PDA

Zobacz pełną wersję : PC Haier, czy rzeczywiście taki problematyczny?



Mokebe
08-07-2022, 15:11
Hej,

właśnie odbyłem ciekawą rozmowę z konsultantem z pewnego sklepu - usłyszałem, że Haierów nie montują, bo są problematyczne, trzeba dokładać grzałki, bo słabe parametry i nie radzą sobie kompletnie w mrozy.

Haier jest obecie najtańszą PC na rynku (można do małego domu dostać za ok. 12k) - chińczyki typu New Times/New Energy oraz SPRSUN podrożały o 50% i kosztują już około 16k.

Czy ktoś tutaj może zweryfikować?

Bo sam zacząłem się nad PC zastanawiać - wprawdzie zrobiłem już komin (3k w plecy) i przyłączyłem gaz (kolejne 2,5k), ale wciąż mogę zmienić źródło ogrzewania przecież.

gawel
08-07-2022, 15:27
Hej,

właśnie odbyłem ciekawą rozmowę z konsultantem z pewnego sklepu - usłyszałem, że Haierów nie montują, bo są problematyczne, trzeba dokładać grzałki, bo słabe parametry i nie radzą sobie kompletnie w mrozy.

Haier jest obecie najtańszą PC na rynku (można do małego domu dostać za ok. 12k) - chińczyki typu New Times/New Energy oraz SPRSUN podrożały o 50% i kosztują już około 16k.

Czy ktoś tutaj może zweryfikować?

Bo sam zacząłem się nad PC zastanawiać - wprawdzie zrobiłem już komin (3k w plecy) i przyłączyłem gaz (kolejne 2,5k), ale wciąż mogę zmienić źródło ogrzewania przecież.

zerknij na YT na kanał klimatyzacja Katowice


https://www.youtube.com/watch?v=VZ0ae6Oq9JE

gawel
08-07-2022, 15:27
https://www.youtube.com/watch?v=ZLNCV-LjRrk

gawel
08-07-2022, 15:29
https://www.youtube.com/watch?v=5S-l_eiXa6g

Marco36
08-07-2022, 16:09
Nie powiedziałbym, że typowo problematyczny, ale Haier nie jest dla każdego.
Jest najtańszy i zarazem najsłabszy ze przeglądanych przeze mnie PC PW.
Haier jest dobry dla kogoś co tanio chce rozbudować swoją instalację CO i potrafi go samodzielnie podłączyć i uruchomić.

Tyle, że dopłacając 4 tys. zł można kupić LG Therma-V, które są jednymi z mocniejszych PC PW.


459943

- trochę za dużo danych, przez co trzeba się przypatrywać kolorom na wykresie.
Dane w katalogu producenta są podawane bez grzałek dla samego kompresora, to i wykres przedstawia pracę kompresora.
A to że inne PC PW mają grzałki, to ich dodatkowa przewaga.

Haier model 11 kW jest w stanie jako tako konkurować mocowo z Panasonic'iem 7 kW, patrząc na temp. poniżej -15*C.

Nie podniecaj się tym, że Haier 8 kW ma maksymalną moc 11,4 kW.
Ma ją tylko przy +20*C - przy tej temp. na dworze, to domu wcale nie trzeba dogrzewać. Starczy otworzyć okno i wpuścić nieco słońca.


Dom z OZC 8 kW przy 0*C będzie potrzebował dostarczenia mocy 3,6 kW.
To większość PC inverterowych będzie pracowała blisko minimalnych obrotów.

Drugi wykres Haier - LG

459940

Porównując Haiera 8 kW , Panasonica 7 kW i LG 7 kW ?!? - rozpisuję to co widać na wykresie:

Haier 8 kW przy OZC 8 kW złapie temp biwalentną przy temp. -4,5*C (a grzałki nie ma by uzupełnić moc). Tak, można dołożyć przepływowy podgrzewacz wody (taki od CWU), ale jak rozwiążesz automatykę by kontrolować pracę podgrzewacza ???
Dam Haierowi fory i porównam go z Panasoniciem 7 kW.
Panasonic 7 kW przy OZC 8 kW złapie temp biwalentną przy temp. -9,5*C.
LG 7 kW złapie temp biwalentną przy -12*C.
- temperatura biwalentna, to jest punkt od którego moc kompresora przestaje starczać na ogrzanie domu i poniżej tego punktu trzeba dodać grzałkę. Dla utrzymania stałej temp. w domu.

Przy -15*C dom z OZC 8 kW będzie potrzebował ciągłego dostarczania 6,5 kW mocy.
Haier 8 kW dostarczy 3,45 kW mocy i braknie mu 3,05 kW mocy by utrzymać stałą temp. w domu.
Panasonic 7 kW przy -15*C dostarczy 4,7 kW mocy i brakujące 1,8 kW uzupełni z grzałki.
LG 7 kW przy tych -15*C dostarczy 5,5 kW mocy grzewczej, z grzałki uzupełni 1 kW mocy.

Przy max. mrozie -20*C (oby się nie trafiło) Haier 8 kW dostarczy zawrotne 1,35 kW mocy, gdy dom z OZC 8 kW będzie potrzebował ciągłego dostarczania 8 kW. Braknie 6,65 kW mocy grzewczej, bo jest bez grzałki.
Panaconic 7 kW przy -20*C dostarczy 3,75 kW i z mocy z grzałki uzupełni 3 kW, braknie 1,25 kW mocy. Panasonic'i w wersji SDC mają grzałki o mocy 3 kW. Dopiero T-Cap ma grzałkę 6 kW w wersji 1-fazowej i 9 kW w wersji 3-fazowej.
LG 7 kW przy -20*C dostarczy 4,85 kW z kompresora i 3,15 kW uzupełni z grzałki. LG ma grzałki 6 kW.

Taki przykład.

Oczywiście te PC bardziej nadają się do domów z OZC poniżej 6,0 kW.
LG 7 kW maksymalnie do OZC 7 kW.
A przy OZC 8 kW lepszy będzie Panasonic 9 kW lub LG 9 kW.
Haier 11 kW jest już we wersji dwuwentylatorowej, a nadal mocno traci na mocy grzewczej poniżej -10*C.

Haier jest dobry bo tani, ale do układu biwalentnego, do współpracy z innym kotłem, węglowym bądź gazowym, który przejmie funkcję grzania poniżej -5*C.
Chyba że dom będzie miał OZC 5 kW to wtedy Haier 8 kW da radę grzać do -10*C i poniżej -10*C trzeba będzie przejść na Gaz lub węgiel.


Pytanie, jeśli Haier nie posiada grzałki - to czy w ogóle jest przystosowany do współpracy z grzałkami?
Jeśli nawet jest - to nie można grzałki 3 , 6 czy 9 kW podpinać do płyty, bo go usmażysz.
Trzeba pofatygować się do hurtowni elektrycznej i podpiąć grzałkę przez stycznik odpowiedni do grzałki 1 lub 3 fazowy. PC może co najwyżej sterować stycznikiem.

i trzeci wykres - porównanie kilku Monobloków 7 i 8 kW oraz Daikina Split 6 kW.
459942


Przy tym trzeba pamiętać, że Haier to są Monobloki (szczególnie te tanie) - to trzeba je dodatkowo zabezpieczać przed rozerwaniem na wypadek długotrwałego braku prądu w trakcie mrozów.
Są też Haiery Split, ale nie sprawdzałem czy są wydajniejsze od wersji Monoblok.


Przede wszystkim:
1) trzeba policzyć OZC budynku;
2) do OZC budynku dobiera się odpowiednią moc PC PW z uwzględnieniem temp. biwalentnej;
3) ważna jest temp. wody jaka będzie potrzebna w instalacji CO. Od temp. wody w dużym stopniu zależy końcowa moc jaką PC osiągnie. Temp. wody ma wpływ na osiągany COP i końcowy koszt pobranego prądu.

Pod poniższym linkiem jest szacunkowa kalkulacja wpływu temp. wody na koszty ogrzewania:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi&p=8115642&viewfull=1#post8115642

Mokebe
08-07-2022, 16:26
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

U mnie 100m^2 do wygrzania, projektowane zapotrzebowanie 68 kWh/m2/rok z PW.

Pytanie, czy LG 5,5 kW nie byłby wystarczający do tego metrażu i zapotrzebowania. Niestety, nawet taki LG to wydatek rzędu 17k na samym allegro, na ceneo w ogóle go nie widzę. Rok temu kosztował dużo mniej, wkurzające, że trzeba teraz dopłacić frycowe :(

gawel
08-07-2022, 16:31
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

U mnie 100m^2 do wygrzania, projektowane zapotrzebowanie 68 kWh/m2/rok z PW.

Pytanie, czy LG 5,5 kW nie byłby wystarczający do tego metrażu i zapotrzebowania. Niestety, nawet taki LG to wydatek rzędu 17k na samym allegro, na ceneo w ogóle go nie widzę. Rok temu kosztował dużo mniej, wkurzające, że trzeba teraz dopłacić frycowe :(

to jeszcze nic sąsiad za hajera monoblok 8 kw dał chyba z 9 tys ale teraz zasobnik do niego kosztuje prawie 8 tys, dlatego to olał i woda będzie z bojlera z grzałką. Masz bardzo ciepły dom ja bym zainstalował konwektory i pv i miałbyś święty spokój.

fotohobby
08-07-2022, 18:41
I kupowałbyś energię po 70gr, a sprzedawał po 28 ?

Marco36
08-07-2022, 19:48
70 gr. to stare stawki, jeśli ktoś je jeszcze ma, to klienci z umowami na dwa lata z gwarancją ceny.

Ja mam PV i umowę bez dodatków - to zamieścili mi klauzulę, że nie mam gwarancji ceny.
W grudniu 2020r. w Tauronie wychodziła mi stawka 0,63 zł brutto z wszystkimi opłatami.
Gdy w sierpniu 2021r. zmieniałem taryfę na G12W to już wtedy wyszło 0,93 zł za 1 kWh brutto z opłatami.

Dzisiejszy artykuł o stawkach prądu w PGNiG:

Ceny prądu dla domów w PGNiG rosną o 300% – do 1,70 zł/kWh
https://wysokienapiecie.pl/72908-ceny-pradu-wzrost-oplat-stawek-energii-elektrycznej/

- już teraz od lipca 2022r.

Doją nas i będą doić coraz bardziej. Za przyzwoleniem "rządu polskojęzycznego" (jak dzisiaj usłyszałem).

Do tego gdy wprowadzą za kilka lat stawki godzinowe - to już nie będziesz w stanie skontrolować, czy dostawca energii nie oszukuje Cię na rozliczeniach.
Już teraz oszukują na bilansowaniu międzyfazowym.

goguś
09-07-2022, 07:22
Hej,

właśnie odbyłem ciekawą rozmowę z konsultantem z pewnego sklepu - usłyszałem, że Haierów nie montują, bo są problematyczne, trzeba dokładać grzałki, bo słabe parametry i nie radzą sobie kompletnie w mrozy.

Haier jest obecie najtańszą PC na rynku (można do małego domu dostać za ok. 12k) - chińczyki typu New Times/New Energy oraz SPRSUN podrożały o 50% i kosztują już około 16k.

Czy ktoś tutaj może zweryfikować?

Bo sam zacząłem się nad PC zastanawiać - wprawdzie zrobiłem już komin (3k w plecy) i przyłączyłem gaz (kolejne 2,5k), ale wciąż mogę zmienić źródło ogrzewania przecież.

Haier zły bo za tani , jaka sztuka samemu kupić i zamontować no żadna i w tym sęk nie ma zarobku za to jest krytyka , być może a raczej na pewno nie ma parametrów mitsubishi zubadana ale on kosztuje ponad 30 tys i sam nie zamontujesz więc szykuj 50 tysiaków tylko zachodzi pytanie czy te dodatkowe prawie 40 tys uzasadniają te posunięcie ?? dla niektórych być może tak dla mnie nie ,kupiłem bo był w cenie kotła na ekogroszek i puki co zadowolony jestem a że być może choć na to narazie nie wskazuje że rachunki mogą być ciut większe hm trudno , ekogroszek po 3 tys więc jestem dobrej myśli dokupię kominek plus nasadkę turbodym i mogą nawet prąd wyłączyć a nie zmarznę i w nosie mam cały ten smog skoro kryzys wprowadzają systemowo a ja mam się przejmować ?.

marcinbbb
09-07-2022, 07:39
Długo myślałem nad Haierem, bo tani, bo można samemu za 13k zł mieć ogrzewanie. Ale... z czystego powietrza co się weźmie 7k zł? A może w ogóle?
Wziąłem Galmeta prima 8gt i grzałkę ma i kosztuje aż 7k więcej i jak chcesz też sam podłączysz. A parametry jakby z innej parafii.
Nie jest to T cap ale też daję radę - moim zdaniem oczywiście.

Marco36
09-07-2022, 10:44
Haier zły bo za tani , jaka sztuka samemu kupić i zamontować no żadna i w tym sęk nie ma zarobku za to jest krytyka , być może a raczej na pewno nie ma parametrów mitsubishi zubadana ale on kosztuje ponad 30 tys i sam nie zamontujesz więc szykuj 50 tysiaków tylko zachodzi pytanie czy te dodatkowe prawie 40 tys uzasadniają te posunięcie ?? dla niektórych być może tak dla mnie nie ,kupiłem bo był w cenie kotła na ekogroszek ....

Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.
Nie nagonka, a zdroworozsądkowe spojrzenie.
Szwagier na przełomie grudzień 2021r./ styczeń 2022r. montował kocioł Ogniwo na ekogroszek (uparł się, że musi być akurat ta firma) - wpierw czekał 4 miesiące na dostawę (bo nie było), a na koniec dostał rachunek z podłączeniem na 19'400 zł (początkowo miało to być 15'300 zł, a za sam kocioł 12'800 zł). Wg OZC razem z garażem starczyłoby mu 11 kW, a wziął kocioł chyba 18 kW (po staremu z zapasem mocy)
Więc tak, w cenie kotła węglowego można mieć PC PW bardziej wydajną : LG z grzałką 6 kW, lub polskiego Galmeta też z grzałką 6 kW. A nie rzucać się na Chińskiego Haiera bez grzałki.
Porównujesz najtańszą PC PW z najdroższą. A świat PC nie jest czarno-biały.
Przy tym uważam, że za 50 tys. zł to są już firmy naciągacze.

Pytajnick
09-07-2022, 11:02
Niedawno był u mnie mój instalator na corocznym przeglądzie PC. Obecnie cena zestawu podobnego do mojego ( PC 6kW na r32, zbiornik 200L) z montażem , kosztuje 32k. Problem robi się z dostępnością pomp w PL, bo zainteresowanie u nas ma tendencję wzrostową a na zachodzie UE w związku sytuacją z ruskimi sprzedaż skoczyła znacznie. Niemcy dają duże dofinansowania czy dogodne raty. Tyle od niego się dowiedziałem.
Podejrzewam więc, że w temacie cen lepiej nie będzie.

Marco36
09-07-2022, 12:15
Przykro to przyznać, ale jest źle i zapowiada się, że może być jeszcze gorzej.

artykuł : Ceny pomp ciepła coraz wyższe. Taniej nie będzie
https://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/108288/ceny-pomp-ciepla-coraz-wyzsze-taniej-nie-bedzie

Na razie cieszę się, że udało mi się z dopłatami zainstalować PC i PV dwa lata temu przed obecnymi zawirowaniami.
Mam tylko nadzieję, że nic się nie posuje i nie będzie trzeba czekać po kilka miesięcy na części zamienne.

Nie do końca dopuszczam do siebie "teorie spiskowe", ale patrząc z boku - to jednak nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało że obecny kryzys globalny, a nawet wojna na Ukrainie okazała się zaplanowaną akcją globalną. W krótkim czasie kumuluje się zbyt wiele zdarzeń, nagle wyskakują jak króliki z kapelusza choroby, które wcześniej nie rozprzestrzeniały się między ludźmi.

Rządy podniosą podatki, dodrukują pieniądza i się utrzymają, międzynarodowe korporacje mają rozproszony kapitał, to też się jakoś utrzymają - cierpią ludzie, to zwykli obywatele i lokalne rodzinne firmy na tym wszystkim najwięcej stracą.

Psychologiczna zagrywka, jak nie wydasz swoich oszczędności na droższą żywność, droższą energię, droższe wszystko to i tak ci zabierzemy oszczędności za pomocą rozkręconej inflacji. Do tego leci medialna psychoza, jest drożej, ale pogódź się z tym i płać, bo będzie jeszcze drożej. Psychologiczna manipulacja.

marcinbbb
10-07-2022, 07:00
Prawda taka że większość ogłoszeń na portalach to wabik z zapisem na początek przyszłego roku, lub zbierają chętnych na jakąś pompę (LG/Panas/Gree/Rotenso, itd.) i jak się pojawi będzie firma dzwoniła i umawiała się na montaż.
Jednak w dzisiejszych czasach Haiera bym wziął gdybym mieszkał we Włoszech w niespotykanym tam domie z 2 szybami, i ogrzewaniem podłogowym.

X_ray
10-07-2022, 18:50
Zamówiłem swojego monobloka z końcem marca, z montażem na sierpień. Do tej pory jeszcze nie mają maszyny i nie wiedzą do końca kiedy przyjdzie, a sprzęt zamówiony został w tym samym dniu kiedy przelałem na niego kasę ponad 3 miechy temu. Wydawało mi się że to ostatni dobry moment na inwestycję, ale chyba spóźniłem się ze 2-3 miesiące. Jak bym teraz zamawiał to bez szans na montaż w tym roku, tak mam nadzieję że może jeszcze się uda. Ogólnie jest lipa.

MiroMirek
10-07-2022, 19:23
Przykro to przyznać, ale jest źle i zapowiada się, że może być jeszcze gorzej.

artykuł : Ceny pomp ciepła coraz wyższe. Taniej nie będzie
https://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/108288/ceny-pomp-ciepla-coraz-wyzsze-taniej-nie-bedzie

Na razie cieszę się, że udało mi się z dopłatami zainstalować PC i PV dwa lata temu przed obecnymi zawirowaniami.
Mam tylko nadzieję, że nic się nie posuje i nie będzie trzeba czekać po kilka miesięcy na części zamienne.

Nie do końca dopuszczam do siebie "teorie spiskowe", ale patrząc z boku - to jednak nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało że obecny kryzys globalny, a nawet wojna na Ukrainie okazała się zaplanowaną akcją globalną. W krótkim czasie kumuluje się zbyt wiele zdarzeń, nagle wyskakują jak króliki z kapelusza choroby, które wcześniej nie rozprzestrzeniały się między ludźmi.

Rządy podniosą podatki, dodrukują pieniądza i się utrzymają, międzynarodowe korporacje mają rozproszony kapitał, to też się jakoś utrzymają - cierpią ludzie, to zwykli obywatele i lokalne rodzinne firmy na tym wszystkim najwięcej stracą.

Psychologiczna zagrywka, jak nie wydasz swoich oszczędności na droższą żywność, droższą energię, droższe wszystko to i tak ci zabierzemy oszczędności za pomocą rozkręconej inflacji. Do tego leci medialna psychoza, jest drożej, ale pogódź się z tym i płać, bo będzie jeszcze drożej. Psychologiczna manipulacja.

"jak nie wydasz swoich oszczędności na droższą żywność, droższą energię, droższe wszystko to i tak ci zabierzemy oszczędności za pomocą rozkręconej inflacji" - to zawsze tak działało i działać będzie :) - stąd złoto, dolary ... zawsze były w miarę dobrą inwestycją, dla bardziej znających się na rzeczy to sztuka, diamenty, nowe technologie...etc.
na "pocieszenie" dodam, że jeden się już dziś w telewizorni wygadał, że rozważane jest prawo umożliwiające wyłączanie instalacji PV w przypadku nadmiaru mocy w systemie...

Pytajnick
10-07-2022, 19:54
na "pocieszenie" dodam, że jeden się już dziś w telewizorni wygadał, że rozważane jest prawo umożliwiające wyłączanie instalacji PV w przypadku nadmiaru mocy w systemie...

Coraz więcej prądożernych urządzeń do grzania, chłodzenia itd. Ciągle straszą blackoutem. Wystąpił "nadmiar mocy w systemie" w ostatnich latach?

MiroMirek
10-07-2022, 20:28
Coraz więcej prądożernych urządzeń do grzania, chłodzenia itd. Ciągle straszą blackoutem. Wystąpił "nadmiar mocy w systemie" w ostatnich latach?

i to dość często zwłaszcza w okresie letnim

Pytajnick
10-07-2022, 21:45
i to dość często zwłaszcza w okresie letnim

To widocznie źle szukam info, bo znajduję tylko o tym, że jak ciepło to w PL prądu za mało, a 4go lipca byliśmy na krawędzi katastrofy

marcinbbb
11-07-2022, 08:33
blackout... i blackout elektrownia węglowa ma największą sprawność jak woda w rzekach jest lodowata czyli w zimę. Panele PV podobnie (pomijam że słońca w zimie nie ma). Jeśli zaczną reglamentować prąd to zawsze w pierwszej kolejności po dupie dostanie grupa Azoty która prąd i gaz łyka jak pelikan, następnie huty.
Pomyślcie jaka sieczko burza w TV by wybuchła w mediach gdyby połowie Warszawy, Kowalskich i Nowaków wyłączyli prąd bo go ni ma!!!
O blackout spokojni bądźcie prunt będzie ale w cenie z dupy i sami go będziecie woleli wyłączyć ;)
Tak to wyglądało minutę temu:
459964
brakuje nam 0,3GW aby być na czysto ale zobaczcie ile od nas leci prądu dalej.

MiroMirek
11-07-2022, 11:17
To widocznie źle szukam info, bo znajduję tylko o tym, że jak ciepło to w PL prądu za mało, a 4go lipca byliśmy na krawędzi katastrofy

ot, taki przykład z ostatnich dni, może chodzi o to, że jak nie będzie gdzie awaryjnie eksportować ( bo naokoło akurat taniej) to produkcja nadwyżek będzie wstrzymywana. Ale o co konkretnie i po co mówił to Poncyliusz to trudno oceniać - to polityk ...

https://wysokienapiecie.pl/72184-trudna-droga-cieplowni-do-transformacji/

"Pomimo najwyższego w historii udziału odnawialnych źródeł energii w pokryciu zapotrzebowania krajowych odbiorców, system energetyczny pracował bez zakłóceń, a Polskie Sieci Elektroenergetyczne nie musiały sięgać po żadne środki zaradcze w postaci np. zaniżania generacji w niektórych źródłach mocy czy awaryjnego eksportu energii do sąsiadów."