PDA

Zobacz pełną wersję : Czy (i jak?) wentylować podłogę z desek na legarach



zolw
14-06-2005, 14:09
Czy (i jak?) wentylować podłogę z desek na legarach? Proszę o uwagi!

zolw
15-06-2005, 07:16
Czyżby w temacie nie było żadnych uwag - buuuu :(

Cypek
15-06-2005, 07:22
A po co to wentylować ??

długi
15-06-2005, 07:56
Podłoga drewniana na legarach naturalnie sie wentyluje. Zawsze są szpary. Kiedyś zostawiano kanaly wentylacyjne w podmurówkach ale byly to domy w ktorych jedyną wentylacją był komin i nieszczelności.

ttt
15-06-2005, 08:29
Podłoga drewniana na legarach naturalnie sie wentyluje. Zawsze są szpary. Kiedyś zostawiano kanaly wentylacyjne w podmurówkach ale byly to domy w ktorych jedyną wentylacją był komin i nieszczelności.
i warunek aby była na legarach i wyizolowana od podłoża bo widziałem legary owinięte w folie i zabetonowane w posadzce w obiekcie bez piwnic /na gruncie / a po kilku latach zdziwienie ze legary zgniły.Według/ mnie deska podłogowa gr. około 27-30mm winna być min . 7 -8 cm nad posadzką aby miała wentylację. Legary min. 70x70mm w rozstawie co 50-60cm mogą być grubsze to wtedy można zwięsszyć rozstaw . Pod legary papa

arek_s
15-06-2005, 08:45
pamietaj aby legary przesunąc względem siebie o kilka cm tak aby raz z jednej strony byl awolna przestrzeń do ściany a na następnym legarze to samo po przeciwnej stronie - mniej wwięcej coś takiego:

_____________

______________

______________

______________

arek_s
15-06-2005, 08:47
ups :-? cos mi nie wyszło :oops: :oops:

długi
15-06-2005, 09:15
ttt ma racją legarek powinien byc odizolowany o podłoża - pasek folii czy papy zalatwia sprawę . Mozna tez polożyć pask filcu bardzo ladnie wytłumia dźwieki ( ważne przy gornych stropach) . Wysokoś legarka wydaje mi się mniej ważna. Widziałem podlogo na legarach 4 cm przytwierdzonych do podloża na kołki rozporowe i zachowuje sie ona b.ładnie. Ważniejszy jest raczej rozstaw legarow i grubośc deski .Im grubsz tym stabilniejsza mniej pracuje :D mniej skrzypi :D więcej kosztuje :(

ttt
15-06-2005, 10:20
ttt ma racją legarek powinien byc odizolowany o podłoża - pasek folii czy papy zalatwia sprawę . Mozna tez polożyć pask filcu bardzo ladnie wytłumia dźwieki ( ważne przy gornych stropach) . Wysokoś legarka wydaje mi się mniej ważna. Widziałem podlogo na legarach 4 cm przytwierdzonych do podloża na kołki rozporowe i zachowuje sie ona b.ładnie. Ważniejszy jest raczej rozstaw legarow i grubośc deski .Im grubsz tym stabilniejsza mniej pracuje :D mniej skrzypi :D więcej kosztuje :(
jak zrobisz niskie na4 cm to zrub szersze np.8-10cm wbijając gwozdzie w pióro nie rozłupiesz legara bij cwieki na mijankę tzn. nie w jedenej lini zamiast gwożdzi możesz dać wkręty oksydowane z większymi grubościami podłog możesz mieć problemy z dociągnięciem/ szczeliny/ Uwaga podłogi najczęsciej sprzedawane są robione z materoału tzw. Czuby ma to tą zaletę ze fajnie wygłąda dużo zdrowych sęków a waą tego jest żę ten materiał lubi się w suszeniu i obróbkach wykręcać/ dociąganie/Podłog z mat. odziomkowego nie kupisz wsklepie ten mat. tartaki przerabiają na meble i stolarkę ale kupujać w lesie mozna sobie zrobić taką podłógę ale to kosztuje. w sprzedaży jest pogłogowka o szer.12-15cm ja robiłem raz z modrzewia o szer 75mm wiszło jak na jachcie i nie było problemu z układaniem jak grobosc by była mniejsz jak27mm to można dac więcej legarów. Licz się z tym ze cały urok podłóg z drewna jest w tym że one zawsze pracuja to jest urok naturalnych materiałów. jak kupisz ją czy zrobisz to złóz lą w miejscu gdzie ma być kładziona ma poleżeć 4-6 tyg. w tym czasie nie rób a najlepiej zakończ wszelkie mokre prace chodzi oto aby miała wilgotność taką jak ma budynek we wnatrz

zolw
16-06-2005, 10:31
A po co to wentylować ??


Kurcze - właśnie, po co...? Otóż wyczytałem w jakimś mądrym poradniku budowlanym, że podłagę drewnianą na legarach należy wentylować. Autorzy proponowali umieścić w ścianie nad podłągą kanał wentylacyjny zaciągający powietrze z pokoju, natomiat wylot powietrza spod podłągi skierowac od razu do któregoś z ciągów wentylacyjnych w kominie :lol:
Pracy przy takiej operacji nie ma dużo, a mikroklimat pod podłogą jest idealny.

zolw
16-06-2005, 10:37
Dzieki ttt :lol:

Własnie przymierzam sie do podłogi z modrzewia, 28mm, długość 3.5m. Zastanaiwam sie właśnie na szerokościa deski oraz czy w pióro zamiast tradycyjnego gwozdka i dac wkrętów?


Może ktoś ma podłogę z modrzewia i chiciałby napisac parę słów dotyczących użytkowania