PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja okna tarasowego



arekg
30-05-2022, 17:05
Dzień Dobry
Mieszkam w 12 letnim domu. Ściany to Poroterhm 25 + 12 cm styropianu. Na podłogach 10 cm styropianu. Dom ma 14 lat. Zaważyłem, że dużo ciepła mi ucieka przez okno tarasowe. Zimą zmierzyłem temperaturę okna na dole i wewnątrz domu pokazywało 15 C. W pokoju 21 C. Podłoga przy oknie na jakieś 50 cm również około 17C.
Ogrzewanie kaloryferami. Salon 40 m2 i kaloryfery cały czas gorące (termometr pokazuje 45C na kaloryferze). Dom ma 120 m2 i schodzi mi prawie 4 tony groszku.
Zakładam, że izolacja jest źle wykonana. Przy prawidłowej izolacji jaką macie temperaturę ramy okiennej na dole? U mnie codziennie zimą tam się woda skrapla.
Chciałbym to naprawić przed kolejnym sezonem.
Pozdrawiam

maaszak
13-06-2022, 22:15
Woda skrapla się, gdy osiągnie się temperaturę punktu rosy. Punkt rosy to funkcja temperatury powierzchni oraz wilgotności powietrza. Zatem sama wartość temp. ramy okna w innych budynkach niewiele Ci powie.
Więc albo za słabo grzejesz (ale skoro utrzymuje się 21C w pokoju to raczej nie ten przypadek) albo masz za dużą wilgotność w mieszkaniu. Nawet przeciętne okna, przy temp. 21C w pomieszczeniu i normalnej wilgotności nie powinny się rosić przy 15C na ramie (tak na oko dopiero poniżej 13C miałyby prawo).

Podsumowując. Albo masz spapraną wentylację albo spaprany montaż w taki sposób, że gdzieś na styku ramy i muru powstała nieszczelność, przez którą zwiększa się w tym miejscu natężenie strumienia ciepła (a wraz z nim pary wodnej).

Sprawdź jaki masz ciąg w kanałach wentylacyjnych przy zamkniętych oknach (ale teraz o tej porze roku to raczej nie będzie miarodajne). Masz chociaż nawiewniki w oknach? Jeśli tak to montaż i nie pozostaje Ci nic innego jak kucie.

Pewex1
15-06-2022, 09:58
bardzo mi się przyda ten temat

arekg
17-06-2022, 15:10
Okazało się że brak jest ocieplenia pod kostką na tarasie. Pod rame okna jest wpuszczona pianka która stanowi jedyna izolację. Brak izolacji pionowej po oknem tarasowym.

Pawelczyk1
20-06-2022, 10:36
kurcze to problematyczne