PDA

Zobacz pełną wersję : Hewalex KS 2100F słaba wydajność z 1 kolektora



piotrek88
08-05-2022, 21:53
Witam. Zakupiłem jeden kolektor Hewalex KS 2100F i mam problem z wydajnością. Mianowicie. W słoneczny dzień podnosi mi wodę tylko o 10 stopni. Jak rano w zbiorniku (140l) jest 30 stopni a przez dzień nie korzysta się zbytnio z wody to podgrzeje do 40 stopni te 140 l wody. Jak jest 20 stopni to podgrzeje do ok 35 stopni. Im cieplejsza woda w bojlerze to mniejszy zysk. I w związku z tym mam pytanie. Czy 1 kolektor to jest za mało na sensowne podgrzanie jakiejkolwiek ilości wody ? Długość rurociągu do kolektora to 12 m zasilania i 12 m powrotu. Pex fi 20 w izolacji cieplnej. Średnica wew fi 16. Kolektor ustawiony na południe na ziemi na stojaku kąt pochylenia ok 50 stopni. Instalacja solarna jest sprawna nie zapowietrzona histereza załączenia 12 stopni. Wył 4 stopnie. Kolektor w czasie pracy pompy jest zimny. Reasumując. Chciałbym ustalić czy kolektor jest sprawny i po prostu jeden kolektor to za mało na 140 l i nie podgrzeje jej prawie w ogóle? Czy też kolektor może być uszkodzony i jak to sprawdzić? Pytanie tylko czy straty przesyłowe są aż tak duże że podniesie tylko o 10 stopni ? Czy to jest możliwe? Jak pisałem rurka ma długość 12 metrów zasilanie i powrót też 12 metrów. Próbowałem ograniczać przepływ zwalniać pompkę ale nie pomaga. Kolektor w czasie bezczynności aby podnieść wodę z 40 do 70 stopni potrzebuje ok 4 minut w południe w pełnym nasłonecznieniu. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu problemu. A i jeszcze jedno, kolektor montowałem samodzielnie i nie do końca udało mi się ustalić gdzie jest góra gdzie dół, czy to ma znaczenie ? W karcie produktu nie znalazłem takowych informacji, za kolektor dałem 1600 zł. Czytam opinie że dwa kolektory potrafią zagrzać 300 l do 80 stopni, a jeden nie nagrzeje do 40 stopni - 140 l wody ?

marcinbbb
09-05-2022, 17:41
1 kolektor płaski to stanowczo za mało na 140l zasobnik cwu. U mnie dziś 4 płaskie dobiły do 80*C bufor 400l i włączyła się podłogówka, aby ujarzmić bestię.
Kup jeszcze jeden płaski i ciesz się gorącą wodą.

piotrek88
10-05-2022, 07:11
Ale dlaczego sąsiadom nagrzewa w te dni dwa panele 300 l od 30 do 55 stopni przez cały dzień. A mi jeden panel jak w ogóle nie używam wody to od 30 do 40 stopni podniesie 140 l wody. Czy to tak się nie przelicza ? Nie wiem jakie panele dokładnie mają sąsiedzi bo na dachach mają.

marcinbbb
10-05-2022, 10:19
A jak masz ustawioną deltę T, przy ilu stopniach różnicy grupa pompowa puszcza glikol przez panele? Ustaw na 15*C to może zagrzejesz do 45*C. Albo wężownica cwu jest zbyt krótka i nie zdąży oddać ciepła wodzie, powodów może być kilka.
Jest 11:00 u mnie w tej chwili przy prawie maksymalnym przepływie 7,7l/min na solarach jest 60*C a woda zagrzana do 50*C bufor kombinowany 400l.

xmsg
10-05-2022, 14:01
Jaki sterownik?
Jaka pompa?
Jaki zbiornik i jaka powierzchnia wężownicy?

Ja bym zaczął od pompy obiegowej i ustaleniu jaki generuje przepływ.
Potem pomiar temperatury wejściowej i wyjściowej.

Mając przepływ i temperatury da się obliczyć moc generowaną przez kolektor lub oddawaną przez wężownicę.

Może być też tak, że masz za małą powierzchnię wężownicy i kolektor nie jest w stanie oddać swojej produkcji do wody w zbiorniku.

Pozdrawiam
GREGOR

piotrek88
11-05-2022, 06:29
Zbiornik dwupłaszczowy 140 l. Pojemność płaszcza grzewczego ok 25 l.


459295459296459297459298459299

piotrek88
11-05-2022, 16:52
Zamówiłem drugi kolektor. Zalecany Przepływ wody dla jednego kolektora przez producenta to 1,2 l / min. Zamontowałem wodomierz. Przy mocnym dławieniu zrobiłem 1,8 l / min. Bez dławienia na 1 biegu 5W pompki mam 4 l / min. Na 2biegu 8 l / min i na 3biegu 12 l / min. Dzisiaj podgrzało mi 140 l wody z 22 stopni rano na 44 stopnie teraz. Teraz pytanie będę montował drugi panel. Jaki ustalić Przepływ dla jednego panela producent niby zaleca 1,2 l na min czyli na dwa panele 2,4 l / min?. Może ustawić na 3 l / min ? I pytanie czy jest sens zmieniać rurki z pex 20 na pex 16 ? Dla dwóch paneli średnica wewnętrzne fi 16 jest optymalna czyli dla pex 20. Drugi panel połącze pewnie za tydzień za nim przyjdzie i zrobię ramkę na niego.

marcinbbb
11-05-2022, 18:48
Zostaw jak jest u mnie sterownik sam dostosowuje przepływ do danych warunków może Twój też coś takiego potrafi od 2 do 8l/min. Rurki zostaw 20mm 16 niewiele zdławisz przepływ. Najważniejsze że zamówiłeś kolejny kolektor, zamontujesz i będzie działało tak jak powinno od początku.

xmsg
13-05-2022, 08:40
Jak dla mnie, to problemem jest zbiornik dwupłaszczowy.
Jest on projektowany na różnicę temperatur 50-70C.
Przy niskich różnicach temperatur jest skuteczność wymiany jest bardzo niska.
Druga sprawa to przy takim zbiorniku grzana jest cała objętość i nie ma uwarstwiania temperatury jak przy pionowych zbiornikach z wężownicami na dole.

Dodanie drugiego kolektora poprawi sytuację, ale nie będzie to nigdy optymalne rozwiązanie.

Pozdrawiam
GREGOR

marcinbbb
13-05-2022, 11:26
Coś w tym jest wszak u mnie często na górze zasobnika jest 60*C a na dole dużo, dużo mniej nawet 27*C. Zresztą zasobnik 2 płaszczowy o wiele szybciej się wychładza i finalnie glikol (... coś mi się wydaje że instalacja nie jest zalana glikolem a zwykłą wodą) odbiera ciepło od wody w zasobniku 2 płaszczowym

piotrek88
16-05-2022, 05:34
Jak nagrzeje piecem do 60 stopni to do godz 11 jak się włącza ppompka solarna to zamiast dogrzewać to mi wychładza wodę w zbiorniku. Może się okazać że muszę mieć 3 kolektory do tego zbiornika ? :(

marcinbbb
17-05-2022, 13:15
Ja pierdziule jaki Ty jesteś na anty wyprzeć wszystko to nie moja wina że nie działa, ja potrzebuje 3 solarów by nagrzać 140l. Jak tak piszesz jak działa ten Twój sterownik to podejrzewam że przy 2 solarach to będzie tykająca bomba zegarowa. I jak pizdnie to ino raz, byle nikogo w domu nie było i dobre ubezpieczenie, bo materiały budowlane cholernie drogie.

Dlaczego sterownik wychładza zasobnik bo jest coś pogrzebane w nim. Reasumując pompka nie może się włączyć do czasu aż na solarze nie będzie 68-70*C jeśli w zasobniku jest 60*C - koniec filozofii. Analogicznie delta T ma wynosić przynajmniej 8*C.
Albo ten przepływ 1,2l/min zanim doleci do zasobnika to już po drodze odda gdzieś ciepło.

Jeszcze jedno strzeliło mi do łba wymiennik płaszczowy ma większą pojemność niż solar i guzik tym podgrzejesz bo jak wlejesz 4l wrzątku do zasobnika 2 płaszczowego o pojemności 15l to jak to ma grzać?
EDIT: I tu jest pies pogrzebany przy pojemności 140l dwupłaszcz ma pojemność 12l a solar... nie chce mi się szukać.

piotrek88
18-05-2022, 11:27
Kupiłem drugi kolektor dałem narazie zamiast tamtego aby sprawdzić czy nie jest wadliwy ale już raczej mogę stwierdzić że nie bo ten nowy też mi wychładza wodę. Rano miałem 65. Jest pełne nasłonecznienie i mam 55 stopni teraz w połowie zbiornika. A to całkowicie normalne że wychładza bo w kolektorze jest 0.9 l wody a płaszcz grzewczy ma 25 l. I doleci mi ten 1 l wody podgrzany do 70 st ale za nim 2 l do 30 stopni i stąd się to bierze że wychładza. Producent zaleca Przepływ 1.8 l / min więc na dwa panele ustawić 3.6 l ?

marcinbbb
18-05-2022, 23:30
Nie masz wężownicy tylko zład wody z 2 płasza o temp. cwu. Siłą rzeczy musi to schłodzić, wyłącz kocioł zostaw na słoneczny dzień zobaczysz co się wydarzy.

piotrek88
19-05-2022, 09:15
Dziś startuje od 30 stopni. Jest pełne nasłonecznienie również dzisiaj jak do tej pory ale narazie nie zapowiada się dobrze. 31 stopni jest, do godz 10 tej podgrzało o 1 stopien. Jestem w pracy ale mam mieć zdjecia co godzinę.

marcinbbb
19-05-2022, 13:28
459386
Jak widzisz odpalona podłogówka cwu 66*C, dół zasobnika 58*C

piotrek88
20-05-2022, 09:29
Wychodzi że u mnie 4 panele do tego zbiornika 140 l dały by radę go ujarzmić. Ale optymalnie przydał by się trzeci kolektor. Tylko nie mam miejsca go zamontować. Ale do 300 l dwa panele to mało. W zbiornikach z podwójną wężownicą martwi mnie że piec grzeje tylko pół zbiornika. Myślę czy nie dało by się coś zrobić aby zagrzać całą wodę. Pompkę na cwu żeby mieszało w zbiorniku ? Plus tego rozwiązania co mam teraz to że na grzejniki pójdzie mi grawitacyjnie (w razie braku zasilania). Tylko muszę sprawdzić czy zdąży odprowadzić ciepło. Tyle że w sobotę zapowiadają pochmurnie. A kolektory grzeją od 12 do 15. Później i wcześniej marna wydajność. Trzeba by kąt zmieniać.

marcinbbb
20-05-2022, 22:10
Nie prościej było kupić 2 panele i dedykowany zasobnik do CWU?

piotrek88
24-05-2022, 05:47
Jakie zbiorniki są dobre ? Chciałbym aby górna wężownica miała też dużą powierzchnię grzania.

marcinbbb
25-05-2022, 12:44
Galmet/Biwar

piotrek88
26-05-2022, 09:40
A hewalex ? https://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-hewalex-okc-podgrzewanie-cwu/podgrzewacz-okc250ntrr.html

marcinbbb
26-05-2022, 12:00
Chciałbym aby górna wężownica miała też dużą powierzchnię grzania.
A Hewalex na to:
Powierzchnia wymiennika górnego: 1 m²
Powierzchnia wymiennika dolnego: 1 m²

Dobra już mi się nie chce, sam chłopie nie wiesz czego chcesz. Dziękuję za pogawędkę.

Dariusz1983
27-05-2022, 14:51
Mam Galmeta 200l+2xKS 2100F i bez trudu mam w słoneczne dni na zasobniku 85stopni góra/dół-bywa, że gdy grzeje słoneczko nadmiar ciepła idzie na piec schładzając zasobnik i jednocześnie odbierając nadmiar ciepła z kolektorów slonecznych. Może sterownik masz ustawiony na "program urlop" gdzie w nocy się schładza zasobnik oddając ciepło na panele albo w sterowniku masz za nisko ustawioną docelową max temperaturę wody użytkowej i gdy ja przekraczasz odpala się schładzanie?

WR300
28-05-2022, 07:18
To nie wina ani zbiornika ani kolektorow. To wina ustawienia lub źle podpiętej instalacji. Zbiornik im ma większą zdolność wymiany energii tym kolektor jest sprawniejszy. I na to wygląda że tylko 2 do 2,5kw z jednego panelu uzyskujesz?

piotrek88
01-06-2022, 12:26
Mam coraz większą obawę. Dwa kolektory tak średnio nagrzewają mi te 140 l wody. Przy pełnym nasłonecznieniu nagrzeje co orawda do 65 stopni ale jak dam zbiornik 250 l to nie wiem czy wówczas nagrzeje czy znowu zrobi mi 45 stopni ? I ważne. Przy średnim nasłonecznieniu mam wodę podgrzaną do 45 stopni to mam obawę ze Przy 250 l wody nagrzeje mi do 35 stopni i będzie za mało. Bo skoro 140 l nagrzewa do określonej temperatury to jakoś nie chce mi się wierzyć że zmiana orientacji zbiornika na pionowy sprawi cód i będzie ki nagrzewać 300 l do 60 stopni skoro 140 l nie daje rady

Sandek
01-06-2022, 23:33
A jednak uwierz przyjacielu, że tak właśnie może być. Szkoda, że nie słuchasz przedmówców, źle Ci nie radzą. Każdy dorzuca swoje "trzy grosze" poparte jakąś praktyką, tudzież literaturą. A ty brniesz dalej w zwiększenie powierzchni solarnej. Nie tędy droga kolego. Dlaczego ?
Mam 4 x solar płaski Polskiego producenta ( łącznie 7,2 mkw netto absorbera ) - i np. dziś zagrzało mi to 850 L wody do temp. ok. 55 stopni. Mój zbiornik to bufor pionowy z dolną wężownicą solarną ( miedzianą ). Kolektory ustawione na południowy wschód, ok. 33 stopni pochył.

Jak czytam, że Ty myślisz o 3 kolektorach do Twojego zbiorniczka, nawet tego 250 L to aż mnie ciarki przechodzą...

marcinbbb
02-06-2022, 00:37
O czym Ty mówisz mamy przecie eksperta od solarów. Szkoda że przy kombinowaniu wybuchnie jego dom... rodzina i oby on był poza domem aby zrozumiał że to ON ich zabił.
Dajmy mu pole do popisu - z samobójcami można rozmawiać, przekonywać ich że życie ma wartość... później wartość będzie miała życie niezależnie od wiary.
Jedni mają plan na życie zaćpać się na Amen, inni zapić, może jego planem jest jakiś wybuch i poparzenia trzeciego stopnia, przeszczepy skóry i cholerny ból

piotrek88
02-06-2022, 06:20
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wszystkie analizuje i biorę pod uwagę. Jednak nie rozumiem co ma wybuchnąć? Panel solarny ? Bo na zbiorniku mam teraz bezpieczną temperaturę ok 50 stopni wieczorem. Jak paliłem piecem to czasami był problem jak miałem 80 stopni. Teraz zazwyczaj w kranie puszczam samą ciepłą na prysznic jak mam 36.6 na zbiorniku. A jak braknie prądu to nie wiem jak to zareaguje ale układ jest otwarty więc ciśnienie jest stałe. O.5 bar. Na bojlerze ustawiłem 75 stopni po czym ma włączyć się na grzejniki obieg. Jak paliłem piecem to bojler grzałem niejednokrotnie do 90 stopni aby więc wodę na 2 dni. Jak ktoś zapomniał zamknąć popielnik i na piecu miałem 120 stopni woda się gotowała to układ się zapowietrzał i nie grzało bojlera

Ps. Marcinbbb piszesz że pizdnie ale co ma pizdnąć ? Jak widzisz że czegoś brakuje w instalacji coś można poprawić celem bezpieczeństwa to napisz. Sterownik ma zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzaniem bojlera. Przy temp 95 stopni pompa nie będzie pracować.

piotrek88
03-06-2022, 09:34
A jednak uwierz przyjacielu, że tak właśnie może być. Szkoda, że nie słuchasz przedmówców, źle Ci nie radzą. Każdy dorzuca swoje "trzy grosze" poparte jakąś praktyką, tudzież literaturą. A ty brniesz dalej w zwiększenie powierzchni solarnej. Nie tędy droga kolego. Dlaczego ?
Mam 4 x solar płaski Polskiego producenta ( łącznie 7,2 mkw netto absorbera ) - i np. dziś zagrzało mi to 850 L wody do temp. ok. 55 stopni. Mój zbiornik to bufor pionowy z dolną wężownicą solarną ( miedzianą ). Kolektory ustawione na południowy wschód, ok. 33 stopni pochył.

Jak czytam, że Ty myślisz o 3 kolektorach do Twojego zbiorniczka, nawet tego 250 L to aż mnie ciarki przechodzą...

3 kolektory bo mój cel to było grzanie również 2 pomieszczeń. A tu przy dwóch panelach ani razu mi nie przełączyło na obieg centralnego ogrzewania. Przy jednym kolektorze jeden grzejnik 8 żeberek to był zimny. Zero grzania. A ja chciałem aby dwa grzejniki były lekko ciepłe. Mam łazienkę w podziemiach i w lecie jest tam dość chłodno. Jakieś ubrania nic nie schnie na suszarce. Jak paliłem piecem to w największe upały puszczałem na grzejniki.

Dariusz1983
05-06-2022, 10:52
Aby uniknąć ewentualnego prolemu z przegrzaniem solarów w razie braku zasilania kup jakiś ups APC(lub inny z pełnym sinusem na wyjściu podczas pracy awaryjnej) podłącz do niego zwykły akumulator samochodowy(z odzysku byle by był w miarę sprawny wyjdzie "za darmo") lub "na bogato" długowieczny aku LiFePO4 i do UPSa podłącz zasilanie solarów. W razie braku prądu masz kilka/kilkanaście(zależne od pojemności aku) godzin minimum zasilanie awaryjne solarów. Ja u siebie tak mam i podłączyłem Solary i elektronikę sterującą pieca CO i zero stresu w razie awarii zasilania.

Dariusz1983
05-06-2022, 10:57
Aby uniknąć ewentualnego prolemu z przegrzaniem solarów w razie braku zasilania kup jakiś ups SPC podłącz do niego zwykły akumulator samochodowy(z odzysku byle by był w miarę sprawny wyjdzie "za darmo") lub "na bogato" długowieczny aku LiFePO4 i do UPSa podłącz zasilanie solarów. W razie braku prądu masz kilka godzin minimum zasilanie awaryjne solarów. Ja u siebie tak mam i podłączyłem Solary i elektronikę sterującą pieca CO i zero stresu w razie awarii zasilania.

piotrek88
06-06-2022, 09:38
Myślałem nad przetwornicą czysty sinus. W sobotę dogrzałem piecem wodę w bojlerze do 80 stopni. I dwa kolektory przez słoneczny dzień w niedzielę nie dały radę podnieść temperatury nawet o 1 stopnień. Za duże chyba starty na tym zbiorniku dwupłaszczowym są. Ale zbiornik będę zmieniał ma 250 l pionowy. Tylko narazie funduszy brak...

piotrek88
10-06-2022, 18:43
W poniedziałek spróbuję zamówić zbiornik firma Elektromet poj 207 l.

Ile litrowe naczynie przeponowe będę potrzebował ?
Jaki glikol kupić ? Może być etylenowy czy musi być propylenowy ? Ciśnienie wody użytkowej mam stałe zredukowane do 4 bar więc ryzyko przedostania się glikolu do wody użytkowej nie występuje. Póki co myślę zalać wodą zdemineralizowaną celem przepłukania układu.

Tylko nie wiem w jaki sposób ten układ zamknięty się robi. Do tej pory robiłem wszystko na otwartych.

piotrek88
11-06-2022, 13:46
Mam do wyboru Kospel 200 (204 )l albo Elktromet 220 (207) l. Który mam wziąść w tej samej cenie są. Który lepszy ? Parametry mają zbliżone. Innych firm nie dostanę albo cena 5000 zł za biawiar 250.

piotrek88
14-06-2022, 05:11
459731

Witam. Zakupiłem Kospel 200l. Proszę o poradę w paru kwestiach. Czy będzie to działać tak jak zaznaczyłem na schemacie ? Chodzi mi o to czy na obiegu zamkniętym są mi potrzebne zawory zwrotne czy nie? Czy mój pomysł z cyrkulacją ma szanse powodzenia ? Chodzi mi o to jak będę nagrzewał wodę górną wężownicą to czy montując pompkę cwu jak zaznaczyłem na schemacie to ma szanse to działać? Nagrzać cały zbiornik górną wężownicą ?

piotrek88
16-06-2022, 13:56
Witam. Mam schematy. Proszę o weryfikację aby wszystko działało jak należy. Z góry dziękuję za pomoc


459747459748459749

marcinbbb
24-06-2022, 17:08
Kospel z wężownicą 1m2... kolejny genialny zakup.
Schematu nie ma sensu analizować bo od razu widać że nie będzie działać.

piotrek88
26-06-2022, 22:28
No niestety. Działa ale nie grzeje. Wczoraj nagrzałem piecem 200l do temp 55 stopni. Rano miałem 50 na dole. I w pełnym słońcu dzisiaj wieczorem uzyskałem 65 stopni na Dolnym odczycie. Góra 68 stopni. A cały dzień pełne nasłonecznienie. I temp na polu 31 stopni. Temp na kolektorze w południe przy przepływie 2.4 l / min o 14 stopni wyższa niż na czujniku na dole zasobnika. Wydaje mi się że zrobiłem wszystko dobrze. Jedynie rury mam pex zamiast metalu. 1,1 m2 wężownicy ma ten kospel. Rozmawiałem z producentem hewalex to mówił że 0.8 m2 jest zalecane minimum dla 2 kolektorów co posiadam. Ale w tych pojemnościach zbiorniki innych firm mają podobne parametry. A cały zestaw hewalex z 200 l zasobnikiem ma wężownice właśnie 0.8 m2 dół i 0.8 gora. Ja mam dół 1,1 i gora 0.75 m2

marcinbbb
27-06-2022, 23:24
Ja dziś smażyłem grzejnik w łazience temperaturą 85*C, wiesz jak może śmierdzieć farba z grzejnika w tej temperaturze?
Zobacz po chłodzeniu "nocnym"
459843

Układ podobny 200l 2 kolektory, i 400l i 4 kolektory. A mój szaleje a Twój nie działa?
Woda ma 82*C a Ty cudujesz.

Piec aha to coś co grzeje wyłączyłem jakoś w połowie kwietnia....
U mnie solary robią aż za wiele i trzeba je w nocy chłodzić a Ty nie możesz dogrzać cwu... co to się wydażyło?

DarekDawid
28-06-2022, 19:12
Ja dziś smażyłem grzejnik w łazience temperaturą 85*C, wiesz jak może śmierdzieć farba z grzejnika w tej temperaturze?
Zobacz po chłodzeniu "nocnym"
459843

Układ podobny 200l 2 kolektory, i 400l i 4 kolektory. A mój szaleje a Twój nie działa?
Woda ma 82*C a Ty cudujesz.

Piec aha to coś co grzeje wyłączyłem jakoś w połowie kwietnia....
U mnie solary robią aż za wiele i trzeba je w nocy chłodzić a Ty nie możesz dogrzać cwu... co to się wydażyło?

Wygląda, ze dogrzałes wodę w zasobniku o te 40 stopni więcej.

marcinbbb
28-06-2022, 20:32
Wygląda, ze dogrzałes wodę w zasobniku o te 40 stopni więcej.

Pytanie na co Ci to wygląda?
459850
Bo mi na statystyki dogrzewania wody prosto z solarów, które to podgrzały wodę... no ale przecież mogę się mylić i "dogrzałem" wodę

DarekDawid
29-06-2022, 06:09
Statystyki statystykami. Chodzi o temperaturę. Skąd taki wynik skoro temperatura węzownicy która ma te 40 st. nagrzewa wodę do 80?

marcinbbb
29-06-2022, 14:01
A nie zauważyłeś że o 13:00 wężownica miała 111*C?
To może zdjęcie z dnia dzisiejszego:
459854

Czytając
T1 - temperatura solarów
T2 - temperatura wężownicy 77*C
itd... T4 cwu 76*C.

DarekDawid
29-06-2022, 14:34
Czyli zasobnik utrzymuje temperaturę wody podgrzaną za dnia. Ok.

marcinbbb
29-06-2022, 18:34
A czegoś innego oczekuje się od dowolnego zasobnika z cwu?

DarekDawid
29-06-2022, 19:43
dowolnego?

marcinbbb
29-06-2022, 20:22
a znasz jakiś zasobnik cwu którego zadaniem jest jak najszybsze schłodzenie zładu wody?

marcinbbb
04-07-2022, 01:10
Kużwa i doradcę wcięło... wszak ja głupi jestem, bo umie...

DarekDawid
04-07-2022, 06:38
Przeciez to Ty doradzasz.
Nie pisze się "dowolnego" jesli kazdy zasobnik ma funkcję akumulacji ciepła. To taka dygresja logiczno-językowa.

marcinbbb
04-07-2022, 21:39
Przecież moje rozwiązania podobno nie działają, sam tak twierdziłeś :)

DarekDawid
05-07-2022, 04:58
Chłopie jak przyszłes tu na forum pokazywać zagadki statystyczne ze szczegółami które trzeba zauwazyć zeby zrozumieć to nie te forum.
Tu wchodzą prosci ludzie co szukają porady. To nie miejsce na rebusy.

marcinbbb
05-07-2022, 21:03
Jak jesteś prosty człowiek? To co Vateusz M. Powiedział że będzie 1 mln aut elektrycznych, 100 obwodnic, 1 mln mieszkań i nie pamiętam co jeszcze.
On tłumaczy że będzie ale nie mówi jak i czym, i jakim kosztem społeczeństwa.

Czy ja muszę Ci tłumaczyć co robisz źle? Mogę ale Ty nie chcesz realizować moich propozycji, ale Vateuszowi wierzysz w obietnice ;)

DarekDawid
06-07-2022, 05:05
Aha. W takim razie przepraszam.

marcinbbb
06-07-2022, 11:48
Dopiero czepiałeś się statystyk że są błędne, później byłeś zaskoczony że zasobnik utrzymuje temperaturę o czym mamy rozmawiać? Kiedy w podstawowych tematach nie masz wiedzy.

piotrek88
09-07-2022, 20:50
Witam. Coś tam to działa. Udało mi się z dwóch solarów w największe ciepła i pełne nasłonecznienie osiągnąć 73 stopnie u góry i na dole zasobnika 69 stopni. Ale izolacje rur mam bardzo słabą. Muszę kupić kauczuk jednak 22/13 mm bo z tej pianki 6mm zrobiło mi się 3 mm i tracę ciepło po drodze. Przy takiej średnim nasłonecznieniu osiągam 45 stopni. W dobrym słońcu pewnie by nagrzało i 300 l ale znowu tak jak teraz mam 45 stopni to przy 300 l pewnie byłby problem. Poniżej 40 stopni to już słabo.

PS. Zalałem instalacje płynem glikolem ale etylenowym. Czy to jakiś problem ?
459955459956459957459958459959

piotrek88
09-07-2022, 20:53
459960459961

marcinbbb
10-07-2022, 08:51
Etanol spokojnie najwyżej umrzesz jak wężownicę przeżre... i w kąpieli starczy i 300ml etanolu, dupą wchłoniesz.
Propylenowy jest trochę droższy ale najwyżej będziesz miał sraczkę.

Pan se wlał to pan znał konsekwencje czy może nie?

piotrek88
10-07-2022, 12:43
Ale czy fizycznie jest możliwe aby glikol o cisnieniu 2.5 bar przedostał się do c.w.u o ciśnieniu 3 bar ? Trochę walczę z ustawieniem przepływu. Producent zaleca dla 1 panelu od 1.2 do 1.5 l/min. Ale nie wiem jak to przełożyć na 2 panele ? Brakuje mi automatycznej regulacji przepływu. Ale koszt wymiany pompy i sterownika na PWM to znowu 1000 zł.
PS. Doczytałem teraz że dawka smiertelna alkoholu etylenowego to 100 ml po spożyciu. Wlanie więc 300 ml do wanny o pojemności 120 l nie wiem czy niesie aż tak duże zagrożenie. Ale pewnie zmienię w następnym roku na propylenowy skoro trujący a przy zbiegu szeregu okoliczności może się dostać do c.w.u.

duke-R
16-07-2023, 14:55
Chłopie, a nie prościej było wziąć fachowca,żeby Ci doradził i to zmontował? Ja tak zrobiłem i u mnie jeden panel dogrzewa 140 litrowy zbiornik jak ta lala, maks. w upalny dzień zagrzewa z 40 rano do 85 stopni przez cały dzień.