PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła - dobór do domu oraz pytania do posiadaczy



luky007
07-06-2022, 07:29
Hej stoje przed zmianą ogrzewania na pompe ciepła. Posiadam dość nowy dom 8 letni dobrze ocieplony (35cm poddasze, 15 ściana, 10 podłoga) 150m2 (Projekt w Awokado Archonu). Po kontakcie z szeregiem przedstawicieli mam większy mętlik niż przed tym. Domek zużywa mało ciepła, bo obecnie spalam maksymalnie 2200kg ekogroszku 29MJ, a latem w bojlerze działa grzałka. Cały parter to podłogówka, na poddaszu 3 sypialnie z kaloryferami i łazienka z drabinką która dogrzewa ów łazienke razem z podłogą.
https://cieplo.app/wynik/s4ut - wiem że to dalekie od prawdziwego OZC ale pokazuje jakiś pogląd.
Strasznie dużo w mojej ocenie wynosi rozstrzał ofert nie tyle finansowo co w wielkości pompy.
Przykłady co mi proponowano:
1) Daikin Altherma 3 6KW (wersja z grzałką 9KW i 230l zbiornik)
2) Toshiba Estia 8KW
3) Mitsubishi PowerInverter 8KW
Obejrzałem wykresy grzewcze z każdej z pomp i mam wrażenie że najmniejsza jest najlepsza, ale z racji kaloryferów mam obawe czy nie bedzie za dużo chodzić na grzałce. Przedstawiciel Daikina jako jedyny myśli o wersji bez bufora, i przekonuje mnie do siebie odległością :), Czy ktoś ma z was doświadczenie jak rozwiązać taki układ? Posiadam obecnie na podłogę zawór trójdrogowy termostatyczny Hertz z sondą przy piecu, oraz rozdzielacz na wiele obiegów czy taki wariant idzie na Daikinie zrobić bez bufora i praktykuję się to? Zawsze myślałem że albo bufor, albo jeden obieg.

ps.
myślałem też nad pompą Bi-Zone (Daikin ma taką w ofercie, dwa obiegi grzewcze), ale jej dostępność jest dopiero na przyszły sezon... a nie chce już palić węglem ;)

Andrzej5101
07-06-2022, 10:50
https://cieplo.app/wynik/s4ut - wiem że to dalekie od prawdziwego OZC ale pokazuje jakiś pogląd.
Strasznie dużo w mojej ocenie wynosi rozstrzał ofert nie tyle finansowo co w wielkości pompy.
Przykłady co mi proponowano:
1) Daikin Altherma 3/ 6 kW (wersja z grzałką 9 KW i 230l zbiornik)
2) Toshiba Estia 8KW
3) Mitsubishi PowerInverter 8KW
- Mam wrażenie że najmniejsza jest najlepsza, ale z racji kaloryferów mam obawe czy nie bedzie za dużo chodzić na grzałce.
Kierunek myślenia b;dobry,
Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
Jesteś w II strefie a więc ilość zimnych dni jest niewielka,

- Przedstawiciel Daikina jako jedyny myśli o wersji bez bufora, i przekonuje mnie do siebie odległością :
....- Czy ktoś ma z was doświadczenie jak rozwiązać taki układ?
...- Posiadam obecnie na podłogę zawór trójdrogowy termostatyczny Hertz z sondą przy piecu, oraz rozdzielacz na wiele obiegów czy taki wariant idzie na Daikinie zrobić bez bufora i praktykuję się to? Zawsze myślałem że albo bufor, albo jeden obieg.
Wszystko masz OK,
Bufor należy wpiąć w szereg na powrocie aby spełnić warunek;
> 6 kW * 20 l/kW =120 l - minimum zładu w układzie
ps.
myślałem też nad pompą Bi-Zone (Daikin ma taką w ofercie, dwa obiegi grzewcze), ale jej dostępność jest dopiero na przyszły sezon... a nie chce już palić węglem ;)
Jest też PC Panasonic 7 kW
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/04a07a695f30.png (https://naforum.zapodaj.net/04a07a695f30.png.html)
Moce podawane dla zasilania 35 C bez grzałek ,

Jakie temperatury obecnie dajesz w podłogę?? a jakie na grzejniki??

luky007
07-06-2022, 11:57
Jest też PC Panasonic 7 kW
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/04a07a695f30.png (https://naforum.zapodaj.net/04a07a695f30.png.html)
Moce podawane dla zasilania 35 C bez grzałek ,

Jakie temperatury obecnie dajesz w podłogę?? a jakie na grzejniki??

Przez 90% sezonu grzewczego: 48 stopni CO (nie umiem niżej CO :)), 27 stopni Podłoga
Przy wysokich mrozach (z doświadczenia jest to może m-c w roku) podnosze tylko podłogę do 32 stopni, nigdy CO nie podnosze od kąd mieszkam.
Najwyższe zużycie ekogroszku jakie pamietam to było 2.6tony któregoś roku, w domu mam temp 22.5 całą zimę, obecny piec ma pełną automatykę (esterownik.pl), pompy wyłączają się jak temperatura zostanie osiagnieta.

Czy jeżeli minimum zładu w układzie jest zachowane, to można pominąć bufor i zrobić na zaworze trójdrogowym? Czy nie jest problemem że odetne zaworami na grzejnikach wtedy ogrzewanie?

Andrzej5101
07-06-2022, 12:39
Przez 90% sezonu grzewczego: 48 stopni CO (nie umiem niżej CO :)), 27 stopni Podłoga
Przy wysokich mrozach (z doświadczenia jest to może m-c w roku) podnosze tylko podłogę do 32 stopni, nigdy CO nie podnosze od kąd mieszkam.
Moc cieplna grzejników dla zasilania 45/35 C musi być > od mocy cieplnej danego pomieszczenia,
Prawdopodobnie będzie konieczność dołożenia grzejników lub wymiana na większej mocy,
Poczytaj temat;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

Czy jeżeli minimum zładu w układzie jest zachowane, to można pominąć bufor i zrobić na zaworze trójdrogowym? Czy nie jest problemem że odetne zaworami na grzejnikach wtedy ogrzewanie?
Można pominąć bufor jako sprzęgło,
Korzystnie dla tzw; defrostu zastosować bufor 50 l na powrocie ,wpięty w szereg,

gondoljerzy
07-06-2022, 19:51
Jaką rolę ma pełnić bufor rzędu 50l i do tego wpięty szeregowo? Jeśli instalacja potrafi ,,odciąć się" od źródła ciepła po nagrzaniu domu, to bufor wpięty szeregowo nie poprawi przepływu. Z kolei, jeśli instalacja jest stale otwarta na przepływ, to po co ją komplikować dodawaniem dodatkowego zbiornika?

vr5
08-06-2022, 09:28
@luky007

W ostatnim sezonie grzewczym grzałem PC Daikin 6 kW bez wspomagania się grzałką. A to była pompa jeszcze na R410A. Fakt - grzałem bez ograniczeń dzień/noc, ale mam tylko grzejniki. Dom około 130 m2. a woda na zasilaniu w chłodniejsze dni dochodziła zaledwie do 36 st. C.

U ciebie chyba wystarczy grzałka wspomagająca 6 kW. Tak na prawdę te 6 kW to są 2 grzałki po 3 kW w starszych modelach, a w hydroboxsie z końca ubiegłego roku zastosowali 3 grzałki po 2 kW (hydrobox ze zbiornikiem 230 litrów oraz 2 obiegi c.o.).

Marco36
08-06-2022, 09:58
Jaką rolę ma pełnić bufor rzędu 50l i do tego wpięty szeregowo? Jeśli instalacja potrafi ,,odciąć się" od źródła ciepła po nagrzaniu domu, to bufor wpięty szeregowo nie poprawi przepływu. Z kolei, jeśli instalacja jest stale otwarta na przepływ, to po co ją komplikować dodawaniem dodatkowego zbiornika?

Bufor wpięty szeregowo - przepływowo, do zwiększenia ilości wody w instalacji.
Niska temp. wody przy podłogówce lub grzejnikach niskotemperaturowych, ma zmagazynowaną mniejszą ilość energii i podczas defrostów może zabraknąć energii cieplnej na pełny defrost. To może skutkować uruchamianiem grzałki lub robieniem defrostu na raty - dwuetapowo.

Przy mojej instalacji i ilości wody, muszę przy defrostach mieć wodę w instalacji na poziomie +38*C lub wyższą.
Gdy temp. wody jest poniżej +37*C to defrost jest wyraźnie dłuższy, robiony jakby w dwóch ratach.

luky007
09-06-2022, 07:43
Finalne z racji dostępności obrałem Daikin 6kw zintegrowany z Grzałka 6kw + 180litrów zbiornik, montaż bez buforowy . Z dostępnością towaru zrozumiałem robi się kłopot... Czy różnica między 180l a 230l jest duża? Czy ona ma jakieś znaczenie w momencie jak posiada się cyrkulacje wody użytkowej (z tej wygody nie jestem w stanie zrezygnować :) ). Obecnie posiadam bojler 140litrów z temp. wody 42 stopnie i jest to "na styk". 40litrów więcej to niby nie dużo, ale w niestety nie mam doświadczenia ile to lepiej.

Marco36
09-06-2022, 10:13
Skoro teraz starcza 140 L grzane na +42*C - to 180L z P.C. nie powinno stanowić problemu.
P.C. można grzać do +50*C by było nadal ekonomicznie.
Przy cyrkulacji może faktycznie lepszy byłby ten 230L, większa porcja wody wolniej będzie stygła przy cyrkulacji, co pozwoli na dłuższe przerwy czasowe miedzy kolejnymi dogrzewaniami wody CWU.

Ja przy Daikinie 6 kW mam bojler firmy trzeciej 200L grzany raz na dobę do temp. komfortowej +50*C i podtrzymanie temp. ekonomicznej +45*C przez resztę dnia.
Zazwyczaj starcza jedno grzanie na dobę, przy ustawionej histerezie 10*C. Sporadycznie w soboty trafia się drugie grzanie po kąpieli.
Przy czujniku w połowie wysokości bojlera 200L, pokazującym +27*C, nadal można wziąć prysznic w komfortowej temp. wody. Miałem już taką sytuację. Woda pobierana w górze bojlera jest cieplejsza, niż to co pokazuje czujnik w połowie wysokości.
U mnie cyrkulacja jest na włączniku czasowym, uruchamiana przeciętnie na 40 minut popołudniem i 2-3 godziny wieczorami. Mam też mały pobór wody, w porównaniu z innymi rodzinami.
Wcześniej dla porównania miałem bojler elektryczny 50L grzany do +48*C, to starczał na prysznic jednej osoby, druga musiała nieco odczekać.

luky007
09-06-2022, 13:48
Jedyną rozetrke mam nad pompami "Bi-Zone" , bo to jednak jest już takie wszystko zintegrowane i wycacane przez producenta. A tutaj jednak z osobnym podmieszaniem :), użytkuje ktoś taką pompe?. Byłbym wstanie dopłacić, ale czekanie do kwietnia na pompę to jednak kurde lekka przesada, mamy dopiero czerwiec.

Andrzej5101
09-06-2022, 13:59
Jedyną rozetrke mam nad pompami "Bi-Zone" , bo to jednak jest już takie wszystko zintegrowane i wycacane przez producenta.
Do tej pory takich pomp nie było;
- czy uważasz, że inwestorzy przez to nie grzali PC mono-zone???

luky007
09-06-2022, 18:30
Do tej pory takich pomp nie było;
- czy uważasz, że inwestorzy przez to nie grzali PC mono-zone???

Jasne że grzali i grzeją nadal z sukcesem sam chyba pójde ta drogą. Poprostu traktuje to jak kolejna ewolucję, podobnie jak nowy model sprawdzojego samochodu, jednak producent tego auta każe za długo sobie czekać i trza wziąść model z przed liftingu :)