PDA

Zobacz pełną wersję : Zagospodarowanie działki - jak się zabrać?



Łukasz Widziński
09-05-2022, 19:05
Witam. Mam takie pytanie - kupiłem działkę budowlaną. Nie chcę na razie (w perspektywie 5-8 lat) budować domu, ale chciałbym na razie zagospodarować działkę powiedzmy rekreacyjnie czyli ogrodzić, postawić jakąś altankę do grillowania, może garaż blaszany do przechowywania gratów i takie tam, z perspektywą, że od razu teren byłby gotowy na późniejszą budowę. W tym celu musiałbym wyrównać działkę - czy w takim razie w grę wchodzi geodeta i potem niwelacja tak jakbym już budował dom? Czy na to potrzebuję pozwolenia na budowę? Czy ewentualnie jak inaczej to widzicie? Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Lew2
09-05-2022, 21:22
Należy jak najszybciej dobrze przemyśleć co i jak będziesz tam budował. To, że nie będziesz budował przez 8 lat nie ma znaczenia. Ale powinieneś przede wszystkim mieć już finalną koncepcję całościowego zagospodarowania działki łącznie z niwelacją terenu. Pod tę koncepcję i przyszły budynek powinieneś dopiero zagospodarowywać działkę, bo będziesz wiedział gdzie będzie dojazd, gdzie będą media ciągnięte, gdzie będziesz mógł posadzić rośliny (np. drzewa) bez kolizji z przyszłym domem. Zacząłbym od sporządzenia projektu architektonicznego oraz projektu zagospodarowania działki. Możesz nawet nie składać pozwolenia na budowę, ale projekt powinieneś mieć dla siebie, żeby już wiedzieć jak urządzać tę działkę. Skoro masz pustą działkę to zacznij ją przemyślanie zagospodarowywać od początki dokładnie pod kątem przyszłego domu. Moim zdaniem powinieneś przeznaczyć trochę pieniędzy (to nie majątek) i zrobić porządny projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania terenu (PAB + PZT), a nawet uzyskać PnB. Będąc na Twoim miejscu zrobiłbym:
1) Geodeta i sporządzenie mapy do celów projektowych.
2) Przemyślenie w gronie rodziny jaki dom i jak chcecie postawić zgodnie z MPZP.
3) Umówienie się z architektem, przedyskutowanie i wrysowanie obrysu domu na mapę.
4) Na podstawie tej mapy wbicie prototypu domu (mnie tak ekipa zrobiła) w postaci 4 słupów drewnianych w narożach proponowanego budynku. Obciągniecie tego sznurkiem na wysokości poziomu "zero" parteru. Przez rok oglądaliśmy i przemyśliwaliśmy jak przyszły dom się wpasowuje w działkę.
--- Na tym etapie możesz zrobić przerwę na kilka lat, albo pójść troszkę dalej.
Teraz możesz sobie urządzać działkę przez kilka lat wiedząc gdzie będzie dom, albo jeszcze korygując pewne rzeczy.