PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie minimalne długości kanałów czerpni i wyrzutni ?



lukaszo11
27-06-2022, 08:04
Cześć,
potrzebuję przenieść rekuperator - mam obecnie opcję dać w samym rogu na poddaszu.
Czy skrócenie kanałów - czerpni i wyrzutni - wpłynie pozytywnie czy raczej tego nie robić ?
Gdzieś czytałem ,że im krótsze kanały czerpni i wyrzutni tym lepiej - gdzieś indziej aby tego nie robić - sam nie wiem gdzie leży prawda.
Mam możliwość skrócenia kanałów do około : 1,5 m - czerpnia 0,5m - 1 m - wyrzutnia.
Co poradzicie ? Czy ten wyrzutni nie za krótki ?
Rekuperacja do 150m3 / h

lukaszo11
28-06-2022, 08:11
ktoś poradzi ?:)

Owczar
28-06-2022, 20:38
Nie widzę problemu w normalnym działaniu. Mam podobnie wyrzutnię. Jedyne ryzyko gdy nie będzie prądu, krótka droga żeby przymrozic wymiennik.

lukaszo11
29-06-2022, 08:54
Nie widzę problemu w normalnym działaniu. Mam podobnie wyrzutnię. Jedyne ryzyko gdy nie będzie prądu, krótka droga żeby przymrozic wymiennik.

dzięki :)
tylko ja mogę zrobić ... dłuższą. Stąd sie zastanawiam co lepsze :)
Bo gdzies czytałem ,że czym krócej tym lepiej.
A może jakas klapa zwrotna przed wyrzutnią - ma to sens ? - własnie w razie braku prądu - wtedy by się samo przymknęło w razie braku ruchu powietrza - fakt nie zaizoluje to - ale powietrze nie popłynie płynnie.

humidorek
30-06-2022, 20:08
Im krótsza droga do czerpni (zwłaszcza) i wyrzutni tym lepiej, bo są mniejsze straty energii. Z zastrzeżeniem kwestii przemarzania właśnie.

lukaszo11
01-07-2022, 11:45
dzięki :) planuje na zimę "wsadzić" jakaś nagrzewnicę kanałową - jednak mój reku ( luna 200 ) to "prostak"
Sezon temu mi jednak się "zamroziła" jak były te -20 :)
a co sądzisz o przekrojach tych kanałów ? ( do czerpni i wyrzutni )
Luna 200 ma króćce fi150 tylko - i głowię się ,czy zostawić tak aż do czerpni ( na fi150 ) - czy też powiększyć fi do fi200 ?
Tylko redukować przy czerpni / wyrzutni czy już może przy reku ? z fi150 na fi200

humidorek
01-07-2022, 20:53
Jeśli nie będzie wielu kolanek to nie ma powodu, by kanały były większe, niż w centrali. Mniejsze zresztą też mogą być o jeden rozmiar, ale będą bardziej szumieć.