PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa gruntowa Konceptus--dolne źródło Heliko



Kalina_xx
09-06-2022, 11:16
Dzień dobry.

Czytając posty zauważyłam brak konstruktywnej rozmowy na temat tej firmy. Jeśli wśród was są osoby, które zdecydowały się na tą firmę napisały jak sprawa wygląda od strony praktycznej. Na pewno wiele osób zastanawia się czy warto tej firmie zaufać. Ja osobiście decydując się na gruntową pompę ciepła( powietrze-woda odpada) z góry odrzuciłam odwierty ze względu na cenę. Biorę pod uwagę źródło poziome jednak źródło Heliko też kusi.

goguś
09-06-2022, 13:57
Kolega Adam ci wyjaśni co i jak on pracuje w conceptusie .

d7d
09-06-2022, 14:34
Czytając posty zauważyłam brak konstruktywnej rozmowy na temat tej firmy. Jeśli wśród was są osoby, które zdecydowały się na tą firmę napisały jak sprawa wygląda od strony praktycznej. Na pewno wiele osób zastanawia się czy warto tej firmie zaufać. Ja osobiście decydując się na gruntową pompę ciepła( powietrze-woda odpada) z góry odrzuciłam odwierty ze względu na cenę. Biorę pod uwagę źródło poziome jednak źródło Heliko też kusi.
Czytałeś https://forum.muratordom.pl/showthread.php?364486-Pc-gruntkowa-czy-ktos-ma-slyszal ?

Kalina_xx
09-06-2022, 18:10
Owszem. Dyskusja co jest lepsze pompa gruntowa czy powietrzna.

d7d
09-06-2022, 19:18
Owszem. Dyskusja co jest lepsze pompa gruntowa czy powietrzna.

Za jakiś bliżej nie określonych powodów wybrałaś pompę gruntową anie pompę powietrze - woda.
Dlaczego?
Dlaczego pytasz właśnie o rozwiązanie Konceptus'a a nie innych firm?
Rozwiązanie Konceptusa jest tańsze i lepsze?

Kalina_xx
09-06-2022, 19:50
Za jakiś bliżej nie określonych powodów wybrałaś pompę gruntową anie pompę powietrze - woda.
Dlaczego?
Dlaczego pytasz właśnie o rozwiązanie Konceptus'a a nie innych firm?
Rozwiązanie Konceptusa jest tańsze i lepsze?

Ponieważ uważam że pompa powietrze-woda jest świetna tylko w nowych budynkach przy 100% podłogówki lub ew z panelami. Na pewno nie jest dobra w starych budynkach ze 100% kaloryferami. bez PV. Łącząc koszt PC powietrze-woda plus PV wyjdzie dokładnie to samo co pompa gruntowa. I tyle w temacie. Pytanie dotyczy dokładnie tej firmy ponieważ wykluczam odwierty ze względu na nieopłacalność ekonomiczną. Wiem już że pompa powietrze-woda będzie mnie kosztować 40 000 (te czasy że nie ma taniej i już) Kotłownia pompy gruntowej 35-40 000 (czekam na wycenę innej pompy ( Gejzer 40 000) zostaje kolektor poziomy koszt też nie mały (glikol zdrożał a i studnia rozdzielaczowa 4-sekcyjna 5600). Jest alternatywa Konceptus i jestem ciekawa czy ktoś tu zdecydował się akurat na tą firmę. 47 000 kusi

d7d
09-06-2022, 20:49
PC powietrze - woda plus PV to jest jednak coś innego niż PC gruntowa bez PV.
Masz policzoną wymaganą moc pompy ciepła?

COP dla ogrzewania grzejnikami wynosi powyżej 3 więc nie jest rewelacyjny.
47.000 zła za Konceptusa to pompa o mocy ok. 9 kW.

Rozwiązanie dolnego źródła Konceptus'a jest ciekawe.

Trudno jest się przebić z inną koncepcją niż tradycyjne.
Nie słychać użytkowników tego systemu więc pozostaje wiara na słowo że jest to lepsze niż inne.

Marco36
10-06-2022, 08:27
Ponieważ uważam że pompa powietrze-woda jest świetna tylko w nowych budynkach przy 100% podłogówki lub ew z panelami. Na pewno nie jest dobra w starych budynkach ze 100% kaloryferami. bez PV. ...


a ten temat czytałaś? - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi
tu podsumowanie zimy 2021/2022 - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi&p=8137690&viewfull=1#post8137690
w podsumowaniu jest link do wpisu z podsumowaniem zimy 2020/2021.
Wszędzie podaję pobór prądu przez PC, a PV liczę oddzielnie. Nawet bez PV pompa się opłaca, a gdy jest PV to dodatkowo obniża koszty bieżące.
Wcale PC powietrze-woda nie musi być kosztowna w ogrzewaniu domu.
Mam 100% grzejniki. Koszt grzania sezonowego jest wprost zależny od doboru mocy grzejników.
Gdy ktoś bezmyślnie ładuje PC wysokotemperaturową do grzejników +65*C w nieocieplonym budynku to - tak, jest drogo.
Ale nawet 100 letni dom po ociepleniu może zejść z OZC do 7 czy 9 kW i przy 100% grzejnikach gdy starcza temp wody do +45*C - to koszt ogrzewania jest niewiele wyższy niż przy ogrzewaniu podłogowym.
Szacunkowo 12% drożej niż przy podłogówce - takiego typu przeliczenia robiłem tu - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi&p=8115642&viewfull=1#post8115642

Błędem jest odgórne zakładanie, że jak dom jest starszy i nie ma podłogówki - to PC już nie może być.
Na początek trzeba policzyć OZC budynku - to OZC jest bazą do liczenia reszty. Mocy PC, mocy grzejników, kosztów grzania.
Twój tok myślenia był poprawny, ale 10-15 lat temu, gdy PC dopiero wchodziły na rynek. Tamte PC powietrzne nie potrafiły pracować w temperaturach ujemnych, więc cały rynek zaczął się od PC gruntowych. Kolejna generacja powietrznych PC mogła pracować do -7*C, a obecnie PC mogą pracować do -28*C.
Reszta to jest kwestia doboru mocy PC do potrzeb OZC budynku.

PC gruntowe w porównaniu z PC powietrznymi zyskują przewagę w strefie klimatycznej IV czy V.
Oraz przy kolektorach poziomych gdy grunt jest wilgotny, to szybciej wyrównuje temp. w gruncie gdzie temp. została pobrana przez PC.
Bo w gruncie piaszczystym, regeneracja przebiega wolniej, to trzeba by większe kolektory gruntowe kopać.

Kalina_xx
10-06-2022, 10:18
PC powietrze - woda plus PV to jest jednak coś innego niż PC gruntowa bez PV.
Masz policzoną wymaganą moc pompy ciepła?

COP dla ogrzewania grzejnikami wynosi powyżej 3 więc nie jest rewelacyjny.
47.000 zła za Konceptusa to pompa o mocy ok. 9 kW.

Rozwiązanie dolnego źródła Konceptus'a jest ciekawe.

Trudno jest się przebić z inną koncepcją niż tradycyjne.
Nie słychać użytkowników tego systemu więc pozostaje wiara na słowo że jest to lepsze niż inne.

Potrzebuję 9 kW. Zauważyłam że nie słychać użytkowników Konceptus'a i to jest dziwne. Nawet bardzo.

Kalina_xx
10-06-2022, 10:23
[B]
PC gruntowe w porównaniu z PC powietrznymi zyskują przewagę w strefie klimatycznej IV czy V.
Oraz przy kolektorach poziomych gdy grunt jest wilgotny, to szybciej wyrównuje temp. w gruncie gdzie temp. została pobrana przez PC.
Bo w gruncie piaszczystym, regeneracja przebiega wolniej, to trzeba by większe kolektory gruntowe kopać. Mam możliwość na kolektor poziomy i dobre warunki ku temu. Na odwierty bym nie poszła. Chcę się zmieścić w 10 000-ale zaczyna się to robić fikcją. Tylko Konceptus dale możliwość zamknięcia się w 50 000.

d7d
10-06-2022, 13:56
Potrzebuję 9 kW. Zauważyłam że nie słychać użytkowników Konceptus'a i to jest dziwne. Nawet bardzo.

Mało jest ludzi chętnych by wydać tyle pieniędzy na mało popularne rozwiązanie - dotyczy i dolnego źródła i samej pompy ciepła.
Nie wiem czy system tego typu dolnego źródła ma wykonane jakieś szersze badania potwierdzające skuteczność.
Firma ma formę JDG co też nie jest plusem w tej inwestycji..

d7d
10-06-2022, 13:59
Mam możliwość na kolektor poziomy i dobre warunki ku temu. Na odwierty bym nie poszła. Chcę się zmieścić w 10 000-ale zaczyna się to robić fikcją. Tylko Konceptus dale możliwość zamknięcia się w 50 000.

Zastanów się na zwykłą PC powietrze - woda a różnicę między kosztem tej zwykłej PC a 50.0000 zł wydaj na docieplenie domu i zwiększenie mocy grzejników.

Kalina_xx
10-06-2022, 15:09
Zastanów się na zwykłą PC powietrze - woda a różnicę między kosztem tej zwykłej PC a 50.0000 zł wydaj na docieplenie domu i zwiększenie mocy grzejników.
Wierz mi dobrze to przemyślałam. Budynek docieplam-inaczej PC nie miała w ogóle racji bytu. Sąsiad słono zapłacił za prąd za źle dobraną pompę powietrze-woda.
Z resztą instalatorzy popłynęli z wycenianiem. Dobijała do 50 000-60 000. Wolę zaufać fizyce.

goguś
10-06-2022, 15:31
Potrzebuję 9 kW. Zauważyłam że nie słychać użytkowników Konceptus'a i to jest dziwne. Nawet bardzo.

To wcale nie musi być dziwne bo zdecydowana większość ludzi nie wchodzi na fora np kotłów na ekogroszek jest podobno ok 4 mln a na największym forum o ogrzewaniu jest ok 200 użytkowników a udział w dyskusji zabiera 10 proc z nich i to przeważnie jedni i ci sami więc myślę że nie każdy zaraz po założeniu PC biegnie na forum i obwieszcza światu o tym .

d7d
10-06-2022, 16:28
Wierz mi dobrze to przemyślałam. Budynek docieplam-inaczej PC nie miała w ogóle racji bytu. Sąsiad słono zapłacił za prąd za źle dobraną pompę powietrze-woda.
Z resztą instalatorzy popłynęli z wycenianiem. Dobijała do 50 000-60 000.
Wolę zaufać fizyce.

Słusznie.
Popytaj więc firmę o wyniki niezależnych badań potwierdzających deklarowane efekty.
Poszukaj w internecie "pompa ciepła 9 kW z montażem".

Jest np. oferta
"POMPA CIEPŁA PANASONIC AQUAREA SERIA HT KIT-WHF09F3E8 9 kW GRZAŁKI 3 kW Z MONTAŻEM" - cena 26.900 zł z 8% VAT.

Pytajnick
10-06-2022, 17:29
W tej dyskusji brakuje mi zdania "Konceptus wycenił mi PC, montaż itd na 47k" Skąd ta cena? Bo jeśli z reklam, to można być zaskoczonym po otrzymaniu oferty, tak jak ja.

d7d
10-06-2022, 17:50
Oficjalna oferta:

Wykonujemy kompletne instalacje pomp ciepła w oparciu o opracowane przez nas rozwiązania i urządzenia oraz podzespoły własnej produkcji.

Instalacja obejmuje:
wszelkie prace przygotowawcze
wykonanie dolnego źródła w systemie KONCEPTUS Heliko
napełnienie instalacji płynem KONCEPTUS LODON-15
montaż rozdzielacza dolnego źródła
dostawa i montaż zasobnika CWU
montaż pompy ciepła KONCEPTUS Heli SC
podłączenie sterowania KONCEPTUS HY
uruchomienie, regulacja i opomiarowanie instalacji

Ceny "brutto" tylko nie podano z jakim vat'em - 8% czy 23%.


;)

Pytajnick
10-06-2022, 18:02
Oficjalna oferta:

Wykonujemy kompletne instalacje pomp ciepła w oparciu o opracowane przez nas rozwiązania i urządzenia oraz podzespoły własnej produkcji.

Instalacja obejmuje:
wszelkie prace przygotowawcze
wykonanie dolnego źródła w systemie KONCEPTUS Heliko
napełnienie instalacji płynem KONCEPTUS LODON-15
montaż rozdzielacza dolnego źródła
dostawa i montaż zasobnika CWU
montaż pompy ciepła KONCEPTUS Heli SC
podłączenie sterowania KONCEPTUS HY
uruchomienie, regulacja i opomiarowanie instalacji

Ceny "brutto" tylko nie podano z jakim vat'em - 8% czy 23%.


;)

To już nie o to chodzi tylko - założycielka wątki pisze : potrzebuję pompę 9kW. Ale czyim zdaniem? Konceptusa?
Bo do mojego domku z zapotrzebowaniem 3,2kW przy - 18stC wg OZC Konceptus zaproponował PC 6kW.

Kalina_xx
10-06-2022, 19:03
To już nie o to chodzi tylko - założycielka wątki pisze : potrzebuję pompę 9kW. Ale czyim zdaniem? Konceptusa?
Bo do mojego domku z zapotrzebowaniem 3,2kW przy - 18stC wg OZC Konceptus zaproponował PC 6kW.
Zdaniem instalatora PC powietrze-woda. Pana instalatora PC grunt. A jaka będzie? Audyt energetyczny w styczniu w mroźny dzień. Nic z przypadku. Co do Konceptus- ot pewna alternatywa.

d7d
10-06-2022, 19:48
To już nie o to chodzi tylko - założycielka wątki pisze : potrzebuję pompę 9kW. Ale czyim zdaniem? Konceptusa?
Bo do mojego domku z zapotrzebowaniem 3,2kW przy - 18stC wg OZC Konceptus zaproponował PC 6kW.
W ofercie mają najmniejszy zestaw o parametrach:
Moc zestawu 6,0 kW , Moc pompy 8,4 kW.
Nie wiem co firma ma na myśli pisząc takie parametry.

exetterenak
10-06-2022, 19:58
W ofercie mają najmniejszy zestaw o parametrach:
Moc zestawu 6,0 kW , Moc pompy 8,4 kW.
Nie wiem co firma ma na myśli pisząc takie parametry.

Możesz zapytać u nich w biurze, z pewnością wyjaśnią. W tym zapisie chodzi o moc chłodniczą DZ, ona wynosi 6kW - dolne źródło powinno móc przyjąć circa 70% chłodu w porównaniu do mocy sprężarki. A 8,4kW to moc grzewcza sprężarki

exetterenak
10-06-2022, 20:00
To już nie o to chodzi tylko - założycielka wątki pisze : potrzebuję pompę 9kW. Ale czyim zdaniem? Konceptusa?
Bo do mojego domku z zapotrzebowaniem 3,2kW przy - 18stC wg OZC Konceptus zaproponował PC 6kW.

Ja poszedłem do nich z moim OZC i nie było wyboru gdyż tylko najmniejszy ich zestaw spełnia wymagania zapotrzebowania mojego budynku. W ciemno bez OZC nie wziąłbym żadnej PC

exetterenak
10-06-2022, 20:03
Oficjalna oferta:

Wykonujemy kompletne instalacje pomp ciepła w oparciu o opracowane przez nas rozwiązania i urządzenia oraz podzespoły własnej produkcji.

Instalacja obejmuje:
wszelkie prace przygotowawcze
wykonanie dolnego źródła w systemie KONCEPTUS Heliko
napełnienie instalacji płynem KONCEPTUS LODON-15
montaż rozdzielacza dolnego źródła
dostawa i montaż zasobnika CWU
montaż pompy ciepła KONCEPTUS Heli SC
podłączenie sterowania KONCEPTUS HY
uruchomienie, regulacja i opomiarowanie instalacji

Ceny "brutto" tylko nie podano z jakim vat'em - 8% czy 23%.


;)

Faktura jest na 8% bo to sprzedaż urządzenia, DZ, kotłowni i montaż

exetterenak
10-06-2022, 20:04
To wcale nie musi być dziwne bo zdecydowana większość ludzi nie wchodzi na fora np kotłów na ekogroszek jest podobno ok 4 mln a na największym forum o ogrzewaniu jest ok 200 użytkowników a udział w dyskusji zabiera 10 proc z nich i to przeważnie jedni i ci sami więc myślę że nie każdy zaraz po założeniu PC biegnie na forum i obwieszcza światu o tym .

Wg mnie tak dokładnie jest. Zdecydowałem się na ich PC i mam na dziś DZ. Czekam na kotłownie i PC jak skończą kolejne etapy w budowie domu. Jakieś zdjęcia pokazałem tu
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?369569-Stodo%C5%82a-quot-covid-owa-quot-2021&p=8133453&viewfull=1#post8133453

Będę grzać tej jesieni jak już zamieszkam w domu i wtedy podziele się wrażeniami

esselite
10-06-2022, 20:36
Mnie również och oferta nie przekonała. Zaproponowali 7 sond i jeden 11kw, a założyłem 7kw powierzna i działa jak trzeba.

d7d
10-06-2022, 21:16
Możesz zapytać u nich w biurze, z pewnością wyjaśnią. W tym zapisie chodzi o moc chłodniczą DZ, ona wynosi 6kW - dolne źródło powinno móc przyjąć circa 70% chłodu w porównaniu do mocy sprężarki. A 8,4kW to moc grzewcza sprężarki

"Moc zestawu" - chyba nie chodzi o moc chłodniczą.

Z opisu


Moc zestawu czyli wydajność dolnego źródła jest tak obliczana aby:
zapewnić temperaturę +20⁰C w budynku, dla temperatury zewnętrznej do -20⁰C
zapewnić dobry COP sezonowy przy minimalnej inwestycji

Moc pompy ciepła jest dobierana tak aby:
zoptymalizować cykl pracy tak by pompa włączała się głównie w II taryfie prądu
zapewnić moc wystarczającą do szybkiego rozgrzania budynku (na przykład po okresowym wychłodzeniu z powodu wyjazdu)
zapewnić natychmiastowe dogrzanie CWU


Dla @Kalina_xx (założycielki tematu) to chyba nie są to najlepsze parametry tych pomp bo:
zestaw zapewnia utrzymanie temperatury +20⁰C w budynku, dla temperatury zewnętrznej do -20⁰C
budynek jest wyposażony wyłącznie w ogrzewanie podłogowe

d7d
10-06-2022, 21:17
Faktura jest na 8% bo to sprzedaż urządzenia, DZ, kotłowni i montaż

Ok, VAT 8% może tak być tylko nie ma informacji o powiązaniu 8% VAT z powierzchnią domu.

exetterenak
10-06-2022, 21:33
Chodzi właśnie o moc chłodniczą DZ

d7d
10-06-2022, 21:41
Chodzi właśnie o moc chłodniczą DZ
Możesz mieć rację ale z opisu systemu Konceptus nic takiego nie wynika.

W Q&A jest takie info
Czy jest możliwość chłodzenia pompą ciepła Konceptus?
Istnieje możliwość pompy ciepła Konceptus w układzie chłodzenia pasywnego, ale tylko z ogrzewaniem podłogowym.

Wyraźnie jest mowa o doborze wydajności DZ dla zapewnienia zimą +20 oC przy zewnętrznej -20 oC.
Nie ma mowy o chłodzeniu.

exetterenak
10-06-2022, 21:52
Moc chłodnicza to całkowita moc która PC musi zrzucić w grunt by powtórzyć cykl parowanie-sprezanie-rozprezanie-skraplanie

Tak jak w PC PW jest etap oszronienia jednostki zewnętrznej i następuje zrzucenie chłodu tak samo musi to zrobić gruntowa PC

Ja tu nie jestem ekspertem i z pewnością ktoś kto siedzi w tym na codzień lepiej to wyjaśni np "adam_mk"

d7d
10-06-2022, 22:33
Ty piszesz o "mocy chłodniczej" a ja o "mocy zestawu".
Konceptus nie pisze o "mocy chłodniczej".

Adam jest serwisantem firmy Konceptus więc może wiele wyjaśnić.

exetterenak
10-06-2022, 22:49
Spójrz na zależność pomiędzy "mocą zestawu" a ilością sond heliko. Przy 5szt sond moc to 6kW, przy 7szt to 8,4kW itd. Czyli przyjęli założenia że z każdej sondy pobierają 1,2kW.

d7d
11-06-2022, 14:53
Z założenia sondy Heliko pobierają ciepło z gruntu dla "pompy ciepła".

"przeciętny grunt, umożliwiający uzyskanie mocy 1200W z jednej sondy Heliko"

"Specyfikacja wydajności poboru ciepła w W / sondę Heliko"
https://konceptus.com.pl/dolne-zrodlo/

Kalina_xx
11-06-2022, 17:15
"Moc zestawu" - chyba nie chodzi o moc chłodniczą.

Z opisu


Dla @Kalina_xx (założycielki tematu) to chyba nie są to najlepsze parametry tych pomp bo:
zestaw zapewnia utrzymanie temperatury +20⁰C w budynku, dla temperatury zewnętrznej do -20⁰C
budynek jest wyposażony wyłącznie w ogrzewanie podłogowe

I tu mamy ważny element tej dyskusji. Ogrzewanie podłogowe. Dlaczego nie jestem zbyt chętna na pompę powietrze-woda? otóż przy 100% grzejnikach i źle dobranej pompie mogę mieć nie lada problem. Jakoś dając wici wśród znajomych trafiłam na dwóch, którzy mają takową pompę i zachwyceni nie są. Jaką mam gwarancję czy mnie akurat dobiorą dobrą i nie będzie ups. Na tych zadowolonych nie trafiłam.

d7d
11-06-2022, 20:37
Zamów OZC i będziesz wiedziała jaką moc pompy należy dobrać.
Instalator w styczniu chyba nie robił OZC ??

Konceptus dla ogrzewanie grzejnikowego podaj COP na poziomie 3 więc nie ma rewelacji.

Przykład Konceptusa to ogrzewanie podłogowe z temperaturami zewnętrzna = -20 oC i temperatura w pomieszczeniu +20 oC więc dużego komfortu cieplnego nie ma.
Inna sprawa to -20 oC na zewnątrz to ostatnio rzadko bywa.

adam_mk
12-06-2022, 09:00
Poszukaj COPu dla powietrznych przy -20stC i wyłacznie grzejnikach i nam tu napisz...

"Zamów OZC i będziesz wiedziała jaką moc pompy należy dobrać."
Tłumaczac na nasze...
Zamów obliczenia jakim buforem ciepła jest Twój dom to dowiesz się jaka mocą cieplną, ciągłą, trzeba go "ładować".
I jakoś nikt nie zauważa, ze zapotrzebowanie na ciepło BARDZO zależy od gradientu zewnętrze-wnętrze.
Ktoś z Was TERAZ dogrzewa swój dom powietrzną pompą ciepła?

Gdzieś w grudniu 2006r popełniłem watek o buforach ciepła.
Doczekał się 885 stron, z czego wiekszość to rozważanie zalet, wad, rozwiązań warsztatowych i opisy róznych realizacji.
Jak ktoś się o niego otarł, to w mig zrozumie koncepcję Koneptusa, który w układzie zamienił kocioł (jakikolwiek) na swoją gruntowa pompę ciepła.
Taki system grzewczy jest prosty, bardzo skuteczny i oferuje wysoki komfort użytkowania oraz pełna bezobsługowość przy najniższych kosztach eksploatacji.

System grzewczy oparty na powietrznej pompie ciepła to bilansowanie strumieni ciepła pomiędzy dolnym źródłem a górnym źródłem w czasie realnym gdy...
Dolne źródło miewa temperatury od -25stC do +32stC...
Wielkość "bufora ciepła", który trzeba ładować ciągle - dom - ZMIENIA SIĘ od ZERA do wartości wyliczonych w OZC.
Konia z rzędem temu kto dobierze to IDEALNIE i dopasuje do WSZYSTKICH warunków jakie mogą wystapić.
Zwłaszcza "pracując" na sprzęcie, którego nie produkuje, a często nawet dobrze nie zna... i dla domu w którym nie mieszka (nie zna go) a tylko go sobie poogląda.

Cudów nie ma..
Jak to ma działać - z prawami fizyki kłócić się nie może!
Dom najbardziej potrzebuje ciepła akurat wtedy, gdy powietrze wokół oferuje go malutenko lub wcale.
Wtedy powietrzna PC odpala GRZAŁKI.
Tak od 3 do 9kW z COP1
A widziałem też z grzałkami 12kW.

Adam M.

adam_mk
12-06-2022, 09:22
COP, SCOP, SPF...
Warto poczytać a jeszcze bardziej warto pomyśleć nad tym, co się wyczytało.

https://kotly.pl/cop-scop-spf-pompy-ciepla/

Czystym prądem i tanio też można grzać i to bez jakiejkolwiek pompy ciepła.
Przez dwa ostatnie dziesięcolecia popełniłem "naście" takich systemów.
Pracują bardzo dobrze.
To bufor, zwykle tona wody (bywało więcej) grzany grzałkami nocą w taniej taryfie.
Zupełnie tak jak PC P-W która się "nie wyrabia" :lol:

Adam M.

Marco36
12-06-2022, 10:30
I tu mamy ważny element tej dyskusji. Ogrzewanie podłogowe. Dlaczego nie jestem zbyt chętna na pompę powietrze-woda? otóż przy 100% grzejnikach i źle dobranej pompie mogę mieć nie lada problem. Jakoś dając wici wśród znajomych trafiłam na dwóch, którzy mają takową pompę i zachwyceni nie są. Jaką mam gwarancję czy mnie akurat dobiorą dobrą i nie będzie ups. Na tych zadowolonych nie trafiłam.

Ja mam PC PW już dwie zimy za mną, jestem zadowolony ze SCOP sezonowym w okolicy 3,6.
We wpisie na pierwszej stronie podałem link do mojego tematu, gdzie opisałem jak dobrałem swoją PC PW.
Nie zawierzyłem ślepo instalatorom, tylko podwinąłem rękawy i policzyłem też samodzielnie OZC (tu przyoszczędziłem na profesjonalnym OZC, przyznaję).

Pierwsza oferta na PC na czuja wg spalanego węgla bez OZC to była oferta na Galmeta 10 kW na 35 tys. zł.
Zacząłem szukać. Galmet 2 lata temu to był tylko On-Off, zacząłem szukać inverterowych.
Tak trafiłem na Youtube oraz to forum, to co się początkowo przewinęło to Panasonic T-Cap 9 kW, Haier 8 kW, Daikin 8 kW.
Po policzeniu OZC na CW 7,3 kW - to T-Cap okazał się zbyt mocny, Haier zbyt słaby, Daikin drogi, jakoś wtedy nie trafiłem na Samsunga czy LG.
Grzejniki policzone, powinno starczyć do +45*C na ogrzewaniu.
Trafiłem na blog Karbon'a i tak w połączeniu z wiedzą i wykresami z forum doszedłem do wyboru Daikina (6 kW lub 8 kW).
Ostatecznie wybrałem Daikina 6 kW, bo wyszedł porównywalnie mocowo do Panasonica SDC 9 kW. Ale zapobiegawczo dobrałem grzałkę 9 kW, nawet gdyby przy skrajnym mrozie kompresor odmówił współpracy, to grzałka zapewni całą potrzebną moc.

Większość jak mówi o grzejnikach to ma na myśli grzejniki od +50*C do +75*C - a grzejnik grzejnikowi nie jest równy.

459702

Koszt ogrzewania rozbija się o potrzebne temp. wody na grzejnikach.
Jak starczy woda +28*C (przy +15*C na dworze) do +45*C (przy -20*C) będzie 12-15% drożej w porównaniu z podłogówką.
Jak trzeba od +40*C do +55*C będzie 40% drożej wg podłogówki.
Jak trzeba na grzejnikach do +65*C to już trzeba PC HT, a koszt zbliży się do 60-70% drożej niż podłogówka.
Powyżej +65*C można zapomnieć o PC, wpierw trzeba zaizolować termicznie dom. Lub co mniej polecam na takim etapie, to mocno przewymiarować grzejniki by zejść z temp wody poniżej +50*C.

Trzeba też patrzeć na etykietę energetyczną, PC PW z klasą A+++ wyciągną wyższy SCOP, niż PC A++.
I tak ziarnko do ziarnka zbiera się miarka. Czyli lepsza firma = lepszy kompresor i wymiennik o odpowiedniej powierzchni wymiany, a nawet więcej czynnika w układzie, do tego lepsza klasa A+++ - to sumarycznie daje lepszy SCOP i nawet ''dobre'' powietrzne PC dobrze radzą sobie w strefie III do -20*C w połączeniu z niskotemperaturowymi grzejnikami.
Słabszych PC typu Haier bym już do III strefy do -20*C nie polecał, do I czy II strefy jeszcze, ale do III już nie.
Tu warto patrzeć na wykresy, jak PC PW radzi sobie przy -15*C i -20*C. Przy tych temp. widać wyraźne różnice miedzy dobrymi, a słabymi PC PW.

Kalina_xx
12-06-2022, 11:52
Trafiłem na blog Karbon'a i tak w połączeniu z wiedzą i wykresami z forum doszedłem do wyboru Daikina (6 kW lub 8 kW).
Ostatecznie wybrałem Daikina 6 kW, bo wyszedł porównywalnie mocowo do Panasonica SDC 9 kW. Ale zapobiegawczo dobrałem grzałkę 9 kW, nawet gdyby przy skrajnym mrozie kompresor odmówił współpracy, to grzałka zapewni całą potrzebną moc.

Większość jak mówi o grzejnikach to ma na myśli grzejniki od +50*C do +75*C - a grzejnik grzejnikowi nie jest równy.

459702

Koszt ogrzewania rozbija się o potrzebne temp. wody na grzejnikach.
PW.
Hmmmm no jeszcze mi daleko do takiej wiedzy. Studiowanie zaczęłam pod koniec kwietnia jak mi zaśpiewali 2600 za tonę groszku :-D. Audyt zaproponowali mi w styczniu w mroźny dzień. Podobno tak najlepiej. Myślę że po audycie troszkę to wszystko się zmieni. Wiem po znajomych ile może kosztować zima przy źle dobranej pompie. Problem ogólnie tyczy się tylko tych domów gdzie jest 100% grzejników. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to że jak budowałam dom 2000r i szukałam firmy do podłogówki wszyscy się w głowę pukali. Zrobiłam elektryczną pół na pół z grzejnikami-chodziła jedną zimę :-D.

asolt
12-06-2022, 12:22
.... Audyt zaproponowali mi w styczniu w mroźny dzień. Podobno tak najlepiej. Myślę że po audycie troszkę to wszystko się zmieni. .
Jezeli to ma byc audyt dla doboru mocy pompy czyli audyt energetyczny lub w wersji skroconej obliczenia OZC to mi najlepiej sie liczy jak jest ciepło w pomieszczeniu. Jak w mrozny dzien posługiwac sie komputerem? Oczywiscie zartuję, zapewne chodziło o badania termowizyjne tyle ze one nie dają odpowiedzi na moc pompy, pokazują nam mostki termiczne ale moc sie wylicza. Na dodatek te badania najlepiej wykonac wczesnym rankiem w mrozny dzien. Nie znam metody obliczenia mocy strat na podstawie badania termowizyjnego. To jest niemozliwe. Te badania pomagają w okresleniu zakresu termodernizacji i to jest ich głewne zadanie. Wspomozenie obliczen ozc jest kwestią drugorzedna rzadko stosowaną i nie mającą duzej przydatnosci w tym zakresie.

zbig_wwl
12-06-2022, 15:13
Mam z tej firmy samo DZ - parametry jak w podpisie. Pierwszy sezon za mną i mogę napisać, że DZ zdało egzamin.

Kalina_xx
13-06-2022, 10:34
Mam z tej firmy samo DZ - parametry jak w podpisie. Pierwszy sezon za mną i mogę napisać, że DZ zdało egzamin.

Proszę napisz coś więcej.

exetterenak
13-06-2022, 10:38
Proszę napisz coś więcej.

Ale Ciebie interesuje całość czy tylko DZ? Bo zbig_wwl ma tylko heliko i też w nietypowej formie bo obcięte o połowę a PC sklecił sobie sam

Kalina_xx
13-06-2022, 19:25
Jezeli to ma byc audyt dla doboru mocy pompy czyli audyt energetyczny lub w wersji skroconej obliczenia OZC to mi najlepiej sie liczy jak jest ciepło w pomieszczeniu. Jak w mrozny dzien posługiwac sie komputerem? Oczywiscie zartuję, zapewne chodziło o badania termowizyjne tyle ze one nie dają odpowiedzi na moc pompy, pokazują nam mostki termiczne ale moc sie wylicza. Na dodatek te badania najlepiej wykonac wczesnym rankiem w mrozny dzien. Nie znam metody obliczenia mocy strat na podstawie badania termowizyjnego. To jest niemozliwe. Te badania pomagają w okresleniu zakresu termodernizacji i to jest ich głewne zadanie. Wspomozenie obliczen ozc jest kwestią drugorzedna rzadko stosowaną i nie mającą duzej przydatnosci w tym zakresie.

Rany Jak już myślę że coś wiem to znowu nic nie wiem:bash: Czyli kiedy mam poprosić firmę o OZC? I jak to się robi w sposób profesjonalny ( to już dla własnej wiedzy :-D )

Kalina_xx
13-06-2022, 19:32
Ale Ciebie interesuje całość czy tylko DZ? Bo zbig_wwl ma tylko heliko i też w nietypowej formie bo obcięte o połowę a PC sklecił sobie sam

Widziałam twój blog.....ciekawe ciekawe. :-D Swoją drogą idę studiować COP, SCOP, SPF trzech pomp które mnie interesują. Czyli Gejzer PPC-Polskie Pompy Ciepła no i doszła mi trzecia opcja. mam nadzieję że zrozumiem. Wg to taka refleksja luźna-czym tak naprawdę różnią się pompy gruntowe. Nie są zbytnio skomplikowane......podobno :???:

exetterenak
13-06-2022, 21:10
Rany Jak już myślę że coś wiem to znowu nic nie wiem:bash: Czyli kiedy mam poprosić firmę o OZC? I jak to się robi w sposób profesjonalny ( to już dla własnej wiedzy :-D )

Firma montująca PC nie da Tobie OZC, tak przynajmniej z moich doświadczeń było ale pewnie są wyjątki. Musisz sama sobie to zamówić. Podpowiem tylko nieśmiało że "asolt" robi OZC zawodowo ;)

asolt
13-06-2022, 21:27
Firma montująca PC nie da Tobie OZC, tak przynajmniej z moich doświadczeń było ale pewnie są wyjątki. ...

Są wyjątki, zeby daleko nie szukać, liczymy ozc i montujemy pompy, zwykle liczymy dla inwestorów, ale często dla instalatorów.

Kalina_xx
14-06-2022, 09:53
Tak na szybko podsumowując. Już wiem że ogólnie mój post nie powinien mieć takiego tytułu jaki ma- Tylko >>>Kto w Polsce prócz firmy Konceptus wykorzystuje sondy spiralne jak DZ. REHAU Sonda spiralna Helix PE-Xa.<<<
...................................
Podsumowując samą firmę-to jednak jest ona sama w sobie jako firma mocno kontrowersyjna.
Sama jednak koncepcja sond spiralnych jest jak dla mnie bardzo ciekawa. Jednak bardzo mało znana. http://romicki-ekosystem.pl/pl/18-systemy-dolnych-zrodel
Ciekawam dlaczego. Może warto coś więcej na ten temat powiedzieć w ramach tego postu skupiając się nie na samej firmie ale na dolnym źródle.
Mamy tu fachowców mogących się wypowiedzieć?.
Zauważyłam, że jeśli chodzi o odwierty sporo jest tu wykonawców. Do Kolektora gruntowego poziomego już nie jest tak łatwo znaleźć wykonawcę. O sondach spiralnych w sumie dowiedziałam się dość przypadkowo. Jakby ten system w ogóle w Polsce nie istniał.

Marco36
14-06-2022, 10:28
Jeszcze na forum jest temat "O koszy zaplataniu" - to chyba to samo o czym piszecie w obecnym temacie.

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?370918-Troch%C4%99-o-koszy-zaplataniu&highlight=koszy+zaplataniu

cezary.pl
14-06-2022, 13:02
@Kalina_xx
Moim zdaniem powinnaś sprawdzić na jakim poziomie są u Ciebie na działce umiejscowione wody gruntowe. To głównie od wilgoci w gruncie zależy konieczna wielkość DZ niezależnie od jego kształtu.

adam_mk
14-06-2022, 20:54
Tak na szybko podsumowując. Już wiem że ogólnie mój post nie powinien mieć takiego tytułu jaki ma- Tylko >>>Kto w Polsce prócz firmy Konceptus wykorzystuje sondy spiralne jak DZ. REHAU Sonda spiralna Helix PE-Xa.<<<
...................................
Podsumowując samą firmę-to jednak jest ona sama w sobie jako firma mocno kontrowersyjna.
Sama jednak koncepcja sond spiralnych jest jak dla mnie bardzo ciekawa. Jednak bardzo mało znana. http://romicki-ekosystem.pl/pl/18-systemy-dolnych-zrodel
Ciekawam dlaczego. Może warto coś więcej na ten temat powiedzieć w ramach tego postu skupiając się nie na samej firmie ale na dolnym źródle.
Mamy tu fachowców mogących się wypowiedzieć?.
Zauważyłam, że jeśli chodzi o odwierty sporo jest tu wykonawców. Do Kolektora gruntowego poziomego już nie jest tak łatwo znaleźć wykonawcę. O sondach spiralnych w sumie dowiedziałam się dość przypadkowo. Jakby ten system w ogóle w Polsce nie istniał.

Nikt nie wykorzystuje.
Zdjęcie pokaże CZEMU.
Budowane są podobne do RECHAU.
Więcej, mniejsze i płytsze = taniej a równie dobre.
https://instsani.pl/technik-urzadzen-i-systemow-energetyki-odnawialnej/vademecum-energetyki-odnawialnej/pompy-ciepla/dolne-zrodla-ciepla/sondy-spiralne-wymienniki-gruntowe-koszowe/

Adam M.

Kalina_xx
14-06-2022, 21:17
Nikt nie wykorzystuje.
Zdjęcie pokaże CZEMU.
Budowane są podobne do RECHAU.
Więcej, mniejsze i płytsze = taniej a równie dobre.
https://instsani.pl/technik-urzadzen-i-systemow-energetyki-odnawialnej/vademecum-energetyki-odnawialnej/pompy-ciepla/dolne-zrodla-ciepla/sondy-spiralne-wymienniki-gruntowe-koszowe/

Adam M.
O to mi chodzi. Czy taki system nie jest lepszy niż poziom? Dlaczego tak rzadko spotykane? Na pewno jest tańszy niż odwierty. Każdy instalator PC powinien współpracować z firma, która daje możliwość wyboru tych trzech rozwiązań, a nie od razu wciskać odwierty.

-voymar-
14-06-2022, 22:53
Mam możliwość na kolektor poziomy i dobre warunki ku temu. Na odwierty bym nie poszła. Chcę się zmieścić w 10 000-ale zaczyna się to robić fikcją. Tylko Konceptus dale możliwość zamknięcia się w 50 000.

Sorry ale mi osobiście śmierdzi tu naciąganiem. Czy ta Firma już pada? że takimi sposobami chce pozyskać klientów?
W dzisiejszych czasach i z tak dobrymi PC powietrze-woda naprawdę trzeba mieć dobrze pod kopułą aby iść w gruntową.
Skąd wiesz że masz tak idealne warunki aby ta PC znacząco była była lepsza?
Ja tu na forum już nie raz pisałem że mam działkę 55ar. i warunki idealne bo na ( - 0,9m mam już piasek i wode A poniżej 1m żwir aż na 10m.Poniżej ( -10m ) już glina Pomimo tego wybrałem PC pow- woda.
Jeżeli to co piszesz to twa swiadoma decyzja ---Zyczę Powodzenia
Jeżeli to reklama Firmy to -to jest żałosne Zresztą już nie pierwszy raz do takich metod nie posuwacie.
POWODZENIA- i udanych łowów.

maciejos36
15-06-2022, 06:57
W dzisiejszych czasach i z tak dobrymi PC powietrze-woda naprawdę trzeba mieć dobrze pod kopułą aby iść w gruntową.


Zwalczasz gruntówki jakby to była sprawa życia i śmierci. Gruntówki pewnie za jakiś czas wrócą, chyba że pompy powietrzne znaczącą się wzmocnią w zakresie temperatur poniżej zera. Jak zapewne wiesz, planowane jest odcięcie możliwości instalowania gazu za jakiś czas. Ludzie przejdą na pompy ciepła. Problemem może być brak energii, więc pewnie pojawią się jakieś plany, by ludzi skłonić do używania sprzętu, który zużywa 20-30% mniej energii w najbardziej mroźne dni.

adam_mk
15-06-2022, 07:04
No i Kalina_xx została "naciągaczką"...
:lol: :lol: :lol:
Do tego - w firmie padajacej na pysk...
:lol:

Ale... Kalina nie przejmuj sie, bo nie Ty pierwsza i nie jedyna.
On tak ma, ze widzi tu samych naciągaczy.

Adam M.

asolt
15-06-2022, 07:31
Zwalczasz gruntówki jakby to była sprawa życia i śmierci. Gruntówki pewnie za jakiś czas wrócą, chyba że pompy powietrzne znaczącą się wzmocnią w zakresie temperatur poniżej zera. ....
Nie wrócą, do nowych domów dla których wymagania WT i programu Moje ciepło są coraz wyzsze jest bez sensu montowac takie pompy. Co innego domy stare, słabo ocieplone o duzej powierzchni. Przy porównywalnych cenach (raczej nizszych) z pompami PW wyskokotemperaturowymi mogą te pompy byc konkurencyjne.

goguś
15-06-2022, 07:38
Powinien być wymóg aby każda gmina ciągała rury powiedzmy fi 300 pod ziemią tak jak woda i kto chce się podłączy gruntówką i tyle a nie każdy sam sobie rzepkę skrobie , taka centralna rura w której woda sobie płynie pod całą gminą czy miastem dała by sporo pociechy .

Owczar
15-06-2022, 09:09
To by nie zadziałało - jak coś jest wszystkich to jest niczyje. Wyciek u jednej osoby spowodowałby awarię u wszystkich. A co z utrzymaniem czystości? Nie widzę tego.

Co do gruntówek. Mój dom nie potrzebuje jakoś dużo ciepła. ale potrzebuje sporo chłodu. Przy odpowiedniej adaptacji można z takiej instalacji wycisnąć o wiele więcej. Dodatkowo ceny pomp PW teraz, to jakieś chore nieporozumienie. Jest popyt, a podaż taka sobie.
Swoją gruntówkę zrobiłem w cenie, w której teraz miałbym PW o podobnej mocy. A do tego jeszcze miałem 30% dopłaty.

Nawet gdybym nie planował chłodzenia, to budując nowy dom, zaplanowałbym od razu DZ poziome, ogarnął temat przy innych pracach ziemnych i wstawił prostą pompę ciepła. Przy cenach PW myślę, że nie wyszłoby nawet drożej, jeśli nie taniej.

LukaszP66
15-06-2022, 10:45
Dzień dobry.

Czytając posty zauważyłam brak konstruktywnej rozmowy na temat tej firmy. Jeśli wśród was są osoby, które zdecydowały się na tą firmę napisały jak sprawa wygląda od strony praktycznej. Na pewno wiele osób zastanawia się czy warto tej firmie zaufać. Ja osobiście decydując się na gruntową pompę ciepła( powietrze-woda odpada) z góry odrzuciłam odwierty ze względu na cenę. Biorę pod uwagę źródło poziome jednak źródło Heliko też kusi.

Posiadam cały zestaw wyzej wymienionej firmy. Jestem po pierwszym sezonie grzewczym .Wszystko działa bez zarzutu ,temp dz przez całą zimę utrzymywała się na poziomie około 3-4 stc na wejściu pc po godzinie pracy sprężarki. Z tego co zauważyłem to ich dz ma tendencję do szybkiej regeneracji ,szczególnie po opadach .Dom mam 160 m2 ,dobrze docieplony ,temp w srodku 22 stc ,pc 12kw i 7 sond heliko .Pc współpracuje z buforem 1000l z wężownicą miedzianą ,praca tylko w taniej taryfie .Konsumpcja w duże mrozy wynosi około 18 kwh na dobę .Sezon grzewczy wraz z cwu wyniósł około 1300zł.
Mój brat widząc korzyści również zdecydował się na ich pc .Generalnie polecam
No i podkreślam ze nie jestem związany z firmą i jej nie reklamuje,bo takie zarzuty również w stosunku do mnie wysuwano.
Swoją drogą jak można porównywać powietrzną do gruntowej ,tym bardziej że ceny pcpw to jakieś nieporozumienie ,w tej kwocie spokojnie można sklecić sobie gruntową .
Popatrzcie sobie jakie problemy z powietrznymi opisują uzytkownicy na forach fb.
Włos się na głowie jeży jak dom w nowym standardzie a pc żre 100kwh na dobę .

Owczar
15-06-2022, 10:48
To w sumie pytanko do zestawu? Po co ten bufor i 11kW na dobrze ocieplony dom 160m2?

LukaszP66
15-06-2022, 10:56
To w sumie pytanko do zestawu? Po co ten bufor i 11kW na dobrze ocieplony dom 160m2?

Pc 12 kw ,już poprawiłem :).Bufor był wcześniej miał współpracować z kotłem stałopalnym .

adam_mk
15-06-2022, 18:30
To w sumie pytanko do zestawu? Po co ten bufor i 11kW na dobrze ocieplony dom 160m2?

Ty KOMPLETNIE nie rozumiesz jak pracuje system grzewczy z buforem i gruntową pompą ciepła!
Poczytałbyś co o buforach...
Pompa 12 kW startuje i pracując jaką godzinkę "ładuje" do bufora to, co dom "zabrał" deponując w nim 12kWh energii.
Pompa staje po osiągnieciu W BUFORZE zadanych temperatur.
Dobrze ocieplony dom przy zaokiennym "około zera" pobiera 3-5kW MOCY grzewczej.
Z BUFORA !!!
A pompka stoi, dolne źródło się regeneruje, czas płynie...
Pobierając około 2,2kW przez godzinę "zeżarła" jakieś 2,2kWh
Te zdeponowane 12kWh z mocą grzewczą (powiedzmy 3kW, bo dom dobrze ocieplony) rozładowujemy jakieś 4 godziny po czym cykl się powtarza.
Tak jest przez większość czasu zimy (ostatnio nie są bardzo mroźne).
Oczywiście, zakładam tu podłogówkę jako system dystrybucji ciepła.
STĄD bierze się te 1200zł za sezon grzewczy.

Powietrzne PC bez bufora pracują zupełnie inaczej, a do nich się odnosisz.
Powinny wystartować jesienią a zatrzymać się późną wiosną MODULUJĄC MOC od około 1kW do 9kW - w ramach potrzeb racujac NON-STOP.
Tyle, że mało kto tak ma bo powszechnie powietrzne "taktują".

Dolne źrodło gruntówki dobiera się tak, aby w sezonie grzewczym zapewniło dostarczenie równowartości energetycznej poprzednio spalanego paliwa
(Np. X ton węgla, Y kubików drewna czy Z m3 gazia)

Adam M.

adam_mk
15-06-2022, 18:37
"Włos się na głowie jeży jak dom w nowym standardzie a pc żre 100kwh na dobę . "

Tyle dom potrzebuje w mrozy a wtedy PC-PW grzały załącza...
Tak od 3 do 9kW (jak się chwalą...)

Adam M.

Owczar
15-06-2022, 20:14
Ty KOMPLETNIE nie rozumiesz jak pracuje system grzewczy z buforem i gruntową pompą ciepła!
Poczytałbyś co o buforach...
Pompa 12 kW startuje i pracując jaką godzinkę "ładuje" do bufora to, co dom "zabrał" deponując w nim 12kWh energii.
Pompa staje po osiągnieciu W BUFORZE zadanych temperatur.
Dobrze ocieplony dom przy zaokiennym "około zera" pobiera 3-5kW MOCY grzewczej.
Z BUFORA !!!
A pompka stoi, dolne źródło się regeneruje, czas płynie...
Pobierając około 2,2kW przez godzinę "zeżarła" jakieś 2,2kWh
Te zdeponowane 12kWh z mocą grzewczą (powiedzmy 3kW, bo dom dobrze ocieplony) rozładowujemy jakieś 4 godziny po czym cykl się powtarza.
Tak jest przez większość czasu zimy (ostatnio nie są bardzo mroźne).
Oczywiście, zakładam tu podłogówkę jako system dystrybucji ciepła.
STĄD bierze się te 1200zł za sezon grzewczy.

Powietrzne PC bez bufora pracują zupełnie inaczej, a do nich się odnosisz.
Powinny wystartować jesienią a zatrzymać się późną wiosną MODULUJĄC MOC od około 1kW do 9kW - w ramach potrzeb racujac NON-STOP.
Tyle, że mało kto tak ma bo powszechnie powietrzne "taktują".

Dolne źrodło gruntówki dobiera się tak, aby w sezonie grzewczym zapewniło dostarczenie równowartości energetycznej poprzednio spalanego paliwa
(Np. X ton węgla, Y kubików drewna czy Z m3 gazia)

Adam M.

Mam wrażenie, że pozjadales wszystkie rozumy, a odkąd pracujesz w branży stałeś wręcz niemiły dla innych użytkowników forum.

Dobrze wiem co to bufor i jak działa, a także uważam że dawanie go w domu z podłogowa to po prostu totalny bezsens, bo pojemność cieplna posadzki jest wystarczająco duża żeby wyeliminować ryzyko taktowania. Ale jak się ładuje do do dobrze ocieplonego domu 160m2 pompę 12kW to trzeba się jakoś ratować.

Wyobraź sobie że mam pompę gruntową, co prawda inwerter ale pracuje na pełnej mocy - bo tak ja wymuszam. 85% w 2 taryfie bez bufora, który obniża COP. W dodatku bez taktowania. Da się? No da się. I nie jestem jedyny. Daleko nie szukać ProStas ma podobnie. O ile zamysł współpracy z kotłem stalopalnym tłumaczy bufor, o tyle porzucenie pomysłu kotła powoduje, że ten bufor traci już sens.

Ile ciepła możesz zgromadzić w buforze a ile w posadzce? Kiedy ładujesz ciepło bezpośrednio w posadzkę, to ona potem sobie je oddaje do pomieszczeń. Kiedy ładujesz ciepło w bufor to potem musisz pędzic to ciepło pompka do posadzki by ta oddała je dalej. Pompki zużywają energię, bufor też na jakieś straty, na dodatek trzeba go nagrzać do wyższej temperatury od posadzki żeby oddać do niej ciepło. Ty to wszystko wiesz, dlatego tym bardziej dziwi mnie bufor w tej instalacji. Ale może jest jakieś inne wytłumaczenie.

Monitoruję swoją instalację, mam wykresy pracy z kilku miesięcy, widzę jak pracując z pełną mocą rośnie temperatura GZ i praktycznie nie przekracza 35-36 stopni nawet pracując kilkanaście godzin gdy na zewnątrz srogi mróz.

Kalina_xx
16-06-2022, 10:16
Sorry ale mi osobiście śmierdzi tu naciąganiem. Czy ta Firma już pada? że takimi sposobami chce pozyskać klientów?
W dzisiejszych czasach i z tak dobrymi PC powietrze-woda naprawdę trzeba mieć dobrze pod kopułą aby iść w gruntową.
Skąd wiesz że masz tak idealne warunki aby ta PC znacząco była była lepsza?
Ja tu na forum już nie raz pisałem że mam działkę 55ar. i warunki idealne bo na ( - 0,9m mam już piasek i wode A poniżej 1m żwir aż na 10m.Poniżej ( -10m ) już glina Pomimo tego wybrałem PC pow- woda.
Jeżeli to co piszesz to twa świadoma decyzja ---Zyczę Powodzenia
Jeżeli to reklama Firmy to -to jest żałosne Zresztą już nie pierwszy raz do takich metod nie posuwacie.
POWODZENIA- i udanych łowów.

Wielu Polaków ma problem z całościowym podejściem do spraw wielu.

Słuchając argumentów, że PC powietrze-woda są tak cudownie zastanawiam się czy mają pojecie komu takową pompę zachwalają.

Może ja tak w skrócie powiem jakie jest moje zdanie na temat PC powietrze woda.
Poprawiajcie mnie jeśli gdzieś się pomylę. W temacie siedzę od kwietnia-gdy mój kochany kraj nagle przestał węglem stać a ceny groszku osiągnęły 3000 zł
........
1. Wybierz zawsze PC powietrze-woda gdy:
a twój dom jest wybudowany niedawno-dobrze ocieplony-100% podłogówka
b.twój dom jest dobrze termo-zmodernizowany-wszystkie okna wymienione system grzewczy dobrze zmodernizowany i posiadasz już PV
2. Zastanów się i to bardzo mocno czy na pewno PC powietrze-woda jest akurat dla ciebie dobry gdy.
a. termoizolację owszem przeprowadziłeś ale dając tylko styropian 15 cm jednak okna nadal są nie najlepszej jakośc no i jeszcze innych rzeczy czepić się mozna.
b. masz nisko temperaturowe grzejniki.
Jednak pamiętaj-w twoim przypadku źle dobrana pompa ciepła może doprowadzić do tego że rachunki za prąd cię zeżrą.
Wiem z autopsji że to jak wygrana z totolotka. Skąd wiem?-dwa naoczne przypadki znajomych.
3. Kiedy PC powietrze woda nie jest dla ciebie
a. masz grzejniki wysokotemperaturowe a twoje zużycie groszku jest pow 4 t.
b. masz dom wątpliwie ocieplony-a takowy na pewno jest-inaczej nie zużywałbyś tyle groszku.
.................................................. .........................................
Alternatywą dla takich żuczków jak ja jest PC gruntowa.
Dlaczego?
Ponieważ ryzyko że nie wyrobię na prąd jest sporo mniejsza.
..................................................
Trochę obliczeń matematycznych PC woda powietrze a PC grunt.
Koszty
Najlepszym wyjściem dla PC pow-wod jest połączenie z PV
40 000 maszynownia plus 37000 PV -10000(dofinansowanie)=67 000
teraz koszty PC grunt
40 000 maszynownia-23 000(dofinansowanie) plus DZ
I tu rozchodzi się o koszty DZ.
Wyceniono mi na 60 000-23 000=37 000.

Ja osobiście chcę zejść do 50 000 - 15 000 dofinansowania 35 000 koszt.
dla mnie zwrot w 3 lata przy tych cenach groszku i drewna.
....................................
I taka mała uwaga.
Owszem są teraz nowoczesne PC pow-woda co to da radę-tylko ile to będzie kosztować?
Dlatego proszę by ci co mają świeżo wybudowane domki nie wypowiadały się na temat co lepsze.
My groszkowi mamy spory problem-mamy często domy stare niedocieplone bez PV. Nie mamy na to by wydać 9 000 na ogrzanie tej zimy a co dopiero wydać 40 000. Inwestując chcemy mieć pewność że nie pójdziemy z torbami.
.................................................. ...
Na koniec
PC plus grzałki
Po co w PC pow-woda są grzałki? ano żeby dogrzać.
Po co w PC grunt są grzałki_jako bufor bezpieczeństwa 75% w ogóle nie wykorzystywany.
............................................
Koniec wywodu :-)

Pytajnick
16-06-2022, 10:29
Masz czas na długie wywody to może znajdź czas na napisanie do Pana Jerzego z Konceptusa z zapytaniem o wycenę i napisz co i jak?

PS - w necie piszą, że jedna tona groszku to prawie 6k kWh. Prosto licząc - jeśli zużywasz go 4 tony to masz zapotrzebowanie 24000 kWh a w Konceptusie to zestaw14,4 KW za 73k a nie za 50k.
Jak pisałem...zacznij od wyceny z tej firmy.

ProStaś
16-06-2022, 13:49
Wyobraź sobie że mam pompę gruntową, co prawda inwerter ale pracuje na pełnej mocy - bo tak ja wymuszam. 85% w 2 taryfie bez bufora, który obniża COP. W dodatku bez taktowania. Da się? No da się. I nie jestem jedyny. Daleko nie szukać ProStas ma podobnie. O ile zamysł współpracy z kotłem stalopalnym tłumaczy bufor, o tyle porzucenie pomysłu kotła powoduje, że ten bufor traci już sens.

Ile ciepła możesz zgromadzić w buforze a ile w posadzce? Kiedy ładujesz ciepło bezpośrednio w posadzkę, to ona potem sobie je oddaje do pomieszczeń. Kiedy ładujesz ciepło w bufor to potem musisz pędzic to ciepło pompka do posadzki by ta oddała je dalej. Pompki zużywają energię, bufor też na jakieś straty, na dodatek trzeba go nagrzać do wyższej temperatury od posadzki żeby oddać do niej ciepło. Ty to wszystko wiesz, dlatego tym bardziej dziwi mnie bufor w tej instalacji. Ale może jest jakieś inne wytłumaczenie.


W pełni się zgadzam.
Mój czujnik temp. (pokojowy) umieszczony na wysokości ok. 1,2m od podłogi zaczyna "widzieć" (czułość 0,1*C) działanie moje gruntówki najszybciej po ok. 2h od załączenia. I to mówimy o temp. w okolicach 0C na zewnątrz i temp. DZ 7-8C na wejściu do PC.
Jak temp. na dworze ma -15C, a temp. DZ jest w okolicach 1,5C na wejściu do PC, to czujnik zaczyna się piąć w górę po minimum 4h pracy pompy.

Nigdy, ale to absolutnie nigdy od tych 3 zim, które są za mną, moja pompa nie taktowała. Nawet jesienią, gdy poziomy wymiennik daje ok. 8-10C, na zewn.. jest podobna temp. Pompa ma wówczas moc ok. 12 kW (przy temp. zasilania w okolicach 30C to pewnie i nawet więcej). Spokojne, minimum 2-3 h cykle pracy.

I grunt, u mnie nader słaby, ma spokojnie czas na regenerację. Akumulacja, szczelność i ocieplenie domu sprawiło, że minionej zimy (nie było dużych mrozów) moja PC nie wyszła poza tanią taryfę.

Za prąd od 08.10.21 do 11.04.22 zapłaciłem 1980,57 zł. Daje to koszt uśredniony 1 kWh = 0,52 zł. Za wszystko, nie tylko za PC.
Maj 21-maj 22 to jeśli dobrze pamiętam ok. 2750 kWh zużycia przez gruntówkę, Grzeję 217m2 w tym 32 m2 garaż do temp. od 12 do 16C (jedna pętla, temp. zależna od tej na zewnątrz).

Kupujcie, kupujcie powietrzne jak to jeden co ma dobrze pod kopułą napisał....;)

Marco36
16-06-2022, 13:51
Wielu Polaków ma problem z całościowym podejściem do spraw wielu.

Słuchając argumentów, że PC powietrze-woda są tak cudownie zastanawiam się czy mają pojecie komu takową pompę zachwalają.

Może ja tak w skrócie powiem jakie jest moje zdanie na temat PC powietrze woda.
Poprawiajcie mnie jeśli gdzieś się pomylę.

....
............................................
Koniec wywodu :-)

Nie myśl w kategoriach ściany, okna, grzejniki, czy ile węgla.
To może być wstępny szacunek, ale to zbyt ogólnikowe dane by na nich opierać wybór mocy PC (już nie ważne czy powietrzna, czy gruntowa).

Tu trzeba policzyć OZC budynku, link do kalkulatora podawałem wcześniej.

OZC uwzględnia strefę klimatyczną (zakres osiąganych mrozów) i te parametry domu, które wymieniałaś.

Dopiero znajomość OZC daje wgląd w to jakiej mocy PC jest potrzebna. Niezależnie czy to powietrzna, czy gruntowa.

Temperatura wody w grzejnikach limituje zakres PC PW jakie można wykorzystać w danej strefie klimatycznej i potrzebnej mocy kW.
NIE KAŻDA PC PW poradzi sobie przy mrozie -20*C lub poniżej. Ale są PC PW co bardzo dobrze sobie radzą nawet do -28*C, tylko trzeba znać OZC i strefę klimatyczną w jakiej ma pracować, i dodatkowo sprawdzić instalację grzejnikową z którą PC ma współpracować.
Potrzebna Temp. wody ma wpływ na osiągany COP (i co się z tym wiąże koszt ogrzewania (niższy COP = droższe ogrzewanie)), tak samo temp. wody potrzebnej ma wpływ na COP przy PC gruntowych. Bo PC nie grzeje powietrza w domu, tylko wodę, a dopiero woda oddaje ciepło do powietrza w domu.

Ocieniasz cały rynek PC PW na podstawie dwóch sąsiednich domów co mają ŹLE dobrane PC lub spartoloną instalację wodną ? = SŁABO.

PC gruntową też można spartolić. Dać zbyt mocną lub zbyt słabą bez policzenia OZC.
Można dać zbyt małą moc (powierzchnię) wymiennika gruntowego, co zacznie zamarzać nie wydalając tyle mocy ile potrzebuje PC. A może zamarzać, bo PC pobierając ciepło z glikolu z wymiennika gruntowego zwraca z powrotem schłodzony glikol (może o 5*C, może więcej nie wiem ile dokładnie).

Trzeba pytać o oferty przynajmniej w trzech różnych firmach. Przy obecnych zawirowaniach cenowych są firmy CWANIAKI co próbują 8'000 do nawet 15'000 zł marży wyciągnąć.
Gdy dwa lata temu koszt montażu PC Split wahał się w zakresie 3'500 do 5'000 zł w zależności od zakresu przeróbek w kotłowni.

Kalina_xx
16-06-2022, 20:55
Nie myśl w kategoriach ściany, okna, grzejniki, czy ile węgla.
To może być wstępny szacunek, ale to zbyt ogólnikowe dane by na nich opierać wybór mocy PC (już nie ważne czy powietrzna, czy gruntowa).

Tu trzeba policzyć OZC budynku, link do kalkulatora podawałem wcześniej.
Ależ masz rację w 1000%. OZC jest tu podstawą.
Niestety mam zbyt popieprzone wszystko by móc liczyć kalkulatorem ogólnym. Musze każde okno, każdą ścianę, każdą przegrodę osobno. Ściana północna inna-południowa inna -szkoda gadać. Nawet mam w każdym pokoju innego rodzaju grzejniki.

Ale nie o tym mowa była.

Rynek pomp ciepła jest trudny i problematyczny dla laika. Wciskają kit aż miło.....niestety. Już czuję że nie będzie mi tak łatwo znaleźć kogoś do kolektora poziomego. A walka miedzy zwolennikami PC powietrze-woda i PC grunt zawsze będzie.
Jak do tej pory wracam zawsze do punktu wyjścia- czyli PC którą na początku wybrałam. ( Nie Konceptus :lol: )
Szkoda że temat zszedł na inne tory.
Z chęcią bym posłuchała porównania między kolektorem poziomym a sondą spiralną. (gdzie szukać wykonawcy) Pomijając zupełnie temat Konceptusa.

Andrzej5101
17-06-2022, 09:22
A walka miedzy zwolennikami PC powietrze-woda i PC grunt zawsze będzie. .
26-634 - to III strefa, k/Radomia;
- ekonomiczne rozwiązanie - to PC powietrze-woda,
- PC-grunt - to raczej dla V strefy

Marco36
17-06-2022, 10:15
...

Rynek pomp ciepła jest trudny i problematyczny dla laika. Wciskają kit aż miło.....niestety. Już czuję że nie będzie mi tak łatwo znaleźć kogoś do kolektora poziomego. A walka miedzy zwolennikami PC powietrze-woda i PC grunt zawsze będzie.
J....

Bo na fali zainteresowania klienta tego typu rozwiązaniami i za dotacjami od państwa - ruszyła fala firm, które przestawiły się z innych branż i chcą się dorobić. A same (podobnie jak ich klienci) nie wiedzą jak dokładnie pracuje Pompa Ciepła.

Uważam podobnie jak Andrzej - do III strefy klimatycznej spokojnie starczy PC PW.
Dla mnie wybór między PC PW a gruntową rozbija się o koszty. Gdy koszt samych PC jest zbliżony, to w gruntowych dochodzi kilkadziesiąt tys. zł na prace ziemne.
Gdy potrzebujesz jak wcześniej padło ogólnie między 9 do 12 kW - to jednostki tylko dwu-wentylatorowe.
Panasonic T-Cap spokojnie da sobie radę, można jeszcze porównać wydajność LG dwuwentylatorowych.

PC gruntowe mają łatwiejszą mniej stresującą pracę. Bo przy -20*C PC gruntowe czerpiąc z gruntu +3*C podnoszą temp. z tych +3*C do +45*C (gdy są grzejniki na +45*C) = różnica 42*C, a PC PW czerpie z -20*C i podnosi do +45*C = różnica 65*C. Jednocześnie przez większość jesieni i wiosny to PC PW pracują z wyższym COP czerpiąc ciepło z powietrza +7*C do +15*C. A nawet w zimie trafiają się wyższe temp. niż +5*C.

459752

Patrząc na kody pocztowe to 200 km od siebie masz dwóch forumowiczów prowadzących firmy (na prowadzenie serwisu PC już nieco daleko):
Adam_mk - montuje PC gruntowe, tylko chłop jest specyficzny jego wpisy są sarkastyczne i pod włos, często nie wiadomo czy rozumieć jego wpisy wprost czy wspak.
Asolt - montuje (na ile kojarzę) PC PW, ale też robi profesjonalne obliczenia OZC.

"Dzisiaj" są problemy z dostawami, ludzie piszą że trzeba czekać po pół roku na dostarczenie PC PW. Może PC gruntowe mają krótszy czas oczekiwania, bo jest nimi mniejsze zainteresowanie na rynku. A firmy co montują gruntówki są na rynku od kilku lat, to powinny mieć lepszą orientację jak działa PC i jak ją dobierać. Ewentualnie tu dopatrywałbym się przewagi firm montujących PC gruntowe.

Jeśli chodzi o wymienniki gruntowe, to jak tak czytam, to na logikę te koszowe mają sens, bo są głębiej w ziemi - to i niższe ryzyko przemarznięcia gruntu i mogą mieć 1-2*C wyższą temp. pracy.
Mała wątpliwość pojawia się co do regeneracji, w koszowym spirala leci gęściej, to może mocniej wychładzać grunt w otoczeniu spirali. Czy dzięki większej głębokości grunt zregeneruje się szybciej? Nie wiem.
W płaskim wymienniku spirala jest rozłożona na większej powierzchni - to wymiana odbywa się rozciągnięta na większą powierzchnię gruntu. Przy płaskim znowu pojawia się ryzyko, że jak będzie zbyt płytko, a mróz potrzyma do dwóch tygodni, to wymiennik może zamarznąć schodząc do zera czy wręcz ujemnej temp.

Co do głębokich odwiertów, to mają dwie wady raz że drogie wykonawstwo, dwa naruszają warstwy wodonośne w gruncie. Spotkałem się z relacją, że gdy nowi sąsiedzi wykonali takie odwierty to ludziom we wsi spadł poziom wody w studniach, a niektóre całkiem wyschły.
Relację słyszałem przy źródełku w lesie, do którego jeździłem po wodę do akwarium.
Po płynącej wodzie też było widać różnicę, gdy wcześniej bańka 10L zapełniała się 3-4 minuty, to potem woda ciurkała, że na zapełnienie bańki 10L trzeba było czekać po 15 minut.

asolt
17-06-2022, 21:26
....
Gdy potrzebujesz jak wcześniej padło ogólnie między 9 do 12 kW - to jednostki tylko dwu-wentylatorowe.
Panasonic T-Cap spokojnie da sobie radę, można jeszcze porównać wydajność LG dwuwentylatorowych.

....

Nie tylko, Daikin ma jednowentylatorowe o mocach do 18 kW, od 8 do 12 kW splity (średniotemperaturowe do 65 oC, działają do -28 oC ), od 14 do 18 kW hydrosplity wysokotemperaturowe (do 70 oC , działają do -28 oC). W praktyce temperatura minimalna jest niższa nic -30 oC i dlatego nadają sie równiez do V strefy klimatycznej.

-voymar-
18-06-2022, 00:22
Wielu Polaków ma problem z całościowym podejściem do spraw wielu.

Słuchając argumentów, że PC powietrze-woda są tak cudownie zastanawiam się czy mają pojecie komu takową pompę zachwalają.

Może ja tak w skrócie powiem jakie jest moje zdanie na temat PC powietrze woda.
Poprawiajcie mnie jeśli gdzieś się pomylę. W temacie siedzę od kwietnia-gdy mój kochany kraj nagle przestał węglem stać a ceny groszku osiągnęły 3000 zł
........
1. Wybierz zawsze PC powietrze-woda gdy:
a twój dom jest wybudowany niedawno-dobrze ocieplony-100% podłogówka
b.twój dom jest dobrze termo-zmodernizowany-wszystkie okna wymienione system grzewczy dobrze zmodernizowany i posiadasz już PV
2. Zastanów się i to bardzo mocno czy na pewno PC powietrze-woda jest akurat dla ciebie dobry gdy.
a. termoizolację owszem przeprowadziłeś ale dając tylko styropian 15 cm jednak okna nadal są nie najlepszej jakośc no i jeszcze innych rzeczy czepić się mozna.
b. masz nisko temperaturowe grzejniki.
Jednak pamiętaj-w twoim przypadku źle dobrana pompa ciepła może doprowadzić do tego że rachunki za prąd cię zeżrą.
Wiem z autopsji że to jak wygrana z totolotka. Skąd wiem?-dwa naoczne przypadki znajomych.
3. Kiedy PC powietrze woda nie jest dla ciebie
a. masz grzejniki wysokotemperaturowe a twoje zużycie groszku jest pow 4 t.
b. masz dom wątpliwie ocieplony-a takowy na pewno jest-inaczej nie zużywałbyś tyle groszku.
.................................................. .........................................
Alternatywą dla takich żuczków jak ja jest PC gruntowa.
Dlaczego?
Ponieważ ryzyko że nie wyrobię na prąd jest sporo mniejsza.
..................................................
Trochę obliczeń matematycznych PC woda powietrze a PC grunt.
Koszty
Najlepszym wyjściem dla PC pow-wod jest połączenie z PV
40 000 maszynownia plus 37000 PV -10000(dofinansowanie)=67 000
teraz koszty PC grunt
40 000 maszynownia-23 000(dofinansowanie) plus DZ
I tu rozchodzi się o koszty DZ.
Wyceniono mi na 60 000-23 000=37 000.

Ja osobiście chcę zejść do 50 000 - 15 000 dofinansowania 35 000 koszt.
dla mnie zwrot w 3 lata przy tych cenach groszku i drewna.
....................................
I taka mała uwaga.
Owszem są teraz nowoczesne PC pow-woda co to da radę-tylko ile to będzie kosztować?
Dlatego proszę by ci co mają świeżo wybudowane domki nie wypowiadały się na temat co lepsze.
My groszkowi mamy spory problem-mamy często domy stare niedocieplone bez PV. Nie mamy na to by wydać 9 000 na ogrzanie tej zimy a co dopiero wydać 40 000. Inwestując chcemy mieć pewność że nie pójdziemy z torbami.
.................................................. ...
Na koniec
PC plus grzałki
Po co w PC pow-woda są grzałki? ano żeby dogrzać.
Po co w PC grunt są grzałki_jako bufor bezpieczeństwa 75% w ogóle nie wykorzystywany.
............................................
Koniec wywodu :-)
-Jak myslałem o PC-- to 4 lata czytałem czytałem i czytałem + czytałem FM, jeździłem na targi OZE i wyciągałem wnoski
- Na wątkach o PV jak i PC jest dużo moich wpisów- No ale trzeba czytać a z tym ciężko. Każdy chce JUŻ wszystko wiedzieć
-nie mam nowego domu ( jak byś czytała wątki to byś wiedziała ) no ale lenistwo góruje.
-Tam też było napisane że posiadam ogromny mostek termiczny ( wymaga docieplenia ok 100m2 ) ale tego też nie wiesz.
- Też byłem na węglu i to dość długo ( dom z 1997r)
- Gdy zacząlem przygodę z OZE to był 15r bo wiedziałem że to tak kolorowo nie będzie.
-4 lata jechałem na czystym prądzie -bo wiedziałem że wtedy on w II tar był po 19gr.-- do 24gr. i zamiast się smolić i wydawać kasę na węgiel miałem w domu czysto----Tego też nie wiesz bo leń siedzi w tobie
- Co do tego pana --- NIE UBLIŻAM lecz on ( sam parę lat temu pisał ) w 1981r miał 30lat -to co on możę? no dobra 29lat tak pisał.
też i parę lat temu proponował idealną PV off z akumulatorów ze złomu. KTO ma choć trochę pojęcia to wie że to starczy na 1 żarówkę na parę minut pracy
-Nigdy nie byłem zwolennikiem że PC pow. woda jest najjjjjjjjjjjjjjjj lecz trzeba włączyć własne myślenie i wybrać to co daje mi większe korzyści.
-po co grzałka w PC jest i już lecz ona raczej sie nie włączy bo i po co? ( zachęcam do poważnej lektury ) bo tak jak piszesz każdysprzedawca zachwala swoje lecz inwestor ma wlasną głowę.
_ to jest tak jak z tymi RUSKIMI -- po co mu na czołgu stary Ukraiński kibel jak on w swej lepiance nie ma bieżącej wody . Zapewne nawali w niego i po sprawie. Tobie też ktoś nakładł do głowy że gruntowa i już . Nie mówię że zła lecz z tym wiążą się inne tematy. Postawisz kosze lub odwierty które wykona firma pana JANUSZA i co da gwarancję że tej mocy wystarczy?, że w lipcu nie zamrozisz tak ziemi że łopata nie wejdzie( fakt ) ze szkolenia o PG Dom będziesz grzać a grunt w okól domu mrozić? ( tak ten układ chodzi ja nie przeczę ale to trzeba zrobić z głową . ( Stać cię na takie ryzyko? ) Ile tych dni w roku jest takich że PC PG jest wydajniejsza od PC PW? zawsze tam gdzie temp. jest pow 0*C PG PW wygra a takich dni jest większość zimy Cała jesien i wiosna
- Po za tym u ciebie jak nie zejdziesz z temp zasilania to czy to gruntowa czy powietrzna ---będą koszty
_ a co to takiego grzejniki niskotemperaturowe? kto ci to wpoił w głowę? Każdy grzejnik MOŻE być niskotemperaturowy. Po za tym grzać DOM to trzeba umieć błędem jest ciepło przez parę godz. a na drugi dzień gonienie temperatury. I to na wysokich parametrach. Uważasz żę Gruntowa zrobi to TANIEJ?
Temp w domu 24/24h ma byc stała dopuszczam od 0,5 do 1*C spadku w nocy lecz gdy wstaję czyli tak jak u mnie 22,6*C do 23,4*C non stop.24/24h
Czytaj i wyciągaj wnioski nie tylko z tego forum. Spalałaś 4t węgla --dlaczego 4t? Jaki dom ( m2) jaka temp.? jaki to piec? Jak stary kopciuch niedocieplony bo takie też były --masz odpowiedź . Po za tym w takich piecach powinien być bufor aby on pracował z max wydajnością . No ale to inny temat.
Ja jak to już pisałem wycofuję się pomału z FM --bo co tu robić? W koło jedno i to samo a słuchających z uwagą -MAŁO

Marco36
18-06-2022, 10:05
...
.................................................. ...
Na koniec
PC plus grzałki
Po co w PC pow-woda są grzałki? ano żeby dogrzać.
Po co w PC grunt są grzałki_jako bufor bezpieczeństwa 75% w ogóle nie wykorzystywany.
............................................
Koniec wywodu :-)

Po wpisie Voymara, przeczytałem jeszcze raz twój wpis :

Im więcej wpisów to jednak coraz bardziej zaczynam się utwierdzać w przekonaniu, że założyłaś ten temat by robić reklamę pompom gruntowym.
Niektórzy są bardziej wyczuleni, bo o reklamie pisali na chyba drugiej stronie tego tematu.

Mam OZC 7,2 kW pompa Powietrze-Woda 6 kW (ale porządnej firmy), grzejniki policzone na temp. wody +45*C.
Zima 2020/2021 mroźniejsza poszło 3'920 kWh prądu za całą zimę. Przy G11 po 0,63 zł koszt ogrzewania to = 2'470 zł (podobne pieniądze 2'100 do 2'500 zł płaciłem za węgiel w łagodniejsze zimy). SCOP 3,6.
Zima 2021/2022 stałe +22*C/24h w domu, poszło prądu 3'750 kWh, taryfa G12W (65% w tanich godzinach). SCOP 3,6.
Rachunek otrzymam dopiero w rozliczeniu grudniowym, to nie wiem jakie dokładnie kwoty wyjdą. Przyjmując średnią z taryf na 0,70 zł za 1 kWh - to wyjdzie 2'625 zł. Chyba niedrogo skoro jak piszesz 1 tona groszku tyle potrafi kosztować.

Tyle pobrała PC na grzanie, bez odliczania PV.
Więc PV wcale nie musi być by było tanio, starczą grzejniki policzone na wodę +45*C.

Grzałka za całą zimę przepracowała 4 godziny, uruchomiła się tylko w grudniu.
Kompresor przez całą zimę przepracował 4'164 godziny.
To te 4 godziny grzałki w stosunku do godzin kompresora to =0,1 %.
Przypominam PC PW słabsza bo 6 kW, gdy OZC wyszło 7,2 kW, instalatorzy polecali mi 8 kW (a Panasonica 9 kW). Więc nie pisz głupot o grzałkach.
PC grzeje całodobowo, więc 2-3 godziny spadku temp. o poranku nie robi wrażenia na ocieplonym budynku, ani na PC. A przez całą dobę nie ma -20*C, tylko jak jest taki spadek to max 3 godz. o poranku, a w ciągu dnia rośnie do -12*C.
Gdyby to była ta polecana 8 kW, to grzałka by wcale się nie uruchomiła, ale byłoby większe ryzyko taktowania w temp. powyżej +3*C lub +4*C.

10-15 lat temu ludzie robili taki sam błąd przechodząc na GAZ.
Mieli dom nieocieplony, grzejniki na +65*C i jak palili węgla za 3'000 zł, to po przejściu na gaz mieli rachunek za zimę na 4'500 zł.

Z dużym prawdopodobieństwem jest ta sama sytuacja w domach o których piszesz.
Do grzejników +65*C założyli PC PW i teraz się dziwią, że mają rachunek nawet do 6'000 zł.
A dom albo bez ocieplenia, albo w najlepszym razie 5 cm białego styropianu (o najsłabszej Lambda), a o izolacji dachu jakoś nie pomyśleli.

To są tego typu przypadki, a TY ewidentnie wyolbrzymiasz by ludzi zniechęcić do PC PW, a przeciwnie - zachęcić do kupna droższej PC gruntowej.

Bo w Twoim mniemaniu gruntowa poradzi sobie lepiej.
Rozczaruję Cię, jak potrzeba na grzejnikach +65*C - to grzanie PC gruntową też będzie drogie.

Andrzej5101
18-06-2022, 10:45
Marco36
Dajesz ludziom wiedzę na tacy - ale to na nic;
- to są jednostki o mentalności zwolenników PiS,
- mają zryty beret dokumentnie i nic do nich nie dociera,

Marco36
18-06-2022, 10:54
Andrzej5101
Pisząc swoje wpisy, odpowiadam danej osobie, ale jednocześnie wiem, że forum czyta więcej ludzi.
Więc swoje wpisy piszę rozszerzone o ten konspekt innych ludzi.

Kalina być może jest współpracownikiem konceptusa.

Ale inni poczytają i wybiorą mądrzej.
Patrząc na licznik odwiedzających, i liczbę wpisów (przy tym pisze 5 tych samych osób) - to jednak jest duża część ludzi co nawet nie ma konta na forum, ale go czyta.

Ja też przed wyborem PC czytałem forum muratora bez konta i logowania.
Konto założyłem może po kilku tygodniach czytania, by dopytać o kilka kwestii.
A na koniec tak się złożyło, że zostałem.

Pozdrawiam

asolt
18-06-2022, 11:10
Marco36
Dajesz ludziom wiedzę na tacy - ale to na nic;
- to są jednostki o mentalności zwolenników PiS,
....,
Masz jakies badania potwierdzające tę tezę?
Rozmawiam w wieloma inwestorami i nie zauwazyłem takiej korelacji.. Zauwazyłem ze sp...tolone instalacje powodują niechec do nich i powstawanie mitów i niedomówien.
Szczegolnie dotyczy to PC.

skystar
18-06-2022, 21:43
Przeczytałem z zainteresowaniem, temat gruntowa vs powietrzna (monoblok)- jak myślicie: czy warto wg Was brać pod uwagę podczas planowania inwestycji w pompę warunków w których ma pracować elektronika? Patrząc na b. dobre pompy powietrzne na chwilę obecną nie są już tak atrakcyjne cenowo w porównaniu do pompy gruntowej. Sposób ogrzewnia to wg mnie wybór na lata - jak myślicie gdzie ma szanse pracować dłużej urządzenie naszpikowane elektroniką - w warunkach na dworze gdzie warunki pogodowe zmiejniają sie bardzo mocno, temperatura, wilgotność i inne czy w pomieszczeniu ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi?

Marco36
19-06-2022, 08:39
Jeśli masz dostęp do ofert w zbliżonej cenie.
To myślę, że pod kątem elektroniki, to gruntowa ma lepiej, bo jest w piwnicy w stabilnych warunkach.
Pod warunkiem, że piwnica nie jest zawilgocona.

No i czy te zbliżone ceny to nie są na sam sprzęt? a do gruntowej dojdzie jeszcze ze 10 do 30 tys. na roboty ziemne, w zależności którą z wersji wymiennika wybierzesz.

I jak wcześniej pisałem, gruntowymi jest mniejsze zainteresowanie, to możliwe, że będą łatwiej dostępne bez oczekiwania pół roku na dostawę od producenta.
Chociaż z terminami na roboty ziemne, to też może jednak z pół roku trwać. Takie moje przypuszczenie, bo w branży nie siedzę.

-------------------------------

Tak się zastanawiam, na etapie budowy nowego domu, czy nie warto by dać wymiennika poziomego pod budynkiem.
Tu:
- nie wiem czy taka wielkość wymiennika starczy, przy dobrze izolowanym budynku może by starczyło;
- dom da osłonę przed mrozem,
- a z drugiej strony pod domem jest bardziej sucho (osłania od deszczu), to może być gorsza regeneracja wymiennika.

Z kolei przy WT2021 dom zbliża się do prawie pasywnego, to powoli, poniżej OZC 5 kW, sens zakładania PC spada. Proporcje zapotrzebowania na energię w stosunku do kosztów inwestycji robią się mniej korzystne

Takie zapotrzebowanie na poziomie 3-4 kW to już mała moc.
W obecną zimę uruchomiłem grzałkę 3 kW w moim bojlerze CWU 200L i o ile sobie przypominam to temp. wody doszła do +57*C (czujnik w połowie wysokości bojlera) i kilka godzin później nie podniosła się wyżej.
Wnioskuję, że na 200L wody do tego w zimniej piwnicy +10*C - grzałka 3 kW jest zbyt słaba.
Taka dygresja z tego, że przy PC 4 kW, może i starczy na grzanie prawie pasywnego domu, ale bojlera bez pomocy mocniejszej grzałki nie zagrzeje wody do +60*C lub wyżej do wygrzania legionelli.

Kalina_xx
19-06-2022, 09:36
-Jak myslałem o PC-- to 4 lata czytałem czytałem i czytałem + czytałem FM, jeździłem na targi OZE i wyciągałem wnoski

Chcesz bym wiedzę ,którą ty zdobywałeś przez 4 lata zdobyła przez dwa miesiące?
Daj mi choć rok:D. I nie nazywaj mnie leniem-bo ja mam zamiar 4 razy szybciej ogarnąć temat.

Kalina_xx
19-06-2022, 09:51
Po wpisie Voymara, przeczytałem jeszcze raz twój wpis :

Im więcej wpisów to jednak coraz bardziej zaczynam się utwierdzać w przekonaniu, że założyłaś ten temat by robić reklamę pompom gruntowym.
Niektórzy są bardziej wyczuleni, bo o reklamie pisali na chyba drugiej stronie tego tematu.
No to mnie rozbroiłeś. :lol2:
Bodaj wczoraj może dzień wcześniej na FB ktoś założył wątek o treści:
>>Gdyby miał nieograniczony budżet-jaką pompę byś wybrał<<
Ludzie podzielili się na trzy grupy
-jedni chcieli dobrą powietrzną
-drudzy pompę gruntową
-trzeci wyjazd do ciepłych krajów.
Jestem w szoku, że zwolennicy i przeciwnicy obu pomp tak zawzięcie się zwalczają, w tym zwolennicy pomp powietrznych są dość mocno złośliwi i natarczywi.
Mój drogi-zakładając wątek już podjęłam decyzję co do rodzaju pompy-i chyba mam do tego prawo. TEN watek dotyczy ŚCIŚLE omówieniu dolnych źródeł a nie dyskusji, która pompa jest lepsza. Do tego są inne wątki, dlatego zwolenników pomp powietrznych- proszę o powstrzymanie się od komentarzy-która pompa jest lepsza.
Usilnie chcę odejść od dyskusji nad firmą Konceptus i zejść na temat DZ. Dzięki wszystkim za ciekawe porównania plusów i minusów DZ. I zapraszam tylko zwolenników pomp gruntowych do dalszej dyskusji.
............................................
Jestem zwykłym zdesperowanym użytkownikiem, którego PIS zrobił w h.....ja podnosząc ceny groszku do 3 000. Moja decyzja musi być mocno przemyślana, by inwestycja 40 000 nie była złą decyzją. Nie mam tak do wyrzucenia tyle kasy. Dałam sobie na to rok. Rok czytania i dyskusji-by decyzja była w pełni świadoma.

asolt
19-06-2022, 10:05
.....

Z kolei przy WT2021 dom zbliża się do prawie pasywnego, to powoli, poniżej OZC 5 kW, sens zakładania PC spada. Proporcje zapotrzebowania na energię w stosunku do kosztów inwestycji robią się mniej korzystne

......

Przesadzasz z tym zblizaniem. Pasywnosc budynku opiera sie wsp. Eu (<15 kWh/m2*a) lub wsk obciazenia cieplnego (<10 W/m2). WT2021 opierają sie na wsp. Ep. Wskazniki dla domu pasywnego bardzo trudno osiągnąc nawet dla WT2021 pomijam wskaznik Eu dla izolacyjnosc przegród (scian, okien podłog itd) Dla spelnienia WT wystarczy miec odpowiedni udział OZE i Ep jest spełnione. Dla budynków pasywny sama dyskusja czym grzac jest nieporozumieniem w przypadku PC, a tym bardziej jaka ma to byc PC.

asolt
19-06-2022, 10:08
....
Jestem zwykłym zdesperowanym użytkownikiem, którego PIS zrobił w h.....ja podnosząc ceny groszku do 3 000. Moja decyzja musi być mocno przemyślana, by inwestycja 40 000 nie była złą decyzją. Nie mam tak do wyrzucenia tyle kasy. Dałam sobie na to rok. Rok czytania i dyskusji-by decyzja była w pełni świadoma.

Taka decyzja nigdy nie bedzie dobrze przyslana jezeli nie będzie oparta na dokladnych i rzetelnych wynikach obliczen OZC. Rok czytania i dyskusji nie sprawi ze te obliczenia sie pojawią.

Pytajnick
19-06-2022, 10:26
Jestem w szoku, że zwolennicy i przeciwnicy obu pomp tak zawzięcie się zwalczają, w tym zwolennicy pomp powietrznych są dość mocno złośliwi i natarczywi.
Usilnie chcę odejść od dyskusji nad firmą Konceptus i zejść na temat DZ. Dzięki wszystkim za ciekawe porównania plusów i minusów DZ. I zapraszam tylko zwolenników pomp gruntowych do dalszej dyskusji.
.

Pierdoły piszesz coraz większe. Może jeszcze napisz, że popmiarze robią ustawki i napieprzają się pałami :D

A z Voymarem się zgodzę - jesteś leniem, bo tematów o DZ , jakie, dlaczego itd z uzasadnieniem użytkowników jest na forum sporo. Wystarczy poczytać ze zrozumieniem i zapytać o ofertę choćby obecnych tu na forum sprzedawców/instalatorów tych pomp.

Za rok ceny będą zupełnie inne, PiS może dać dopłaty do węgla...i znów do niczego nie dojdziesz :D

Marco36
19-06-2022, 13:11
Kalina_xx

To co napisałaś o PC PW to są takie górnolotne hasła, bazujące na lękach i obawach - typowa antyreklama. Stąd moja ocena.

Tak, jestem zwolennikiem PCPW dlatego, że są tańsze i mniej roboty z ich uruchomieniem na starej, używanej działce.
Dlatego że temat dotyczy PC gruntowych, to wstrzymywałem się z wpisami, bo nie mam doświadczenia z takim sprzętem.
Bronię PC PW przed ewidentną dyskryminacją, jaka pojawiła się w kolejnych wpisach.
Cały czas staram się uświadamiać ludzi, że są mode PC PW co poniżej -15*C mają tak małą moc (15-20% mocy nominalnej), że można uznać że przestały "działać", ale inne mogą pracować do -28*C i wyciągają jeszcze do 60 % nominalnej mocy. Wszystko zależy od doboru konkretnego modelu i firmy.

Gruntowa sprawdzi się tam gdzie są długie i mroźne zimy, z zakopanym wymiennikiem poniżej poziomu przemarzania gruntu. Tak by utrzymać wymiennik w dodatnich temperaturach przez całą zimę.

Obecnie bardziej aktywne na forum są osoby posiadające PCPW lub nieposiadające żadnej PC.
Pozostają Tobie starsze tematy gdy PCPW słabo sobie radziły poniżej -15*C i bardziej popularne były te gruntowe:
Często, gdy czytam stare tematy można zauważyć, że ludzie udzielają się na forum przez kilka miesięcy do dwóch lat. Potem wracają do życia codziennego a z forum się wykruszają. Obecnie raczej ciężko o relację sprawozdawczą z używania kolektora poziomego i spiralnego - by dokonać rzetelnego porównania.

Na szybko 2 starsze tematy o gruntowych PC:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?366687-Dlaczego-gruntowa-pompa-ciep%C5%82a&highlight=pompa+gruntowa

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?172357-Temperatury-dolnego-%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a&highlight=temperatury

- tematy z przed 10-ciu lat, PC PW przez te 10 lat ewoluowały, są wydajniejsze i bardziej odporne na niskie temp..

goguś
20-06-2022, 07:53
A ja mam powietrzną a chciałbym gruntową bo gruntówki lepsze i basta .

Kalina_xx
20-06-2022, 13:01
Za rok ceny będą zupełnie inne, PiS może dać dopłaty do węgla...i znów do niczego nie dojdziesz :D
O wierzysz w cuda. Ja nie.
..................
Ponieważ, cała dyskusja stała się bezsensowna z mojej strony zamykam temat. Dzięki wszystkim, którzy powiedzieli kilka ciekawych rzeczy.

Marco36
21-06-2022, 08:54
A ja mam powietrzną a chciałbym gruntową bo gruntówki lepsze i basta .

Owszem, masz Haiera 8 kW monoblok, bez grzałki, to 80-90% innych PCPW byłaby wydajniejsza.
Haier to najsłabsze znane mi PCPW. Są dobre bo tanie, ale nadają się do góra -15*C, poniżej tej temp. się tracą.

459789

459790

Źródło danych:
https://haier-ac.pl/wp-content/uploads/materialy/instrukcje/pompy-ciepla/2021_haier_instrukcja_serwisowa_pompa_ciepla_super _aqua_co_cwu.pdf

Przy mrozie -20*C i podłogówce wyciągnie w okolicy 1,8-2,0 kW w zależności od temp. wody.
Przy mrozie -20*C i grzejnikach na wodzie +45*C wyciąga 1,32 kW.
Przy mrozie -20*C i grzejnikach na wodzie +55*C wyciąga 0,51 kW.
Lepiej byś miał zapasowe źródło ciepła na wypadek mrozów poniżej -15*C.
Można założyć 3-fazowy przepływowy podgrzewacz wody na hydraulikę za wymiennikiem Haiera. O ile wytrzyma kilkugodzinną pracę, bo nie wiem czy nie są kalkulowane na krótką pracę (np. 15 minutowy prysznic).

Haier 8 kW ma kompresor Mitsubichi Elec. o mocy 6,4 kW, ale starczy mniejsza ilość czynnika, może zawór ciśnieniowy pracujący na niższym ciśnieniu i już Haier wypada słabiej od konkurencji. Oszczędności na podzespołach, dlatego jest tańszy, i też mniej wydajny.

goguś
21-06-2022, 12:13
Owszem, masz Haiera 8 kW monoblok, bez grzałki, to 80-90% innych PCPW byłaby wydajniejsza.
Haier to najsłabsze znane mi PCPW. Są dobre bo tanie, ale nadają się do góra -15*C, poniżej tej temp. się tracą.

459789

459790

Źródło danych:
https://haier-ac.pl/wp-content/uploads/materialy/instrukcje/pompy-ciepla/2021_haier_instrukcja_serwisowa_pompa_ciepla_super _aqua_co_cwu.pdf

Przy mrozie -20*C i podłogówce wyciągnie w okolicy 1,8-2,0 kW w zależności od temp. wody.
Przy mrozie -20*C i grzejnikach na wodzie +45*C wyciąga 1,32 kW.
Przy mrozie -20*C i grzejnikach na wodzie +55*C wyciąga 0,51 kW.
Lepiej byś miał zapasowe źródło ciepła na wypadek mrozów poniżej -15*C.
Można założyć 3-fazowy przepływowy podgrzewacz wody na hydraulikę za wymiennikiem Haiera. O ile wytrzyma kilkugodzinną pracę, bo nie wiem czy nie są kalkulowane na krótką pracę (np. 15 minutowy prysznic).

Haier 8 kW ma kompresor Mitsubichi Elec. o mocy 6,4 kW, ale starczy mniejsza ilość czynnika, może zawór ciśnieniowy pracujący na niższym ciśnieniu i już Haier wypada słabiej od konkurencji. Oszczędności na podzespołach, dlatego jest tańszy, i też mniej wydajny.

Jak narazie nie ma problemów i grzeje tanio za kwiecień 300kwh łącznie z cwu pompa więcej stała niż pracowała ale ja dałem 10 tys zł i śmiech mnie ogarnia jak jeden pajac z drugim woli wydać dodatkowe 30 tys w powietrze tylko po to aby być może rocznie zaoszczędzić 100 zł choć to też nie takie pewne a mrozy rzeczywiście mamy potężne a choć by nawet takie przyszły to dodatkowa grzałka 2 kw jak pochodzi kilka dni to łeby nie urwie , kominkiem też można sobie wspomóc , kto lubi wydawać 40-50 tys proszę bardzo jego sprawa ja bym nie wydał koniec kropka .

Owczar
21-06-2022, 13:03
Jak ktoś potrafi takiego haiera zamontować jeszcze samemu, to naprawdę spoko opcja. Taniej się nie da :)

goguś
21-06-2022, 13:43
Jak ktoś potrafi takiego haiera zamontować jeszcze samemu, to naprawdę spoko opcja. Taniej się nie da :)

No właśnie ,