PDA

Zobacz pełną wersję : Wyleżakowana pompa Daikin Altherma



Gerwaz
07-06-2022, 09:35
Prawie 12 lat temu nabyłem Daikina Altmerma EKHBH008BA9WN . Po 6 latach odłączono mi ją (sprawną), gdyż zdecydowałem się na bufor ogrzewany elektryką w taniej taryfie. Z racji zainstalowanej fotowoltaiki chciałbym przywrócić Athermę do życia.
Jak myślicie, czy po 5-6 latach leżakowania (a dokładnie wiszenia na ścianie) nadaje się jeszcze do użytku? Jest odłączona i mam problem ze znalezieniem serwisu/firmy, która by się tego podjęła. Wszyscy za to chętnie sprzedadzą mi nową.
Teoretycznie taka pompa ma żywotność koło 25+ lat, ale te parę lat urlopu mogło ją uszkodzić?
Z góry dziękuję za porady.

Andrzej5101
07-06-2022, 10:06
Zaproś serwisanta który montował PC
Jeżeli nie nastąpiło rozszczelnienie instalacji pomiędzy jednostkami, to PC powinna ruszyć i działać

vr5
07-06-2022, 12:56
Te starsze jednostki Daikin z serii "A" są tak samo dobre jak zmodernizowane z serii "C" na R410A.
Co więcej - Twój hydrobox EKHBH008B będzie współpracował nawet z jednostką zewnętrzną na R410A z 2018 roku.

chcialbympompe
07-06-2022, 18:47
Prawie 12 lat temu nabyłem Daikina Altmerma EKHBH008BA9WN . Po 6 latach odłączono mi ją (sprawną), gdyż zdecydowałem się na bufor ogrzewany elektryką w taniej taryfie

Czy istnieje jakiekolwiek sensowne wytłumaczenie dla grzania bufora grzałką w taniej taryfie zamiast grzania tego bufora zainstalowaną już pompą ciepła (też w taniej taryfie) bo ja nie kumam:rolleyes:

Gerwaz
07-06-2022, 21:22
Ciężko byłoby znaleźć pierwotnego instalatora, bo deweloper już nie istnieje. Daliście mi nadzieję, więc poszukam kogoś chętnego/ogarniętego, kto spróbuje to uruchomić.

vr5
08-06-2022, 08:38
Ciężko byłoby znaleźć pierwotnego instalatora, bo deweloper już nie istnieje. Daliście mi nadzieję, więc poszukam kogoś chętnego/ogarniętego, kto spróbuje to uruchomić.

Pisałeś że odłączono Ci sprawną PC. Tego nie da się sensownie wytłumaczyć.
Jak wygląda sytuacja z pompą na chwilę obecną? Czy odłączone jest tylko zasilanie, czy freon został ściągnięty do jednostki zewnętrznej, a rurki odłączone oraz zdemontowane. Czy rozłączone zostało wszystko wraz obwodem wodnym?

Gerwaz
08-06-2022, 13:09
Odłączono i zdemontowane zostały rury. Po jakimś czasie również zasilanie. Nic więcej nie tykano.
Pompa była sprawna, ale za słaba aby zasilić bufor 500 litrowy, szczególnie w chłodniejsze dni. Deweloper miał pomysł bufora łączącego różne źródła zasilania, np. kominka z płąszczem wodnym. Ponieważ kominek nie przypadł mi długofalowo/niewolniczo do gustu, to zlikwidowałem go i zrobię to samo z buforem.

vr5
08-06-2022, 14:33
Odłączono i zdemontowane zostały rury. Po jakimś czasie również zasilanie. Nic więcej nie tykano.
Pompa była sprawna, ale za słaba aby zasilić bufor 500 litrowy, szczególnie w chłodniejsze dni. Deweloper miał pomysł bufora łączącego różne źródła zasilania, np. kominka z płąszczem wodnym. Ponieważ kominek nie przypadł mi długofalowo/niewolniczo do gustu, to zlikwidowałem go i zrobię to samo z buforem.

Jeśli nie zdemontowano rur z freonem (Cu 5/8 oraz 1/4 cal) to przy odrobinie szczęścia po połączeniu instalacji elektrycznej oraz c.o. pompa "ruszy".

W zasadzie potrzebny jest "kumaty" elektryk i hydraulik.

Z hydroboxu od dołu z lewej strony wyprowadzone są 2 rury wodne oznaczone strzałkami:
1. zasilanie
2. powrót

Jeśli osoba demontująca nie "zapotrzebowała" na swoje potrzeby zaworów (2 sztuki 6/4 cala na 1 cal z zaworkami spustowymi) to hydraulik połączy.
Jeśli gdzieś się zapodziały to w firmie Daikin kosztują duuużo. Można zastąpić zwykłymi zaworami 1 cal ze spustem oraz redukcją tego typu:

https://allegro.pl/oferta/redukcja-mosiezna-top-6-4-x-1-z-plaskim-czolem-8623101709

https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-cal-ze-spustem-ww-raczka-perfekt-dn25-7062410220

oraz stosownymi złączkami.

Gerwaz
09-06-2022, 09:01
Dzięki vr5 ponownie! Na szczęście zawory ocalały. Dodatkowo wczoraj odezwała się firma robiąca dobre wrażenie. Dam znać jak się sytuacja wyklaruje.

vr5
09-06-2022, 14:37
Czyli połączą to co zostało zdemontowane. Nawet jak ruszy to wskazane jest sprawdzenie ile jest czynnika. Po tylu latach mogło sporo się ulotnić.

Nie dziwię się że większość chce sprzedawać nowe produkty - produkt nowy na gwarancji, potem serwis.

Daikin stale coś modernizuje, sprawność PC wzrasta o kila-kilkanaście procent w stosunku do tych z przed kilkunastu lat.
No i biznes się kręci...