PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła Rotenso Aquami Split 8 kW



toma1
19-06-2022, 21:48
Witam czy wie ktoś coś na temat tej pompy I czy warto ją kupić. Dzięki

Marco36
20-06-2022, 07:15
Wykres Rotenso wygląda tak:

459773

na wykresie monobloki, do porównania Split 10 kW i wykres niewiele się różni między mono a split.

Dlaczego akurat 8 kW ?
Masz policzone OZC ?
Jaka strefa klimatyczna ?
Ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe ?
A jak grzejnikowe, to jaka moc grzejników ? Potrzebują +45*C ; +55*C czy +65*C - bo to ma znaczenie i wpływ na wydajność grzewczą PC.

toma1
20-06-2022, 21:32
Powiem tak był u mnie koleś co szukają chętnych na pompy ciepła zobaczył jaki mam dom wyliczył ozc i wyszło mu że do mojego domu pasuję pompa 8kw.

Andrzej5101
21-06-2022, 08:02
toma1
Kolega odpowiada tak, jak gdyby pompa PC kosztowała 1000 zł

Marco36
21-06-2022, 09:25
Powiem tak był u mnie koleś co szukają chętnych na pompy ciepła zobaczył jaki mam dom wyliczył ozc i wyszło mu że do mojego domu pasuję pompa 8kw.

To ja odpowiem tak:
złapał Cię akwizytor szukający jeleni do strzyżenia.

Plus z tego taki, że już wiesz że są Pompy Ciepła, teraz dobrze by było się tematem zainteresować i dowiedzieć się jakie są różnice między PC i wymagania co do instalacji CO, by potem nie obudzić się z ręką w nocniku (czytaj z rachunkiem za sezon na 6'000 zł).
A jeśli weszłyby w przyszłym roku podwyżki prądu to będzie drożej.

Poczytaj to, nabierzesz nieco rozeznania:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi
a na stronie 6 są wykresy różnych PC PW:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi&p=8050092&viewfull=1#post8050092


Już poprzez różne artykuły próbują nas mentalnie przygotować, jedni wieszczą 50% podwyżki, inni 70%, a wczoraj czytałem artykuł o możliwej podwyżce na 300%. Z 0,70 zł do 2,15 zł za 1 kWh (szacunki na podstawie cen korporacyjnych).
Tu wzmiankowany artykuł:
https://globenergia.pl/500-zl-miesiecznie-za-prad-zamiast-180-zl-tak-moze-wygladac-twoj-rachunek-w-2023-roku/

toma1
21-06-2022, 16:04
Soryy piszę nie dokładnie jaki mam dom itd.ale o rachunki za prąd się nie mam co martwić mam fotowotanike i solar i przyszedł czas na PC wreszcie bo wszelkiego rodzaju kopciuchy i
kotły gazowe to porażka takie jest moje zdanie. Ale PC już zamówione więc dzięki za pomoc a co do monterów to każdy polecał praktycznie pompę o tej samej mocy wiecnie myślę że nabijali mnie w butelkę. A czy daję za pompę 1000zl czy 40.000 to tak samo się dowiaduję bo to i to pieniądze.

klaudiusz_x
21-06-2022, 16:14
Klasyka gatunku :P

marcinbbb
22-06-2022, 23:00
Dobra pompa, grzałki, izolacja, tryb cichy. No bajka....!!!
Wczoraj zaklepałem przed ostatnią dostępną w tym roku :wiggle:

EDIT: zaklepałem ale sprzedali komuś innemu:/

toma1
26-06-2022, 10:25
Czy dobra to się okaże jak przyjdzie zima:) parametrami nie odbiega od liderów PC a nawet ma lepsz.

Andrzej5101
26-06-2022, 11:13
parametrami nie odbiega od liderów PC a nawet ma lepsz.
Przy -20 C ma tylko 3,0 kW mocy

Marco36
26-06-2022, 13:31
Czy dobra to się okaże jak przyjdzie zima:) parametrami nie odbiega od liderów PC a nawet ma lepsz.

Nie ośmieszaj się - wg jakich liderów ?

Liderzy to Mitsubichi i Daikin - firmy Japońskie:

459835

Liderzy mają dużo bardziej elastyczny zakres pracy, niżej modulują w temp. dodatnich i więcej mocy uzyskują poniżej -15*C.

Rotenso ustępuje nawet PC budżetowym, ale dużych firm LG czy Panasonic:

459836

Dopiero Panasonić SDC J 7 kW wypada słabiej, i to tylko w zakresie -8*C do -15*C, bo poniżej -15*C już Panasonic wyciąga więcej mocy z kompresora.

Wykresy na przykładzie budynku z OZC 8 kW i grzejnikami (przewymiarowanymi) przeliczonymi na temp. wody do +45*C.

Z Twojego wpisu można wyciągnąć dwa wnioski:
1) albo jesteś zawiedzionym klientem i sam przed sobą próbujesz usprawiedliwiać zakup, że złapałeś się na pierwszą ofertę jaka sama do Ciebie przyszła.
2) jesteś akwizytorem, sprzedawcą Rotenso i próbujesz nabrać nieświadomych klientów na hasełka, że Rotenso nie ustępuje (liderom - tylko jakim ?).
A może miałeś na myśli liderów chińskich firm :stirthepot:

toma1
27-06-2022, 00:42
Ad1. Czy będę niezadowolony z PC to się okaże po zimię jak pisałem wyżej.
Ad2. Absolutnie nie namawiam nikogo do zakupu PC jak Ja.
A ty kolego nie wróż z fusów bo nie trafiłeś w żaden punkt.

asolt
27-06-2022, 06:53
.....
A ty kolego nie wróż z fusów bo nie trafiłeś w żaden punkt.

Trafił, okreslenie ze Rotenso ma lepsze parametry niz Daikin czy Mistubishi nie ma zadnego pokrycia w parametrach tych pomp.

toma1
06-10-2022, 16:49
Ja narazie PC śmiga super pracuje na 3-4kw mocy we wrześniu pociagla prądu 59kwh. Tylko sterownik nie pokazuje poszczególnych dni zużycia prądu, współczynnika cop itd. Tylko całościowo pokazuje wszystko i to mi się nie podoba.

chcialbympompe
06-10-2022, 17:55
Ja narazie PC śmiga super pracuje na 3-4kw mocy we wrześniu pociagla prądu 59kwh. Tylko sterownik nie pokazuje poszczególnych dni zużycia prądu, współczynnika cop itd. Tylko całościowo pokazuje wszystko i to mi się nie podoba.

Albo nie zrozumiałeś przedstawionych wcześniej wykresów albo udajesz... Powyżej zera wszystko jest z Rotenso ok. Problemy zaczynają się przy niższych temperaturach.

Na co poszło to 59kWh we wrześniu? Na CWU?

toma1
06-10-2022, 22:41
Na ogrzewanie poszło tyle prądu.
Cwu robią solary lub grzałka
Przy temperaturach w nocy jak było 0-10 stopni pompa pracuje na 3-4 kw mocy więc zobaczymy jak będzie mróz co pokażę.
Jestem na etapie robienia drugiej instalacji PV jak ją połączyć z PC sensownie podpowie ktoś.

magdaseb
07-10-2022, 06:48
Instalacji PV nie łączymy z PC.

marcinbbb
07-10-2022, 10:32
Instalacji PV nie łączymy z PC.

Oczywiście że łączymy on grida u mnie na 1 fazie jest 5kW i na tej fazie podpięta jest sprężarka pompy.

magdaseb
07-10-2022, 11:05
I chcesz powiedzieć, że jak PC nie pracuje w danej chwili to energia jest przekazywana do sieci (do magazynu), a inne urządzenia w domu z niej nie korzystają, aby zwiększyć autokonsumpcję?

marcinbbb
07-10-2022, 13:46
Skoro nie wiesz jak działa inwerter nie będę Ci tłumaczył, ponieważ to mija się z celem. Ale przypomnę Ci co napisałeś: "Instalacji PV nie łączymy z PC."
A w stopce czytamy: PC IVT Geo 312C i PV 10,2kw.
Swojego ograniczenia intelektualnego nie musisz wylewać na forum.

magdaseb
10-10-2022, 06:18
Słuchaj gościu. Nie urządzaj sobie tu wyciecz personalnych pod moim adresem.
Przecież oczywiście to ty jesteś tu najmądrzejszy i zawsze masz rację...
W stopce mam napisane, że posiadam PC i PV.
Koledze @toma1 odpowiedziałem, że PV nie łączymy z PC i dobrze wiesz, co miałem na myśli. A jeżeli nie, to twój problem.

marcinbbb
10-10-2022, 06:39
Wiesz że do diesla nie lejemy benzyny? Wiesz że nie szczamy na środku ulicy?
Jeśli coś jest oczywiste to nie rób z siebie kretyna intelektualnego! I nie mi to tłumacz tylko gościowi na forum który pyta czy można szczać na ulicy generalnie tak ale nie wypada!

magdaseb
10-10-2022, 10:29
To że jesteś gburem, nie znaczy, że masz patent na wiedzę i możesz obrażać wszystkich dookoła.
Nie odpowiadałem na twojego posta, ale na posta innego forumowicza, więc "morda w kubeł"
Tacy jak ty muszą gdzieś błysnąć od czasu do czasu, życie...
Nie zamierzam dłużej dyskutować z takimi typami.

marcinbbb
10-10-2022, 15:54
Tylko ci przypomnę z jakim gburem mamy do czynienia:

Instalacji PV nie łączymy z PC.

a czemu nie łączymy inny użytkownik ma się domyślać co masz na myśli? Jak ci pokazałem że nawet w stopce masz pompę i pv ale nie łączymy;)

rrrrrrr
25-11-2022, 16:50
Pytałem na innych tematach ale zapytam na stronie z taką pompą jak moja . Czy macie ustawioną deltę T na fabryczne 5 stopni czy zmniejszaliście na mniej. Pytam bo pompa ma problem dojść do temperatury zadanej. Próbuję jeszcze różnych ustawień obiegówki za buforem by nie pompowało za szybko albo za wolno dlatego pytam o różnicę temperatur wyjścia i powrotu bufora. Jeden z kolegów podpowiedział że do grzejników tak jak u mnie to po między 5- 10 stopni.

Enriquez
25-11-2022, 21:50
Pytanie poza konkursem @rrrrrrrr, który to parametr ta słynna delta? Tyle się o tym czyta a w menu serwisiwoym jakoś o tym cisza....

rrrrrrr
26-11-2022, 08:36
Tak poza konkursem to masz rację bo z tymi deltami to kiedyś próbowałem się dowiedzieć i nikt nie odpowiedział . Instrukcja od Rotenso to porażka pisana przez specjalistę dla instalatora a że część instalatorów też się uczy dlatego to forum ma się dobrze. Do rzeczy i zapytam jeszcze raz . Poz 3.5 dT1SH oraz następna 3.6 dTSH Obie to różnice uruchomienia jednostki .Ta pierwsza T1 to temp wody na wyjściu i zgaduję że to różnica pomiędzy temp wody wyjście a zadaną . Tej drugiej nie rozumiem i nie wiem jak wpływa na pracę. Podobny badziewny opis w opcji CWU poz 1.6 dT5 ON oraz 1.7 dT1S5 Obie wartości na 10 stopni i na pewno do dupy bo kurcze bojler musi wystygnąć o 10 stopni by ruszyło grzanie. Ale uczciwie powiem że nie rozumiem dokonca tych różnic. Ktoś cierpliwie wyjaśni.

rrrrrrr
26-11-2022, 10:07
Może jest tu ktoś kto ma Rotenso i potrafi laikowi wyjaśnić zastosowanie i wpływ na pracę PC tych czterech delt z poniższego wpisu. HEJ Podejrzewam że niezrozumienie pewnych danych i zasad powoduje nieporozumienia a wiadomo jak wygląda dyskusja przez pisanie.

toma1
27-11-2022, 08:10
Wyłącza się u was pompa, bo z tego co ja zauważyłem to moja pracuję ciągle na 3-4kw mocy tak lajtowo sobie pracuję bez przerwy, krzywa grzewcza 40-50 stopni. PC przeważnie trzyma 40 stopni. W domu 22 stopni nie schodzi. Zużycie prądu 30-40kw na dobę przy obecnych temperturach.

paolo_zsd
27-11-2022, 11:39
Do rzeczy i zapytam jeszcze raz . Poz 3.5 dT1SH oraz następna 3.6 dTSH Obie to różnice uruchomienia jednostki .Ta pierwsza T1 to temp wody na wyjściu i zgaduję że to różnica pomiędzy temp wody wyjście a zadaną . Tej drugiej nie rozumiem i nie wiem jak wpływa na pracę. Podobny badziewny opis w opcji CWU poz 1.6 dT5 ON oraz 1.7 dT1S5 Obie wartości na 10 stopni i na pewno do dupy bo kurcze bojler musi wystygnąć o 10 stopni by ruszyło grzanie. Ale uczciwie powiem że nie rozumiem dokonca tych różnic. Ktoś cierpliwie wyjaśni.

Poz. 3.5 - tak jak piszesz. Temp. wyjścia a zadaną.
Poz. 3.6 - Grzanie na podstawie temperatury w pomieszczeniu. Temperatura brana jest ze sterownika jak masz go przeniesionego do domu. Jak masz na sterowniki ustawione 22* i spadnie do 20* to się załączy grzanie. Można zmienić deltę na inną wartość niż domyślna 2*.
Poz. 1.6 - zmieniłem na 5 bo 10 to faktycznie za dużo. CWU grzeję do 45*.
Poz. 1.7 - Nie jestem tego pewien... ale wydaje mi się, że jak mam CWU zadaną 45* a woda wychodząca z pompy T1 ma mniej niż 35* to CWU jeszcze nie grzeje, gdy jest powyżej 35* to zaczyna grzać CWU. Takie moje domysły.

Instrukcja instalacji i użytkowania uboga, pisana chyba na kolanie dla użytkownika laika a nie instalatora. Aplikacja jeszcze większa porażka...

rrrrrrr
27-11-2022, 11:49
Dzięki Paolo za odpowiedz. Czyli tym drugim na CO się nie przejmuję bo u mnie sterownik w piwnicy i czujnik nie aktywny. Ustawienia Cwu mam tak jak Ty i też nie rozumiem bo opis do d...... Aplikacji nie udało mi się uruchomić , wszystko niby idzie dobrze a na sam koniec nie ma połączenia i wyskakuje błąd połączenia 04 ileśtam i h....Ogólnie po tych dwóch miesiącach nie mam czystej satysfakcji z wyboru sprzętu.

rrrrrrr
27-11-2022, 11:54
Paolo gdyby instrukcja była napisana dla użytkownika laika to by było dobrze i nie było by tyle pytań .

paolo_zsd
27-11-2022, 12:36
Pisząc dla laika miałem na myśli, że tylko podstawowe funkcje są opisane aby laik nie na grzebał :)
Instrukcja uboga, samemu trzeba dojść co od czego jest metoda prób i błędów.

Widziałem, że w innym temacie pisałeś @Marco36 o delcie. Delta temperatury wody zasilającej i powrotu jest 5* (czasami trzyma 4*...) dopytywałem o to w Rotenso i nie ma możliwości tej delty zmienić przy żadnym rodzaju ogrzewania (grzejniki, klimakonwetkory czy podłogówka).

Dodatkowo z własnego doświadczenia i info od Rotenso poz. 3.5:
Gdy mamy ustawione np. jak fabrycznie 5*, temperatura zadana 40* to... pompa włączy grzanie gdy T1 spadnie do 35* a wyłączy sie gdy T1 wzrośnie do 45*. Chyba, że pompa zmoduluje i będzie utrzymywać zadaną temperaturę 40*. Ja testowałem i zamykałem grzejniki, temperatura T1 rosła, delta wahała się od 4* do 5* na zasilaniu i powrocie aż doszło do T1 45* i pompa się wyłączyła, włączyła się ponownie gdy T1 spadło do 35*. Test zrobiłem też dla 3* i pompa włączyła się przy 37* a wyłączyła przy 43*.

rrrrrrr
27-11-2022, 15:19
Paolo trochę to pogmatwane ale rozumiem że możemy zmieniać deltę załączania i wyłączania PC ale ona sama ustala deltę temp wyjście a powrót za pomocą prędkości swojej obiegówki czyli przepływem - czy dobrze rozkminiam.. Jaką Ty masz pompę bo nie zauważyłem wpisu. Toma moja też pracuje ciągle ale mając ustawione 43 st trochę nie dobija i trzyma okolice 42 st dlatego się tu udzielam szukając przyczyny . Może tak ma być że ona modulując cały czas chodzi w górnych granicach zadanej a ja nie potrzebnie szukam dziury . Bo te 42 st wystarcza mi do nagrzania pokoi. Ja mam 10kw split i teraz koło zera na dworze zużywa ok 40 - 45 kw.

paolo_zsd
27-11-2022, 17:58
Tak, dobrze zrozumiałeś. Możemy zmienić deltę załączenia i wyłączenia ale nie mamy możliwości zmiany delty zasilania i powrotu.

Ja mam Rotenso monoblok 8KW. Też przez ostatnie dni jak było około zera i lekko na minusie to ciężko było dobić do zadanej temperatury. Testowo włączyłem grzałkę wspomagającą i dobiło. Wydaje mi się, że to przez defrosty zbyt częste, powietrze miało dużą wilgotność.

Zużycie podobne może lekko mniejsze jak było na minusie ale to zależy od budynku i utrzymywanej temperatury.

rrrrrrr
27-11-2022, 19:13
Rzeczywiście defrosty dość częste ale krótkie -niecałe dwie minuty. Na grzejnikach w ogóle ich nie odczuwam bo u mnie Bufor 200L z własną pompką przez jakiś czas je zasila dopiero gdy straci do ustawionych przeze mnie na sterowniku 38 st .to stop. Dzieki za rozkminy i dobrych emocji przed tv jeśli oglądasz mecze. HEJ

rrrrrrr
29-11-2022, 15:27
Hej Paulo . Ustawiłem sobie na próbę krzywą grzewczą i zauważyłem że mam niezgodność temp zewn na wyświetlaczu i na termometrze w domu . Zrobiłem korektę , potem jeszcze większą aż zobaczyłem że krzywa zaczyna przekłamywać . Czy może być tak że na wyświetlaczu sterownika temp się nie zmienia a tylko system widzi i reaguje na moje korekty a na ekranie widnieje co było . Zgadza Ci się temperatura zewn ze wskazaniami na wyświetlaczu. Poza tym zauważyłem że delta PC wyjście -powrót to u mnie najczęściej między 2 do 3 stopni wg wskazań w dziale Parametry pracy. strona chyba 9

toma1
30-11-2022, 17:14
Chcę wam się bawić w jakieś ustawianie temperatur jak są gotowe krzywe grzewcze wystarczy wybrać z odpowiednią temperatura dla danego domu.

rrrrrrr
30-11-2022, 18:32
Toma jeśli to do mnie to widać że nie wiesz o co mi chodzi. A chodzi temperaturę zewnętrzną która jest na wyświetlaczu a tę naprawdę na zewnątrz. w menu instalatora jest miejsce na korektę gdyby się nie zgadzała. A co do krzywych to nie zawsze da się dopasować fabryczną i po to jest nr 9 gdzie możesz przepisać najlepiej pasującą z oryginalnych a potem w trakcie zimy zrobic małe korekty , bo fabrycznych nie zmienisz.

toma1
01-12-2022, 16:08
Ja też myślałem coś pogrzebać z ustawieniami PC ale jadę na krzywej 6 jak ustawił serwisant przy uruchomieniu, zużycie prądu mam jak pisałem wyżej i nie jest źle porównując na forum do innych PC i dałem sobie spokój.

rrrrrrr
03-12-2022, 08:10
Toma mam prośbę . Odczytaj podczas normalnej pracy jaką masz różnicę temperatury na wyświetlaczu w dziale Parametry Pracy - strona 8 = temp wym..wyjście i poniżej wejście . HEJ

toma1
09-12-2022, 17:31
18.12 będę w domu to ci podeślę fotę z pompy teraz to mam tylko podgląd przez apke na tel i praktycznie nic nie można podglądnąć tylko zrobić of on pompy i aktualną temperatura pracy PC można podglądnąć, uboga ta apka strasznie:)

toma1
09-12-2022, 17:40
Ale o ile dobrze pamiętam to się różni kilka stopni 4-5

rrrrrrr
09-12-2022, 22:08
Pytam bo u mnie cały czas wacha się w okolicach ok 2 stopnie i szukam i pytam bo nie wiem czy to nie za mało. Niby wszystko gra ale czytam i większość kol. ma około 5 st. Może to dlatego że mały obieg jest dość krótki .

marcinbbb
09-12-2022, 22:16
2*C to pompa pewnie chodzi ON/OFF a nie może się zmodulować.
U mnie też delta to około 4-6*C, może w menu znajdziesz opcję która za to odpowiada.

toma1
09-12-2022, 22:17
U mnie też nie ma dużo stopni różnicy sprawdzę dokładnie jak będę w hacie i dam Ci znać

toma1
09-12-2022, 22:23
A jaki masz przepływ wody bo mi skacze 0.80--1.40m3H

rrrrrrr
10-12-2022, 09:34
Moja przygoda w skrócie . dwa tygodnie pracy pompy we wrześniu i błąd E8 -brak przepływu , majster stwierdził pompka obiegowa wilo , wymienił ale na inny model wilo bo w serwisie nie mieli ori i teraz działa ale nie pokazuje przepływu ani mocy w kwh i zauważyłem że delta wyjście -powrót jest od 1.5 do 2 st. Dlatego drążę bo większość z was ma ok 5 st. Ale nie powiniśmy brać pod uwagę tych instalacji gdzie obiegówka PC pcha w duży obieg bo tam wiadomo że powrót niższy ale takie z buforem a ja mam bardzo blisko bufor i krótki mały obieg PC - bufor. Marcin czy to że wskazania w HZ chodzą od 40paru do 70paru to może też znaczyć że moduluje bo inaczej nie wiem jak sprawdzić. W Rotenso nie ma żadnego ustawiania delty pracy , PC robi sama przepływem jedynie jest delta załączania ale to działa w ciepłe dni bo teraz pracuje cały czas.

rrrrrrr
13-12-2022, 17:54
Chciałbym o ocenę tych kol. którzy mają lub się znają w temacie ; bufor=sprzęgło na zasilaniu równolegle by się odnieśli lub opisali jak mają u siebie ponieważ= Mam 200L i patrząc z boków zbiornika to najwyżej z lewej str jest wyjście na pompkę obiegową i grzejniki. Około 30 cm niżej z prawej str. jest wejście ciepłej wody z PC następne 30 cm niżej ale znów po lewej jest powrót dużego obiegu z grzejników i następne 30 cm w dół i po prawej powrót do PC . I teraz najciekawsze ten najniżej położony powrót do PC jest o ok 2 st cieplejszy od powrotu z grzejników po drugiej stronie. Czy to normalne , czy mam przyłącza żle zrobione bo dodam że przyłączy jest po cztery na stronę naprzeciw sobie a majster zrobił jakby na mijankę . Co sądzicie albo jak u siebie macie .HEJ

rrrrrrr
14-05-2023, 11:02
A teraz porada dla kolegów . W Rotenso jest opcja podłogówki i ona ma zakres zadanej od 25 - 55 i grzejniki 35 - 65. O klimakonwektorach nie piszę bo nie mam doświadczenia. Cały czas jechałem na ustawieniu grzejniki a teraz bywało za ciepło i PC się czasem wyłączała. Postanowiłem spróbować pewnego sposobu. Najpierw zmieniłem ustawienie na podłogówkę by móc obniżyć zadaną - tak zostawię na zimę bo nie potrzebuję górnego zakresu 65st. Potem zmniejszyłem o dwa poziomy moc PC i jest lepiej . PC mniej się wyłącza. HEJ.

toma1
25-05-2023, 13:04
Jednym się rotenso wyłączą mi praktycznie nie tylko pracuję na małych obrotach czyli modeluję mocą. Chciałem dodać że założyłem ten post bo byłem ciekawy opini o niej i ogulnie po pierwszym sezonie użytkowania jestem z niej zadowolony oby tak dalej się sprawowała.