PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła gazowego



cieszynianka3
25-05-2022, 11:02
Dzień dobry. Buduję dom 115 metrów w parterze z górą nieużytkową i wybór padł na kocioł Immergas. W hurtowni doradzono mi model VICTRIX 20 X TT 2 ERP, jednak zaczęłam czytać, dopytywać i zastanawiam się czy nie lepszy byłby VICTRIX 12 X TT 2 ERP ? Sama niestety nie mam o tym pojęcia, wiem tyle co wyczytam. Widzę że wiele osób z takim metrażem domu montuje kocioł 12kW, jednak nie chciałabym żeby potem były jakieś problemy.
Dodam parę szczegółów o budowanym domu:
-Parter 115 metrów, strop, podłogi ocieplone styropianem grafitowym
-elewacja grafit 20 cm
-jest rekuperacja
-zasobnik do kotła zakupiony o pojemności 140 litrów.
-okna trzyszybowe
-drzwi drewniane o niskim współczynniku ep
-właz na strych również dobrej jakości
-ogrzewanie tylko podłogowe

Czy mogę liczyć na jakieś wskazówki, który kocioł wybrać ? Cena dla obu modeli jest taka sama.

Reku1
25-05-2022, 12:10
Wg mnie 12kW jego minimalna moc to 1,9 a 20 aż od 3 co nie jest bez znaczenia przy 100%podlogowki i bardzo dobrze ocieplonego budynku z reku.Straty ciepła tego budynku będa małe.Ta moc też poradzi sobie z nagrzaniem niewielkiego zasobnika.Pompa w obu kotłach chyba taka sama.Mysle że ta podłogowka pójdzie bezpośrednio z kotła pod warunkiem że będzie poprawnie wykonana

cieszynianka3
25-05-2022, 12:20
Wg mnie 12kW jego minimalna moc to 1,9 a 20 aż od 3 co nie jest bez znaczenia przy 100%podlogowki i bardzo dobrze ocieplonego budynku z reku.Straty ciepła tego budynku będa małe.Ta moc też poradzi sobie z nagrzaniem niewielkiego zasobnika.Pompa w obu kotłach chyba taka sama.Mysle że ta podłogowka pójdzie bezpośrednio z kotła pod warunkiem że będzie poprawnie wykonana

Czyli proponowałbyś bardziej 12 kW? Sama nie wiem co wybrać i czym to się różni. Cena taka sama. Zasobnik na wodę 140l

asolt
25-05-2022, 12:23
D....
-drzwi drewniane o niskim współczynniku ep
........
Czy mogę liczyć na jakieś wskazówki, który kocioł wybrać ? Cena dla obu modeli jest taka sama.

Pomieszanie z poplątaniem, Ep to wsp. energii pierwotnej, okna i drzwi charakteryzujemy wsp Uw
Kocioł VICTRIX 12 X TT 2 ERP jest zdecydowanie lepszym wyborem ale nadal za mocny, niestety poza Viessmanem o mocy 11 kW nie ma na rynku kotłow o mniejszej mocy rzedu 6-8 kW i dlatego ten kocioł moze/musi taki byc.

cieszynianka3
25-05-2022, 12:25
Pomieszanie z poplątaniem, Ep to wsp. energii pierwotnej, okna i drzwi charakteryzujemy wsp Uw
Kocioł VICTRIX 12 X TT 2 ERP jest zdecydowanie lepszym wyborem ale nadal za mocny, niestety poza Viessmanem o mocy 11 kW nie ma na rynku kotłow o mniejszej mocy rzedu 6-8 kW i dlatego ten kocioł moze/musi taki byc.

Rzeczywiście, zrobiłam gafę z tym opisem. Ep to współczynnik charakteryzujący cały budynek.