PDA

Zobacz pełną wersję : Wysoki poziom wód gruntowych a zakup działki



Dmtrz
11-07-2022, 22:44
Dzień dobry,

stoję przed dylematem zakupu działki, która znajduje się w niedalekiej odległości od rzeki. Dla działki dwa lata temu zostały przeprowadzone badania geotechniczne (czerwiec 2020).

Grunty to przypowierzchniowa warstwa czarnej gleby, dalej jest średniozagęszczony piasek średnioziarnisty, stopień zagęszczenia ID = 0,50.
W trzech otworach zostały nawiercone wody gruntowe na głębokości (ustabilizowane identycznie):
0,2 m p.p.t,
0,3,
0,3


Warunki zostały określone jako złozone, ze względu na występowanie warstwy wodonośnej w poziomie posadowienia budynku i zaleca się budowę na płycie fundamentowej.

Załączam fragmenty raportu. Czy na podstawie tych informacji odradzilibyście kupno takiego gruntu? Czy jest sens robić nowe badanie geotechniczne? Właściciel działki przyznał że na wiosnę na działce potrafi być mokro. Czy ewentualnie jeszcze podróż na działkę ze szpadlem i wykopanie kilkudziesięciu centymetrów aby przekonać się jak jest teraz?

Będę wdzięczny za odpowiedź. Dzięki ;)

Marek13
12-07-2022, 05:08
Wiesz, że działka jest podmokła i nadal chcesz się tam budować? Po co? Nawet z ewentualną sprzedażą będzie problem. Teraz sprawdzanie gruntu nie ma wielkiego sensu, ponieważ jest lato i niski stan wód. Sam właściciel mówi, że na wiosnę jest mokro.

No chyba, że widoki usprawiedliwiają budowę prawie w wodzie.

Lukasz11
12-07-2022, 07:41
Wszelkie prace ziemne beda drogie, bo bedzie problem z woda gruntowa.
Zrobienie fundamentu bedzie koszmarnie drogie, kopanie pod przylacza problematyczne. Co zrobic z wodami opadowymi tez bedzie wyzwaniem. Itd, itp.
Sam sie buduje na dzialce, na ktorej woda gruntowa jest 40cm ppt. I nigdy wiecej. Fundament kosztowal tyle, ze na suchej dzialce moznaby zrobic 2 fundamenty.

Sativum
12-07-2022, 09:00
W trzech otworach zostały nawiercone wody gruntowe na głębokości (ustabilizowane identycznie):
0,2 m p.p.t,
0,3,
0,3


To praktycznie bagno.
Wszystko można, ale czy jesteś gotowy na zwiększone wydatki $$$?
Jeśli woda będzie w warstwie fundamentu, to za ich wykonanie zapłacisz krocie. Płyta też, co do zasady nie jest tańsza od tradycyjnych - ale przy takich warunkach, to jedyna sensowna opcja. Niestety woda jest tak blisko powierzchni, że nawet postawienie ogrodzenia będzie problematyczne.
Kupując swoją działkę, też martwiłem się, czy nie jest podmokła. Założyłem, że jeśli woda jest bliżej powierzchni niż 50 cm, to odpuszczam.

Dmtrz
12-07-2022, 10:02
Bardzo dziękuję za opinie, już podjąłem decyzję aby się w to nie pakować. W okolicy jest sporo sąsiedztwa, geotechnik wydał opinię niewykluczającą stąd moje wątpliwości. Dzięki jeszcze raz i szukam dalej :)