PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic, Rotenso, LG, Hitachi, Sevra - co wybrać?



anouk5
05-07-2022, 16:34
Witam,
proszę o pomoc w wybraniu pompy ciepła. Dom w trakcie budowy o powierzchni użytkowej 200 m2.
Wentylacja grawitacyjna. Ocieplenie: 15 cm w podłodze parteru, dach ocieplony wełną 20 cm, ściany zewn. - pustak ceramiczny 25 cm + styropian 20 cm. Obliczone projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 10,79 [kW].

Do wyboru mam pompę ciepła:
1. Panasonic 9 kW, seria High Performance model KIT-WC09J3E5
2. Rotenso Aquami Split 12 kW 3F AQS160X13 / AQS120X30
3. Sevra 10 kW SEV-MHPS3
4. LG 9kW HU091MR / HN091MR
5. HITACHI 11kW RAS-4WHNPE+ RWD-4.0NW1E-220S

Dostałam też ofertę na pompy Viessmann Vitocal 100-S 14 kW i Vitocal 200-S, 10kW, ale ta oferta jest znacznie droższa, poza tym czynnik chłodniczy zastosowany w tych pompach to R410A, a tego co wiem obecnie raczej stosowany jest R32.

Zależy mi na tym, żeby poznać opinie i uzyskać informacje na temat:
1) czy któraś z tych pomp wyróżnia się pozytywnie na tle konkurencji
2) serwisu w trakcie i po upływie okresu gwarancyjnego
3) ceny części zamiennych
4) systemu sterowania (w tym współpraca ze sterownikami temperatury w poszczególnych pomieszczeniach)
5) awaryjności
6) sprawności
7) czy wybrać pompę jedno- czy trójfazową

Próbowałam sama porównywać te pompy według danych umieszczonych w kartach produktów i przyznam, że nie do końca rozumiem, dlaczego np. pompa Rotenso przy temp -7 ma deklarowaną wydajność grzewczą 10,61 kW i wartość COP 2,88, a w przypadku pompy Panasonic to odpowiednio 6,12 kW i COP 2,78. W przypadku temp +2 obie pompy mają te wartości zbliżone: Rotenso 6,69 kW i COP 4,65, a Panasonic 7,00 kW i COP 3,40.

Przyznam szczerze, że mam mętlik w głowie, więc chętnie zapoznam się z opiniami użytkowników forum.

anouk5
05-07-2022, 16:45
Zapomniałam dodać, że w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe.

Marco36
05-07-2022, 19:37
...Obliczone projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 10,79 [kW].

Do wyboru mam pompę ciepła:
1. Panasonic 9 kW, seria High Performance model KIT-WC09J3E5
2. Rotenso Aquami Split 12 kW 3F AQS160X13 / AQS120X30
3. Sevra 10 kW SEV-MHPS3
4. LG 9kW HU091MR / HN091MR
5. HITACHI 11kW RAS-4WHNPE+ RWD-4.0NW1E-220S

Dostałam też ofertę na pompy Viessmann Vitocal 100-S 14 kW i Vitocal 200-S, 10kW, ale ta oferta jest znacznie droższa, poza tym czynnik chłodniczy zastosowany w tych pompach to R410A, a tego co wiem obecnie raczej stosowany jest R32.
....


Po pierwsze nie ufaj ślepo deklaracjom podanym w projekcie domu.
Projektant nie liczy OZC budynku, oni te wartości wpisują na pałę - jak w podobnym budynku było tyle, to tu też tyle wpiszemy.
Znam jednego projektanta co 14 lat pracował w biurze projektowym i wiem jakie ma podejście i co mówi o byłej pracy.

Zlecić profesjonalne OZC.
A minimum to porównać wartość OZC i wykonać własne szacunkowe obliczenia w tym kalkulatorze:
https://cieplo.app/start

- do uzyskania bardziej poprawnego wyniku, czytaj komentarze przy wypełnianych polach (np. okna nie liczą się sztuka do sztuki - trzeba uwzględnić powierzchnie okien);
- wynik jest bardziej dokładny w przypadku domów o prostej bryle, im więcej wcięć, wykuszy czy antresol to uzyskany wynik zaczyna już się rozjeżdżać w stosunku do rzeczywistego.

Pompy Ciepła mają kompresory różnych mocy, nie zawsze pokrywające się z oznaczeniem mocy na modelu PC PW.
Jest też różna jakość wykonania sprzętu i zastosowanych rozwiązań technicznych.
Dlatego PC są różne, jedne szybciej tracą moc grzewczą wraz ze spadkiem temp. powietrza w której pracują.
A inne wolniej tracą moc.

Zbyt mocna PC PW może taktować w temp. już od i powyżej +2*C.
Dobrej jakości PC PW dobrze dobrana do OZC nie powinna taktować do +7*C i jednocześnie da radę grzać dom do -15*C bez wspomagania się grzałką. A jeszcze przy -20*C wyciągnie 50% lub więcej wg nominalnej mocy grzewczej.

459912

Poniżej PC PW które wymieniłaś, na przykładzie grzejników niskotemperaturowych; w przypadku podłogówki wyciągną do 10% wyższą moc grzewczą w niskich temp. powietrza:

Panasonic seria J na R32
459913

Porównanie Rotenso, LG i Panasonic
459914
- Rotenso szybciej traci moc grzewczą przy mrozach poniżej -10*C, może ma mniejszy wymiennik, może mniej czynnika w układzie, a może słabsze zawory ciśnieniowe i pracuje na niższym ciśnieniu czynnika. A efekt końcowy jest taki, że wyciąga mniej mocy w mrozy.

LG
459915

Sevra
459916

Wydajność PC PW trzeba dobierać do zapotrzebowania OZC.
Uwzględniając spadek mocy PC PW, to jednego producenta starczy model 7 kW lub 8 kW, a innego będzie potrzebny model 10 kW, by zapewnić komfort cieplny w budynku.

marcinbbb
05-07-2022, 21:28
To już nie jest czas na liczenie OZC szczególnie że pomp na rynku NIE MA!!! Chcesz brać coś na sezon grzewczy bierzesz co mają i co zamontują najpóźniej za 2 miesiące.

Widzę do do wyboru masz Rotenso, Panasonica, LG, czyli to czego dawno już nie ma a jak jest to w cenie 40k+. Nawet monobloki już są w tej cenie a Ty liczysz na splita... wyjmij więcej z portfela to będzie dostępny.

swierol
05-07-2022, 21:32
Podobno w sierpniu ma się pojawić sporo MHI Hydrolution to może się załapiesz:)

marcinbbb
05-07-2022, 23:06
Spokojnie montaż pompy mam jutro... ;)
I podobno to Kopernik nie żyję.

Andrzej5101
06-07-2022, 06:08
I podobno to Kopernik nie żyję.
Podobno Kopernik - był kobietą!!!

asolt
06-07-2022, 06:12
Witam,
proszę o pomoc w wybraniu pompy ciepła. Dom w trakcie budowy o powierzchni użytkowej 200 m2.
Wentylacja grawitacyjna. Ocieplenie: 15 cm w podłodze parteru, dach ocieplony wełną 20 cm, ściany zewn. - pustak ceramiczny 25 cm + styropian 20 cm. Obliczone projektowe obciążenie cieplne budynku wynosi 10,79 [kW].
.......
4. LG 9kW HU091MR / HN091MR
....
Zależy mi na tym, żeby poznać opinie i uzyskać informacje na temat:
......
2) serwisu w trakcie i po upływie okresu gwarancyjnego
.......

........

Z podanych powyzej pomp tylko LG ma serwis fabryczny w okresie gwarancji.
Jezeli chodzi o brak wentylacji mechanicznej z rekuperacją to jest to niezrozumiałe bo:
zwieksza konieczną moc pompy a tym samym koszt,
zwieksza koszty ogrzewania,
zmniejsza komfort
nie umozliwia filtracji powietrza nawiewanego
wg działa jak chce, w zimie za bardzo, latem prawie w ogole
uniemozliwia uzyskanie dotacji 7000 zł z programu "moje ciepło" bo nie wiem kto sie podpisze pod charakterystyką gdzie Ep < 63 kWh/m2*a bez rekuperacji, ja się nie podpisuje bez PV, a co dopiero bez WM.
Mam sporo tel. od inwestorów którzy pomieszkują rok czy dwa i dzwonią z pytaniem co sie da zrobic bo brak rekuperacji, a tu pojawiła sie pleśń, woda leje sie po szybach, zaduch itp. objawy. To wszystko w nowym wykończonym domu. Nieraz juz pisałem ze nie da sie nikogo zmusic aby miał lepiej niz ma miec, Jego decyzja jego konsekwencje.

anouk5
16-07-2022, 21:39
Dziękuję za informacje i wykresy. Pomogły mi podjąć decyzję i wybrałam Panasonic. Jeżeli chodzi o OZC to w projekcie raczej dobrze zostało policzone. W kalkulatorze
https://cieplo.app/start wyszło mi 11,1 kW. Instalator twierdzi, że pompa Panasonic 9 kW da radę i nie ma sensu montować pompy o wyższej mocy.

anouk5
16-07-2022, 22:52
Długo "wałkowaliśmy" ten temat i w końcu zdecydowaliśmy, że zostajemy przy WG.
zrezygnowaliśmy z WM świadomie. Myślę, że zaoszczędzone na ogrzewaniu pieniądze i tak trzeba będzie wydać na filtry/serwis/naprawy, a w końcu wymianę rekuperatora.
Większy komfort - być może. Głównie w okresach przejściowych, bo latem i tak okna mam otwarte cały czas.
Przy prawidłowo zaplanowanej WG raczej nie ma problemu z pleśnią, czy wodą lejącą się po szybach.
Ani ja, ani nikt z moich znajomych, którzy mieszkają w domach, nie ma takich problemów.

Andrzej5101
17-07-2022, 05:29
W kalkulatorze https://cieplo.app/start wyszło mi 11,1 kW.
Instalator twierdzi, że pompa Panasonic 9 kW da radę i nie ma sensu montować pompy o wyższej mocy.
Jeżeli masz wylewki rzędu 10 cm - to warto wybrać PC 12kW/TCap Panasonic;
- bo będzie miała szansę w ujemnych temperaturach wytworzyć więcej mocy jeśli będzie potrzeba , taryfa II,
- a w okresach przejściowych będą się identycznie modulować,
- pompa Panasonic 9kW / T-CAP to ograniczona programowo pompa 12 kW/TCap

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/80e4168757b2.png (https://naforum.zapodaj.net/80e4168757b2.png.html)