PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt przyłącza



Madroy
28-05-2022, 15:35
Witajcie,
Mam działkę siedliskową, do której prowadzi wytyczona droga.
Działka jest oddalona od drogi asfaltowej, którą są poprowadzone media około 325 m. Mam pytanie - jakie mogą być orientacyjne
koszty podciągnięcia mediów - prąd głównie, gaz może być w butli, woda ze studni głębinowej...

Czy są jakieś firmy które mogą to zrobić, czy tylko zakład energetyczny odpowiedzialny za dany obszar ?

Jak to wygląda ?

Proszę o informacje od czego trzeba zacząć żeby to ogarnąć.

Pozdrawiam,
Robert

boconek03
29-05-2022, 10:27
Tylko zakład energetyczny (z reguły zleca firmie). Wystąp o warunki przyłączenia to wszystkiego się dowiesz. Z reguły do 200metrów oni biorą to na siebie a ty płącisz tylko jakąś tam opłatę niedużą zależną od kilowata (tak jest w tauronie). Potem każdy metr dalej jest pół na pół płacone.

Sativum
01-06-2022, 12:15
Jeśli chodzi o doprowadzenie EE do granicy działki to za to odpowiada ZE. Tak jak napisał kolega, cena jest uwzględniona w przyłączu. Zazwyczaj to max do 150 m. Reszta jest w taryfikatorze odpowiedniego dystrybutora. Z tego co pamiętam to wychodziło mniej niż 2 zł/m (Enea).
Chyba w warunkach przyłącza piszą też o tym.
Co do wody to ostatnio widziałem stawkę wyjściową w okolicach 120 zł/m.
Zbiornik LPG - nie mam pojęcia - słyszałem o rocznej/miesięcznej opłacie za dzierżawę + zobowiązanie do zakupu tylko paliwa od dzierżawcy. Ogólnie dużo drożej niż z gazociągu.
Studnia - znajomy robił. Raz postawiona studnia (koszt wiercenia, hydrofor, robocizna) to tylko kilkanaście tys. Główne zmartwienie to jakość wody i wynikająca z tego konieczność dopasowania filtrów. Im więcej lub groźniejszych bakterii, tym droższe filtry i konieczność ich częstszej wymiany.