PDA

Zobacz pełną wersję : PC jedno czy dwustrefowa



VATC
14-04-2022, 16:13
Witam. Na parterze mam podłogówkę a na poddaszu grzejniki. Lepszym wyborem będzie pompa jednostrefowa i zastosowanie jakiegoś mieszacza (RTR czy coś takiego) czy pompa dwustrefowa?

e_nygma
14-04-2022, 21:53
Indywidualne podejście kumatego instalatora , dobór PC do zapotrzebowania cieplnego domu , a najlepiej dobrać większe grzejniki na poddaszu jeśli jest taka możliwość aby pracowały na niskim parametrze jak podłogówka , wtedy mniejsze koszty ogrzewania.

A co do Twoich opcji to obie mają wady i zalety, można wybrać PC HT i ładować bufor wyższą temperaturą a z niego grupą pompową wysokim parametrem na grzejniki a z podmieszaczem na podłogówkę .

VATC
15-04-2022, 05:18
Tylko czy grzejnik na który pójdzie 30 stopni będzie w ogóle coś grzał?

Marco36
15-04-2022, 08:05
Mój Daikin ma możliwość grzania dwustrefowego. Widziałem w instrukcji.
Tylko by to obsłużyć, potrzebny będzie elektrozawór trójdrożny, którym P.C. będzie zmieniała kierunek pracy.
Wyjdzie tak, że grzejąc wyższą temp piętro - nie będzie w tym czasie grzała podłogi na parterze.
I odwrotnie podczas grzania podłogi niższą temp. - grzejniki w międzyczasie będą stygły.
Nieciekawa perspektywa - a P.C. co kilkadziesiąt minut będzie się przestawiała na wyższą lub niższą temp. pracy.

Można by spiąć układ szeregowo (ale nie wiem na ile to przejdzie) - tak by woda płynęła przez grzejniki, a z powrotu grzejników przez podłogę.
Trzeba by ustawić na sztywno deltę 10*C - wtedy woda wytraciłaby ze 5*C na grzejnikach i do podłogi płynęła o te 5-6*C chłodniejsza. W podłodze wytracając kolejne 4-5*C przed powrotem do P.C.
Nawet przy takim podpięciu szeregowym trzeba by policzyć ile mocy będzie potrzebne przy określonych temp. wody - by dobrać odpowiednią moc grzejników skorelowaną z mocą podłogówki i potrzebnych temperatur.

Grzejniki o temp. +30*C potrafią grzać.
U siebie mam grzejniki przeliczone by grzać wodą +45*C przy mrozie -20*C.
Przy zerze za oknem z krzywej pogodowej wychodzi +37/+38*C.
Przy temperaturach rzędu +5 / +10*C uzyskuję wodę +30*C, a przy +15*C wychodzi woda +27*C. W domu utrzymuje się temp. +22*C do +22,5*C. Zaledwie kilka razy za całą zimę termometry pokazały 21,5*C. Do +21*C po trzydniowych silnych wiatrach.
A gdy poświeci cały dzień słońce (obecnie - marzec / kwiecień) to termometry w domu potrafią pokazać +23 do +23,5*C. Oczywiście ta temp. szybko spada po zachodzie słońca w okolicę +22,3*C.

P.S. Gdyby P.C. były tańsze to rozsądnym podejściem było by kupno dwóch (słabszych) P.C. i ustawienie każdej na osobny układ z inną temp. pracy.

VATC
15-04-2022, 08:58
A co do Twoich opcji to obie mają wady i zalety, można wybrać PC HT i ładować bufor wyższą temperaturą a z niego grupą pompową wysokim parametrem na grzejniki a z podmieszaczem na podłogówkę .

Mógłbyś podać te zalety i wady?

Marco36
15-04-2022, 09:21
Zaleta jedyna zarówno dwustrefowej i bufora jako sprzęgło - to ta że możesz podać dwie różne temp. na grzejniki i inną na podłogę.

Wady - dwufunkcyjnej opisałem w poprzednim wpisie.

Wada bufora-sprzęgła, że grzejesz bufor do wyższej temp. - to obniża COP pracy P.C. i dodatkowo generuje straty postojowe na buforze.
Za buforem potrzeba dodatkowej pompki obiegowej, pobierającej dodatkową energię. Niby tylko 25-65 Watt, ale razy 24 godz. i ze 100 dni ciągłej pracy. A może nawet dwóch pompek osobnej dla grzejników i osobnej dla podłogówki.

VATC
15-04-2022, 10:31
Bufora nie będzie. Daikin dwustrefowy ma oryginalnie wszystko do obsługi dwóch stref. Jest droższy 2,5k.

Andrzej5101
15-04-2022, 12:03
Warto przestudiować temat od strony 858 ;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page858,
- Jedni mają bufor,
- Drudzy Płytę rozszerzeń dla Panasonica,
- Inni ; bez bufora i bez płyty

asolt
15-04-2022, 12:16
Zaleta jedyna zarówno dwustrefowej i bufora jako sprzęgło - to ta że możesz podać dwie różne temp. na grzejniki i inną na podłogę.

Wady - dwufunkcyjnej opisałem w poprzednim wpisie.

Wada bufora-sprzęgła, że grzejesz bufor do wyższej temp. - to obniża COP pracy P.C. i dodatkowo generuje straty postojowe na buforze.
Za buforem potrzeba dodatkowej pompki obiegowej, pobierającej dodatkową energię. Niby tylko 25-65 Watt, ale razy 24 godz. i ze 100 dni ciągłej pracy. A może nawet dwóch pompek osobnej dla grzejników i osobnej dla podłogówki.

Montowalismy w ubiegłym roku Daikina dwustrefowego bo instalator w nowym domu naciiął/zasugerował/miało byc lepiej (* niepotrzebne skreslic) na podłogówkę i grzejniki. Nie było wyjscia, Daikin 11 kW dwustrefowy. zadnych buforów, sprzegieł. Działa prawidłowo, owszem SCOP troche nizszy bo te nieszczesne grzejniki i lokalizacja Nowy Targ. Trudno jednego i drugiego zmienic sie nie dało. Inwestor zadowolony bo pierwotnie miałbyc pellet i brak jakiejkolwiek obsługi, z SCOP troche mniej zadowolony, ale mleko sie rozlało i trzeba zyc z grzejnikami Dwie niezalezne krzywe grzewcze, w miere prosta instalacja, serwis fabryczny, notabene na pierwszym przeglądzie po sezonie grzewczym ustawił nowe krzywe grzewcze i punkt biwalentny. Czegoz chciec wiecej.