PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwna sprawa z wysokim napięciem i wyłączaniem się falownika



ezg2014
20-05-2022, 20:58
Wyłącza się moja instalacja fotowoltaiczna z powodu wysokiego napięcia w sieci.Na mojej ulicy są w sumie 4 instalacje. Dzwoniliśmy do zakładu energetycznego i zgłaszaliśmy problem. Teraz chcemy wspólnie napisać pismo w tej sprawie. I tutaj zdziwienie. U jednego sąsiada instalacja się nie wyłącza. Dlatego nie chce podpisać pisma. Początkowo myślałem, że nie wie, o co chodzi. Ale pokazał wykresy na aplikacji i rzeczywiście jego instalacja nie wyłącza się. To wszystko bardzo dziwne, bo wszystkie instalacje robiła ta sama firma. Co może być nie tak z moją instalacją?

marcinbbb
20-05-2022, 22:04
Sąsiad ma ustawioną normę niemiecką i ma w 4 literach wasze instalacje. Co zrobić, pisać pisma możecie codziennie i nic z tym nie zrobią, możecie zamawiać urządzenia pomiarowe certyfikowane które zostaną Wam założone w pochmurny dzień - kiedy PV działa normalnie.

A może jesteście na końcu linii energetycznej od trafo?
U mnie na wsi mamy około (120-150 instalacji PV) o mocy około 750kWp i nikomu sprzęt się nie wyłącza napięcie w nocy około 225V w dzień 243V. Przed pikiem instalacji napięcie szalało nawet do 252V, ale jak ZE zobaczyło że coś jest nie teges obniżyło napięcie na trafo.

ezg2014
21-05-2022, 10:22
Niemiecka norma? To chyba nielegalne? Można to jakoś sprawdzić ? Udowodnić?

Dariusz1983
21-05-2022, 10:31
Tak to nielegalne i za to grozi zerwanie umowy przez ZE czyli utrata starych warunków. Udowodnić to może ZE(zapisy w liczniku, moga ząłożyc pomiar na słupie itd) ale sam też możesz te podejrzenia zweryfikować przyglądając się napięciom na licznku ZE w słoneczny dzień-jak podskoczą wyraźnie i na długo ponad te 253V to znak, że ktoś ma inną norme niż PL albo sieć ma usterkę-w szczególności gdy Ty swoją foto masz wyłączoną.

klaudiusz_x
21-05-2022, 10:53
U mnie Tauron zakłada liczniki na których nie ma podglądu napięcia. Nie wiem, czy ich gdzieś nie zapisuje, jednak na samym liczniku ich nie ma.

stos
21-05-2022, 11:01
Niemiecka norma? To chyba nielegalne? Można to jakoś sprawdzić ? Udowodnić?

Zanim powtórzysz jak papuga coś o tej "niemieckiej" normie. poczytaj jak ona wygląda i czym się rożni od polskiej.

stos
21-05-2022, 11:04
Tak to nielegalne i za to grozi zerwanie umowy przez ZE czyli utrata starych warunków. Udowodnić to może ZE(zapisy w liczniku, moga ząłożyc pomiar na słupie itd) ale sam też możesz te podejrzenia zweryfikować przyglądając się napięciom na licznku ZE w słoneczny dzień-jak podskoczą wyraźnie i na długo ponad te 253V to znak, że ktoś ma inną norme niż PL albo sieć ma usterkę-w szczególności gdy Ty swoją foto masz wyłączoną.

Zanim zaczniecie oskarżać sąsiada popatrzcie na zwoje WLZ i podbicie napięcia które ona powoduje.
Sąsiad jest może trochę mądrzejszy w wyborze średnicy swojego WLZ.

d7d
21-05-2022, 12:28
WLZ to wewnętrzna linia zasilająca, czyli linia elektryczna, służąca do przesyłu energii elektrycznej, zlokalizowana pomiędzy przyłączem, a rozdzielnicą główną w budynku.
https://www.oszomega.pl/helpie_faq/co-to-jest-wlz/

klaudiusz_x
21-05-2022, 13:55
Wszyscy się wymądrzają, szczególnie ci, u których wszystko gra. ZE jest odpowiedzialny za obniżenie napięcia, czego nie robią. A później odcinają nie stwierdzając nieprawidłowości na swojej sieci przesyłowej. A dwa. Ja mam 110m do licznika i są straty. Nie wiem jak gruby przewód musiałbym mieć (obecnie niemożliwa wymiana) by nie było strat. Także nie róbcie z siebie oświeconych, bo nie macie problemów i cwaniakujecie tak samo jak ZE.

stos
21-05-2022, 16:17
Wszyscy się wymądrzają, szczególnie ci, u których wszystko gra. ZE jest odpowiedzialny za obniżenie napięcia, czego nie robią. A później odcinają nie stwierdzając nieprawidłowości na swojej sieci przesyłowej. A dwa. Ja mam 110m do licznika i są straty. Nie wiem jak gruby przewód musiałbym mieć (obecnie niemożliwa wymiana) by nie było strat. Także nie róbcie z siebie oświeconych, bo nie macie problemów i cwaniakujecie tak samo jak ZE.
Tu nie o straty na długim kablu chodzi tylko o podbicie napięcia podczas wpychania energii do sieci.
Autor tego tematu narzeka że jego PV się wyłącza z powodu za wysokiego napięcia a jego sąsiadowi się nie wyłącza.
Zaraz znajdują się tacy którzy bez żadnych danych oskarżają sąsiada o "nielegalne" ustawienia jego inwertera na sieć niemiecką.
Pojęcia nie mają jak jest różnica między polskimi ustawieniami a niemieckimi ale to dobrze brzmi i z sąsiada robią przestępcę.

Sugeruję autorowi żeby się w pierwszej kolejności zainteresował jakością swojej instalacji.
Jeśli jego inwerter PV włączony jest do rozdzielnicy domowej albo co gorsze do gniazdka w garażu to niech lepiej szuka problemu u siebie.
Niech w pierwszej kolejności pomierzy spadki napięć na swoim WLZ.
Zanim pobiegnie do ZE z pretensjami że napięcie w sieci jest za wysokie bo mu się inwerter wyłącza, nie zmierzy napięcie na swoim inwerterze i porówna z napięciem na złączu. ZE interesuje tylko to drugie napięcie.

klaudiusz_x
21-05-2022, 17:13
Tak. Zgadza się. Jednak sam ZE także robi problemy.
Nie wiem jakie przekroje ma autor tematu, za to wiem, co u mnie. U mnie falownik musi cisnąć według wskazań naszych falowników o 3V więcej. Całe 3V. Natomiast kiedy falownik sąsiada nie pracuje, a mój tak, różnica pomiędzy jego wskazaniami na falowniku a tym co mój pcha, to 1V. Odczyty z samych falownikow. Nie sprawdzane miernikiem.
U mnie 70m przewodu Al 25mm² później rozdzie rozdzielnia i 10m 6mm2 Cu. Na końcu 4x16mm² Al 30m.
Podaję do porównania.

klaudiusz_x
21-05-2022, 17:19
Tak. Zgadza się. Jednak sam ZE także robi problemy.
Nie wiem jakie przekroje ma autor tematu, za to wiem, co u mnie. U mnie falownik musi cisnąć według wskazań naszych falowników o 3V więcej. Całe 3V. Natomiast kiedy falownik sąsiada nie pracuje, a mój tak, różnica pomiędzy jego wskazaniami na falowniku a tym co mój pcha, to 1V. Odczyty z samych falownikow. Nie sprawdzane miernikiem.
U mnie 70m przewodu Al 25mm² później rozdzielnia i 10m 6mm2 Cu. Na końcu 4x16mm² Al 30m.
Planuję wymienić jeszcze ten odcinek 10m Cu 6mm² na Al 25mm², pozostał po budowie i wpiąć się przed rozdzielnią dodawając różniczkę.
Jednak według tej strony https://helukabel.pl/baza-wiedzy/kalkulator-elektryka/ i tak mam 2,5V straty. Więc odległość robi różnicę.
Podaję do porównania.

stos
21-05-2022, 17:52
Tak. Zgadza się. Jednak sam ZE także robi problemy.
Nie wiem jakie przekroje ma autor tematu, za to wiem, co u mnie. U mnie falownik musi cisnąć według wskazań naszych falowników o 3V więcej. Całe 3V. Natomiast kiedy falownik sąsiada nie pracuje, a mój tak, różnica pomiędzy jego wskazaniami na falowniku a tym co mój pcha, to 1V. Odczyty z samych falownikow. Nie sprawdzane miernikiem.
U mnie 70m przewodu Al 25mm² później rozdzie rozdzielnia i 10m 6mm2 Cu. Na końcu 4x16mm² Al 30m.
Podaję do porównania.

Przy max mocy Twojego inwertera (9kW) wciskanej do sieci masz 2.7V podbicia napięcia tylko na przewodach.
https://lumier.pl/kalkulator/
70m/Al25 + 1.319V
10m/Cu6 + 0.496V
30m/Al16 + 0.883V
Suma 2.7V
Do tego trzeba dodać podbicia napięć na wszystkich łączeniach poszczególnych kabli.
Twój falownik widzi około 3V więcej niż jest w sieci.
Wyłączy się przy napięciu sieci 250V i jak będziesz próbował dyskutować z ZE to Cię wyśmieją.

Kolo..9
21-05-2022, 18:03
A czekam od ponad 2 miesiecy na jakakolwiek info co wykazal analizator i doczekac sie nie moge dzwonic juz mi sie nie chce do tych idiotow..wczoraj zadzwonilem na pogot.energ przyjechali na jednej fazie 254v przy mojej wylaczonej i gowno kierownik sie nie zgodzil obnizyc na trafo ze bedzie zima za nisko.mowie im ze zima w nocy mam zawsze 240 conajmniej choc na koncu mieszkam to do 207 jeszcze daleko ale niestety nie zgodzil sie.

Kolo..9
21-05-2022, 18:18
Jak bym wiedzial ze maja takie niewydolne sieci to bym sie w to nie pakowal .wywalilem 42k w bloto i wkur... sie od pol roku .niech zrywaja ze mna umowe i tak na pl falownik spi caly dzien.w d.. to mam.nie wywiazuja sie z umowy uniemozliwiajac odbior nadprodukcji.to ja tez nie bede .

boconek03
21-05-2022, 19:03
Jak bym wiedzial ze maja takie niewydolne sieci to bym sie w to nie pakowal .wywalilem 42k w bloto i wkur... sie od pol roku .niech zrywaja ze mna umowe i tak na pl falownik spi caly dzien.w d.. to mam.nie wywiazuja sie z umowy uniemozliwiajac odbior nadprodukcji.to ja tez nie bede .
myślisz, że to z powodu niewydolnej/niemodernizowanej sieci?

Kolo..9
21-05-2022, 19:21
Tak.niedostosowanej do pv o czym dowiadujemy sie najczesciej po inwestycji. Prawie jak amber gold:mad::mad:D

ezg2014
21-05-2022, 19:25
U mnie instalacja fotowoltaiczna jest przyłączona do rozdzielni. WLZ to przewód YAKY 4x25mm2 -1kV. Nie wiem, czy to pomaga , czy przeszkadza fotowoltaice?

stos
21-05-2022, 20:56
U mnie instalacja fotowoltaiczna jest przyłączona do rozdzielni. WLZ to przewód YAKY 4x25mm2 -1kV. Nie wiem, czy to pomaga , czy przeszkadza fotowoltaice?

Ile metrów ma Twoje WLZ?

ezg2014
21-05-2022, 21:36
Około 50m.

stos
21-05-2022, 22:26
Około 50m.

https://lumier.pl/kalkulator/
Policz dla Twoich danych spadek/podbicie napięcia na Twoim WLZ.
Nie powinno być więcej niż 0.5%.

ezg2014
21-05-2022, 22:37
Dzięki. Jestem laikiem stąd dalsze pytania? Ale co to za moc w KW? Moc czego? Ilość żył to w moim przypadku 4, bo 4x25mm?

stos
21-05-2022, 22:46
Dzięki. Jestem laikiem stąd dalsze pytania? Ale co to za moc w KW? Moc czego? Ilość żył to w moim przypadku 4, bo 4x25mm?

Moc Twojej instalacji PV (podbicie) albo max moc pobierana z sieci (spadek).
Jeśli instalacja 3 fazowa wybierasz 400V.
Nie zapomnij po wybraniu średnicy przewodu wybrać materiał (Cu lub Al).

ezg2014
21-05-2022, 23:29
Taki wynik:
Spadek napięcia=1.047V na pojedynczej żyle dla prądu=19.324A
Procentowy wskaźnik=0.152%

stos
22-05-2022, 08:59
Taki wynik:
Spadek napięcia=1.047V na pojedynczej żyle dla prądu=19.324A
Procentowy wskaźnik=0.152%

Nie jest źle.
Teraz trzeba ten wynik potwierdzić w praktyce zanim zaczniesz reklamować w ZE.
Dwa mierniki do ręki i mierzyć napięcia na złączu i na inwerterze pracującym na pełnej mocy i wysyłającym tą moc do sieci.

ezg2014
22-05-2022, 15:50
Na złączu czyli gdzie?

stos
22-05-2022, 17:48
Na złączu czyli gdzie?

Złącze to jest miejsce gdzie kończy się sieć ZE a zaczyna Twoja wewnętrzna instalacja.
Miejsce w którym ZE powiesił licznik energii.

ezg2014
08-06-2022, 18:05
Sąsiad zarzeka się , że mam dużą autokonsumpcję. Nie podpisał pisma. Reszta podpisała. ZE zaczął coś robić i okazało się, że był jakiś problem z transformatorem. Naprawili i na razie jest OK. Nie wyłącza się.

gondoljerzy
16-06-2022, 12:01
Od kilku dni też mam fotowoltaikę i od razu standardowy problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Zjawisko nasila się w dni wolne od pracy. Napięcia faz odczytane z licznika PGE, dzisiaj około godz. 12-tej: 253,7V, 252,8V i 255,5V. Od kilku tygodni zdarzało mi się mierzyć napięcia w gniazdkach. Najniższy zanotowany pomiar był rzędu 234V. Standardem jest zakres 238-245. Niestety dyndam na samym końcu linii przesyłowej. Na razie notuję, robię zdjęcia ekranu licznika, a na dniach przyjdzie dzwonić do PGE. Jak to nie pomoże, to będę skrobał pisma.

ezg2014
17-06-2022, 15:29
Jak się odczytuje napięcia faz z licznika PGE?

Stermaj
17-06-2022, 18:20
Od kilku dni też mam fotowoltaikę i od razu standardowy problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Zjawisko nasila się w dni wolne od pracy. Napięcia faz odczytane z licznika PGE, dzisiaj około godz. 12-tej: 253,7V, 252,8V i 255,5V. Od kilku tygodni zdarzało mi się mierzyć napięcia w gniazdkach. Najniższy zanotowany pomiar był rzędu 234V. Standardem jest zakres 238-245. Niestety dyndam na samym końcu linii przesyłowej. Na razie notuję, robię zdjęcia ekranu licznika, a na dniach przyjdzie dzwonić do PGE. Jak to nie pomoże, to będę skrobał pisma.

Nie dzwoń tylko pisz. Na stronie PGE dystrybucja jest zakładka i tam można zrobić zgłoszenie. Ja zgłosiłem i na drugi dzień już obniżyli napięcie. Za parę dni przyszło potwierdzenie listem o wykonanej regulacji napięcia.

boconek03
17-06-2022, 20:26
Od kilku dni też mam fotowoltaikę i od razu standardowy problem ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Zjawisko nasila się w dni wolne od pracy. Napięcia faz odczytane z licznika PGE, dzisiaj około godz. 12-tej: 253,7V, 252,8V i 255,5V. Od kilku tygodni zdarzało mi się mierzyć napięcia w gniazdkach. Najniższy zanotowany pomiar był rzędu 234V. Standardem jest zakres 238-245. Niestety dyndam na samym końcu linii przesyłowej. Na razie notuję, robię zdjęcia ekranu licznika, a na dniach przyjdzie dzwonić do PGE. Jak to nie pomoże, to będę skrobał pisma.

jak myślisz dlaczego w dni wolne od pracy jest wyższe napięcie?
myślałem, że powinno być odwrotnie. dni wolne od pracy->więcej ludzi w domu w ciągu dnia i więcej urządzeń powłączanych

Dariusz1983
17-06-2022, 21:29
Pewnie z powodu znikomego poboru energii przez firmy napięcie w dni wolne wzrasta. Chyba to jest u każdego do zaobserwowania.

Napięcie na liczniku odczyta się przeklikując guzikami góra/dół aż do wyświetlenia napięcia na danej fazie.

gondoljerzy
17-06-2022, 21:54
Jak się odczytuje napięcia faz z licznika PGE?

...
Napięcie na liczniku odczyta się przeklikując guzikami góra/dół aż do wyświetlenia napięcia na danej fazie.

No, właśnie tak. Dwa przyciski na liczniku ze strzałeczkami/trójkącikami. W mim liczniku fazy są pod kodami:
32.7.0 - faza L1
52.7.0 - faza L2
72.7.0 - faza L3

gondoljerzy
17-06-2022, 22:01
Nie dzwoń tylko pisz. Na stronie PGE dystrybucja jest zakładka i tam można zrobić zgłoszenie. Ja zgłosiłem i na drugi dzień już obniżyli napięcie. Za parę dni przyszło potwierdzenie listem o wykonanej regulacji napięcia.

Masz na myśli tę stronkę?
https://pgedystrybucja.pl/strefa-klienta/formularz-kontaktu

Edit: Przed chwilą próbowałem wysłać zgłoszenie i nie wyszło. Dostałem komunikat: Token CSRF jest nieprawidłowy. Proszę spróbować wysłać formularz ponownie.

gondoljerzy
22-06-2022, 20:11
Masz na myśli tę stronkę?
https://pgedystrybucja.pl/strefa-klienta/formularz-kontaktu

Edit: Przed chwilą próbowałem wysłać zgłoszenie i nie wyszło. Dostałem komunikat: Token CSRF jest nieprawidłowy. Proszę spróbować wysłać formularz ponownie.

Sam sobie odpowiadam, ale przy okazji podbiję wątek.
Następnego dnia po opisanym wyżej zdarzeniu ponowiłem próbę i tym razem udało się wysłać do PGE zgłoszenie o zbyt wysokim napięciu. Ku mojemu zdziwieniu, dzisiaj zadzwonił mój telefon i pracownik PGE poinformował mnie o obniżeniu napięcia w mojej linii zasilającej. 12V w dół. :wave:

damiaszek
28-06-2022, 13:03
Bo jesteś na końcu lini, a pisałeś że najniższe zanotowane było powyżej 230V, to znaczy że mieli możliwość obniżenia. W najgorszej sytuacji są ci którzy są podpięci do za małego trafa, które kiedyś wystarczało. Ludzie się pobudowali podłączali i transformator przestał wystarczać, no to zamiast go wymienić podbili napięci - sposób działał jak nie było instalacji PV. Obecnie są takie sytuacje że w nocy zwłaszcza jak jest zimno i ludzie grzeją się prądem wprost lub PC napięcie spada poniżej 210V, a w dzień przebija 253V.

Stermaj
30-06-2022, 06:20
Bo jesteś na końcu lini, a pisałeś że najniższe zanotowane było powyżej 230V, to znaczy że mieli możliwość obniżenia. W najgorszej sytuacji są ci którzy są podpięci do za małego trafa, które kiedyś wystarczało. Ludzie się pobudowali podłączali i transformator przestał wystarczać, no to zamiast go wymienić podbili napięci - sposób działał jak nie było instalacji PV. Obecnie są takie sytuacje że w nocy zwłaszcza jak jest zimno i ludzie grzeją się prądem wprost lub PC napięcie spada poniżej 210V, a w dzień przebija 253V.

Powiem krótko, gadasz bzdury. Jakby trafo przestało wystarczać to by się po porostu, popularnie mówiąc "spaliło", czyli doszło do jego uszkodzenia.

damiaszek
30-06-2022, 12:49
Ledwo starcza, 210V to jeszcze w normie, a trafo się nie spali, przeciążone co najwyżej się wyłączy i owszem są na tej lini częste wyłączenia, a napięcia są zalogowane w falowniku (od włączenia do wyłączenia) i były też niezależnie mierzone. IPZ tej lini to ~1.7
459866

I jakoś jeszcze się trafo nie spaliło. Sprawdzany też był spadek napięcia jak sąsiad tego punktu poboru (100m) włączał mocną dwufazowa ładowarkę do elektryka (2x32A) to też napięcie mocno leciało w dół (~15V).

Stermaj
02-07-2022, 07:51
Widzę, że tu problemem jest długa albo "cienka" linia a nie rtafo. Małe trafa są zabezpieczone tylko bezpiecznikami topikowymi po stronie SN i tyle, nie mogą się wyłączać i włączać samodzielnie.

damiaszek
04-07-2022, 12:09
Jak długa jest linia i jaka to nie wiem, ale moje pierwsze podejrzenie(niesłuszne) to była "oszczędność" na WLZ. Nie moja instalacja, mam tylko podgląd w dane i informacje od kolegi który tak jest podpięty. Kilka lat temu mieli tam podobno zmieniać transformator i chcieli od kogoś skrawek gruntu, ale się "nie dało". Od tamtej pory kilka domów wzdłuż ulicy (gruntowej) przybyło, przybyło też instalacji PV i PC i wyszło co wyszło. Na razie problem rozwiązał pompą PW/PW i automatycznie uruchamianymi grzałkami w zbiorniku CWU. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz którą wypatrzyłem z logów, a która nie była aż tak widoczna przy normalnym użytkowania domu. Kilka razy w tygodniu wylatuje jedna faza na dosłownie kilka sekund, dzieje się to pomiędzy 6-8 rano. Co do wielkości samego trafa to nie wiem czy ono jest małe, widzę tylko efekty pracy trafa i lini zasilającej. Pisałem że jest za małe, a nie małe.

boconek03
04-07-2022, 16:26
Z tym wypadaniem fazy to dziwna sprawa i dlaczego o tej samej porze:eek:

Stermaj
04-07-2022, 20:24
Nie może samoistnie wypadać jedna faza na samym traforku na kilka sekund. Może jest gdzieś zły styk na linii. To trzeba zgłosić do energetyki niech sprawdzą.

boconek03
04-07-2022, 20:26
A można na 100% wykluczyć problem w instalacji w domu?
Dlaczego ten zły styk miałby zawsze o podobnej godzinie nawalać.

damiaszek
05-07-2022, 07:57
W domu można wykluczyć, sprawdzone u sąsiada, u niego też o tych samych porach jest zanik napięcia na jednej z faz. Do puki nie było PV i nie patrzyło się w logi to , czasami restartował się jakiś zegarek na mikrofali itp. . Czyli zaniki były ale nierejestrowane. Też koledze polecałem zgłaszać awarię do taurona, ale z tego co wiem to nie zgłosił.

Kolo..9
20-07-2022, 11:06
No i doczekalem sie w koncu obnizenia napiecia.Najpierw jakis miesiac temu zaczela dzialac jakas automatyka rowno o 9 godz wlacza sie i napiecie w dol kilka v i tak do 17 stej co dzennie to troche poprawilo sytuacje ale do idealu bylo daleko.Az tu dzis trach prad wylaczyli na 15 min i znow zjazd w dol o jakies 6V. I tak poki co mieszcze sie w widelkach choc poludnie i lampa.
ZAUWAZYLEM ze teraz jak wlacze jakies urzadzenie pradozerne to v spada na tej fazie do ktorej jest podpiete natomiast podnosi sie na pozostalych mnij wiecej tyle ile
Spada na tej obciazonej.
Dlaczego tak sie dzieje?
Wczesniej tego nie bylo.

Mareks77
20-07-2022, 13:18
ZAUWAZYLEM ze teraz jak wlacze jakies urzadzenie pradozerne to v spada na tej fazie do ktorej jest podpiete natomiast podnosi sie na pozostalych mnij wiecej tyle ile
Spada na tej obciazonej.
Dlaczego tak sie dzieje?
Wczesniej tego nie bylo.

Jaki jest przekrój WLZ lub przekroje pomiędzy rozdzielniami PV
Objaw wygląda jak by przewód zerowy PEN z lini WLZ lub zacisk N - PEN w rozdzielniach miał słaby styk.
Jeśli np. moc oddawana do sieci pozostała na tym samym poziomie to zmniejszenie napięcia spowodowało zwiększenie prądu.
Słaby styk lub przekrój przewodu neutralnego przy obciążeniu jednej fazy powoduje przepływ prądu w przewodzie N - PEN a więc i spadek napięcia na nim.
Napięcie odłożone na przewodzie N proporcjonalnie dodaje się do pozostałych faz

Kolo..9
20-07-2022, 16:35
Przekroj to 4mm2 styki sprawdzalem swego czasu.To samo dzieje sie jak sasiad obciazy jedna faze.Moze ten styk slaby byc gdzies dalej poza moja posesja?
Czy poza ew.wylaczenie falownika to zjawisko jest jakos szkodliwe?

Mareks77
20-07-2022, 20:57
Co to jest 4 mm2 według ciebie bo na pewno nie przekrój WLZ. Jeśli to przekrój pomiędzy rozdzielnią główną domu a inwerterem PV to OK.
Jaka jest moc instalacji PV.?

Jeśli u sąsiada jest to samo to winowajcą prawdopodobnie jest ilość instalacji PV i transformator SN w waszej okolicy którego parametry graniczne powoli równają się z możliwościami przyłączonych użytkowników i ilością instalacji PV.
Zjawisko jest normalne i nieszkodliwe o ile chwilowy wzrost napięcia w pozostałych fazach nie przekracza parametrów granicznych odbiorników z nimi podłączonych.

Jeśli zakład energetyczny zmniejszył napięcie na sieci czyli zmienił odczep transformatora to wie o sprawie i monitoruje ją.

Kolo..9
21-07-2022, 07:28
Tak przekroj miedzy falownikiem i rozdzielnia.Wlz niestety nie wiem.Pv ma moc 9.96kwp .Do naszego transformatora bedzie okolo 60kwp pv przylaczonych .co drugi dom mniej wiecej cos tam ma.Z sasiadem to chodzilo mi o to ze jak on wlaczy np. Pralke to ja u siebie to ja obserwuje spadek na jednej fazie i wzrost napiecia na dwoch pozostalych,nie wiem jak to wyglada u niego w domu.

Kolo..9
21-07-2022, 14:22
Dostalem wlasnie pismo od Tauron w zwiazku z reklamacja .pisza ze analizator wykazal ze energia ktora do mnie dostarczaja nie spelnia parametrow i ze podjeli kroki tj.obnizyli napiecie w GPZ na SN i jeszcze podreguluja trafo na nn.
I co najlepsze pisze ze analizator wykazal ze pobieram moc bierna niezgodnie z prawem tg cos fi cos tam cos tam przez co to ja wprowadzam zaklucenia do ich sieci dlatego nie odpowiadaja za jakosc energii ktora do mnie dostarczaja.Wie ktos o co chodzi?
No i zebym sie myl i pral gdy slonce swieci itp.:stirthepot:

Kolo..9
21-07-2022, 14:32
Pomylka nie moc bierna tylko
Energie ze wspolczynnikiem tg@ niezgodnym z przepisami prawa.
Niestety nie napisali czego nie wlaczac zeby przestac lamac przepisy prawa i umowy.

Mareks77
21-07-2022, 15:19
To nie tak iż nie załączanie czegoś spowoduje zachowanie przepisów.
Aby nie łamać przepisów prawa najlepiej nie mieć instalacji PV lub kompensować moc bierną do wartości wymaganych w umowie.
Jeśli posiadasz instalację PV i umowę z ZE to wymieniono twój licznik na dwukierunkowy czyli taki który wskazuje ile energii pobrałeś oraz ile jej dostarczyłeś.
W umowie jako prosument masz wymagany tg(fi) który należy zachować podczas poboru. Na fakturze zaś pojawiła się dodatkowa pozycja w postaci mocy biernej.
tg(fi) to nic innego jak stosunek mocy biernej do mocy czynnej.
Problem w tym że moc bierna krąży w sieci energetycznej obciążając jej infrastrukturę czyli sieci przesyłowe nie będąc energią produktywną.

Jancia
21-07-2022, 19:57
To nie tak iż nie załączanie czegoś spowoduje zachowanie przepisów.
Aby nie łamać przepisów prawa najlepiej nie mieć instalacji PV lub kompensować moc bierną do wartości wymaganych w umowie.
Jeśli posiadasz instalację PV i umowę z ZE to wymieniono twój licznik na dwukierunkowy czyli taki który wskazuje ile energii pobrałeś oraz ile jej dostarczyłeś.
W umowie jako prosument masz wymagany tg(fi) który należy zachować podczas poboru. Na fakturze zaś pojawiła się dodatkowa pozycja w postaci mocy biernej.
tg(fi) to nic innego jak stosunek mocy biernej do mocy czynnej.
Problem w tym że moc bierna krąży w sieci energetycznej obciążając jej infrastrukturę czyli sieci przesyłowe nie będąc energią produktywną.


Przecież tg fi nie zależy tylko od fotowoltaiki, zależy od charakteru odbiorników, nie mamy już w gospodarstwie domowym tylko grzałek gdzie cos fi wynosił 1, a liczniki inteligentne liczące energię bierną będą mieli wszyscy pobierający en. elektryczną

Jancia
21-07-2022, 19:58
Dostalem wlasnie pismo od Tauron w zwiazku z reklamacja .pisza ze analizator wykazal ze energia ktora do mnie dostarczaja nie spelnia parametrow i ze podjeli kroki tj.obnizyli napiecie w GPZ na SN i jeszcze podreguluja trafo na nn.
I co najlepsze pisze ze analizator wykazal ze pobieram moc bierna niezgodnie z prawem tg cos fi cos tam cos tam przez co to ja wprowadzam zaklucenia do ich sieci dlatego nie odpowiadaja za jakosc energii ktora do mnie dostarczaja.Wie ktos o co chodzi?
No i zebym sie myl i pral gdy slonce swieci itp.:stirthepot:

Czy coś więcej podano? o ile ten tg fi został przekroczony?

Mareks77
21-07-2022, 21:04
Przecież tg fi nie zależy tylko od fotowoltaiki, zależy od charakteru odbiorników, nie mamy już w gospodarstwie domowym tylko grzałek gdzie cos fi wynosił 1, a liczniki inteligentne liczące energię bierną będą mieli wszyscy pobierający en. elektryczną

Nie rozumiesz. Ja nie napisałem że tylko od niej zależy.
Wiesz jak to się dzieje że instalacja PV oddaje energię elektryczną do sieci?
To nie jest tak że inwenter podwyższa napięcie na swoim wyjściu i energia zamiast z sieci płynie z paneli PV do sieci.
Dzieje się to poprzez przesuwanie faz o 180*
Energia bierna zaś może być pojemnościowa i wtedy kompensacją są dławiki czyli indukcyjność, a równie dobrze energia bierna może być indukcyjna i wtedy jako kompensację instaluje się baterie kondensatorów.

Jancia
21-07-2022, 22:38
Nie rozumiesz. Ja nie napisałem że tylko od niej zależy.
Wiesz jak to się dzieje że instalacja PV oddaje energię elektryczną do sieci?
To nie jest tak że inwenter podwyższa napięcie na swoim wyjściu i energia zamiast z sieci płynie z paneli PV do sieci.
Dzieje się to poprzez przesuwanie faz o 180*
Energia bierna zaś może być pojemnościowa i wtedy kompensacją są dławiki czyli indukcyjność, a równie dobrze energia bierna może być indukcyjna i wtedy jako kompensację instaluje się baterie kondensatorów.

Jako przyczynę łamania przepisów prawa podałeś tylko fotowoltaikę a przemilczałeś inne odbiorniki jak choćby oświetlenie ledowe, kuchnie indykcyjne, upsy czy silniki indukcyjne, praktycznie niema odbiorników które nie generują en. biernej poza żarówkami i grzałkami, w taryfach domowych czyli G nie pojawia się też dodatkowa opłata za en bierną, były takie próby a 2017 ale szybko ten pomysł upadł, być może odbiorcy będą obciążeni takimi opłatami ale to będzie dotyczyć nie tylko posiadaczy instalacji fotowoltaicznych.
To nie fotowoltaika psuje sieć elektroenergetyczną, to jest tylko taka nagonka ze strony ministerstwa i energetyki, takie obarczanie winą posiadaczy fotowoltaiki za kiepską infrastrukturę energetyczną za którą odpowiadają i jak widać niektórzy to podchwytują i rozpowszechniają

Mareks77
22-07-2022, 06:42
.........
To nie fotowoltaika psuje sieć elektroenergetyczną, to jest tylko taka nagonka ze strony ministerstwa i energetyki, takie obarczanie winą posiadaczy fotowoltaiki za kiepską infrastrukturę energetyczną za którą odpowiadają i jak widać niektórzy to podchwytują i rozpowszechniają


Jeśli czujesz się nierówno traktowany to nie mów tego mi.

Powiedz to tym od programu "CZYSTE POWIETRZE" którzy zachęcali do likwidacji kopciuchów a teraz dopłacają do węgla i każą zbierać chrust.

JTKirk
22-07-2022, 08:02
Sąsiad zarzeka się , że mam dużą autokonsumpcję. Nie podpisał pisma. Reszta podpisała. ZE zaczął coś robić i okazało się, że był jakiś problem z transformatorem. Naprawili i na razie jest OK. Nie wyłącza się.

Co jest jak najbardziej możliwe.
Sam gdy miałem problemy z wyłączaniem się falownika w zeszłym roku, poprawiłem obciążenia poszczególnych faz i problem zniknął.

Ale mimo to, jestes zaskoczony, że sąsiad nie chciał się podpisać pod pismem...

Kolo..9
22-07-2022, 13:27
Nie napisali o ile przekraczam tg fi ani tez jak zamierzaja mnie ukarac za lamanie prawa nie chca tez kasy za analizator.
Zajzalem w licznik i nawet jak dodam pobrana indukcyjna z pobrana pojemnosciowa to i tak wychodzi lekko ponizej 0.4 A analizator wisial tydzien moze wtedy wiecej uzywalem np szlifierki

Kolo..9
22-07-2022, 13:29
Nie napisali o ile przekraczam tg fi ani tez jak zamierzaja mnie ukarac za lamanie prawa nie chca tez kasy za analizator.
Zajzalem w licznik i nawet jak dodam pobrana indukcyjna z pobrana pojemnosciowa i podziele to przez pobrana czynna to i tak wychodzi lekko ponizej 0.4 A analizator wisial tydzien moze wtedy wiecej uzywalem np szlifierki

Jancia
22-07-2022, 21:47
Nie napisali o ile przekraczam tg fi ani tez jak zamierzaja mnie ukarac za lamanie prawa nie chca tez kasy za analizator.
Zajzalem w licznik i nawet jak dodam pobrana indukcyjna z pobrana pojemnosciowa to i tak wychodzi lekko ponizej 0.4 A analizator wisial tydzien moze wtedy wiecej uzywalem np szlifierki

Taka metoda teraz, jest źle ale to z Twojej winy, bo korzystasz z fotowoltaiki ale kar nie naliczymy i więcej się już nie rzucaj że napięcie masz za wysokie, gdyby sąsiad który nie ma fotowoltaiki zgłosił że napięcie ma wysokie to odpowiedź podobna, winni są posiadacze instalacji PV, a tak na marginesie do wyliczenia tg fi nie bierzemy pod uwagę energii biernej pojemnościowej, tylko indukcyjną natomiast falownik głównie generuje energie pojemnościową więc tg fi w żadnym wypadku nie zależy od instalacji PV inaczej od fotowoltaiki

Kolo..9
23-07-2022, 15:11
Jeszcze mam pytanie czy w czasie autokonsumpcji moc bierna pobierana jest z sieci czy z falownika ?

Mareks77
23-07-2022, 17:39
Jeszcze mam pytanie czy w czasie autokonsumpcji moc bierna pobierana jest z sieci czy z falownika ?

A co to jest według Ciebie moc bierną indukcyjna lub pojemnościowa?

Energia bierna nie jest zamieniana na pracę użyteczną (tak jak energia czynna), natomiast jest niezbędna do działania niektórych urządzeń elektrycznych. Energia bierna nie jest zużywana, przepływa tam i z powrotem pomiędzy elektrownią i odbiorcą.
W danym momencie kiedy to PV oddaje energię do sieci elektrownią jesteś TY natomiast odbiorcą są inni użytkownicy.

Twoja szlifierka nie zużywa mocy biernej bo to nie ona ją napędza,Szlifierka jako urządzenie indukcyjne zużywa moc czynną natomiast z uwagi na swój indukcyjny charakter prąd (I) płynący przez nią jest spóźniony w stosunku do napięcia (U) o pewien kąt (fi).
Kąt ten jest jest przesunięciem pomiędzy prądem a napięciem, moc pozorna natomiast jest iloczynem tych wielkości P - U x I x cos(fi)
Moc czynna jest iloczynem S= U x I
mając dane U = 230V
I = 10A
cos (fi) = 0,8

P = 230 x 10 x 0,8 = 1840VA
S = 230 x 10 = 2300W

2300 - 1840 = 460
I właśnie te 460Var to moc pozorna.

Mówiąc wprost moc bierna nie jest mocą użyteczną, tylko związana jest z wytworzeniem określonych warunków fizycznych (wytwarzanie pól magnetycznych i elektrycznych, gromadzenie energii w polu magnetycznym i elektrycznym
Innymi słowy aby szlifierka i jej silnik się kręciły niezbędna jest moc bierna

Proponuję lekturę:

https://ever.eu/c/pl/kompensacja-mocy-biernej

https://elektrykadlakazdego.pl/moc-bierna/

W czasie autokonsumpcji moc bierna nie jest pobierana tylko krąży pomiędzy PV i jej inwerterem a odbiornikami. Niestety jako że jesteś w tym czasie podłączony do sieci to czystej 100% autokonsumpcji nie ma i o ile zużywasz tyle ile wyprodukujesz to ze względu na charakter odbiornika Twoja moc bierna wpływa także na sieć zewnętrzną.

Kolo..9
24-07-2022, 20:55
No to wedlug dwukierunkowego indukcyjnej naliczylo 80kvar czynnej 900 kwh zatem tg fi 0,08888.

Mareks77
25-07-2022, 21:31
tg ( fi) optymalny to 0,4
Jeśli zawiera się w granicach 0,2 - 0,9 ma charakter indukcyjny
Jeśli zawiera się w granicach ( - 0,2) - (-0,9) ma charakter pojemnościowy

Większość operatorów sieci energetycznej w Polsce ustala tolerowaną przez nich wartość współczynnika mocy w granicach 0,2-0,4. Oznacza to, że za każde 100 kWh pobranej mocy czynnej możemy bez dodatkowej opłaty pobrać, w zależności od warunków w umowie, od 20 do 40 kVarh (czyt. kilowarogodzin) energii biernej indukcyjnej.

Przy Twoich 900kW powinno być to na poziomie co najmniej 180 - 360kvar

U ciebie współczynnik 0.088 więc generowana jest moc bierna pojemnościowa.

Głównym źródłem mocy biernej jest obecność kondensatorów w falownikach solarnych, pojemność okablowania AC i prąd biegu jałowego transformatora.

W przydomowych mikroinstalacjach PV najprostszym sposobem zmniejszenia poboru energii biernej indukcyjnej pobieranej z sieci elektroenergetycznej jest przyłączenie baterii kondensatorów. Z kolei do kompensacji mocy biernej pojemnościowej oddawanej do sieci elektroenergetycznej stosuje się baterie dławików indukcyjnych.

Jancia
25-07-2022, 23:06
tg ( fi) optymalny to 0,4
Jeśli zawiera się w granicach 0,2 - 0,9 ma charakter indukcyjny
Jeśli zawiera się w granicach ( - 0,2) - (-0,9) ma charakter pojemnościowy

Większość operatorów sieci energetycznej w Polsce ustala tolerowaną przez nich wartość współczynnika mocy w granicach 0,2-0,4. Oznacza to, że za każde 100 kWh pobranej mocy czynnej możemy bez dodatkowej opłaty pobrać, w zależności od warunków w umowie, od 20 do 40 kVarh (czyt. kilowarogodzin) energii biernej indukcyjnej.

Przy Twoich 900kW powinno być to na poziomie co najmniej 180 - 360kvar

U ciebie współczynnik 0.088 więc generowana jest moc bierna pojemnościowa.

Głównym źródłem mocy biernej jest obecność kondensatorów w falownikach solarnych, pojemność okablowania AC i prąd biegu jałowego transformatora.

W przydomowych mikroinstalacjach PV najprostszym sposobem zmniejszenia poboru energii biernej indukcyjnej pobieranej z sieci elektroenergetycznej jest przyłączenie baterii kondensatorów. Z kolei do kompensacji mocy biernej pojemnościowej oddawanej do sieci elektroenergetycznej stosuje się baterie dławików indukcyjnych.

Tg fi liczy się dla energii biernej indukcyjnej, jeżeli kol. Kolo..9 do wyliczeń brał wskazania licznika energii "indukcyjnej naliczylo 80kvar czynnej 900 kwh zatem tg fi 0,08888 to skąd wniosek że "generowana jest moc bierna pojemnościowa"

Mareks77
26-07-2022, 06:21
Tg fi liczy się dla energii biernej indukcyjnej, jeżeli kol. Kolo..9 do wyliczeń brał wskazania licznika energii "indukcyjnej naliczylo 80kvar czynnej 900 kwh zatem tg fi 0,08888 to skąd wniosek że "generowana jest moc bierna pojemnościowa"

tg(fi) liczy się ogólnie dla energii biernej.

Kąt ten jest niejako wypadkową mocy indukcyjnej i pojemnościowej.

460079

Według powyższego rysunku wskazującego bilans mocy skoro powinno być 0.4 a jest 0,088 to istnieje nadwyżka mocy biernej pojemnościowej która wskaźnik ten sprowadza do takiej wartości.

Mareks77
26-07-2022, 06:26
Tg fi liczy się dla energii biernej indukcyjnej, jeżeli kol. Kolo..9 do wyliczeń brał wskazania licznika energii "indukcyjnej naliczylo 80kvar czynnej 900 kwh zatem tg fi 0,08888 to skąd wniosek że "generowana jest moc bierna pojemnościowa"


Nie chcę dyskutować na temat wskazań liczników bo akurat te czasem odbiegają od rzeczywistości, pokazując tylko tręd, stąd też ZE montują czasowo profesionalną aparaturę.

tg(fi) liczy się ogólnie dla energii biernej.

Owe 0,4 jest kątem dla mocy indukcyjną bo jej jest większość.

Kąt ten jest niejako wypadkową mocy indukcyjnej i pojemnościowej.

460079

Według powyższego rysunku wskazującego bilans mocy skoro powinno być 0.4 a jest 0,088 to istnieje nadwyżka mocy biernej pojemnościowej która kąt ten sprowadza do takiej wartości.

Na fotce poniżej pokazano jak to mniej więcej powinno wyglądać.

460080

Kąt ten jest oczywiście jeszcze za mały ale chodzi tu o zasadę

miecio 301
26-07-2022, 07:29
Nie chcę dyskutować na temat wskazań liczników bo akurat te czasem odbiegają od rzeczywistości, pokazując tylko tręd, stąd też ZE montują czasowo profesionalną aparaturę.

tg(fi) liczy się ogólnie dla energii biernej.

Owe 0,4 jest kątem dla mocy indukcyjną bo jej jest większość.

Kąt ten jest niejako wypadkową mocy indukcyjnej i pojemnościowej.

460079

Według powyższego rysunku wskazującego bilans mocy skoro powinno być 0.4 a jest 0,088 to istnieje nadwyżka mocy biernej pojemnościowej która kąt ten sprowadza do takiej wartości.

Na fotce poniżej pokazano jak to mniej więcej powinno wyglądać.

460080

Kąt ten jest oczywiście jeszcze za mały ale chodzi tu o zasadę

Odbiorcy są rozliczani ze wskazań też profesjonalnych liczników nie dodatkowej profesjonalnej aparatury, jedynie kwestionowanie wskazań może być podstawą do sprawdzenia układu pomiarowego za pomącą analizatora (profesjonalnej aparatury)

Optymalna wartość tangensa fi (tg φ) mieści się w przedziale 0 - 0,4. W wyjątkowych sytuacjach dystrybutor może wymagać utrzymania tej wartości w przedziale 0 - 0,33. To 0,4 to jest granica a nie obowiązek utrzymania takiej wartości, czym niższy tym lepiej.

W przypadku rozliczeń za energię bierną indukcyjną bierze się pod uwagę tg fi wyliczony jako stosunek energii biernej indukcyjnej do energii czynnej i płaci się karę gdy ten ustalony w umowie tg fi zostanie przekroczony i wcale nie płaci się za energię bierną pobraną na co wskazywałaby nazwa, ta bierna słuzy tylko do wyliczenia tg fi
W przypadku energii biernej pojemnościowej jest całkiem inaczej, płaci się za każdą kVarh

Tak że nie wypada wprowadzać w błąd i zmieniać obowiązujących zasad i rozliczeń w energetyce

Mareks77
26-07-2022, 09:17
.......

Optymalna wartość tangensa fi (tg φ) mieści się w przedziale 0 - 0,4. W wyjątkowych sytuacjach dystrybutor może wymagać utrzymania tej wartości w przedziale 0 - 0,33. To 0,4 to jest granica a nie obowiązek utrzymania takiej wartości, czym niższy tym lepiej.

.......Tak że nie wypada wprowadzać w błąd i zmieniać obowiązujących zasad i rozliczeń w energetyce

Wpis wcześniej napisałem o widełkach w jakich powinien się zawierać współczynnik mocy, Jest to w jakimś sensie łapanie za słówka ale masz rację, nie powinienem pisać "powinno być 0.4" tylko że powinno być minimum 0,2

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111891126/O/D20111126.pdf

Dziennik Ustaw Nr 189
Strona 10771

§ 45. 1. punkt 4.

boconek03
27-07-2022, 14:47
Mareks77 szacun za to co piszesz. Fajnie, że są na tym forum ludzie z tak profesjonalną wiedzą którą chcą się dzielić. Szkoda tylko, że 90% właścicieli FV nie wie co to moc bierna, tg fi i inne.
Podsumowując, jeśli kolega ma tangens fi 0,088 czyli mniej niż widełki to ZE może mieć o to pretensje? (w sensie czy jest to szkodliwe).
Bo do tej pory to słyszałem, że przekroczenie tego współczynnika jest szkodliwe dla sieci.

pawko_
28-07-2022, 06:18
Naprawdę chciałbym wiedzieć Panowie o czym tu piszecie, ale niestety jako zwykły "Kowalski" nic nie rozumiem. W takim razie w jaki sposób kolega przyczynił się do łamania przepisów prawa? Tylko proszę tak prosto i zrozumiale. Dzięki.

Dariusz1983
28-07-2022, 07:08
Skoro temat o mocach biernych to może ktoś dokona analizy moich wyników dla instalacjin 3,95kW(p)-start 1.03.2022:

Produkcja falownika: 2700,0kWh
STAN LICZNIKA ZE:
2.8.0: 2132,0kWh
1.8.0: 390,5kWh
5.8.0: 116,3kvarh
8.8.0: 90,9kvarh

Jest dobrze/źle i czy za wskazanie 8.8.0 PGE coś nalicza?

Jancia
28-07-2022, 07:56
Podałeś :
Produkcja falownika: 2700,0kWh
STAN LICZNIKA ZE:
2.8.0: 2132,0kWh
1.8.0: 390,5kWh
5.8.0-116,3kvarh
8.8.0-90,9kvarh


Czy 5.8.0-116,3kvarh i 8.8.0-90,9kvarh to z minusem?

Dariusz1983
28-07-2022, 08:09
POPRAWIŁEM NA dwukropki, bo jakoś mylnie wpisałęm "myśliniki"!

Jancia
28-07-2022, 08:11
Jeżeli by były jakieś opłaty bo obecnie nie ma, to liczy się to w okresie rozliczeniowym, czy to miesiąc, dwa, rok, półrocze i wtedy energia czynna jak i bierna za dany okres

Jancia
29-07-2022, 19:25
Naprawdę chciałbym wiedzieć Panowie o czym tu piszecie, ale niestety jako zwykły "Kowalski" nic nie rozumiem. W takim razie w jaki sposób kolega przyczynił się do łamania przepisów prawa? Tylko proszę tak prosto i zrozumiale. Dzięki.

Żadnych przepisów prawa nie złamał, to tylko taka narracja, winna fotowoltaika, kol. Kolo..9 ma w swojej sieci za wysokie napięcie przez co jego instalacja PV nie pracuje poprawnie, energetyka potwierdziła że parametry sieci nie są poprawne ale dopatrzyli się że instalacja kol. Kolo..9 też przyczynia się do tych złych parametrów sieci, co prawda nie podali w jakim stopniu, kary nie nałożą ale to tak jakby ostrzegali że jak dalej będzie zgłaszał te za wysokie napięci to my pokażemy co możemy.