PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór osprzętu (zasobnik, itp) do pompy ciepła



zergeling
01-06-2022, 13:40
Jaki zasobnik do CWU dobrać przy pompie ciepła monoblock haier 8kw alternatywnie do LG Therma V Monoblok 9kW?

Z tego co doczytałem to 200L będzie standardem dla 4 osób, obecnie są 3, planowane 4 osoby.
Więc przyjmijmy ok 200l niech będzie.

Nie jestem pewien bardziej co do modelu i kwestii wężownicy. Z tego co zrozumiałem to wężownica wolno nagrzewa przy niskotemperaturowej pompie ciepła, czy to jest optymalny sposób nagrzewania CWU?

Czy jeszcze coś powinienem mieć? Na zdjęciach widziałem taki mały zbiorniczek oprócz dużego zasobnika, jak on się nazywa?

Czy można coś zrobić żeby bez prądu nie rozsadziło monoblocka zimą?

Marco36
02-06-2022, 09:44
Pod linkiem znajdziesz interesujące Cię informacje:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi&p=8136231&viewfull=1#post8136231

Mały zbiorniczek to zbiornik membranowy do równoważenia ciśnienia w instalacji, gdy woda zwiększa objętość (ciśnienie) podczas nagrzewania.

Najlepiej zamontować Splita by ominąć wady Monobloka.
A zabezpieczenie Monobloka to dodatkowy wymiennik płytowy lub bufor z wężownicą - do podzielenia instalacji na dwa obiegi.
Mniejszy obieg na dwór i albo zalany roztworem glikolu lub zawory przeciwzamrożeniowe.
Gdy podliczy się koszty za osprzęt dodatkowy, to korzystniej może wyjść Split.

O monobloku tu : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355533-Instalacja-PC-monoblok-w-domu-z-grzejnikami


edit...
Czytam ponownie wpis i dochodzę do wniosku, że dopiero będziesz zaczynał przygodę z P.C.
1) Trzeba policzyć OZC budynku (szacunkowo można tu: https://cieplo.app/start )
2) do OZC i strefy klimatycznej dobiera się moc P.C.
3) Haier jest dużo słabszy od LG (nie można patrzeć na samą numerację modelu.
Haier ma 8 kW przy +7*C, przy 0*C już tylko 5,3 kW a przy -20*C tylko 1,3 kW mocy i nie posiada grzałki by uzupełnić spadki mocy.
LG ma stałe 9 kW do -7*C, a przy -20*C osiąga jeszcze 6,5 kW gdy starczy woda na grzejniki do +45*C lub 6,3 kW gdy trzeba podnieść temp. wody do +50*C.

Haier
459567

LG
459569

Poczytaj ten temat, jest w nim więcej o dobieraniu P.C. i wykresy różnych modeli od strony 6-stej: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

zergeling
03-06-2022, 12:10
Ja już mam zrobioną charakterystykę energetyczną.

EP wynosi 57, metraż użytkowy 165m2, możliwe że coś pomieszałem przy doborze mocy

Też jestem bardziej za tym splitem LG jak to przemyślałem.

Z podesłanego linku wynika że 200L zbiornik zasobnik o wężownicy w granicach 2-3,25m2
Natomiast jak patrzę na produkty to te 200L mają mniejsze wężownice. Jakiś produkt jestes w stanie mi polecić w rozsadnej cenie np 4000?


EDIT: jest problem z dostępnością LG

goguś
04-06-2022, 11:26
Zaskoczę was ale ja do haiera 8kw kupiłem nierdzewny bojler 300 litrów za 1900 zł z dostawą i działa wyśmienicie a czas nagrzewania zbiornika to rewelacyjny wręcz bo z temp 24 stopnie do 47 na dole zbiornika to ok 50-70 minut i pobranego prądu ok 1,2 kwh , inna sprawa że spartoliłem ciutkę to że nie zrobiłem półapki cieplnej ani zaworu zwrotnego i bojler się szybko wystudza a co za tym pompa co klka godzin się załącza ale to już pikuś i niedługo to poprawię , a co do zamrożenia monobloka to nie mam zaworów antyzamrożeniowych i mieć nie będę bo narazie wszystko ogarniam a jak już wszystko będzie ok to doleję tyle glikolu aby wystarczało na mrozy między -6 do -10 więcej nie trzeba bo ciecz tylko trochę zgętnije ale niczego nie uszkodzi i tyle w temacie , sam zakładałem i podłączyłem koszt pc z bojlerem to 12 tys i to wszystko .

esselite
04-06-2022, 17:41
Powodzenia. Jak wyjedziesz na ferie zimowe. No chyba że planujesz tylko pobyt wokod domu.

zergeling
05-06-2022, 14:50
@goguś możesz podesłać link do konkretnego produktu?

Czy dla hydraulika wystarczy że zamówię tylko tego haiera + zbiornik? Czy powinienem jakieś akcesoria? Jak będę miał problem z innym produktem to możliwe że zostanę z taką alternatywą tańszą.

goguś
06-06-2022, 09:09
Do tego nawet nie trzeba hydraulika bo to prosta robota i sam sobie to sklecisz a jak czegoś nie będziesz wiedział to spytasz tu lub na grupie fejsboka .

Arturo1972
06-06-2022, 19:32
Ooo,widzę, że zniknął mój post o zwyklym Galmecie za 1600zl, który sprawdza się od 9 lat przy pompie ciepła :D

Fakt, nie byłoby to zaskoczenie bo to już 9 lat :D