PDA

Zobacz pełną wersję : Skąd ta popularność Panasonica All in One "J" skoro ma takie słabe parametry?



pecet0
13-04-2022, 00:57
Cześć,
wybieram dla siebie pompę ciepła.
Od wykonawcy dostałem ofertę w tej samej cenie na Panasonic All In on 5KW z wbudowanym zasobnikiem 185 l oraz LG Therma V Monoblok z zasobnikiem 200l.

Porównując tabele efektywności COP w zdecydowanej większości LG bije Panasonica na łeb na szyję.
Także mój wybór był niemalże bezapelacyjny jakim jest LG.

Jednak później postanowiłem poszukać opinii użytkowników LG na temat tych pomp ale nawet tutaj na forum Muratora temat Panasonica ma wiele więcej stron niż LG. Zastanawiam co przemawia za większą popularnością Panasonica mimo znacznie słabszych parametrów? Marketing? Marże wykonawców? Moda? Czy jeszcze coś innego?

kaszpir007
13-04-2022, 06:44
Zapewne to co piszesz ...

Ja kilka lat temu wybierałem pompę i stwierdziłem że nie widzę sensu dopłacać 3000zł do pompy , która według danych technicznych miała gorsze parametry niż LG a na "bajerach" mi nie zależało.

LG później rozpoczęło produkcję i sprzedaż pomp PW . Panasonic zaczął oferować pompy szybciej i zapewne także z tego powodu są bardziej popularne , bo dłużej są na rynku już.
Zapewne też marketing , większe marże i chyba to że Panasonic dłużej produkuje pompy PW , więc sprzedał ich więcej i więcej ich kupiło ludzi .
Wiele instalatorów te pompy już zna i je dlatego montuje.

Dla mnie marka nie ma dużego znaczenia , bo raczej produkty znanych marek obecnie oferują zbliżone parametry. Jak już to patrzeć na cenę , dostępność serwisu , warunki serwisu i ważne aby instalator znał się na tym co robi ..
Wybrać taki produkt który w najniższej cenie ma najlepsze parametry i tyle :)

Chris Zielonka
13-04-2022, 10:21
No to chińczyk - parametry wszyscy i tak mają te same choć każdy co innego pisze - ba zapewne nawet te same małe raczki klepią wszystkie te pompy.
Jest coś co dla mnie ma znaczenie - właśnie te drobiazgi - czytelność programowania pompy jej popularność możliwości dopasowania do zmian w instalacji i dokupienia dodatkowych gadżetów czy też funkcji rozszerzających. I to wszystko ma ....... no własnie, trzeba szukać . Popularność pompy ma znaczenie bo przynajmniej juest kogo pytać w razie w a to poważna zaleta.

kaszpir007
13-04-2022, 10:34
Pisałem o markowym sprzęcie , a pod pojęciem "chińczyk" może być wszystko ..

Ale np. taki Haier , Gree czy też Midea nie są złe i jakby cena była sporo niższa niż LG/Panasonic/Samsung to czemu nie ...

Haiera można było naprawdę tanio kupić w wersji monoblock i nawet samemu można podłączyć albo przy pomocy hydraulika i mieć nawet kilka (naście) tysiecy w portfelu.
Fakt pompa prostsza , bez bajerów , trochę gorsze parametry ale przy tej cenie można "wybaczyć" , bo sądze że nawet jakby roczne rachunki były 50-100zł wyższe niż przy najlepszej markowej pompie to można chyba wybaczyć , przy takiej oszczędności finansowej przy zakupie :)

pecet0
13-04-2022, 11:00
Kaszmir a Ty tego LG brałeś sobie w wersji split czy monoblok?
Wiem że kupiłeś parę lat temu, dzisiaj gdybyś miał kupować jeszcze raz a cenę mibys taka sama za Panasonica i za LG to ktora wersja byś wybrał?
LG na papierze ma lepszy COP

Marco36
13-04-2022, 12:15
No to chińczyk - parametry wszyscy i tak mają te same choć każdy co innego pisze - ... .

Nie, nie mają takich samych parametrów. Życzę powodzenia w ogrzaniu domu gorszej klasy Chińczykiem przy -15*C lub -20*C.
Przykładowo Haier 8 kW ma wysoką moc startową przy +20*C za oknem - tyle że wtedy tej mocy nie potrzebujesz. A przy -15*C jest słabszy od LG czy Panasonica 5 kW.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bed6b7ccc688.jpg (https://naforum.zapodaj.net/bed6b7ccc688.jpg.html)



... gdybyś miał kupować jeszcze raz a cenę mibys taka sama za Panasonica i za LG to ktora wersja byś wybrał?
LG na papierze ma lepszy COP

LG ma wyższą wydajność.
COP jest bardzo porównywalny, odchyłki wychodzą do +/- 0,15, gdy porównać P.C. na R32 przy takich samych temperaturach pracy powietrze/woda.
Ktoś na forum pisał, że serwis pomp LG jest słabiej zaopatrzony czy coś w ten deseń. Jeśli chodzi o papier to bardziej bym się skłaniał ku LG Split na R32.

kaszpir007
13-04-2022, 13:26
Ktoś na forum pisał, że serwis pomp LG jest słabiej zaopatrzony czy coś w ten deseń. Jeśli chodzi o papier to bardziej bym się skłaniał ku LG Split na R32.

Jak mi instalator montował kilka lat temu pompę LG (byłem pierwszym klientem któremu montował LG PW) bo instalował głównie Panasonic to mi powiedział że klimy LG instaluje od lat i bardzo chwali sobie serwis i szybkość i że nawet po latach nie ma problemu z częściami zamiennymi.

Że właśnie to LG ma największy magazyn cześci i dostępność najlepszą , ile z tego prawdy nie wiem ..

U mnie coś tam piszczało , serwisant zadzwonił przy mnie do LG i powiedział w czym problem i ... następnego dnia już miał płytę główną u siebie ..

tomkan
13-04-2022, 13:29
Jeśli dobrze widzę w katalogu to nie ma LG trójfazowych Split na czynniku R32 tylko same jednofazowe.

kaszpir007
13-04-2022, 13:42
Kaszmir a Ty tego LG brałeś sobie w wersji split czy monoblok?
Wiem że kupiłeś parę lat temu, dzisiaj gdybyś miał kupować jeszcze raz a cenę mibys taka sama za Panasonica i za LG to ktora wersja byś wybrał?
LG na papierze ma lepszy COP

Jak ja kupowałem to nie było monoblocków ...

Ja mam LG II generacji a teraz jest chyba 4 czy 5 generacja już ..

Wybrałbym spita , bo nie trzeba kombinować aby w razie braku prądu pompa nie ulegał uszkodzeniu , bo raczej jak bierzesz na gotowo to sądzę że cena będzie i tak zbliżona ..

Monoblock dla mnie to dobry wybór jak samemu się montuje aby montuje hydraulik , bo wtedy można wybrać np. Haiera , zlecić montaż hydraulikowi i cieszyć się tanią i w miarę rozsądną pompą , oczywiście gorsza od LG/Panasonic ale za to tańszą.

Szczerze mówiąc czy wybierzez LG czy Panasonic będziesz zadowolony.

Ja kilka lat temu wybrałem LG , bo był tańszy i jako jedyny chwalił się że zarówno sprężarka jak i sam silnik jest bezszczotkowy a to gwarantuje bardzo bardzo długą pracę takich urządzeń a dodatkowo LG stosowało (i stosuje) podwójne spręzarki Double BLDC czyli np. takie jak w najdroższej na rynku klimie Mitsubishi Zubadan , a takie sprężarki mają bardzo dobry zakres pracy czyli świetnie modulują moc oraz mają niskie wibracje i zupełnie inną kulturę pracy co też przedkłada się na długą żywotność , a nie ukrywam że chciałbym aby pompa działała jak najdłużej ..

pandzik
13-04-2022, 15:51
Największa zaleta Mono to brak gazów w domu. Nie po to nie montowałem gazu, który mam w drodze, żeby pakować gaz z pompy do domu. Z tymi wydajnościami z tabelki różnie bywa. Trzeba mieć do tego dystans. Ja swojej drugi raz bym prawdopodobnie nie kupił, ale muszę przyznać, że przy -20 chodzi jak marzenie bez grzałek, podczas gdy dwa razy droższa pompa sąsiada wyłącza się przy -15.

matyspio
13-04-2022, 17:10
Największa zaleta Mono to brak gazów w domu..

I to cie przekonało...? :D Jak dla mnie nic nie znacząca cecha MB

pecet0
13-04-2022, 18:18
Ja swojej drugi raz bym prawdopodobnie nie kupił, Samsung mono EHS 8kw

ze względu na cenę czy parametry czy jeszcze z innego powodu?

Arturo1972
13-04-2022, 22:37
All in one, nigdy w życiu bym nie wybrał, czy to będzie Panas czy LG ;)
Tego typu pompy są dla singli, tylko i wyłącznie ;)

Jedna namiętna kąpiel z dziewczyną w wannie i po cieplej wodzie na parę godzin :D

matyspio
14-04-2022, 05:56
Powiedz po co na 2 os. większy zasobnik niż 185L ...?

cactus
14-04-2022, 06:32
Cześć,


Jednak później postanowiłem poszukać opinii użytkowników LG na temat tych pomp ale nawet tutaj na forum Muratora temat Panasonica ma wiele więcej stron niż LG. Zastanawiam co przemawia za większą popularnością Panasonica mimo znacznie słabszych parametrów? Marketing? Marże wykonawców? Moda? Czy jeszcze coś innego?

odpowiedz jest bardzo prosta, jakieś 5-7 lat temu kiedy powstawala wiekszosc wątków na tym forum o PC rządził Panasonic, LG praktycznie nie istniało na polskim rynku. Były jeszcze pompy Samsunga (też niewielki procent rynku), Meeting i dla bogatszych Mitsubishi i Daikin. Panasonic mial najlepszy stosunek ceny do możliwości i poza tym był najbardziej znany. Oczywiście to wszystko to już forma przeszła. W chwili obecnej można spokojnie wymienić 20tu producentów których możesz śmiało montować i wiele wiele wiecej noNamów.

matyspio
14-04-2022, 10:00
Ja w wyborze będę kierował się przede wszystkim dostępnością / odległością serwisu. Jeżeli będzie to Panasonic to go kupię.

Arturo1972
14-04-2022, 11:34
Powiedz po co na 2 os. większy zasobnik niż 185L ...?
3/4 wanny i druga osoba ma już chłodną wodę.

matyspio
14-04-2022, 11:44
Nie wiem jaka masz wannę, u mnie wystarczy 100L wody aby zapełnić ją w 3/4. W tym samym czasie wykapie się druga osoba.
Dalej jakoś nie widzę potrzeby grzania większej ilości wody.

kaszpir007
14-04-2022, 12:23
Ja w wyborze będę kierował się przede wszystkim dostępnością / odległością serwisu. Jeżeli będzie to Panasonic to go kupię.

Ale co cię serwis interesuje i jego odległość , jak serwisem zajmuje się instalator jaki Ci montuje pompę i później serwisuje. Części przysyłane są kurierem do instalatora.
Magazyn części LG ma także w Polsce , więc na części nie trzeba czekać aż przylecą z Chin czy innego kraju.
W przypadku Panasonica nie wiem..

pandzik
14-04-2022, 19:54
I to cie przekonało...? :D Jak dla mnie nic nie znacząca cecha MB

A co innego może cie przekonać w pompach? Gadanie która lepsza nic nie znaczy bo za mało danych. Instalatora zapytać? jeden tu na forum w jednym roku zachwalał LG a w drugim Panasa bo miał lepszą prowizję. Jeszcze wcześniej chyba chińczyka. Szczerze moge powiedzieć, że kupiłbym Buderusa bo ma fajny design i postawiłbym go przed wejściem.

Arturo1972
14-04-2022, 20:33
A co innego może cie przekonać w pompach? Gadanie która lepsza nic nie znaczy bo za mało danych. Instalatora zapytać? jeden tu na forum w jednym roku zachwalał LG a w drugim Panasa bo miał lepszą prowizję. Jeszcze wcześniej chyba chińczyka. Szczerze moge powiedzieć, że kupiłbym Buderusa bo ma fajny design i postawiłbym go przed wejściem.
Nie no fakt, z tymi "gazami" to poleciałeś :D
Tak jakbyś nie miał lodówki w domu ;)

Od 9 lat mam Panasa T-CAP 9kW ,priorytetem dla mnie była cena a ,że wtedy na rynku pomp P-W nie było dużego wyboru stąd mój wybór padł na....Atlantica 8kW za 20tys.zl z montażem.
Dlaczego mam Panasa w tej cenie co w/w Atlantica to każdy starszy forumowicz wie ;)

Konkludując, wtedy nie było zbytnio dużego wyboru na rynku pomp p-w,chinszczyzny nie brałem pod uwagę a Atlantic to Fujitsu czyli renomowana japan firma.
Dzisiaj nie miałbym obiekcji przed instalacją LG czy Samsunga czy nawet Hyunday-a.
Ale w wersji split,nigdy w życiu monobloka.
Natomiast nie wziąłbym chinszczyzny made in Poland typu Hajer itp

matyspio
15-04-2022, 07:16
Ale co cię serwis interesuje i jego odległość , jak serwisem zajmuje się instalator jaki Ci montuje pompę i później serwisuje. Części przysyłane są kurierem do instalatora.

No w Panasonic tak jest, dla tego też się nad nim zastanawiam. Odległość do serwisu LG 80 km słusznie czy nie, uważam pod wieloma względami za niebezpiecznie dużą.
U mnie w okolicy w przeciwieństwie do kotłów gazowych posucha na serwisantów PC, za płotem nawet mam sąsiada serwisującego gaz. Dla tego jeszcze ciągle się zastanawiam gaz czy PC... .

cactus
15-04-2022, 08:26
Argumenty o bliskości serwisu producenta są bez sensu, do awarii i tak będzie przyjeżdzać ffirma która ci montowała. Będzie albo nie będzie bo oni wszyscy chętnie montują a niechętnie serwisują.
Co do zasobnika ja mam 200l i jeszcze nigdy wody nie brakło a lubimy w domu kąpiele w wannie (4 osoby), także zasobniki 300 i wiecej litrow to juz raczej do domów dwurodzinnych. Taki baniak 200l nagrzewa się u mnie 30-40minut wiec tyle co trwa typowa kąpiel. Poza tym nikt nie bedzie lał do wanny wody 55C, a raczej 40-42 stopnie.

matyspio
15-04-2022, 09:27
Nie wiem jak mam ci wytłumaczyć, że u mnie nikt nikt w okolicy nie serwisuje pomp.
Z tego co mi wiadomo są instalatorzy ale później odbiór i serwis przejmuje inna firma jak ma to miejsce np w Rotenso.
Wyjątkiem jest tu chyba tylko Panasonic, gdzie instalujący przejmuje na siebie obowiązek serwisowania.
Co do zbiornika mam takie samo zdanie, dla tego pisałem, że 185l w AiO w zupełności wystarczy. Nawet jak mi zjadą córki parę razy w roku to nie widzę dalej problemu.

Marco36
15-04-2022, 09:35
Podobnie w Daikinie, firma przykręca sprzęt do ściany i prowadzi rurki freonowe i kable. Ale bez podpinania.
Serwisant od Daikina przyjeżdża pospinać wszystko ze sobą i to on zostaje opiekunem P.C. i jej serwisantem.
Chyba że firma montująca ma jednocześnie uprawnienia od Daikina na serwis P.C. A mało która takie ma.

Forma serwisu gwarancyjnego zależy od producenta - różnie jest to rozwiązane.
Ten od Daikina co był u mnie, ma pod sobą województwa Opolskie i Śląskie (może nie całe ale ma).

kaszpir007
15-04-2022, 10:38
Wyjątkiem jest tu chyba tylko Panasonic, gdzie instalujący przejmuje na siebie obowiązek serwisowania.
Co do zbiornika mam takie samo zdanie, dla tego pisałem, że 185l w AiO w zupełności wystarczy. Nawet jak mi zjadą córki parę razy w roku to nie widzę dalej problemu.

Raczej tak nie jest jak piszesz ...

U mnie 5 lat temu kupiłem pompę z montażem u instalaotra , on sprzedał , on montował , on serwisuje.
I z tego co czytam jest to norma , że instalator to zarówno serwisant.

Inaczej wygląda w przypadku monobloków , bo monobloki może kupić każdy i zamontować każdy. Nie trzeba mieć uprawnień FGAZ.
Taką pompę możesz i kupić w markecie i sam zamontować. Być może wtedy wzywa się serwis aby sprawdzili montaż i przybili gwarnację i wtedy gwarancja przechodzi na serwis producenta.

Ale przy splitach gdzie trzeba mieć fgaz ?

raczej instalator to serwisant , tak samo jest przy klimach ...

Jak jest gwarancja to odpowiada instalator

pecet0
15-04-2022, 20:36
LG w standardzie nie ma WIFI i sterowania z aplikacji (jest to w dodatkowo płatnej opcji)
Panasonic WIFI i sterowanie z aplikacji ma w standardzie.

LG V Therma 5KW ma lepsze parametry od Panasonica 5kW załączam porównanie w wersji Split z jednej i drugiej firmy.

459060

Ofertę na LG mam 2 500 zł droższą od Panasonica (porównując Splita do Splita). Bo porównując Panasa Split a LG Monoblok to różnica jest 1000 zł na korzyść Panasonica.

Do użytkowników pomp ciepła jak często zmieniacie coś w ustawieniach pompy, czy WIFI/aplikacja odgrywa jakieś większe znaczenie? Czy do sterownika pompy podchodzisz raz na pół roku i aplikacja nie jest ci do niczego potrzebna?

kaszpir007
15-04-2022, 22:45
Widać czasy się zmieniły i teraz LG bardziej sie cenie od Panasonica.

Jak ja kupowałem to LG było o 3000zł tańsze od Panasonic ..

Mam LG II generacji. Nie mam żadnych "bajerów" , żadnego Wifi i innych cudeniek.

Tak naprawdę ustawiasz na początku (krzywa) i .... zapominasz o pompie.

pecet0
15-04-2022, 23:12
Tak naprawdę ustawiasz na początku (krzywa) i .... zapominasz o pompie.

Pompa ma czujnik temperatury i na podstawie jego uruchamia ogrzewanie lub przestaje grzać jak osiągnie temperaturę zadaną? Np chcę mieć 22 stopnie to ona będzie grzała jak na czujniku będzie niższa temperatura i przestanie jak sięgnie tam te 22 stopnie w pokoju/kotłowni? Czy ona nie bazuje na tym co jest w domu, tylko na tym co jest na zewnątrz np jest mróz -10 stopni tzn musi grzać bo tak jest na panelu ustawione. W standardzie jakie ona ma czujniki temperatury i na zewnątrz domu i z wewnątrz domu?