PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła - rozbieżności w sugerowanej mocy



prezzz
15-05-2022, 13:49
Cześć wszystkim,

półtora miesiąca temu wprowadziliśmy się z żoną do kilkunastoletniego domu, ogrzewanego obecnie kotłem Junkers Radostar, rok produkcji 1998. Planujemy wymianę kotła na nowocześniejsze ogrzewanie. Rozważamy przede wszystkim powietrzną pompę ciepła - szczególnie, że zainstalowaliśmy na dachu instalację fotowoltaiczną (7,2 kWp).

Dane domu wpisałem w aplikacji "ciepło właściwie", poniżej link do wyników:
https://cieplo.app/wynik/xflh

Mam teraz trochę wątpliwości. Niezbędna moc grzewcza wynosi ok. 10 kW. W podsumowaniu form ogrzewania, aplikacja sugeruje pompę o mocy zaledwie 6,5 kW. Jak na prawie 20-letni dom - nieźle izolowany jak na swoje czasy, ale jednak podpiwniczony i z nieogrzewanym poddaszem - wydaje się to śmiesznie niską mocą. Z kolei lokalny instalator pomp ciepła Viesmann sugeruje model aroTHERM 12 kW - moc prawie dwukrotnie większa!

Ogrzewanie w domu to 80% grzejniki, 20% podłogówka (tylko część parteru). Grzejniki aluminiowe, przystosowane do starego kotła gazowego.

Jak prawidłowo dobrać moc pompy ciepła do naszego domu, przy takich rozbieżnościach, jakie się pojawiają? Czy po dokonaniu wyboru rozsądne jest zainstalować pompę ciepła na istniejących grzejnikach, obserwując ciepło w poszczególnych pomieszczeniach i wymieniając na grzejniki nisko/średniotemperaturowe tam, gdzie jest za zimno?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Barszcz Biały
15-05-2022, 14:29
Ta sugerowana moc to jest dla najniższej temperatury: zal od regionu: -18 stopni. U mnie np dobrało pompę 5.5 kw przy zapotrzebowaniu 7 z hakiem (7+cwu), gdy faktycznie takiej ilości wody nigdy nie używaliśmy.

esselite
15-05-2022, 15:05
No mentalnie ciężko się przestawić i zrozumieć. Niektórzy dalej zostawiają piece 30kw w kotłowni ze strachu, że nie będzie ciepło.

vr5
15-05-2022, 16:16
Jeśli ma się PV to nie ma problemu czy grzać 24h/dobę, czy w taniej taryfie gdzie potrzebna jest podłogówka, ewentualnie spory zasobnik na zgromadzenie ciepła do dogrzania grzejników "na zapas" gdy PC nie pracuje.

Gdy miałem kopciucha dolnego spalania (Logano 12 kW) i grzałem w sposób ciągły trzeba było palenisko pomniejszyć dodatkowymi szamotkami.

PC mniejszej mocy jest tańsza, więc marża sprzedającego też jest mniejsza...

Andrzej5101
15-05-2022, 18:43
https://cieplo.app/wynik/xflh
Ogrzewanie w domu to 80% grzejniki, 20% podłogówka (tylko część parteru). Grzejniki aluminiowe, przystosowane do starego kotła gazowego.
Podłoga poddasza;
- 10 cm wełny,
- 40 - 50 cm - powinno być,
Przeliczyć OZC;
- jak zmieni się moc w kW oraz roczne zużycie ciepła w kWh???

prezzz
15-05-2022, 19:10
Podłoga poddasza;
- 10 cm wełny,
- 40 - 50 cm - powinno być,
Przeliczyć OZC;
- jak zmieni się moc w kW oraz roczne zużycie ciepła w kWh???

W aplikacji (nie wiem, czy zbliżone wyniki dałoby "formalne" OZC wykonane przez eksperta) przy 40 cm wełny izolującej poddasze od piętra różnica wyniosła 0,7 kW i 1 tys. kWh rocznie.

Andrzej5101
15-05-2022, 19:59
Czy po dokonaniu wyboru rozsądne jest zainstalować pompę ciepła na istniejących grzejnikach, obserwując ciepło w poszczególnych pomieszczeniach i wymieniając na grzejniki nisko/średniotemperaturowe tam, gdzie jest za zimno?
Należy zakupić PC Panasonic 9kW/TCap,
Moc cieplna grzejników dla Tz/45/35C musi być > od mocy cieplnej danego pomieszczenia

prezzz
15-05-2022, 20:44
Należy zakupić PC Panasonic 9kW/TCap,
Moc cieplna grzejników dla Tz/45/35C musi być > od mocy cieplnej danego pomieszczenia

Dziękuję za podpowiedź. Czy przy tej konfiguracji da się coś zawalczyć ze zwykłymi aluminiowymi grzejnikami (współpracującymi dotychczas ze starym piecem gazowym), czy należy od razu myśleć o wymianie na nowe?

asolt
15-05-2022, 21:01
W aplikacji (nie wiem, czy zbliżone wyniki dałoby "formalne" OZC wykonane przez eksperta) przy 40 cm wełny izolującej poddasze od piętra różnica wyniosła 0,7 kW i 1 tys. kWh rocznie.

"Formalne ozc" daje mozliwosc przeliczenia Tz dla istniejących grzejników i ich przewymiarowania, aplikacja CW takie mozliwoscie nie daje, pomijam dokladnosc bliczen.

prezzz
15-05-2022, 21:13
"Formalne ozc" daje mozliwosc przeliczenia Tz dla istniejących grzejników i ich przewymiarowania, aplikacja CW takie mozliwoscie nie daje, pomijam dokladnosc bliczen.

Czy jest możliwe wyliczenie OZC bez planów projektu budynku? Niejako "z natury", z pomiarów poszczególnych powierzchni i posiadanej wiedzy na temat budynku, dociepleń itp.?

asolt
15-05-2022, 21:21
Czy jest możliwe wyliczenie OZC bez planów projektu budynku? Niejako "z natury", z pomiarów poszczególnych powierzchni i posiadanej wiedzy na temat budynku, dociepleń itp.?

Jak najbardziej, inwentaryzacja techniczna budynku zawsze jest dokladniejsza od projektu bo odzwierciedla jego stan rzeczywisty.

Andrzej5101
15-05-2022, 22:14
Czy przy tej konfiguracji da się coś zawalczyć ze zwykłymi aluminiowymi grzejnikami (współpracującymi dotychczas ze starym piecem gazowym), czy należy od razu myśleć o wymianie na nowe?
Należy ;
- przeliczyć moce poszczególnych grzejników,
- do niektórych pomieszczeń należy dodać grzejników,
- do innych wymienić na grzejniki o większej mocy,
- w mniejszych pomieszczeniach zastosować grzejnik z innego większego pomieszczenia

prezzz
15-05-2022, 22:22
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. To dobry wstęp do tego, żeby działać dalej!