PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze Panasonic LG Kaisai Rotenso



Pietruchm
06-07-2022, 07:33
Witam,
miotam się nad wyborem pompy od dłuższego czasu im więcej czytam tym mniej wiem...

Pomoże Ktoś z doświadczonych wybrać najlepszy model? Najlepszy= najmniej awaryjny, ekonomiczny, cichy.

Dom nowo-budowany pow. użytkowa 100m2, 100% podłogówka, rekuperacja, bardzo dobrze docieplony,
kalkulator pokazuje zapotrzebowanie roczne 10,000 kWh 5,400 zimowe moc pompy 5,67kW. Mam w domu 3faze, odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną to 7m.

Wymagania co do pompy:
-R32 lub propan
-Tak aby nie było jej słychać w domu i zajmowała mało miejsca (mała kotłownia)
-Łatwe zdalne sterowanie
-Obsługa 2 stref grzewczych
-Funkcja chłodzenia latem w trybie automatycznym z przełączaniem się na dogrzewanie CWU z automatu
-Uważam, że potrzebuję bufor 50L, szczególnie, że latem 1 strefa będzie wyłączona z obiegu - część instalatorów twierdzi, że mi nie potrzebny??

Pompy na jakie dostałem oferty:
1.Panasonic WH-MDC05J3E5
2.Panasonic All In One KIT-ADC5JE5
3.Rotenso AQUAMI Monoblok lub Split 6 L1
4.KAISAI Arctic KHC-06RY1
5.LG Therma V Split 5,5kW

Według tabelek SCOP dla +35: Najlepiej wypadają według kolejności PANASONIC, KAISAI i ROTENSO, LG
a w ujemnych -7/35: KAISAI i ROTENSO (3), LG-nie znalazłem wartości przy -7 ale dla -2 ma 3,14, PANASONIC(2,78 mono, 2,59 split),

Tak więc wydaje mi się, że KAISAI i ROTENSO wypadają najlepiej bo w końcu mają pracować w ujemnych... ale o dziwo zużycie prądu mają podane większe mimo lepszych parametrów??

Tak więc proszę o poradę, nie są to małe koszta a chciałbym żeby to pracowało jak należy :)
Dziękuję

Navy1
06-07-2022, 08:44
Sprawdź dokładnie wyliczenia z "kalkulatora". Jeżeli jest to nowy dom (w budowie), raczej nieduży (100 m2 pow użytkowej), "bardzo dobrze docieplony", z rekuperatorem (zakładam, że to rekuperator przeciwprądowy). Nie wiem czy dobrze zrozumiałem podane przez Ciebie dane (10 000 kWh/5 400 kWh) ale te wyniki wyglądają na zawyżone a rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło będzie raczej mniejsze.
Zrób OZC lub co najmniej porządnie sprawdź to na https://cieplo.app/
Przy małej powierzchni domu/kotłowni, PC monoblok wydaje się oczywistym wyborem.
Nie szukaj nie wiadomo czego, bo nie znajdziesz tym bardziej, że nie masz własnego doświadczenia z pompami ciepła a opinie otrzymasz różne. Cudów nie ma.
Poczytaj inne tematy na tym Forum. Tam jest mnóstwo informacji. Oczywiście to wymaga czasu :)
Wybierz to, co w Twoim regionie zapewnia najlepszy i najbliżej zlokalizowany serwis. Taki, który działa od wielu lat a nie od roku. Porozmawiaj z serwisantem/monterem - łatwo można zorientować się kto ściemnia a kto rzeczywiście zna się na rzeczy. Zapytaj o ich poprzednie realizacje.
Chłodzenie pasywne (czyli zimna woda w obiegu podłogowym) to jest raczej marny pomysł, moim zdaniem. Rozwiązanie są klimakonwektory.

Pietruchm
06-07-2022, 09:54
459927

ok przeliczyłem przez podany link wyszło nieco mniej :)

Co do chłodzenia podłogą, tak wiem, że nie uzyskam tym efektu jak klimą ale chodzi mi głównie o zbicie kilku stopni. Tu gdzie mieszkam teraz tak mam i działa to całkiem spoko.

Navy1
06-07-2022, 10:14
OK. To wygląda na bliższe rzeczywistości :)
Szukaj serwisanta/montera który będzie blisko Ciebie, będzie miał referencje i kilkuletnie doświadczenie.
Co do chłodzenia pasywnego (zimna woda, około 18 *C w systemie ogrzewania podłogowego) to pamiętaj o możliwości wykraplania się wilgoci oraz o pewnym dyskomforcie jaki daje zimna podłoga. Efekt zmniejszenia temperatury o kilka stopni na pewno osiągniesz.
Pomyśl może o chłodnicy kanałowej w układzie wentylacji mechanicznej. To oczywiście nie zastąpi klimatyzacji ale pozwoli schłodzić nawiewane do domu powietrze. Ta chłodnica musi być jednak odpowiednio duża (chodzi o moc) i zasilana wodą o niższej temperaturze.
https://blog.karbon.com.pl/wentylacja/kanalowa-chlodnica-wodna-do-centrali-wentylacyjnej/

Marco36
06-07-2022, 12:30
Pietruchm

Wbrew temu co gdzieś wyczytałeś, to LG będzie miała większą moc grzewczą z pośród tych wymienionych.
Co do serwisu i dostępności na rynku to już się nie wypowiem.

Moc przy +7*C jest nieistotna pod kątem grzania CO.
Przy tej temp. powietrza wszystkie zastosowane Inverterowe PC PW będą pracowały na minimalnych obrotach.
Rzeczywista moc grzewcza zaczyna się ujawniać poniżej -7*C, -10*C, -15*C czy -20*C.

LG ma mocniejsze kompresory i ograniczone programowo, dlatego modele LG mają stałą moc grzewczą do-7*C, dopiero poniżej tych -7*C zaczynają spadać mocą.

Przykładowy wykres mocy:
459929

- wykres dla grzejników niskotemperaturowych, przy ogrzewaniu podłogowym PC wyciągną do 10% więcej mocy.

Pietruchm
06-07-2022, 16:05
Bazowałem na tabelach podanych przez producenta,
SCOP +55 LG= 3,23 Kaisai Rotenso= 5,52

Czyli uważasz, że z tego zestawienia LG będzie najlepszym wyborem pod względem jakości i wydajności sprzętu?

Kaizen
06-07-2022, 16:30
Dom nowo-budowany pow. użytkowa 100m2, 100% podłogówka, rekuperacja, bardzo dobrze docieplony,
kalkulator pokazuje zapotrzebowanie roczne 10,000 kWh

To musi być ten kalkulatorek (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631-Cieplowlasciwie-pl-czemu-wiedzie-na-manowce).

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803-Ogrzewanie-kablami-2017




Co do chłodzenia podłogą, tak wiem, że nie uzyskam tym efektu jak klimą ale chodzi mi głównie o zbicie kilku stopni.

Zbijając stopnie bez kondensacji podniesiesz wilgotność = nie poprawisz komfortu.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132793-Gor%C4%85cy-i-duszny-temat-upa%C5%82y-i-wilgotno%C5%9B%C4%87-Klima-rz%C4%85dzi




SCOP +55 LG= 3,23 Kaisai Rotenso= 5,52

W tej samej strefie klimatycznej? Bo coś za bardzo się różnią.
https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/wspolczynnik-cop-i-scop-roznice-czesc-2/

Marco36
08-07-2022, 20:19
Bazowałem na tabelach podanych przez producenta,
SCOP +55 LG= 3,23 Kaisai Rotenso= 5,52

Czyli uważasz, że z tego zestawienia LG będzie najlepszym wyborem pod względem jakości i wydajności sprzętu?

Wydajności to tak, czy jakości to nie wiem.
Nie mam LG, a opinie na temat jakości LG różne już czytałem na forum, zależy kto pisze.
Niewykluczone, że te bardziej negatywne pisała konkurencja.

SCOPy w broszurach reklamowych, to jest taka kreatywna księgowość.
Zależy jakie przyjmą założenia odgórne do obliczeń, to uzyskają inny wynik - taki który będzie im bardziej odpowiadał.

SCOP 5,52 w Polskim klimacie jest nierealny.
Może da się tyle uzyskać w środkowych lub południowych Włoszech, gdzie zima oscyluje w temperaturach +10*C do +15*C.

U siebie mam PC PW dobrej firmy i grzejniki niskotemeraturowe (temp. wody w zakresie od +28*C do +45*C) i SCOP za dwie ostatnie zimy wychodził w okolicy 3,6.

Przy ogrzewaniu 100% podłogowym, dobrze izolowanym domu i łagodnej zimie - może uda się w PL klimacie wyciągnąć SCOP w okolicy 4,0.
To myślę, że to już będzie dobry wynik na PL warunki.


Tu kiedyś porównywałem COP Daikina i Panasonic'a

459947

COP 5,5 jest uzyskiwany przy temp. powietrza w okolicy +8*C do +10*C.
COP dla innych producentów wypada bardzo zbliżony.

Gdy tworzy się tego typu wykres, to widać, że bardziej zmienia się pobór prądu i uzyskiwana moc grzewcza niż sam COP przy takim samym stosunku temp. powietrza do grzanej temp. wody.

Na uzyskiwany COP ma duży wpływ stopień obciążenia kompresora.
Najwyższy COP jest uzyskiwany przy obciążeniu kompresora na 80%,
przy mniejszym lub większym obciążeniu COP zaczyna spadać.

459948