PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego w PC nie wymienia się oleju?



Kaizen
24-06-2022, 15:17
Po serwisie klimy w aucie zacząłem się zastanawiać, dlaczego do podstawowych czynności przy corocznym serwisie klimy samochodowej należy wymiana oleju, a nie widziałem, żeby którykolwiek producent pomp ciepła (w tym PP) to zalecał. Przecież PC mają drastycznie większe przebiegi roczne, niż klimatyzatory samochodowe.

Czyżby olej w stacjonarnych PC się nie zużywał, a w samochodowych owszem?

Owczar
24-06-2022, 16:54
W jakim samochodzie jest zalecana wymiana oleju w klimie?
Żeby go wymienić trzeba by było odkręcić sprężarkę i wylać z niej olej, bo większość nie ma nawet spustu oleju. To co jest wyciągane razem z czynnikiem to może z 10% całości.

Kaizen
24-06-2022, 19:09
W jakim samochodzie jest zalecana wymiana oleju w klimie?
Żeby go wymienić trzeba by było odkręcić sprężarkę i wylać z niej olej, bo większość nie ma nawet spustu oleju. To co jest wyciągane razem z czynnikiem to może z 10% całości.

W każdym. Typowy automat wypluwa informację o tym, ile odessał czynnika, ile oleju. Czynnik zazwyczaj wraca - olej zawsze nowy i w nieco większej ilości, niż odessany.
Abstrahując od ilości (nawet, jeżeli co roku 10% jest wymieniane na nowy, to po 10 latach średni wiek to 5, a nie 10 lat).
Serwisant mojego auta twierdzi, że to malejące z czasem zdolności smarujące oleju wpływają na to, że sprężarka ma większe opory, bardziej się grzeje, wyższa temperatura oznacza wyższe ciśnienie i mniejszą sprawność przy chłodzeniu. Fakt, sprężarka klimy samochodowej pracuje w cieplejszych warunkach, niż domowej. Ale to dla mnie logiczne, że każdy olej z czasem traci właściwości smarujące.

cangi80
24-06-2022, 20:03
Serwisant znalazł naiwniaka to wymienia co roku co się tylko da aby wydoić kasę. Mam samochód już 13 lat i żadnych przeglądów klimy nie robiłem. Prędzej auto się rozleci niż klima przestanie działać. Czy producent tak zaleca , czy to tylko widzimisie serwisanta?

Owczar
24-06-2022, 20:12
Ja pierwsze słyszę o takich zaleceniach. Jedno z moich aut jest już pełnoletnie i serwis klimy widziało tylko gdy przewód do lodówki z tyłu zezarla korozja. Serwisowka nie przewiduje w ogóle wymiany oleju, a poziom czynnika sprawdza się w okienku rewizyjnym według procedury w service manualu. Nie ma nawet potrzeby ściągania czynnika do uzupełnienia braku, choć oczywiście można to zrobić.
Inna sprawa, że klima w aucie ma elementy gumowe, przez które może przedostawać się wilgoć. Stąd często są zalecenia do wymiany osuszacza. Choć i tego w service manualu nie znalazłem. Warunki pracy też są bardziej zmienne i cięższe niż w przypadku pomp ciepła pracujących stacjonarnie.

pandzik
24-06-2022, 20:13
Padłem.

e_nygma
24-06-2022, 20:30
Klima w aucie tak jak i PC nie wymaga serwisu olejowego .
Jak trzeba dobijać czynnika to znak że coś jest uszkodzone i potrzeba pełnego serwisu i naprawy.
Jak mechanik w nowym czy starszym ale sprawnym aucie ze sprawnie działającą klimatyzacją chce robić coś więcej niż odgrzybianie to znak że chce klienta naciągnąć na kasę.

goguś
25-06-2022, 06:02
Serwisant znalazł naiwniaka to wymienia co roku co się tylko da aby wydoić kasę. Mam samochód już 13 lat i żadnych przeglądów klimy nie robiłem. Prędzej auto się rozleci niż klima przestanie działać. Czy producent tak zaleca , czy to tylko widzimisie serwisanta?

A jedno z moich aut (audi a2) ma już 21 lat i też nie widziało gostka od klimatyzacji być może dlatego wszystko działa dalej wyśmienicie :yes: o odgrzybianie sam sobie ozonatorem robię .

Kaizen
25-06-2022, 16:11
Klima w aucie tak jak i PC nie wymaga serwisu olejowego .
Jak trzeba dobijać czynnika to znak że coś jest uszkodzone i potrzeba pełnego serwisu i naprawy.
Jak mechanik w nowym czy starszym ale sprawnym aucie ze sprawnie działającą klimatyzacją chce robić coś więcej niż odgrzybianie to znak że chce klienta naciągnąć na kasę.

W każdej instrukcja auta miałem, że co roku należy sprawdzić ilość czynnika. Żeby to zrobić trzeba go odessać. Do tego w każdej serwisówce, którą widziałem stoi, że ubytki 10% rocznie nie świadczą o nieszczelności i są w normie.

Tak czy inaczej auta zazwyczaj serwisowałem co dwa-trzy lata i przy sprawnej instalacji uciekało w tym czasie więcej, niż 10%. Po serwisie zawsze sprawność klimy znacząco wzrastała (nie tylko organoleptycznie - ciśnienie na manometrach po nabiciu było niższe, niż przed i temperatura na wylocie kratek niższa, niż przed).

Tak czy inaczej - skoro po serwisie nigdzie nie zalecają zalania z powrotem odciągniętego oleju (a czynnik owszem) to znaczy, że się zużywa.

Owczar
25-06-2022, 16:55
W autach z okienkiem rewizyjnym nie ma konieczności odessania czynnika by sprawdzić ilość. Nawet w instrukcji uzupełniania nie ma mowy o odsysaniu.

Kaizen
25-06-2022, 17:04
W autach z okienkiem rewizyjnym nie ma konieczności odessania czynnika by sprawdzić ilość. Nawet w instrukcji uzupełniania nie ma mowy o odsysaniu.

W jakiej instrukcji? Pomija sprawdzenie szczelności czy zna na to sposób bez wytworzenia (prawie)próżni?
Jeszcze nie spotkałem warsztatu, który w zakresie dorocznego przeglądu klimy nie odciąga czynnika.
Takiego okienka jeszcze nie widziałem i wygooglać nie mogę. Podrzucisz jakiegoś linka?

Owczar
25-06-2022, 18:35
Sprawdzanie szczelności próżnia ma w zasadzie zerową sprawność. Najbardziej skuteczna metoda to chyba hydrogen na ten moment. W jednym po zakupie miałem o 300g za mało czynnika. Próżnia na godzinę nie wykazała nieszczelności. Rok później znowu to samo. Wodorem znaleźli wyciek w 15 min.

Ale po co sprawdzać szczelność gdy ilość czynnika jest w normie?

Proszę bardzo, link do manuala gdzie nie ma konieczności ściągania czynnika by zweryfikować ilość w układzie:
https://lexusy.pl/LS430/rm/rm792e/m_ac_0003.pdf

_John
27-06-2022, 11:04
Sprężarka klimatyzacji samochodowej w przeciwieństwie do tej w PC nie jest układem hermetycznym.
Olej zamknięty w układzie hermetycznym nie zmienia swoich właściwości, a więc się nie zużywa.

Stare układy oparte na czynnikach R22, potrafiły pracować bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat.

agb
27-06-2022, 11:48
Patrzę sobie na jakieś pakiety serwisowe, które można wybrać przy zakupie nowego samochodu i nic. Np w BMW nawet przy pakiecie Plus też o oleju sprężarki nic. W gwarancji nic. W leasingach, czy najmach długoterminowych gdzie wszystko się przerzuca na najemcę/leasingobiorcę też nic.

I wcale mnie to nie dziwi, bo ten temat nie jest o klimatyzacji w samochodzie. To jest kolejny podprogowy przekaz, że kazjena kable grzewcze są lepsze niż Wasze PC. Klasycznie z argumentami tak wymyślonymi aby pasowały do tezy.

Kaizen
27-06-2022, 12:30
Olej zamknięty w układzie hermetycznym nie zmienia swoich właściwości, a więc się nie zużywa.


Jak szczelność wpływa na właściwości oleju? Tam przecież jest ciśnienie i nieszczelność co najwyżej powoduje ubywanie czynnika i oleju - ale nie może tam dostać się wilgoć czy cokolwiek innego, żeby go rozwodnić.

_John
27-06-2022, 14:43
Jak szczelność wpływa na właściwości oleju? Tam przecież jest ciśnienie i nieszczelność co najwyżej powoduje ubywanie czynnika i oleju - ale nie może tam dostać się wilgoć czy cokolwiek innego, żeby go rozwodnić.
Dopóki układ jest szczelny, to nic z olejem się nie stanie.
Jeśli klimatyzacja w twoim aucie pracowała poprawnie, to dałeś się naciągnąć na zbędne koszty.

Kaizen
27-06-2022, 17:11
Dopóki układ jest szczelny, to nic z olejem się nie stanie.
Jeśli klimatyzacja w twoim aucie pracowała poprawnie, to dałeś się naciągnąć na zbędne koszty.

Możesz wygooglać (https://www.google.com/search?q=wydruk+z+serwisu+klimatyzacji&sxsrf=ALiCzsacE9HCwK3LZv2j97Kf_-zLrfhzog:1656346308721&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiqxezqgs74AhWUz4sKHcPDBXQQ_AUoAXoECAEQA w&biw=1280&bih=873&dpr=1) masę wydruków z automatów serwisujących. Praktycznie zawsze ilość odciągniętego czujnika jest znacząco mniejsza, niż nabitego. To jest standard i zawsze tak miałem (nie, nie serwisuję co roku - a co dwa-trzy lata przy czym oczywiście ozonowanie i wymianę filtra kabinowego sam robię znacznie częściej). Zawsze też po serwisie mam niższą temperaturę na wywiewie i niższe ciśnienia na manometrach.

Taka jest specyfika klimatyzatorów samochodowych. Mają sporo połączeń, przewodów elastycznych - i czynnika ubywa.

_John
28-06-2022, 07:22
Klimatyzacja samochodowa jest układem niehermetycznym - dlatego razem z czynnikiem uzupełnia się w niej olej.
Zacieki oleju to pierwsza oznaka nieszczelności układu.
Dlatego też w układach tych uzupełnia się olej.

W układach hermetycznych, takich małych jak domowe klimatyzatory czy PC oleju się nie wymienia.
Chyba, że układ był pusty, doszło do spalenia, rozszczelnienia wymiennika, wymiany kompresora itp.

Kaizen
28-06-2022, 09:16
Dlatego też w układach tych uzupełnia się olej.


Ucieka też czynnik. To oczywiste, że się uzupełnia. Ale pytanie jest takie, dlaczego czynnik wraca (plus ubytki uzupełnia się nowym) a olej nie - odciągnięty nie wraca, zawsze dokładany jest nowy.

mac_612
06-07-2022, 11:55
Klimatyzacja samochodowa jest układem niehermetycznym - dlatego razem z czynnikiem uzupełnia się w niej olej.
Zacieki oleju to pierwsza oznaka nieszczelności układu.
Dlatego też w układach tych uzupełnia się olej.

W układach hermetycznych, takich małych jak domowe klimatyzatory czy PC oleju się nie wymienia.
Chyba, że układ był pusty, doszło do spalenia, rozszczelnienia wymiennika, wymiany kompresora itp.

Sama prawda

Olej w układach chłodniczych jest przeważnie zaj..cie higroskopijny. Dlatego też po kontakcie z wilgocią z powietrza nadaje się do wymiany. Nie wiem w jakiej instrukcji jest napisane strikte o wymianie oleju w klimatyzacji... Naciąganie na koszty.

Mareks77
06-07-2022, 16:39
Dodam że w układach hermetycznych jak PC lub nawet zwykła lodówka olej krąży razem z czynnikiem roboczym chłodzącym ( freonem ) . Wszelkie zanieczyszczenia wyłapuje filtr będący w układzie i to on po jakimś czasie podlega kontroli i wymianie.