PDA

Zobacz pełną wersję : Odgłosy chodzenia w mieszkaniu obok a dylatacja w moim mieszkaniu



losowymail140
05-05-2022, 14:04
Dzień dobry,

To mój pierwszy post tutaj, więc z góry proszę o wyrozumiałość :)

Mój problem polega na tym, że w budynku wielorodzinnym wybudowanym w roku 2021, słyszę bardzo głośno chodzenie w mieszkaniu obok. Dźwięk ten objawia się tym, że słyszę go nie tylko w pomieszczeniu sąsiadującym, ale również w pomieszczeniu dalej - wydobywa się on jakby ze stropu (dźwięk uderzeniowy)
Polegając na informacjach znalezionych na tym forum oraz w reszcie internetu, sprawdziłem następujące rzeczy:
- u sąsiada jest dylatacja między podłogą a ścianą
- u sąsiada panele są położone prawidłowo, a pod panelami znajduje się 7mm korka

Niestety, wystarczy że ktoś przejdzie się po mieszkaniu (bez kapci) i słyszę to bardzo dobrze dwa pomieszczenia dalej. Poszukując rozwiązań, na ten moment chcę zainwestować w podkład akustyczny i położyć go u sąsiada zamiast korka, ale firma zajmująca się podkładami mówi że korek powinien już swoje zrobić.

Jedyną nieścisłością może być dylatacja w moim mieszkaniu - niestety fachowiec od wylewki na ogrzewanie podłogowe, zalał dylatacją zrobioną przez dewelopera. Natomiast najważniejsze pytanie - czy poprawienie tej dylatacji (tj. wyżłobienie jej ponownie) w moim mieszkaniu będzie miało w ogóle wpływ na te dźwięki? Wiem, że zawsze należy takie dźwięki redukować u źródła, ale niestety nie mam pojęcia co powinienem jeszcze sprawdzić - jedynie co mi przychodzi do głowy to specjalistyczne testy czy budynek spełnia wymogi.

Generalnie jak ktoś ma inne pomysły (lub ma kontakt do kogoś w stylu akustyka budowlanego), to bardzo bym prosił o pomoc - można powiedzieć, że koszty nie grają roli.

Pozdrawiam,
Radek

pandzik
05-05-2022, 14:49
Nic nie zrobisz. Takie mamy budownictwo bez norm dot izol. akustycznej.

DarekDawid
05-05-2022, 16:39
Nie te forum. Prawdopodobnie cierpi Pan na nadrazliwosć słuchową.

d7d
06-05-2022, 15:21
Mój problem polega na tym, że w budynku wielorodzinnym wybudowanym w roku 2021, słyszę bardzo głośno chodzenie w mieszkaniu obok. Dźwięk ten objawia się tym, że słyszę go nie tylko w pomieszczeniu sąsiadującym, ale również w pomieszczeniu dalej - wydobywa się on jakby ze stropu (dźwięk uderzeniowy)
Czy inni mieszkańcy lub goście też narzekają na te dźwięki?

boconek03
07-05-2022, 08:34
Nic nie zrobisz. Takie mamy budownictwo bez norm dot izol. akustycznej.

normy są tylko nikt ich się do nich nie stosuje

d7d
07-05-2022, 16:43
Normy są tylko niektórzy nie budują zgodnie z tymi normami.

rafal3net
08-05-2022, 19:29
Jesli sasiad ma korek pod panelami to powinno byc dobrze. Moze gdzies tez sa zniszczone dylatacje przy scienne albo sciana dostawiona dzialowa lub cos innego blizej nie okreslonego.
Naprawa dylatacji u Ciebie raczej nie pomoze Tobie ale pomoze sasiadom z dolu bo zapewne oni maja dosc duzo halasu z twojego mieszkania.
Problem praktycznie nie do rozwiazania chyba ze bedziesz rozbieral mieszkanie sasiada i szukal przyczyn

losowymail140
11-05-2022, 12:32
Jesli sasiad ma korek pod panelami to powinno byc dobrze. Moze gdzies tez sa zniszczone dylatacje przy scienne albo sciana dostawiona dzialowa lub cos innego blizej nie okreslonego.
Naprawa dylatacji u Ciebie raczej nie pomoze Tobie ale pomoze sasiadom z dolu bo zapewne oni maja dosc duzo halasu z twojego mieszkania.
Problem praktycznie nie do rozwiazania chyba ze bedziesz rozbieral mieszkanie sasiada i szukal przyczyn

Dzięki za odpowiedź.
Też mnie ten korek zastanawia - przy takim podkładzie powinno być ok. Niby dylatacje są zrobione w porządku wg sąsiada. Temat na tyle trudny że rzeczywiście może jakieś zmiany wewnątrz mieszkania (np. sąsiad ma lamele od podłogi do sufitu) powodują taki odgłos.
Znalazłem jakiegoś akustyka budowlanego, który może mi spróbuje pomóc.
Na szczęście to parter, więc przynajmniej problemów z sąsiadami nie mam z dołu ;)


Czy inni mieszkańcy lub goście też narzekają na te dźwięki?

Sytuacja jest dość specyficzna, bo to narożne mieszkanie które sąsiaduje z lokalem usługowym oraz właśnie wspomnianym sąsiadem.
Ten sąsiad sąsiaduje z następnym, ale w tamtym mieszkaniu bardzo rzadko ktoś się pojawia, więc póki co nie udało się tego sprawdzić. Kolejne mieszkanie jest niezamieszkałe (cały parter składa się z 4 mieszkań).
Natomiast ciekawe jest to że będąc u wspomnianego sąsiada, kroki z mojego mieszkania słychać zdecydowanie ciszej niż odwrotnie (mimo zalanej u mnie dylatacji).

Dziordzio
04-01-2023, 11:53
Na czym stanęło? Wypowiedział się ten akustyk co miał pomóc?