9 kW.

exetterenak
12-04-2022, 21:28
Projektant domu, architekt ?, przeciez on nic nie liczy, a do charakterystyki wpisuje taką wartosc aby uzyskac PNB, a jezeli juz to liczy wytrzymałosc konstrukcyjną budynku, tu tu tylko dokladne i rzetelne obliczenia OZC.

Ok, użyłem skrótu myślowego. Podzielę się jak było u mnie. Projektant od generalnego wykonawcy zrobił mi charakterystykę energetyczną do projektu domu. Dla mnie to nie było wystarczające i poprosiłem o OZC. On to przekazał komuś w backoffice do obliczenia i dostałem wynik potwierdzający zapotrzebowanie mojego budynku. Taki układ pewnie wynika z tego że firma jest tak zorganizowana. Chciałem mieć OZC by być pewnym jak dobrać źródło ciepła. Zgodzę się co do tego że obliczeń nie robi architekt/projektant tylko powinna to zrobić osoba z uprawnieniami.

grusio
13-04-2022, 08:42
Bosche na mój gust to są P.C. na cudzych podzespołach, do tego starej generacji na czynniku R410a.

MItsubishi, Daikin, LG, Panasonic na czynniku R32 - dopiero gdzieś z tyłu za nimi będzie Bosch.
P.C. na czynniku R32 mają średnio o 6% lepszą sprawność niż starszy R410a.
Osobiście uważam, że na PL zimy to Split. Natomiast monobloki trzeba dodatkowo zabezpieczać na wypadek dłuższej przerwy w dostawach prądu przy mrozie za oknem.

Wiesz z czego budujesz i jakie będą izolacje - to policz sobie OZC budynku.
Tu : https://cieplo.app/start

Złapiesz wstępne rozeznanie jakiej mocy P.C. będzie Ci potrzebna.
Te 13 kW może być zbyt mocne przy WT2021. Możliwe, że starczy P.C. na poziomie 7 - 9 kW.

Ok to boscha olewam :)

policzyłem i wyszlo mi 10,1KW https://cieplo.app/wynik/uh6y

Dostałem kolejną wycenę na Panasonica TCap 13KW - pytanie czy warto dorzucic pare k do zubadana ?

asolt
13-04-2022, 09:29
... Zgodzę się co do tego że obliczeń nie robi architekt/projektant tylko powinna to zrobić osoba z uprawnieniami.

To jest paradoks, architekt/projektant ma uprawnienia z mocy ustawy, tylko tego nie wykonuje bo sie na tym nie zna lub nie opłaca sie mu to i powinien to zlecic, ale zeby zysk był wiekszy to wpisuje co chce, nie zleca innnym, byle uzyskac PNB bo z tego jest rozliczany. A ze tych "obliczen" i tak nikt nie sprawdza to wpisac moze co chce. Tak sie to kreci.

e_nygma
13-04-2022, 22:44
Dużo zapotrzebowania wyszło , garaż duży w bryle domu / ja mam mniejszy/ pytanie czy w garażu też będziesz grzał do 23 st, zazwyczaj utrzymuje się niższą temperaturę niż w domu, no ale co kto woli. Ja mam dom jak w sygnaturce , dokładnie nie mogę się wypowiedzieć bo to pierwsza zima , wygrzewanie domu , jeszcze nie do końca docieplony ale LG therma v 9kw dała radę .ale najwyższy mróz było około 16 st przez 3 dni później kilka razy po -10 st.

Zubadany to BD pompy tak jak i Daikin, zobacz też na panasa T-Cap 9 kw lub 12 kw , też trzymią moc do -20 st.