PDA

Zobacz pełną wersję : ściana zewnętrzna piwnicy zasypana powyżej sufitu z powodu podniesienia terenu



ania-domatorka
23-04-2022, 17:13
Dzień dobry. Odziedziczyłam po dziadkach stary przedwojenny dom z cegły, który stoi jedną ścianą w granicy z działką miejską i przylega bezpośrednio do chodnika. Na przestrzeni ostatnich 50 lat przylegający miejski chodnik (wcześniej był nieutwardzony), podniesiono poprzez nadsypanie ziemi o ok. 40-60 cm i utwardzono kostką. W tej chwili poziom tego chodnika sięga powyżej sufitu mojej piwnicy. Tak więc z jednej strony mam coś w rodzaju ziemianki. Ponieważ betonowa kostka na chodniku styka się bezpośrednio ze ścianą, nie ma żadnej izolacji pionowej, cała woda z betonowego chodnika nie ma gdzie odparować i wnika w ścianę piwnicy. Na ścianie są wykwity i odpada tynk, a w środku mam wilgoć i dosłownie mokre plamy na ścianie. Podczas budowy chodnika (chyba lata 90-te), dziadkowie nie byli wzięci pod uwagę jako strona postępowania. Nie mogli też zrobić izolacji przeciwwilgociowej, ponieważ ściana piwnicy stoi w granicy i jakiekolwiek działania prowadziliby już na terenie miejskim. Czy to nie inwestor - urząd miasta - powinien wykonać tę izolację, skoro na skutek prac budowlanych pogorszyły się warunki eksploatacyjne budynku? Nie wspomnę już o tym, że wilgoć lasuje mi cegłę, a napór ton nawiezionej ziemi na ściany piwnicy jest dużo większy, niż w trakcie budowy domu. Mam jakieś możliwości prawne, by obniżono chodnik do wcześniejszego poziomu i wykonano izolację ściany mojej piwnicy? Znalazłam informacje i tzw. immisji, kiedy to właściciel sąsiedniej działki musi powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno - gospodarczego przeznaczeniem nieruchomości. Czy to jest jakiś sposób? Jest to gdzieś ujęte w przepisach, albo ktoś zetknął się z jakimś orzecznictwem? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.