PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka a drewniane podłogi



Wakabayashi
06-06-2022, 14:58
Cześć,

Na etapie wykańczania walnęliśmy byka i poszliśmy za sercem (okiem) zamiast rozumiem i położyliśmy deskę wartswową na podłogówce (wodnej). Efekt jest taki, że w środku zimy jest po prostu zimno, bo ogrzewanie nie wyrabia się przebić przez podłogę. Jest na to jakieś rozwiązanie ? Np dołożenie grzejnika do istniejącej instalacji podłogowej ?

asolt
06-06-2022, 16:09
Cześć,

Na etapie wykańczania walnęliśmy byka i poszliśmy za sercem (okiem) zamiast rozumiem i położyliśmy deskę wartswową na podłogówce (wodnej). Efekt jest taki, że w środku zimy jest po prostu zimno, bo ogrzewanie nie wyrabia się przebić przez podłogę. Jest na to jakieś rozwiązanie ? Np dołożenie grzejnika do istniejącej instalacji podłogowej ?

wasz błąd nie polegał na złym doborze wykonczenia podłogi a braku obliczen ozc i projektu podłogówki. Byc moze konieczny był mniejszy rozstaw, moze wiekszy przepływ (mniejsza dT) a moze za słabe ocieplenie. Deska trójwarstwowa nie jest problemem przy podłogówce jezeli jest wszystko prawidłowo policzone i dobrane.
Podłogówki juz nie poprawisz, konieczne jest dołozenie dodatkowego grzejnika.

Kaizen
06-06-2022, 20:58
Cześć,

Na etapie wykańczania walnęliśmy byka i poszliśmy za sercem (okiem) zamiast rozumiem i położyliśmy deskę wartswową na podłogówce (wodnej). Efekt jest taki, że w środku zimy jest po prostu zimno, bo ogrzewanie nie wyrabia się przebić przez podłogę. Jest na to jakieś rozwiązanie ? Np dołożenie grzejnika do istniejącej instalacji podłogowej ?

Drewno na podłogówce jest OK - tylko projekt podłogówki powinien to uwzględniać (rozstaw rur).
Teraz zmniejsz przepływy gdzie indziej, tam gdzie drewno zwiększ (jak się da). W razie potrzeby podnieś krzywą grzewczą i dalej zmniejszaj przepływy tam, gdzie za ciepło. I tak powtarzaj do uzyskania zadowalającego efektu.
Grzejnik oczywiście też możesz dołożyć - ale jak myślisz o zasilaniu go tą samą temperaturą, co podłogę to nie ma sensu. Musiałby być ogromny. Jak już, to montuj elektryczny albo klimę.

Wakabayashi
07-06-2022, 09:01
Na projekt samej podłogówki nie mieliśmy niestety wpływu, kupiliśmy już gotowy produkt. Zasadniczo wygląda to tak, że mamy piec dwufunkcyjny z zasobnikiem. Zasila on podłogówkę na parterze, podłogówkę w łazience na piętrze, trzy grzejniki na piętrze i do tego dwa grzejnki na górze. W zimę na parterze gdzie jest sterownik temperatura nad ranem nie przekracza ok 19 stopni, na różne sposoby próbowałem zmieniać przepływy w rozdzielni do podłogówki na dole ale w zasadzie nic to nie zmienia :(

Kaizen
07-06-2022, 09:20
W zimę na parterze gdzie jest sterownik temperatura nad ranem nie przekracza ok 19 stopni, na różne sposoby próbowałem zmieniać przepływy w rozdzielni do podłogówki na dole ale w zasadzie nic to nie zmienia :(

Dziwne, że nie osiąga zadanej temperatury, skoro tu jest sterownik. To gdzie indziej powinno być za gorąco.
Ale być może przy tak namieszanej instalacji nie działa tak, jak by się wydawało - może steruje temperaturą na grzejniki a podłoga to jakiś RTL czy inny wynalazek niesterowalny tym sterownikiem. Potrzebujesz najpierw zinwentaryzować to, co jest i wrzuć jak działa - spróbuj rozrysować schemat i wrzuć fotki rozdzielaczy i sterownika i wszelkich trójników, pomp i zaworów z opisem, gdzie idzie która rura. To będzie pewnie kilka dni gdybania, zgadywania i sprawdzania. Pewnie szybciej by to ogarnął rozgarnięty hydraulik (samą inwentaryzację mam na myśli).

Gik
10-06-2022, 18:14
Też tak miałem... mam deskę wartswową na parterze i ogrzewanie wodne podłogowe... .
Na początku stosowałem się do zaleceń aby puszczać w podłogę 25~30*.
Ale stwierdziłem, że piec chodzi mi większość dnia... i ogólnie takie rozwiązanie kuleje...
I od 2.5 roku ustawiłem aby w podłogę leciało 40* i... nic, podłoga nadal jest w stanie tak samo idealnym. Problemy dogrzania lub jego braku bez powrotnie mineły.
(tutaj musiałem zakręcić 100% obiegu dla pokoi, przez cały rok. bo zwyczajnie tam jest zbyt gorąco. Dzięki temu mam temperaturę identyczną jak w salonie, chciał bym niższą... ale nie da się w domu dobrze ocieplonym.)