PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa Ciepła Samusng EHS 6KW - sterowanie ogrzewaniem



pecet0
10-07-2022, 19:23
Kilka dni temu ekipa montująca pompy ciepła zamontowała u mnie w domu pompę Samsung Split EHS 6KW.
Aktualnie wiadomo jest lato to służy jedynie do podgrzewania wody użytkowej, w moim przypadku to jest zasobnik 200l.

Pytanie jednak jakie mnie nurtuje dotyczy zimy. a mianowicie ogrzewania domu podłogówką. W jaki sposób to jest sterowalne zimą?
Spytałem serwisanta czy tutaj będzie jakiś termostat który np zweryfikuje że w pomieszczeniu jest 20 stopni a ma być 21 stopni to włączy grzanie.
Odpowiedział mi że nie ma czegoś takiego, że pompa "sama" będzie wiedziała kiedy grzać po ustawieniu "krzywej grzewczej"
Pytam go ale jak?
Na co on mi odpowiedział że w jednostce zewnętrznej jest termometr i np jak będzie temperatura np +5 stopni to będzie grzała z mocą np 1KW, a jak będzie np -5 stopni to będzie grzało np z mocą np 3KW.
Na co ja go pytam ale co zrobić jak będzie za gorąco wewnątrz domu bo np jednostka zewnętrzna pompy ciepła będzie dawałą sygnał żeby ogrzewać dom, ale sama nie będzie miała jak sprawdzić czy w domu jest 22 stopnie czy już 24 stopnie.
Na to mi odpowiedział, to jak będzie za gorąco to się przestawi jakąś tam krzywą grzewczą.

Na prawdę tak to powinno wyglądać?

Tak jak mówię dziś mnie ten problem nie dotyczy bo jest lato, ale pytam za wczasu aby się nie wściekać zimą.

cactus
11-07-2022, 06:57
Zanim założyć taki wątek to może poczytaj na googlu o krzywej grzewczej. Znajdziesz setki artykułów. To taka sama krzywa jak w kotłach gazowych i na paliwa stałe. Zawsze działa to tak samo. Krzywą możesz podbijać i obniżać dopasowując się do warunków które chcesz uzyskać w domu. Możesz też zmieniać jej nachylenie. PO dwóch tygodniach grzania będziesz już miał przetestowane i ustaloną krzywą dla swojego domu.

pecet0
12-07-2022, 20:12
Ale da się to ustawić bez termostatu czy się nie da?
Jak przez jeden dzień temperatura na zewnątrz wynosi np cały dzień i noc +5 stopni to w domu może być np 22 stopnie.
ale jak te +5 stopni nie trwa jeden dzień a jest już np 4 dzień pod rząd to temperatura w domu będzie już niższa. Czyli temperatura zewnętrzna się nie zmieniła a wewnętrzna uległa zmianie.

pandzik
12-07-2022, 22:08
Dostałem sterownik zdalny, który ustałem na pietrze. Tylko w moim przypadku nic to nie daje, bo mój dom reaguje długo. Dlatego krzywą już nie grzeje. Na sztywno ustawiam temp, grzeje w taniej i tyle. Na sztywno ustawiłem chyba 30 stopni żeby coś czuć na podłodze. Jak temperatura spada poniżej 15 stopni to dorzucam ze 2 stopnie.

Ja juz nie pamietam, czy sterownik na pompie ma swój termometr. Jeśli ma to możesz go przerzucić do salonu lub na pietro. U mnie to możliwe bo mam w pompowni jeden rozdzielacz , a drugi bezpośrednio nad pomieszczeniem - mam otwór na rury, którym mogę kabelek przerzucić.