PDA

Zobacz pełną wersję : Wzmocnienie stropu drewnianego



SebaJ
14-06-2005, 08:34
Witam!
Proszę o pomoc w sprawie wzmocnienia stropu drewnianego. Mam zamiar wykonać na parterze sufit podwieszany i przy okazji zastanawiam się nad wzmocnieniem stropu drewnianaego z pięciu belek o wymiarach 14x23 rozstawionych co 1[m]. Wymiary pokoju 3,6x4,5. Belki są ok. Myśle nad wstawieniem dwóch dwuteowników (12 cm) poprzecznie to istniejących belek. Proszę o podpowiedź odpowiedniego rozwiązania. Zastanawiam się czy istniejąca konstrukcja bez wzmocnienia wytrzyma konstrukcję sufitu podwieszanego bez nadmiernego ugięcia belek.
Pozdrawiam Sebastian

Mariusz Cuch
16-06-2005, 18:53
Moim zdaniem nie ma potrzeby wzmacniania. Obciążenia od sufitu podwiszanego są niewielkie, wieszaki/C-owniki blaszane + GK - kilkanaście kg/m2, ale to pytanie raczej do konstruktora. Ocenę robi się na podstawie ugięcia obciązeniem skupionym.

Pozdr,

proxy
18-06-2005, 14:20
Ocenę robi się na podstawie ugięcia obciązeniem skupionym.
ale madrze to zabrzmiało.
szkoda, ze nijak ma sie do rzeczywistego sposobu wyznaczanania SGU/SGN.
A co do pytania. nie ma sensu wzmacniać tego stropu.

Mariusz Cuch
18-06-2005, 21:46
szkoda, ze nijak ma sie do rzeczywistego sposobu wyznaczanania SGU/SGN.

Hm... Bez siły i bez pomiaru ugięcia - mosty się chyba tak ocenia? Konstrutorem nie jestem, może rzeczywiście, X-Ray albo jeszcze inaczej? Chętnie się dowiem, jak dokładnie, i co to jest SGU/SGN.

Pozdr,

proxy
19-06-2005, 11:12
Hm... Bez siły i bez pomiaru ugięcia - mosty się chyba tak ocenia? Konstrutorem nie jestem, może rzeczywiście, X-Ray albo jeszcze inaczej? Chętnie się dowiem, jak dokładnie, i co to jest SGU/SGN.

oj. widze ze laik z Ciebie 8)
Ty mówisz o wyznaczaniu ( w sumie nie wiem czego ) doswiadczalnym. Poza tym najpierw sa obliczenia, i na podstawie hipotez wytrzymałosciowych mozna obliczyc zarówno nosnosc elementu jak i ugiecie.
To o czym piszesz ( z tymi mostmi ) jest to doświadczalna weryfikacja obliczeń. sprawdza sie ugięcie oraz "ogólne" zachowywanie sie mostu ( nie jest to takie proste jak tu napisałem... )
Promieniowanie Roentgena, hmm co ma do tego... czy jak przeswietlą Tobie ręke to bedzie wiadomo jaka jest "wytrzymałosć" Twojej kości ?!?!
jezeli chcesz sie dowiedzieć co to jest SGU/SGN i z czym to sie je... no cóż zapraszam na studia, na przykład tutaj (http://www.il.pw.edu.pl)

Wełna
20-07-2005, 11:38
Jeśli chodzi o to czy strop wytrzyma ciężar podwieszonego sufitu to odpowiem ze tak. Wymiary pomieszcenia sa niewielkie a profil i płyta nie sa wielkim cięzarem. Miałem podobna sytuację i dla pewnosci zwmocniłem strop po srodku pomiesczenia montujac poprzecznie twuteownik. W moim przypadkuchodziło jednak o bydowe łazienki na pietrze wiec o ciężar rzedu 400 kg na 3 m2. Jak na razie się sprawdza

Ireneusz Wolski
21-03-2013, 22:15
Witam!
Proszę o pomoc w sprawie wzmocnienia stropu drewnianego. Mam zamiar wykonać na parterze sufit podwieszany i przy okazji zastanawiam się nad wzmocnieniem stropu drewnianaego z pięciu belek o wymiarach 14x23 rozstawionych co 1[m]. Wymiary pokoju 3,6x4,5. Belki są ok. Myśle nad wstawieniem dwóch dwuteowników (12 cm) poprzecznie to istniejących belek. Proszę o podpowiedź odpowiedniego rozwiązania. Zastanawiam się czy istniejąca konstrukcja bez wzmocnienia wytrzyma konstrukcję sufitu podwieszanego bez nadmiernego ugięcia belek.
Pozdrawiam Sebastian

Pewnie strop nie wymaga specjalnego wzmocnienia. Ale jeśli to stanowi powód Twoich obaw to proponuję Ci wzmocnienie stropu poprzez jego zespolenie z płytą żelbetową. To rozwiązanie jest realne pod warunkiem, że możesz sobie pozwolić na rewolucję w pomieszczeniu ponad stropem. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami to podaję swój e-mail : irek. [email protected]

subfosylny
22-03-2013, 08:22
Zapytaj fachowców od "stali" bo dwuteownik dwuteownikowi nierówny. Ten sam przekrój potrafi się giąć jak guma albo utrzymywać sztywność wymagana nawet w suwnicach. Są jakieś różnice w oznaczeniach i trzeba się w tym orientować. Widziałem kiedyś konstrukcję, którą próbowano właśnie wzmocnić dwuteownikiem. Kupili nie ten rodzaj co trzeba i wszystko obwisło. Po wymianie dwuteownika na inny ale o tych samych wymiarach wszystko już było OK.