PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła 2022



Sativum
20-07-2022, 12:06
Z lutym 2022 r. sporo zmieniło się w temacie pomp ciepła.
Problemy z przyłączeniem się do sieci gazowej, horrendalne ceny EE na rynkach, niska dostępność PC oraz wzrost ich cen.
Co teraz jest dostępne, a co warto wybrać do CO + CWU?
Kiedyś przebojem do samodzielnego montażu i przeróbki była PC Haier za 8 tys. zł Obecnie ciężko coś znaleźć w katalogu za mniej niż blisko 20 tys. bez montażu i osprzętu. Czy pojawiły się nowe hity? A może nowe kity?
Co drodzy koledzy i koleżanki polecacie?

zeusik6
20-07-2022, 20:51
https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-pompy-ciepla-257641?string=haier

to jest czy nie ma?

vr5
21-07-2022, 09:16
Wielu się "rzuciło" na zakup PC. Ceny wzrosły i czas oczekiwania na nie się wydłużył.
Nawet na OLX wykupiono używane przez kilkanaście lat pompy ciepła.

tomasziolkowski
21-07-2022, 10:39
Mój hydraulik ma zamówień ok 20 stuk i nie wie skąd wziąć.
Podobno nie ma.
Jak dzisiaj się dopiszesz do kolejki to już mówi że w tym roku nie ma szansy.
Normalnie jak za komuny :)

asolt
21-07-2022, 12:15
Mój hydraulik ma zamówień ok 20 stuk i nie wie skąd wziąć.
Podobno nie ma.
Jak dzisiaj się dopiszesz do kolejki to już mówi że w tym roku nie ma szansy.
Normalnie jak za komuny :)

Nie podobno a faktycznie nie ma, w przypadku Daikina czas oczekiwania srednio 6-7 m-cy, nie wiem jak inni producenci ale zapewne podobnie. Moze ktos ma jeszcze zapasy ale są one niewielkie.

cactus
21-07-2022, 12:29
Pomp nie ma, nawet najwieksze firmy dostaja po kilka sztuk co parę tygodni. Zapotrzebowanie jest 5 razy większe niz dostepność. Zresztą nie tylko u nas, za granicą to samo. Ludzie boją się problemów z gazem itp Nic dziwnego że koszt instalacji niedługo podwoi się w stosunku do tego co było rok temu.

Sativum
22-07-2022, 11:45
https://allegro.pl/kategoria/ogrzewanie-pompy-ciepla-257641?string=haier

to jest czy nie ma?

cena 2x wyższa niż pół roku temu?

marcinbbb
26-07-2022, 22:50
O ile rok temu można było kupić T cap za 32k zł to teraz można liczyć jedynie na monobloka.

Sativum
28-07-2022, 07:54
O ile rok temu można było kupić T cap za 32k zł to teraz można liczyć jedynie na monobloka.

Sorry za pytanie nooba, ale co to "t cap"? :)

Ratpaw
28-07-2022, 08:55
Sorry za pytanie nooba, ale co to "t cap"? :)
popularny panasłonik :p

Ciekawe, czy na PC do CWU też się ludzie rzucili.

Sativum
28-07-2022, 09:56
Też mnie to zastanawia.
Trudne pytanie nie polega na tym, czy PC to fajne, dobre i oszczędniejsze rozwiązanie, ale IMO czy nakład inwestycji (względem alternatyw - jakimi by one nie były) bardziej/mniej się kalkuluje.
Z jeden strony elektryczny podgrzewacz wody to 1.000 zł, a pompa x15-x30 razy tyle. Nawet jeśli sprawność ma 2 lub 3 razy wyższą, to i po jakim zużyciu litrów wody, czy kwh ma szansę by stać się per saldo rozwiązaniem konkurencyjnym wobec alternatyw?

exetterenak
28-07-2022, 10:07
PC do CWU z którą porównujesz przepływowy podgrzewacz to nie jest rząd wielkości nawet x15 dla kosztu PC. Tyle to musisz wydać na PC CO+CWU.

Ratpaw
28-07-2022, 10:24
PC do CWU z którą porównujesz przepływowy podgrzewacz to nie jest rząd wielkości nawet x15 dla kosztu PC. Tyle to musisz wydać na PC CO+CWU.
PC do cwu kosztuje kilka razy więcej (powiedzmy do 5x) niż podgrzewacz na prąd. Nie wiem skąd takie kalkulacje.

exetterenak
28-07-2022, 10:28
PC do cwu kosztuje kilka razy więcej (powiedzmy do 5x) niż podgrzewacz na prąd. Nie wiem skąd takie kalkulacje.

To też koledze odpisałem że troche przestrzelił z wyceną

Kaizen
28-07-2022, 20:32
PC do cwu kosztuje kilka razy więcej (powiedzmy do 5x) niż podgrzewacz na prąd. Nie wiem skąd takie kalkulacje.

Piszesz o pompie, co zimą pompuje ciepło z CO do CWU? Nawet taką trudno kupić za 4K zł (oczywiście z zasobnikiem bo inaczej to trzeba porównywać z ceną grzałki).

Sativum
29-07-2022, 06:57
PC do cwu kosztuje kilka razy więcej (powiedzmy do 5x) niż podgrzewacz na prąd. Nie wiem skąd takie kalkulacje.

Dziś zrobiłem risercz - faktycznie są takie urządzenia tylko do CWU - cena od 5-10k. Czyli 5-10x więcej.
Byłem świadom że są pompy do CO i OC+CWU. O tych tylko do CWU nie słyszałem wcześniej.
Ktoś użytkuje taką?

Ratpaw
29-07-2022, 07:08
Dziś zrobiłem risercz - faktycznie są takie urządzenia tylko do CWU - cena od 5-10k. Czyli 5-10x więcej.
Byłem świadom że są pompy do CO i OC+CWU. O tych tylko do CWU nie słyszałem wcześniej.
Ktoś użytkuje taką?
Faktycznie ceny podskoczyły. Pomp do CWU jest multum, sam planuję taką u siebie wstawić.

Ratpaw
29-07-2022, 07:11
Piszesz o pompie, co zimą pompuje ciepło z CO do CWU? Nawet taką trudno kupić za 4K zł (oczywiście z zasobnikiem bo inaczej to trzeba porównywać z ceną grzałki).
Jak z CO do CWU?

Normalnie, powietrzna pompa do CWU. Koszt dropsa to ok. 5000 zł za 2 kW, było niedawno 1500 mniej (!)

Koszt ogrzewacza ze zbiornikiem: najlepiej porównać dwa produkty z tej samej firmy i w tej samej pojemności zbiornika.

Edit: na Alle znalazłem Ariston Nuos Primo HC 240 SYS za 7900 zł i Ariston Vert 200 za 2200 zł. Cena nawet nie 4 razy większa za PC i przy tym większy zbiornik.

Kaizen
29-07-2022, 09:30
Jak z CO do CWU?

Taka, co pobiera powietrze z domu i nim ogrzewa wodę. Czyli wychładza pomieszczenie w którym stoi. Owszem, niektóre umożliwiają podpięcie rur i ciągnięcie powietrza z zewnątrz - ale wtedy w mrozy nie działają, bo nie potrafią pracować poniżej +7--7 w zależności od modelu (znaczy pracują - grzałką). Nuos które podajesz wyłącza sprężarkę poniżej -5.

Ratpaw
29-07-2022, 09:44
Taka, co pobiera powietrze z domu i nim ogrzewa wodę. Czyli wychładza pomieszczenie w którym stoi.
Zastanawiałem się nad taką opcją, bo powietrze z pomieszczeń będzie wychładzane pod warunkiem , że po przejściu przez PC wróci do nich. Ale:

taka pompa ciepła to nie klimatyzator i powietrze wychodzące z niej nie jest przeznaczone do celów higienicznych. Może być np zagrzybione.
u mnie PC stać będzie w piwnicy, której wychładzać nie zamierzam
pompa się wyłączy w momencie, gdy nagrzeje wodę do nastawionej temperatury. To jest typowo kilka, max kilkanaście godzin. A co potem?
moc takiej "klimy" jest dość niska, bo powiedzmy 2 kW. Czyli mamy 2 kW przez kilka godzin - szkoda wysiłku.

Już lepiej się tak nie bawić i zainstalować rasowy klimatyzator.

sito
29-07-2022, 10:25
Taka, co pobiera powietrze z domu i nim ogrzewa wodę. Czyli wychładza pomieszczenie w którym stoi. Owszem, niektóre umożliwiają podpięcie rur i ciągnięcie powietrza z zewnątrz - ale wtedy w mrozy nie działają, bo nie potrafią pracować poniżej +7--7 w zależności od modelu (znaczy pracują - grzałką). Nuos które podajesz wyłącza sprężarkę poniżej -5.

Takiego pytania jeszcze chyba nie było :D

Jeśli pobierze ciepło z powietrza które zostało wytworzone przez CO to nie zrobi tego z COP3 ? Czyli zabiera nam z pomieszczenia 1kw i zamienia na 3kw "ciepłej wody" ? :D

sito
29-07-2022, 10:34
Dziś zrobiłem risercz - faktycznie są takie urządzenia tylko do CWU - cena od 5-10k. Czyli 5-10x więcej.
Byłem świadom że są pompy do CO i OC+CWU. O tych tylko do CWU nie słyszałem wcześniej.
Ktoś użytkuje taką?

W wielu tematach sie udzielasz a nie słyszałeś o pompach do samego CWU ? :jawdrop: :p

Zgadzam sie z Kaizenem ( ale nie do końca ) ze taka pompa nie ma sensu. Ma sens tylko w przypadku gdy mamy CO które zimą podgrzewa wodę przy okazji grzejąc dom. A od wiosny do jesieni jak CO jest wyłączone pompa sobie grzeje wodę , tylko czy to sie zwróci skoro pompa jest efektywna tylko przez pół roku ?

Kaizen
29-07-2022, 10:37
Jeśli pobierze ciepło z powietrza które zostało wytworzone przez CO to nie zrobi tego z COP3 ? Czyli zabiera nam z pomieszczenia 1kw i zamienia na 3kw "ciepłej wody" ? :D

COP=3 oznacza, że 1kW zabieramy z gniazdka a 2 z powietrza/gruntu/wody.

Przepompowując ciepło z kaloryfera przez powietrze do wody - zapłacisz tak samo za kWh wyciągniętą z kaloryfera jak i z gniazdka. Zwyczajnie musisz więcej mocy dostarczyć grzejnikowi.

sito
29-07-2022, 10:42
COP=3 oznacza, że 1kW zabieramy z gniazdka a 2 z powietrza/gruntu/wody.

Przepompowując ciepło z kaloryfera przez powietrze do wody - zapłacisz tak samo za kWh wyciągniętą z kaloryfera jak i z gniazdka. Zwyczajnie musisz więcej mocy dostarczyć grzejnikowi.

Fakt, w przyrodzie nic nie ginie

A jeśli CO też jest grzane pompą ciepła ?

agb
29-07-2022, 10:45
To po co wtedy PC do CWU, skoro PC do CO może CWU grzać?

Ratpaw
29-07-2022, 10:52
W wielu tematach sie udzielasz a nie słyszałeś o pompach do samego CWU ? :jawdrop: :p

Zgadzam sie z Kaizenem ( ale nie do końca ) ze taka pompa nie ma sensu. Ma sens tylko w przypadku gdy mamy CO które zimą podgrzewa wodę przy okazji grzejąc dom. A od wiosny do jesieni jak CO jest wyłączone pompa sobie grzeje wodę , tylko czy to sie zwróci skoro pompa jest efektywna tylko przez pół roku ?
Równie dobrze możesz napisać, że pompa do CO i CWU jest efektywna tylko przez pół roku grzejąc tylko CWU :p

Ja sens tych pomp widzę w domach z bojlerami na zwykła grzałkę tudzież elektrycznymi przepływówkami. Interesuję się pompą Stiebel Eltron, która działa do -8 stopni, co stanowi 90 % okresu grzewczego (!!!) i 100% poza okresem grzewczym, oczywiście w Gdyni :D
Jak ktoś ma dobrze ocieplony dom, to przy mocniejszej pompie (powiedzmy 3 kW) moze sobie pozwolić na grzanie tych 10% dni dodatkowo grzałką elektryczną. Zobacz takiego dropsa
"Pompa ciepła KROMMLER typu powietrze/woda do CWU o mocy 3,6 kW"
https://bojlersklep.pl/pl/p/Pompa-ciepla-CWU-KROMMLER-3%2C6-kW-typu-powietrzewoda/1186?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=ac94a9d7-e9fd-3f28-62f2-cda9621fb23c

Warunek: wodna podłogówka. Cena ok. 5000 zł. Do tego osprzęt, sterownik i zbiornik na CWU, no i podłogówka :)

sito
29-07-2022, 10:57
To po co wtedy PC do CWU, skoro PC do CO może CWU grzać?

Nie chodzi o sens, tylko o matematykę , czyli czy coś "zyskamy" jeśli powietrze bedzie zagrzane przez pompę ciepła, a potem te powietrze zostanie przemielone przez drugą pompę do ogrzania wody

agb
29-07-2022, 11:05
Nie chodzi o sens, tylko o matematykę , czyli czy coś "zyskamy" jeśli powietrze bedzie zagrzane przez pompę ciepła, a potem te powietrze zostanie przemielone przez drugą pompę do ogrzania wody

To mając 2 PC z COP = 3 w dużym uproszczeniu najpierw zużyjesz 1kWh żeby wygenerować 3kWh energii, a następnie znów 1kWh żeby wygenerować 3kWh odebrane z poprzednio wygenerowanej energii. Energia nie weźmie się znikąd :)

Kaizen
29-07-2022, 11:08
A jeśli CO też jest grzane pompą ciepła ?

Możesz nawet przepuszczać przez grzejnik CWU z tej pompy. Efekt taki, że COP=1 będzie, bo całe wyprodukowane ciepło (to dodane) będzie pochodziło z gniazdka. Pierwsza zasada termodynamiki.



Ja sens tych pomp widzę w domach z bojlerami na zwykła grzałkę tudzież elektrycznymi przepływówkami.

Sens może mieć co najwyżej ekonomiczny. Bo w porównaniu do zwykłej grzałki w zasobniku ma same wady poza kosztami grzania. Jak ktoś przez ciepły okres roku potrzebuje 2000kWh ciepła do CWU i PC wyprodukuje je po 13gr/kWh zamiast 39gr/kWh to rocznie oszczędzimy 520zł. Kwestia ile za PC zapłacisz, ile będzie kosztował serwis i jak długo będzie działała. Oszczędności co najmniej wątpliwe i w konkurencji na co przeznaczyć kasę przegrywa z PV off grid do CWU. Dużo trwalsze, ciche i tańsze w utrzymaniu. A efekt podobny. A jak ktoś ma tak czy inaczej PV to jeszcze lepiej dołożyć paneli, niż kupować PC do CWU.

Ratpaw
29-07-2022, 11:20
Sens może mieć co najwyżej ekonomiczny. Bo w porównaniu do zwykłej grzałki w zasobniku ma same wady poza kosztami grzania. Jak ktoś przez ciepły okres roku potrzebuje 2000kWh ciepła do CWU i PC wyprodukuje je po 13gr/kWh zamiast 39gr/kWh to rocznie oszczędzimy 520zł. Kwestia ile za PC zapłacisz, ile będzie kosztował serwis i jak długo będzie działała. Oszczędności co najmniej wątpliwe i w konkurencji na co przeznaczyć kasę przegrywa z PV off grid do CWU. Dużo trwalsze, ciche i tańsze w utrzymaniu. A efekt podobny. A jak ktoś ma tak czy inaczej PV to jeszcze lepiej dołożyć paneli, niż kupować PC do CWU.
Może PV do tego nie mieszajmy. Jak już myślałbym o układzie zbiornik z wężownicą + solary glikolowe + grzałka elektryczna kontra PC CWU + zbiornik (grzałka z PC jest wbudowana i sterowana jednym sterownikiem). PC jest cholernie cicha, zresztą co za różnica w piwnicy?

Tak, mam taki dylemat, co taniej i lepiej. Na potrzeby CO Asolt wyliczył mi 1700 kWh rocznie, więc malutko jak na 113 m2 mieszkania. Odnośnie oszczędności, prąd raczej drastycznie zdrożeje, co moze zupełnie zmienić obecną kalkulację.

agb
29-07-2022, 11:23
Dokładnie tak. Czarujmy się ceną 39gr/kWh, bo taka z nami pozostanie na dłużej.

sito
29-07-2022, 11:40
Równie dobrze możesz napisać, że pompa do CO i CWU jest efektywna tylko przez pół roku grzejąc tylko CWU :p

Pompa która grzeje CO i CWU działa do -20 powiedzmy , więc jakaś róznica jest . Ona może grzać CWU cały rok , a taka popierdółka o jakiej mowa za kilka tysięcy wymięka przy lekkim mrozie .

Ja mam mega dylemat , mam podłogówkę , dom szkieleciak 86m i nie wiem dalej czym grzać a przeprowadzka na jesień do domu. Zacznę chyba od klimy w salonie skierowanej na korytarz z pokojami , a w nich chyba dam zwykłe grzejniki lub kupie zwykły kocioł elektryczny i puszcze podłogówkę tylko w nocy , w dzień dogrzewać bedzie klima i zyski . A do wody zwykły bojler puszczony też w nocy i dziennym okienku .

Ratpaw
29-07-2022, 11:50
Pompa która grzeje CO i CWU działa do -20 powiedzmy , więc jakaś róznica jest . Ona może grzać CWU cały rok , a taka popierdółka o jakiej mowa za kilka tysięcy wymięka przy lekkim mrozie .
Dlatego u mnie jest wydajny GWC, który podgrzeje powietrze powyżej zera zanim to wejdzie na "popierdółkę".


Ja mam mega dylemat , mam podłogówkę , dom szkieleciak 86m i nie wiem dalej czym grzać a przeprowadzka na jesień do domu. Zacznę chyba od klimy w salonie skierowanej na korytarz z pokojami , a w nich chyba dam zwykłe grzejniki lub kupie zwykły kocioł elektryczny i puszcze podłogówkę tylko w nocy , w dzień dogrzewać bedzie klima i zyski . A do wody zwykły bojler puszczony też w nocy i dziennym okienku .
Po co grzejniki? Bez sensu, kto dziś robi? :D

Klima + wodna podłogówka, zasilana z bufora grzanego w taniej taryfie (tak samo jak CWU). Pytanie ile masz masy akumulującej w domu, jak duży bufor możesz zmieścić w kotłowni, czy przewidujesz PV, może solary, jakie obciążenie cieplne i zapotrzebowanie ma dom itd itp. Na Twoim miejscu też bym się nieco douczył, bo jak proponujesz pompę ciepła do pompy ciepła, to możesz się dać nabrać różnym instalatorom-szarlatanom :lol2:

sito
29-07-2022, 11:59
Dlatego u mnie jest wydajny GWC, który podgrzeje powietrze powyżej zera zanim to wejdzie na "popierdółkę".


Po co grzejniki? Bez sensu, kto dziś robi? :D

Klima + wodna podłogówka, zasilana z bufora grzanego w taniej taryfie (tak samo jak CWU). Pytanie ile masz masy akumulującej w domu, jak duży bufor możesz zmieścić w kotłowni, czy przewidujesz PV, może solary, jakie obciążenie cieplne i zapotrzebowanie ma dom itd itp. Na Twoim miejscu też bym się nieco douczył, bo jak proponujesz pompę ciepła do pompy ciepła, to możesz się dać nabrać różnym instalatorom-szarlatanom :lol2:

Nie proponuje tylko zadaje pytanie.....

Masy brak skoro dom szkieleciak.... 7cm wylewki
Przy -20 potrzebuje niecałe 4kW
W salonie jest koza 6kW
Kotłownia ma 2,5 mkw
PV biorę pod uwagę ale nie teraz bo czekam na przyłącze od Tauronu
Biorę też pod uwage off grid do CWU plus grzanie wody w basenie w lato jak bedzie sie ta energia marnowała , zużywamy 10m wody miesięcznie, rodzina 2+1

Ratpaw
29-07-2022, 12:20
Malutka pompa ciepła. Ponoć Daikin ma 3 kW w swojej ofercie. Na największe mrozy dodatkowo koza. Uważaj jednak, aby sterownik dać poza zasięgiem działania kozy, bo po jej rozpaleniu pozostałe pomieszczenia będa niedogrzane (PC się wyłączy). Do tego zbiornik 200l z odpowiednią wężownicą.

goguś
29-07-2022, 12:23
Dokładnie tak. Czarujmy się ceną 39gr/kWh, bo taka z nami pozostanie na dłużej.

A mnie dali pod nos nową umowę i od września tego roku aż do września 2025 roku prąd ma kosztować 48 groszy .

agb
29-07-2022, 12:27
A mnie dali pod nos nową umowę i od września tego roku aż do września 2025 roku prąd ma kosztować 48 groszy .

Netto, czy brutto?

goguś
29-07-2022, 13:19
Netto, czy brutto?

Brutto .

sito
29-07-2022, 14:26
Malutka pompa ciepła. Ponoć Daikin ma 3 kW w swojej ofercie. Na największe mrozy dodatkowo koza. Uważaj jednak, aby sterownik dać poza zasięgiem działania kozy, bo po jej rozpaleniu pozostałe pomieszczenia będa niedogrzane (PC się wyłączy). Do tego zbiornik 200l z odpowiednią wężownicą.

Bardziej 4kW lub nawet 5
Taka 3kW przy -20 ile da mocy ? 1,5kW ?

Ratpaw
29-07-2022, 15:52
Bardziej 4kW lub nawet 5
Taka 3kW przy -20 ile da mocy ? 1,5kW ?
Nie mam pojęcia, ale niektóre pompy ciepła potrafią trzymać moc w całym zakresie temperatur. Te -20 zobaczysz przez kilka lub kilkanaście dni w roku i wtedy pompa będzie musiała uruchomić grzałkę. Pompy lepiej nie przewymiarowywać.

Pytanie, skąd Ty wziąłeś te 4 kW maksymalnego obciążenia :D

sito
29-07-2022, 15:58
Nie mam pojęcia, ale niektóre pompy ciepła potrafią trzymać moc w całym zakresie temperatur. Te -20 zobaczysz przez kilka lub kilkanaście dni w roku i wtedy pompa będzie musiała uruchomić grzałkę. Pompy lepiej nie przewymiarowywać.

Pytanie, skąd Ty wziąłeś te 4 kW maksymalnego obciążenia :D

1. z projektu
2. z cieplowlaciwie ( wynik wyszedł nawet mniejszy niż w projekcie )
3. no i z rozmów z ludźmi którzy mieszkają juz kilka lat w takim domku

Domek ma 86m , parterowy, konstrukcja szkieletowa, węgla potrzebuje 2 tony, pelletu podobnie , a Ci co grzeją prądem z COP1 mieszczą się w 8000-10000 kWh . Jedna pani grzeje foliami w suficie , do tego ma 10kw PV i płaci tylko koszty stałe

Ratpaw
29-07-2022, 18:24
Nie żebym podważał zdanie ludzi, którzy mieszkają w takim domu kilka lat, ale skąd oni znają maksymalne obciążenie? Ta pani od folii na suficie na je podłączone do watomierza z rejestracją wartości maksymalnych?

Z projektu owszem, ale moim zdaniem nie musi to być prawda.

sito
29-07-2022, 19:07
Nie żebym podważał zdanie ludzi, którzy mieszkają w takim domu kilka lat, ale skąd oni znają maksymalne obciążenie? Ta pani od folii na suficie na je podłączone do watomierza z rejestracją wartości maksymalnych?

Z projektu owszem, ale moim zdaniem nie musi to być prawda.

Nie wiem czy znają.... Mnie interesuje tylko zużycie "paliwa" i wtedy mogę plus minus policzyć ile energii dom potrzebuje .

Znajoma , która ma taki dom i grzeje pelletem ( 2 do 2,5 tony ) często otwiera okno.... Ciężko się tym steruje , szczególnie w słoneczne dni .

U mnie pellet i węgiel odpada bo zmniejszyłem kotłownię żeby mnie nie korciło noszenie worków na plecach :D

Ratpaw
29-07-2022, 19:16
Nie wiem czy znają.... Mnie interesuje tylko zużycie "paliwa" i wtedy mogę plus minus policzyć ile energii dom potrzebuje .
No właśnie chodzi o to, że obciążenia nie da się ze zużycia wyznaczyć :)


Znajoma , która ma taki dom i grzeje pelletem ( 2 do 2,5 tony ) często otwiera okno.... Ciężko się tym steruje , szczególnie w słoneczne dni .
U mnie pellet i węgiel odpada bo zmniejszyłem kotłownię żeby mnie nie korciło noszenie worków na plecach :D
Węgiel czy inne paliwa stałe w takim (niekumulacyjnym) domu to całkowite nieporozumienie.

exetterenak
29-07-2022, 20:49
Kamilek ;) ?
Wg mnie to możliwe co piszesz o zużyciu

marcinbbb
29-07-2022, 21:41
2 -2,5t pelletu na chałupę to chyba w kawalerce mieszaka, albo dom 70m2 i to z zajebistą izolacją i żyje w 19*C.

Sativum
30-07-2022, 07:33
Panowie, wracając do tematu: jaka pompę się teraz kupuje . Co wychodzi dobrze w relacji cena/jakość?

goguś
30-07-2022, 07:47
Panowie, wracając do tematu: jaka pompę się teraz kupuje . Co wychodzi dobrze w relacji cena/jakość?

Najtańsze bo aż tak kolosalnych różnic wydajnościowych między tą za 45 tys a tą za 15 tys nie ma a zaoszczędzona kasa wystarczy na 20 lat aby te różnice wyrównać.

sito
30-07-2022, 09:50
Kamilek ;) ?
Wg mnie to możliwe co piszesz o zużyciu

Tak

sito
30-07-2022, 09:52
2 -2,5t pelletu na chałupę to chyba w kawalerce mieszaka, albo dom 70m2 i to z zajebistą izolacją i żyje w 19*C.

Czytałeś posty powyżej ? Najlepiej ze zrozumieniem ?

sito
30-07-2022, 09:53
Najtańsze bo aż tak kolosalnych różnic wydajnościowych między tą za 45 tys a tą za 15 tys nie ma a zaoszczędzona kasa wystarczy na 20 lat aby te różnice wyrównać.

Po 20 latach to trzeba mieć już kasę na kolejną pompe naszykowaną :D

goguś
30-07-2022, 12:35
Po 20 latach to trzeba mieć już kasę na kolejną pompe naszykowaną :D

Wiem :)

Sativum
30-07-2022, 21:05
Najtańsze bo aż tak kolosalnych różnic wydajnościowych między tą za 45 tys a tą za 15 tys nie ma a zaoszczędzona kasa wystarczy na 20 lat aby te różnice wyrównać.
O, dzięki.
? Wczoraj zrobiłem sobie porównanie koszt/cena dla instalacji z piecem na gaz vs PC powietrze. Dla cen sprzed 12-24 m-cy (najtańsza wycena 25k). PC jest +15k drozsze od gazu. Przy zużyciu 21k kWh na CO+CWU, SCOP 3,7, 11kwh dla 1m3 gazu i 0,77 gr za kWh ee, wyszło mi, że roczna oszczędność na PC wynosi 1400 zł. Tym samym koszt pc nie zacznie się zwracać przez najbliższe 11 lat i to przy założeniu że nic nie będzie wymagało serwisu lub naprawy.
Czy ktoś może potwierdzić jakie ma SCOP u siebie?

A czy ktoś z Was przechodził może z gazu na PC

tomasziolkowski
31-07-2022, 18:36
Ja wybierając między gazem i pompą ciepła wybrałem pompę. Jeszcze nie grzeje. Powiem coś więcej po pierwszej zimie. Dzisiaj zrobiłbym tak samo.

Sativum
31-07-2022, 19:03
Napisz proszę ile kosztowało Cię CO, jaka powierzchnia grzania.

Kaizen
31-07-2022, 19:08
Przy zużyciu 21k kWh na CO+CWU

To 200m2 z późnego Gierka czy 1200m2 rezydencja współcześnie budowana?

Sativum
31-07-2022, 19:12
To 200m2 z późnego Gierka czy 1200m2 rezydencja współcześnie budowana?
Sorry, ale jesteś typem forumowicza z którym nie zamierzam dyskutować. Wszystko wiesz najlepiej etc. Szkoda czasu. Btw ciekawe i symptomatyczne że nie odpisałeś na główny temat postu, ani nawet na drugorzędny temat...

Kaizen
31-07-2022, 19:16
Sorry, ale jesteś typem forumowicza z którym nie zamierzam dyskutować. Wszystko wiesz najlepiej etc. Szkoda czasu. Btw ciekawe i symptomatyczne że nie odpisałeś na główny temat postu, ani nawet na drugorzędny temat...

Symptomatyczne podawanie dziesiątków tysięcy kWh gdy współczesny dom potrzebuje kilku żeby tylko udowodnić, że PC ma sens ekonomiczny. Dlatego CW jest takie popularne wśród miłośników PC bo kilkakrotnie zawyża kWh we współcześnie budowanym domu.

A co IMO warto i jest dostępne to tłukę na FM do znudzenia. Mam też w sygnaturce.

marcinbbb
31-07-2022, 22:49
Pompa nie jest zła... jedzie na prądzie, jednak patrząc na zużycie na grzanie cwu w lipcu... to faktycznie wzięła aż 11kWh (mam solary więc dodajcie 200kWh z solarów). Jak dla mnie bajka ogrzewa wodę od 25*C do takiej która zasila podłogówkę. Bufor w piwnicy woda ma czas się zagrzać aby pompa nie startowała z grzaniem od około 8*C.

Sativum
01-08-2022, 08:34
To 200m2 z późnego Gierka czy 1200m2 rezydencja współcześnie budowana?

Odpiszę - nie dla wejścia w pseudodyskusję, ale by czytelnicy mogli wyrobić sobie zdanie lub zabrać głos i podzielić się swoim doświadczeniem.

O czym świadczy post kolegi Kaizen pozostawiam Wam do oceny.

21k kwh energii odpowiada zużyciu ok. 1900 m3 gazu/rok.
Z tego 1,5m3 gazu zużycie dzienne dla CWU = 550 m3/rok
Do celów grzewczych w okresie grzewczym pozostaje ok. 1350 m3/rok.
Jest ono podobne do zużycia jakie ma sąsiad w domu o podobnym metrażu i jakości użytych materiałów oraz wykonania. Z tym, że jestem dopiero po pierwszym sezonie grzania (listopad 2021-kwiecień 2022; brak ocieplenia ścian, wełna 35-50 cm na dachu, poddaszu), gdzie zużycie wyniosło jakieś 2600 m3 (wysuszanie ścian i podłóg).
W zależności od temperatur (i wykorzystania klimatyzatorów w okresie przejściowym), na potrzeby CO szacuję zużycie na poziomie 900-1600 m3 gazu.

Niemniej, poziom zużycia lub ocieplenia domu ma znaczenie jedynie referencyjne. Przedmiotem rozważań jest ocena montażu PC i jej używania względem innych źródeł ciepła pod kątem finansowym.

Zapraszam kolegów i koleżanki, którzy wymienili źródło ciepła (najlepiej z gazu) w swoim domu na PC by opisali koszt wymiany oraz koszt ogrzewania względem poprzednich sezonów.

Andrzej5101
01-08-2022, 08:58
Zapraszam kolegów i koleżanki, którzy wymienili źródło ciepła w swoim domu na PC by opisali koszt wymiany oraz koszt ogrzewania względem poprzednich sezonów.
Zobacz przypadek kenda2
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page49

Ratpaw
01-08-2022, 09:15
21k kwh energii odpowiada zużyciu ok. 1900 m3 gazu/rok.
Z tego 1,5m3 gazu zużycie dzienne dla CWU = 550 m3/rok
Do celów grzewczych w okresie grzewczym pozostaje ok. 1350 m3/rok.
Jest ono podobne do zużycia jakie ma sąsiad w domu o podobnym metrażu i jakości użytych materiałów oraz wykonania. Z tym, że jestem dopiero po pierwszym sezonie grzania (listopad 2021-kwiecień 2022; brak ocieplenia ścian, wełna 35-50 cm na dachu, poddaszu), gdzie zużycie wyniosło jakieś 2600 m3 (wysuszanie ścian i podłóg).
W zależności od temperatur (i wykorzystania klimatyzatorów w okresie przejściowym), na potrzeby CO szacuję zużycie na poziomie 900-1600 m3 gazu.

Niemniej, poziom zużycia lub ocieplenia domu ma znaczenie jedynie referencyjne. Przedmiotem rozważań jest ocena montażu PC i jej używania względem innych źródeł ciepła pod kątem finansowym.

Zastanawiam się, co właściwie chcesz uzyskać. Przelicznik PC <-> gaz możesz znaleźć w sieci, ale przecież go znasz, bo jest podany w kWh (to te same kilowatogodziny). Już nawet nie wspomnę, że PC powietrzna w ciężkiej ziemi i gruntówka to dwa zupełnie inne urządzenia, nawet jeśli ich moc czy SCOP byłyby takie same. Takie porównania byłyby sensowne, gdybyś miał szklaną kulę i znał kształt cen prądu i gazu w najbliższych 5-10 latach. Co Ci po informacji, jak w czyimś domu sprawdzała się pompa a jak gaz?

Sativum
01-08-2022, 09:51
Podczas podejmowania decyzji brakowało mi opinii ludzi na bazie ich praktycznego doświadczenia z PC. Chciałbym zderzyć teorię z praktyką.
To całkiem jak z rekuperacją. Kilka lat temu przestrzeń medialna była zalewana informacjami typu "zaoszczędź 30% ciepła instalując WM z odzyskiem". Nie wskazując przy jakich założeniach obliczono te 30%, jaki jest koszt montażu, utrzymania (ee, filtry, serwis).

Ratpaw
01-08-2022, 10:23
Jeśli dobrze rozumiem: masz gaz i myślisz o wymianie na PC? Teraz jest gorący okres na PC :)

Sativum
01-08-2022, 10:56
Nie, opisałem to we wcześniejszych postach.
m.in. https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378501-Pompa-ciep%C5%82a-2022&p=8144622&viewfull=1#post8144622
Decyzję podejmowałem rok lub dwa temu.
Podałem zużycie kwh roczne dla CO i CWU. Koszt ofert jakie dostałem na PC, GWC i gaz.
Chciałem skonfrontować moje wpisy z doświadczeniami innych.

tabi88
01-08-2022, 12:51
Jak robiłem porównanie kosztów EKSPLOATACJI to w latach 2018-2020 cena kWh dla gazu i PC powietrznej ze SCOP=3 kształtowały się podobnie.
Pellet wychodził trochę taniej, ekogroszek jeszcze taniej.
Paradoksalnie, dla nowegu domu koszty instalacji różnych tych źródeł były zbliżone (PC była w tym czasie tylko troche droższ).
Za PC przemawiało to, że zajmuje mniej miejsca niż kocioł na pelet i nie trzeba komina (psuło mi to koncepcje szczelnego domu) i jest totalnie bezobsługowy.
Teraz problemem jest np. zrobienie indywidualnego przyłącza gazu bo operatorzy systemu przestali wydawać warunki techniczne. Do gazu z butli trzeba mieć już na nia miejsce.
Przy budynku remontowanym z istniejacym przyłączem gazowym wygląda to inaczej bo sam piec jest relatywnie tani.

Podsumowując: ja wybrałem PC i nie żałuje. Z czasem dołożyłem do tego fotowoltaikę i mając wszystko na prad zamykam się z rachunkami kwocie 400zł/pół roku. Niech ceny wzrosną nawet i 3 razy to jakoś sobie poradzę. Gorzej jak będą wyłączenia prądu ale wtedy wszyscy będą mieli przerąbane.

marcinbbb
01-08-2022, 13:03
Wyłączeń prądu dla gospodarstw domowych raczej nie będzie co najwyżej zakłady które pożerają ogromne ilości prądu będą proszone o wstrzymanie produkcji.
Zresztą przy ugrzanej podłodze i 2 doby bez prądu są do zniesienia, w razie w przetwornicę 3kW podłącze do samochodu i odpalę klimę w trybie grzania.

Ratpaw
01-08-2022, 13:04
Podsumowując: ja wybrałem PC i nie żałuje. Z czasem dołożyłem do tego fotowoltaikę i mając wszystko na prad zamykam się z rachunkami kwocie 400zł/pół roku.
Gratuluję! A jak duży masz dom i ile wydałeś na zestaw PC + PV?

Niech ceny wzrosną nawet i 3 razy to jakoś sobie poradzę. Gorzej jak będą wyłączenia prądu ale wtedy wszyscy będą mieli przerąbane.
Oprócz offgridowców ;)

Kaizen
01-08-2022, 13:38
21k kwh energii odpowiada zużyciu ok. 1900 m3 gazu/rok.

21MWh to dom grzany PC na styk spełniający obecne WT o powierzchni ponad 300m2.
Nie da się przejść łatwo z kWh na moc. Wg klasycznej szkoły pewnie wyjdzie ponad 20kW. Nawet jak uwzględnimy, że znaczną część z tego pokryją zyski bytowe i słoneczne - dalej będzie dobre kilkanaście kW@-20*. Zanim przeczytasz ofertę na PC co to ogarnie - usiądź.




Zresztą przy ugrzanej podłodze i 2 doby bez prądu są do zniesienia, w razie w przetwornicę 3kW podłącze do samochodu i odpalę klimę w trybie grzania.

A jaką moc ma prądnica w Twoim aucie? Jak 1,5kW to gratulacje.



Oprócz offgridowców ;)

A ileż to spadnie z PV w grudniu czy styczniu? Może na rekuperator i alarm wystarczy.

mac_612
01-08-2022, 13:43
A jaką moc ma prądnica w Twoim aucie? Jak 1,5kW to gratulacje.

Raczej alternator, prądnic w samochodach już od jakiegoś czasu nie ma. A taki 100A altek to nic nadzwyczajnego.

Mimo wszystko w wypadku wyłaczenia prądu bardziej bym polegał na stałopalnych urządzeniach grzewczych, typu koza. Przetwornicą zasiliłbym ewentualnie pompki w instalacji CO, jeśli ktoś posiada.

Ratpaw
01-08-2022, 13:51
A ileż to spadnie z PV w grudniu czy styczniu? Może na rekuperator i alarm wystarczy.
I małą pompę ciepła do CWU. Jak spadnie śnieg, to nawet na reku nie wystarczy.

goguś
01-08-2022, 14:04
Mnie udało się zanabyć za 6 stówek nowy agregat prądotwórczy nowy 3 fazy (szkoda że nie 1) teraz tylko z 200 litrów paliwa kupić i spokojnie czekać ale znając rzycie przeleci jak zawsze bo więcej straszenia niż czynów ale drogo jest to fakt .

Sativum
01-08-2022, 14:05
21MWh to dom grzany PC na styk spełniający obecne WT o powierzchni ponad 300m2.

Gdy przyjmuje się błędne założenia lub pomija się niektóre elementy równania, to jakim sposobem wynik może wyjść poprawny? Skoro wynik niepoprawny, to jak można wnioski wyciągać?
Dlatego nie sposób dyskutować.


Jak robiłem porównanie kosztów EKSPLOATACJI to w latach 2018-2020 cena kWh dla gazu i PC powietrznej ze SCOP=3 kształtowały się podobnie.
Licząc EE 60-70 gr/kwh (/scop 3) w g11 vs gaz 13-14 gr/kwh ?



Paradoksalnie, dla nowegu domu koszty instalacji różnych tych źródeł były zbliżone (PC była w tym czasie tylko troche droższ).
Czyli ile kosztowała PC? U mnie to były wyceny (z montażem od 25k do 75k). Natomiast kocioł na ekogroszek 6-8k, gaz od 5-8k.

Dla nowego domu chyba już nie ma sensownej alternatywy względem PC:
# piece na paliwo stałe - pellet/węgiel - ceny tak wzrosły (najpewniej ustabilizują się po sezonie 2022/2023), że dodatkowa praca nie stanowi tu argumentu za tańszym surowcu
# gaz - brak zgód na nowe przyłącza
# PC - problem z dostepnością
# coś jeszcze zostało? drewno? Surowiec też wzrósł o 100 i lepiej % Niemniej chyba wciąż najtańsze...choć sporo pracy wymaga.



Podsumowując: ja wybrałem PC i nie żałuje. Z czasem dołożyłem do tego fotowoltaikę i mając wszystko na prad zamykam się z rachunkami kwocie 400zł/pół roku. Niech ceny wzrosną nawet i 3 razy to jakoś sobie poradzę. Gorzej jak będą wyłączenia prądu ale wtedy wszyscy będą mieli przerąbane.
800 zł/rok na CO + CWU? Niezły wynik. Ile wyniosła instalacja? Jakie zużycie kwh ma dom dla potrzeb bytowych oraz CO+CWU? Jaka duża instalacja PV? Ongrid?

marcinbbb
01-08-2022, 14:32
Raczej alternator, prądnic w samochodach już od jakiegoś czasu nie ma. A taki 100A altek to nic nadzwyczajnego.

W Mondeo mk4 jest alternator 150A co prawda nie wiem przy jakich obrotach tyle daje ale spokojnie ogarnie.

Kaizen
01-08-2022, 14:41
Mnie udało się zanabyć za 6 stówek nowy agregat prądotwórczy nowy 3 fazy

Już o tym rozmawialiśmy, że bezużyteczny jest w domu. To służy do napędzania urządzeń trzyfazowych, bo wtedy nie ma problemu nierównomiernego obciążenia faz. W domu odpalisz czajnik czy kuchenkę i się wyłączy.


W Mondeo mk4 jest alternator 150A co prawda nie wiem przy jakich obrotach tyle daje ale spokojnie ogarnie.

Żeby dać 3kW musiałby dawać napięcie 20V.

marcinbbb
01-08-2022, 14:56
Żeby dać 3kW musiałby dawać napięcie 20V.

Moje przyłącze prądu do domu to 21kW czy to znaczy że muszę z takiej mocy ciągle korzystać? Może Ty tak robisz ale nie wszyscy

mac_612
01-08-2022, 15:02
A jaką moc ma prądnica w Twoim aucie? Jak 1,5kW to gratulacje.



Żeby dać 3kW musiałby dawać napięcie 20V.
Gdzie konsekwencja? Klima chyba nie bierze 3kW w trybie grzania?

Już o tym rozmawialiśmy, że bezużyteczny jest w domu. To służy do napędzania urządzeń trzyfazowych, bo wtedy nie ma problemu nierównomiernego obciążenia faz. W domu odpalisz czajnik czy kuchenkę i się wyłączy.
.
Truizm. goguś napisał, że zdaje sobie sprawę z ułomności tego generatora. Ale awaryjnie lepsze takie źródło napięcia jak żadne. Konwencjonalną instalacje CO pociągnie.

marvinetal
01-08-2022, 21:11
Już nawet nie wspomnę, że PC powietrzna w ciężkiej ziemi i gruntówka to dwa zupełnie inne urządzenia

Co to znaczy PC powietrzna w ciężkiej ziemi?

tabi88
01-08-2022, 21:23
Gratuluję! A jak duży masz dom i ile wydałeś na zestaw PC + PV?
156m2 powierzchni użytkowej na dwóch piętrach, prosta bryłka (kostka), 4 osoby użytkują (2 dorosłe, 2 dzieci).
PC Atlantic 8 kW z zasobnikiem 200l kosztowała 25k, PV 18k. Wszystko bez żadnych dotacji, kredytó czy dopłat.

W związku z tym, że wszystko mam na prąd jako backup mam lampy naftowe i zapas nafty do oświetlenia, butle turystyczną 3kg z palnikiem do gotowania + butla 11 kg z dynksem do przelewania na zapas. W tym roku wjedzie jeszcze piecyk olejowy + 40l paliwa na zapas (z praktyki wiem, że śmiało można palić dislem w razie czego). - o wentylację trzeba oczywiście zadbać. W garażu jest w razie co agregat 3kW, do naładowania telefonów wystarczy.
W tej konfiguracji miesiąc dużych mrozów spokojnie się przetrzyma.

1-2 dniowych wyłączeń się nie boje, nawet przy sporych mrozach temperatura spada naprawdę powoli (1*C/dzien), gorzej z grzaniem ciepłej wody w większych ilościach.

Ratpaw
01-08-2022, 21:42
Co to znaczy PC powietrzna w ciężkiej ziemi?
Hehehe, miało być w ciężkiej zimie:lol:

marcinbbb
01-08-2022, 22:07
W związku z tym, że wszystko mam na prąd jako backup mam lampy naftowe i zapas nafty do oświetlenia, butle turystyczną 3kg z palnikiem do gotowania + butla 11 kg z dynksem do przelewania na zapas. W tym roku wjedzie jeszcze piecyk olejowy + 40l paliwa na zapas (z praktyki wiem, że śmiało można palić dislem w razie czego). - o wentylację trzeba oczywiście zadbać. W garażu jest w razie co agregat 3kW, do naładowania telefonów wystarczy.
W tej konfiguracji miesiąc dużych mrozów spokojnie się przetrzyma.

1-2 dniowych wyłączeń się nie boje, nawet przy sporych mrozach temperatura spada naprawdę powoli (1*C/dzien), gorzej z grzaniem ciepłej wody w większych ilościach.

Zupełnie jakbym jechał z rodziną na kemping parę kartuszy z gazem, ogrzewacze chemiczne wielorazowego użytku i te jednorazowe w ilości 8 szt.
W domu 70kg cukru, 75 kg mąki pszennej i razowej, wszelkiego jadła w gospodarczym około 750 szt. konserw. Samą spiżarnie jadłbym 3 miesiące, a gdzie reszta.

Wyłączą prąd koza do domu wtykamy do komina i jedziemy orzechami i śmieciami przecie na tym to polega. I to że sąsiad kopci śmieci to dopiero w tym roku będzie widać.

Mam jeszcze kuchenkę na kartusze, palnik na denaturat + 5 l denaturatu, i przetwornicę na pełnym sinusie 3000W.

Ratpaw
01-08-2022, 22:46
156m2 powierzchni użytkowej na dwóch piętrach, prosta bryłka (kostka), 4 osoby użytkują (2 dorosłe, 2 dzieci).
PC Atlantic 8 kW z zasobnikiem 200l kosztowała 25k, PV 18k. Wszystko bez żadnych dotacji, kredytó czy dopłat.

W związku z tym, że wszystko mam na prąd jako backup mam lampy naftowe i zapas nafty do oświetlenia, butle turystyczną 3kg z palnikiem do gotowania + butla 11 kg z dynksem do przelewania na zapas. W tym roku wjedzie jeszcze piecyk olejowy + 40l paliwa na zapas (z praktyki wiem, że śmiało można palić dislem w razie czego). - o wentylację trzeba oczywiście zadbać. W garażu jest w razie co agregat 3kW, do naładowania telefonów wystarczy.
W tej konfiguracji miesiąc dużych mrozów spokojnie się przetrzyma.

1-2 dniowych wyłączeń się nie boje, nawet przy sporych mrozach temperatura spada naprawdę powoli (1*C/dzien), gorzej z grzaniem ciepłej wody w większych ilościach.
Wspaniale, prawdziwy prepper :)


Napiszesz jaki piecyk olejowy chcesz kupić? Gdzie chcesz palić tym dieslem? Nie lepiej gaz plus piecyk katalityczny?
Do grzania ciepłej wody nadaje się butla 11kg plus mała kuchenka na 2-3 palniki. Oczywiście trzeba mieć jeszcze klasyczny czajnik.
Ew. mozesz jak masz kasę kupić małą pompę ciepła do CWU, taką na ok. 100l. Pobiera 250-350W mocy, ale nie da rady w duże mrozy, bo działa teoretycznie do powiedzmy -5, ale w praktyce to pewnie już jedzie na grzałce.

a&zb
05-08-2022, 23:13
Wygląda na to, że się zrobił cyrk również z serwisem. Terminy na miesiąc do przodu, jak coś pierdyknie w środku zimy...

adam_mk
06-08-2022, 13:24
"Pomp nie ma, nawet najwieksze firmy dostaja po kilka sztuk co parę tygodni. "

No, chyba, że...
Ktoś je sobie ROBI w ilosciach zakontraktowanych...
A co do serwisu...
Firma zwykle (po rozpoznaniu rodzaju usterki) wie - kto nie może czekać a komu szmatka do wytarcia małej kałuży wystarczy przez tydzień...

Ale - prawda!
Kazdy co dziurę w dupie ma to teraz pompy ciepła montuje!!!
Panele PV już nie idą a jeleni nie brak.
No to - gwarancja do bramy a potem się nie znamy...
Normalnie , jak w każdym biznesie.

Adam M.

adam_mk
06-08-2022, 13:27
Chyba popełnię nowy wątek (dawno tego nie robiłem) o ratowaniu dupy w ostrym kryzysie, puki jeszcze jest ciepło...

Adam M.

marcinbbb
07-08-2022, 00:43
Chyba popełnię nowy wątek (dawno tego nie robiłem) o ratowaniu dupy w ostrym kryzysie, puki jeszcze jest ciepło...

Adam M.

Myślę że to dobry pomysł, ino za późno mąka w 25kg worach kosztuje ponad 100zł, 1l bimberku staje się nową walutą wartą kokosy. A chlebek pieczony w domciu przy tej cenie mąki to około 6 zł.
Spokojnie na zimę mam zabezpieczone 6 kg miodu, 5l denaturatu do kuchenki wojskowej, i kozę aby paliła chrust+. Jak odpalą prunt to pompa ciepła może zorganizuje trochę ciepła.

tabi88
12-08-2022, 13:34
Napiszesz jaki piecyk olejowy chcesz kupić? Gdzie chcesz palić tym dieslem? Nie lepiej gaz plus piecyk katalityczny?

piecyk knotowy np. zibro. Są wersje "elektroniczne" - z wentylatorem, sterownikiem, termostatem, nadmuchem itp bajerami ale trzeba mieć podłączenie do prądu, jak prądu zabraknie to się wyłącza.
Ja kupuję wersję "analogową" ;) - jest zapalany bateryjnie - piezoelektrycznie ale zwykłą zapalarką też da radę odpalić. Jak osiągnie już swoją temperaturę pracy to nic nie czuć naftą. Spaliny oczywiście są ale to już jak mówiłem, kwestia wentylacji. Producentów jest kilku, np. ZIBRO

Gaz przy spalaniu czystszy ale trudniej i drożej gromadzić do niego paliwo na dłuży czas. Ropę zawsze łatwiej, nawet w czasie kryzysu, dostać niż butlę z gazem. Ropę można też w zasadzie przechowywać bezterminowo.

Ratpaw
12-08-2022, 15:36
Gaz przy spalaniu czystszy ale trudniej i drożej gromadzić do niego paliwo na dłuży czas. Ropę zawsze łatwiej, nawet w czasie kryzysu, dostać niż butlę z gazem. Ropę można też w zasadzie przechowywać bezterminowo.
Do paliw dodaje się od jakiegoś czasu dodatek bio - jesteś pewien tego?

adam_mk
13-08-2022, 00:07
" Ropę można też w zasadzie przechowywać bezterminowo. "

Wariat czy żonaty?
Albo ... ignrant?...

Adam M.

tabi88
14-08-2022, 18:04
żonaty nie wariat.
Oświeć, co może takiego stać się tej ropie po 5 latach spokojnego leżakowania w metalowym lub plastikowym olejoodpornym zbiorniku w dobrze wentylowanym garażu? Skład się zmieni? przestanie się spalać? Wytrącą się co najwyżej frakcje, krótki mieszanie przywróci odpowiedni stan. Taki piecyk to nie slinik z wtryskiem elektronicznym.

marcinbbb
14-08-2022, 20:18
Benzyna jakieś 2 lata, diesel 6-20 m-cy, ropa naftowa 8-12 lat
Benzyna OK, diesel to max 20 miesięcy może mówisz o ropie naftowej ale czym ją ratyfikujesz? grabiami?

tabi88
15-08-2022, 11:49
Tyle teoria i spisane normy na stacji paliw. W praktyce, w szczelnym zbiorniku (kanister 20L) napełniony prawie pod korek, po 5 latach wytracilo się trochę wody. Po wymieszaniu i zatankowaniu zwyklego 1.5 dci na pompowtryskiwaczach normalnie silnik pracow bez żadnych różnic. Piecyk knotowy też sobie poradzi. Warto jedynie zatankować "zimową" ropę ale wtedy trzeba zwrócić większą uwagę na przechowywanie w chłodzie (więcej lotnej frakcji i szczelny zbiornik może spuchnąć).

asolt
15-08-2022, 12:06
.
..... mówisz o ropie naftowej ale czym ją ratyfikujesz? grabiami?

Ropę rafinujemy, a ratyfikujemy umowę miedzynarodową

Tom1000k
28-08-2022, 15:45
Zapraszam kolegów i koleżanki, którzy wymienili źródło ciepła (najlepiej z gazu) w swoim domu na PC by opisali koszt wymiany oraz koszt ogrzewania względem poprzednich sezonów.
Ja akurat nie zmieniałem z gazu tylko z węgla, ale opiszę, może komuś się przyda.

Paliłem węglem, po ociepleniu i zoptymalizowaniu spalania (palenie na full i ładowanie bufora) wyszło mi, że spalam węgiel ze sprawnością około 50%. Policzone wg spalonych kilogramów węgla i temperatury zagrzania bufora.
Na ogrzanie mojego domu i CWU zużywałem około 1,5 tony węgla orzech 28MJ/kg. Wtedy to wychodziło około 1300zł. (5833kWh energii przy uwzględnieniu sprawności).
Założyłem pompę zrobioną z klimatyzacji 2,9kW mocy grzewczej.
Grzeje dom do 22 i CWU do 30 stopni, dalej CWU jest dogrzewana 3fazowym przepływowym ogrzewaczem wody.
Za poprzedni sezon grzewczy pompa zużyła 1820kWh, a ogrzewacz 860 co daje w sumie CO+CWU 2680kWh. Koszt w taryfie G12W przy proporcji użycia w taryfach droga/tania 37/63% 1331zł.
Sezony były podobne, więc 5833-860= 4973/1820 daje orientacyjny sezonowy COP na poziomie 2,73. Wiem, że to obliczenie nie jest zbyt miarodajne, ale wygląda realnie ;-)
Jak widać koszt ogrzewania mi się nie zmienił nic a nic (przynajmniej do tej pory, bo przy nowych cenach węgla, inwestycja zwróci się w jeden sezon) za to komfort poprawił się niewspółmiernie. Prze paleniu w kotle, jak już bufor się wyczerpał, temperatura w domu potrafiła spaść do 20 stopni zanim rozpaliłem znów, lub zdarzało się, że zabrakło ciepłej wody w bojlerze, co powodowało już duże protesty rodziny. Teraz jest 22-23stopnie 24/7 i CWU bez ograniczeń.
Koszt instalacji w moim przypadku wyniósł 2500zł (wiem, większość ludzi może pomarzyć o modernizacji kotłowni w takiej cenie, ale mi tak wyszło), robocizna własna.

Ratpaw
09-09-2022, 09:36
Ja akurat nie zmieniałem z gazu tylko z węgla, ale opiszę, może komuś się przyda.

Paliłem węglem, po ociepleniu i zoptymalizowaniu spalania (palenie na full i ładowanie bufora) wyszło mi, że spalam węgiel ze sprawnością około 50%. Policzone wg spalonych kilogramów węgla i temperatury zagrzania bufora.
Na ogrzanie mojego domu i CWU zużywałem około 1,5 tony węgla orzech 28MJ/kg. Wtedy to wychodziło około 1300zł. (5833kWh energii przy uwzględnieniu sprawności).
Założyłem pompę zrobioną z klimatyzacji 2,9kW mocy grzewczej.
Grzeje dom do 22 i CWU do 30 stopni, dalej CWU jest dogrzewana 3fazowym przepływowym ogrzewaczem wody.
Za poprzedni sezon grzewczy pompa zużyła 1820kWh, a ogrzewacz 860 co daje w sumie CO+CWU 2680kWh. Koszt w taryfie G12W przy proporcji użycia w taryfach droga/tania 37/63% 1331zł.
Sezony były podobne, więc 5833-860= 4973/1820 daje orientacyjny sezonowy COP na poziomie 2,73. Wiem, że to obliczenie nie jest zbyt miarodajne, ale wygląda realnie ;-)
Jak widać koszt ogrzewania mi się nie zmienił nic a nic (przynajmniej do tej pory, bo przy nowych cenach węgla, inwestycja zwróci się w jeden sezon) za to komfort poprawił się niewspółmiernie. Prze paleniu w kotle, jak już bufor się wyczerpał, temperatura w domu potrafiła spaść do 20 stopni zanim rozpaliłem znów, lub zdarzało się, że zabrakło ciepłej wody w bojlerze, co powodowało już duże protesty rodziny. Teraz jest 22-23stopnie 24/7 i CWU bez ograniczeń.
Koszt instalacji w moim przypadku wyniósł 2500zł (wiem, większość ludzi może pomarzyć o modernizacji kotłowni w takiej cenie, ale mi tak wyszło), robocizna własna.
To są niezwykle dla mnie przydatne informacje, dzięki za nie!

Możesz napisać, co za kocioł węglowy miałeś wcześniej? I czy zostawiłeś go sobie do ew. spalania np drewna? Masz jakieś sprzęgło cieplne czy zbiornik buforowy czy może jeszcze co innego?

Paweł Rudnicki
10-09-2022, 12:01
:spam: