PDA

Zobacz pełną wersję : PC panasonic pompa obiegowa przepływ



damianeekk
13-06-2022, 21:33
Witam
Niedawno zamontowali mi PC Panasonic 5kw w domu sama podłogówka około 100 m2 (850m rury pex 16)
mam pytanie odnośnie pompy obiegowej, gdy włączyłem PC pompa obiegowa rusza i po chwili zmniejszają się jej obroty, rotametry w rozdzielaczach stoją myślałem że pompa obiegowa jest zepsuta ale jak w menu instalatora wymuszam pracę pompy obiegowej jest wszystko ok pompa rusza rotametry opadają przepływ 38l/min a przy normalnej pracy pompa obiegowa działa o wiele wolniej i przepływ tylko 14l/min a minimalny przepływ PC panas 5kw to 19l/min czy to normalne?

Marco36
18-06-2022, 15:19
Jak w domu jest wystarczająco ciepło, a fizycznie sprzęt działa, to się tym nie przejmuj.

W Daikinie też zalecają minimalny przepływ 12 L, tylko że to jest wymóg do instalacji wodnej by nie dławiła PC.

Natomiast sama PC schodzi z przepływami do 7 L/min.
Rusza z przepływem 25 L/min.
Przy defrostach wyciąga 30 L/min., ale gdy ma już zagrzaną wodę do wymaganej to schodzi z przepływem do 14-15 L/min.
A pod koniec gdy już osiągnie wszystkie wymagane parametry pracy to zwalnia do tych 7,0 L/min.

Czasem nawet mniej, ale te 7 L/min. jest stabilne, gdy schodzi niżej to przepływ zaczyna "skakać" (6,5 - 6,0 - 7,0 L/min.)
Albo jest to dolna granica zejścia obrotów pompki obiegowej, albo dolna granica pomiaru, robi się niestabilnie.
Widzę to w podglądzie czujników w systemie swojego Daikina.

MiG25
19-06-2022, 15:08
Skąd wziąłeś to ,że dla 5kW minimalny przepływ to 19l/min ?

Wzór na moc pompy ciepła to
P = 69,78*przepływ*delta
Pompa może regulować moc zarówno przepływem jak i deltą , więc dla przepływu 19l/min znajdzie się oczywiście delta ( ok.3,8 K) , przy której pompa ma moc znamionową 5kW. Dla delty 5 K to jest 14,3l/min ,dla delty 3K to 23,9l/min...

damianeekk
19-06-2022, 20:48
Skąd wziąłeś to ,że dla 5kW minimalny przepływ to 19l/min ?

Wzór na moc pompy ciepła to
P = 69,78*przepływ*delta
Pompa może regulować moc zarówno przepływem jak i deltą , więc dla przepływu 19l/min znajdzie się oczywiście delta ( ok.3,8 K) , przy której pompa ma moc znamionową 5kW. Dla delty 5 K to jest 14,3l/min ,dla delty 3K to 23,9l/min...

Instalator przy uruchamianiu PC mi tak powiedział tyle że on włączył pompę obiegową na max przepływ był 38l/min i powiedział że jest dobrze bo min. to 19,9l/min
uspokoiliście mnie, myślę ze jest wszystko ok pompa grzeje CO i CWU jak szalona tylko mnie ten przepływ martwił.