PDA

Zobacz pełną wersję : Tania pompa ciepła MONOBLOCK



Fajama
12-07-2022, 13:44
Witam,

Firmy wyliczają mi moc pomp od 6kw do 12kw! Fajna rozbieżność.... Ale nie o tym

Potrzebuję pompę POWIERRZE - WODA, która sobię sam zamontuje czyli monoblok (oszczędzam na robociznie i za split jest haracz) a grunt za droga.

Nie będzie filozofii podłączyć jej ale filozofia jest dla mnie rodzaj pompy :(
Naczytałem się o defrostach, podwójnych wiatrakach, czynnikach i możliwości uszkodzenia pompy której żaden mróz jeszcze nie rozwalił (nie znalazłem przypadku) więc i jakieś zabezpieczeniach przed zanikiem zasilania bądź może podłogowe zalać czyms innym.

Dom się buduje 120m2 z poddaszem uzytkowym, ET 70w/m2 (jeżeli temu wierzyć) wszędzie podlogowka, podłoga 15cm styro, elewacja 20cm styro, strop i dach 20cm wełna, okna 3 szyby OGÓLNIE W STANDARDZIE WT2021


Najbardziej interesuje mnie jakieś przykładowe modele pomp, które będą dość wydajne oraz może ktoś podpowie jak ją najlepiej zabezpieczyć przed TYM ZAMARZNIĘCIEM.



Pozdrawiam SERDECZNIE ;)

Andrzej5101
12-07-2022, 14:24
Dom się buduje 120m2 z poddaszem uzytkowym, wszędzie podlogowka, podłoga 15cm styro, elewacja 20cm styro, strop i dach 20cm wełna, okna 3 szyby OGÓLNIE W STANDARDZIE WT2021

Wykonaj OZC budynku lub sprawdź na; https://cieplo.app/
PC monoblok przy niewielkim budynku to dobry wybór - jeżeli masz odpowiednie możliwości,
Tani monoblok – to monoblok o małych mocach w temperaturach -20 C

goguś
12-07-2022, 15:29
Witam,

Firmy wyliczają mi moc pomp od 6kw do 12kw! Fajna rozbieżność.... Ale nie o tym

Potrzebuję pompę POWIERRZE - WODA, która sobię sam zamontuje czyli monoblok (oszczędzam na robociznie i za split jest haracz) a grunt za droga.

Nie będzie filozofii podłączyć jej ale filozofia jest dla mnie rodzaj pompy :(
Naczytałem się o defrostach, podwójnych wiatrakach, czynnikach i możliwości uszkodzenia pompy której żaden mróz jeszcze nie rozwalił (nie znalazłem przypadku) więc i jakieś zabezpieczeniach przed zanikiem zasilania bądź może podłogowe zalać czyms innym.

Dom się buduje 120m2 z poddaszem uzytkowym, ET 70w/m2 (jeżeli temu wierzyć) wszędzie podlogowka, podłoga 15cm styro, elewacja 20cm styro, strop i dach 20cm wełna, okna 3 szyby OGÓLNIE W STANDARDZIE WT2021


Najbardziej interesuje mnie jakieś przykładowe modele pomp, które będą dość wydajne oraz może ktoś podpowie jak ją najlepiej zabezpieczyć przed TYM ZAMARZNIĘCIEM.



Pozdrawiam SERDECZNIE ;)

Na zamarznięcie są tzw zawory calefi ale chyba lepiej zastosować glikol propylenowy w takiej proporcji na mniej więcej między minus 6 minus 10 i nigdy nic nie zamarznie , a co do kupna monobloka to trochę ich jest ale zawsze też możesz sobie sam zrobić pompę z klimatyzatora np gree amber gold idzie spokojnie do minus 22 stopnie bez większego spadku mocy a modulację ma lepszą niż 90 procent pomp ciepła typowych bo one schodzą nawet do 200 Watt czego nie potrafi żadna pompa ciepła i na okresy przejściowe jak znalazł , na fejsie masz grupy więc pomogą .

e_nygma
12-07-2022, 20:10
Tani monoblok to mała moc przy niskich temperaturach, dobry monoblok to cena podobna a czasem nawet większa niż splita , ot taka dziwna sprawa .

Mnie się udało i kupiłem splita w cenie monobloka , sam ją montowałem oprócz freonu ale cena była z montażem freonowym.
Też kiedyś myślałem nad monoblokiem bo sam zamontuję , ale jak na moje potrzeby szukałem PC to się okazało że musi być dobra PC więc wszelkie haiery czy new energy odpada w przedbiegach a monoblok panasa czy lg były nawet droższe niż splity.

ps zrób dobre OZC , jak wyjdzie poniżej 40W/m2 to nawet klimatyzator da radę albo faktycznie ten Haier 8kW tylko dołóż grzałki na mroźne dni bo chyba w zestawie nie ma

Marco36
15-07-2022, 14:44
Fajama

Pod linkiem masz opisaną tanią PC PW Monoblok:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378342-PC-Haier-czy-rzeczywi%C5%9Bcie-taki-problematyczny&p=8141684&viewfull=1#post8141684

Nadaje się do klimatu ciepłego lub średnio-ciepłego.
Na Polski klimat to się słabo nadaje. Ewentualnie do I strefy klimatycznej (region Świnoujścia) po dodaniu grzałki lub kominka z rozprowadzeniem ciepła.

20 lat temu spędziłem zimę w Holandii.
Tam temp. w zimie oscylują w okolicy +2*C do +7*C.
Może dwa razy za całą zimę zdarzyło się, że przymrozek o poranku dobił do -7*C a o 12 godzinie już było +2*C.
Z taką zimą to poradzi sobie każda PC PW.

Ale na Polski klimat, gdzie należy spodziewać się kilkudniowych mrozów na poziomie -15*C, a sporadycznie i -20*C - to już często te tanie PC PW nie wyrabiają i nie każda nadaje się jako główne i jedyne źródło ogrzewania. Przykładowo Haier fabrycznie nie posiada grzałki i w zależności od OZC budynku może mu braknąć mocy.

Trzeba znać dokładne OZC i dobierać PC PW do OZC i strefy klimatycznej.
Bez tego możesz mieć przykrą niespodziankę i brak ogrzewania poniżej -15*C.

460005


Przy najtańszych PC PW może jeszcze samodzielny montaż jakoś się opłaci.
Ale pamiętaj, że jak kupujesz bez montażu to płacisz 23% VAT'u.
A z montażem 8% VAT'u.
15% różnicy przy PC o wartości w okolicy 20'000 zł to już masz 3'000 zł różnicy na samym podatku VAT.
A normalna firma potrafi PC zamontować w cenie 3'000 do 5'000 zł, w zależności od zakresu przeróbek w kotłowni, czy regionu Polski.

Gdy znajdziesz tańszą firmę, to czy na pewno opłaca się samodzielny montaż? i płacenie frycowego 3'000 zł dla rządu (za nic).

Dodatkowo by otrzymać jakiekolwiek dofinansowanie rządowe, to przy samodzielnym montażu musisz potwierdzić, że masz kwalifikacje do montażu urządzenia. Więc co najmniej hydraulika byś musiał mieć i elektrykę musiałby podpiąć elektryk. Bez tego możesz się nastawić na dotację, a potem braknie jednego papierka i dostaniesz ale figę. A do nowo budowanego domu masz dopłatę do PC pt. "Moje Ciepło".