PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepłą zamiast węgla



Angof
28-04-2022, 10:58
W aktualnej sytuacji z dostępnością i cenami surowca węglowego to tylko ciepło odnawialne nas ratuje. Rozważam wywalenie kotła i zakup pompy. Inflacja atakuje wiec trzeba coś zrobić z tymi oszczędnościami szczególnie ze czasy takie trudne się zapowiadają. Moje pytanie do was – 1. Orientacyjny koszt ogrzewania z pompą ciepła – dom 10letni, podłogówka na dole na piętrze grzejniki, woda podgrzewana też węglem. 130 metrów dom, ocieplony w standardach dekadę do tyłu. Jeśli fotowoltaika byłaby potrzebna to też jestem w stanie zainwestować. Będę wdzięczny za rzetelne informacje użytkowników i ekspertów. Pozdrawiam :cool:

Andrzej5101
28-04-2022, 12:00
Warto ze zrozumieniem przestudiować temat;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi - Pompa Ciepła - powietrze woda - na grzejnikach - porady, uwagi

maurosy
29-04-2022, 13:32
W aktualnej sytuacji z dostępnością i cenami surowca węglowego to tylko ciepło odnawialne nas ratuje. Rozważam wywalenie kotła i zakup pompy. Inflacja atakuje wiec trzeba coś zrobić z tymi oszczędnościami szczególnie ze czasy takie trudne się zapowiadają. Moje pytanie do was – 1. Orientacyjny koszt ogrzewania z pompą ciepła – dom 10letni, podłogówka na dole na piętrze grzejniki, woda podgrzewana też węglem. 130 metrów dom, ocieplony w standardach dekadę do tyłu. Jeśli fotowoltaika byłaby potrzebna to też jestem w stanie zainwestować. Będę wdzięczny za rzetelne informacje użytkowników i ekspertów. Pozdrawiam :cool:

Zgadzam się ciepło odnawialne – nie mamy innego wyboru. :no:
Węgiel czy tam ekogroszek, którym paliłem już kosztuje ponad 2 tyś. za tonę a co będzie tuz przed sezonem. Nie trudno przewidzieć dlatego zdecydowałem się na pompę i to na montaż jeszcze teraz, nawet zima. Zainstalowałem ją na początku lutego. Za dobór, montaż i uruchomienie odpowiadało Synergio – mają handlowców w każdym województwie a centralę w Warszawie – rzetelna ekipa wszystko zrobili profesjonalnie. Nadzór był bo polibuda w papierach. :D To była spora inwestycja bo dołożyłem do niej jeszcze fotowoltaikę – pakiecik cały. Moduły monokrystaliczne o dużej mocy. Oczywiście ustawiłem się po zwrot kosztów – mam nadzieje że połowę odzyskam – zobaczymy. Póki co widzę że to ekociepło faktycznie jest tanie, już rejestruje 60-70% niższe koszty za cały marzec. Pompa ciepła ma wbudowany zbiornik na wodę więc też podgrzewam – mam pompę powietrzną od LG Therma V R32 IWT i moduły też od nich. Na pewno jest komfortowo, czysto i tanio ale więcej będę mógł powiedzieć o kosztach po całym sezonie grzewczym. Jakoś człowiekowi po prostu lżej że nie będzie musiał bić się o węgiel i płacić wyższych rachunków za prąd. Bezpieczeństwo energetyczne jest zapewnione.

Dom 150m – wybudowany dekadę temu, w standardzie sprzed 10 lat, ocieplony, podłogówka i grzejniki

goguś
30-04-2022, 10:07
Ja też wymienię nazwę firmy :lol2::lol2::lol2: czyli ja laik sam sobie zamontowałem i o dziwo działa to chyba jakieś czary , durne teksty naganiaczy .