PDA

Zobacz pełną wersję : Markowa rura PEX 32x3 na metry



Regius
24-07-2022, 13:36
Cześć,
czy wiecie może gdzie kupić dobrą / markową rurę PEX 32x3 na metry (zasilanie i powrót z rozdzielacza podłogówki na poddaszu, kolektor zimnej wody i ciepłej wody użytkowej przed rozdzielaczami)?
Próbowałem z Wavinem (ale znalazłem tylko krótkie sztangi), Kan-them'a znalazłem tylko w pełnych szpulach po 50 m - podobnie z Herz, czy Kisan. Zauważyłem, że do średnicy 25 nie ma problemu z dostępnością, ale powyżej tej średnicy zaczynają się schody.
Zastanawiałem się, czy nie przejść z PEX 32 na PEX 25, bo widziałem, że niektórzy piony CWU robią z PEX 25, a prędkość przepływu do rozdzielacza na poddaszu przy PEX 25 wychodzi mi około 0,4 m/s, tyle, że projekt mówi, o rurze miedzianej 28 mm (czy średnica wewn. 26 mm, czyli to samo co PEX 32).
Udało mi się znaleźć na metry produkty takich producentów jak Diamond, Hydroland, Pipelife, czy polskiego producenta Sigma-Li, które jednak nie są polecane na forum.
Czy macie może jakiś namiar na sprzedawcę oferującego markowe rury (najlepiej Wavin w systemie Tigris lub Kan-therm w systemie press) na metry?

jambos
24-07-2022, 19:04
Nie napisałeś ile potrzebujesz, ale bez problemu można np. TECE kupić tylko że ścianka ma 4mm

Z TECE sprzedają odcinki 5m:
https://produktdaten.tece.de/web/tece_PL/pl/tece/KAT03VERBUNDRFLEX/TECEflex%20rura%20wielowarstwowa%20PE-Xc-Al-PE-RT%2C%20rozmiar%2032%2C%20odcinek%205%20m/$catalogue/teceData/PR/732232/index.xhtml

lub 25m
https://produktdaten.tece.de/web/tece_PL/pl/tece/KAT03VERBUNDRFLEX/TECEflex%20rura%20wielowarstwowa%20PE-Xc-Al-PE-RT%2C%20rozmiar%2032%2C%20zw%C3%B3j%2025%20m/$catalogue/teceData/PR/732032/index.xhtml


A tutaj na metry bieżące: https://allegro.pl/oferta/tece-rura-32x-4mm-1mb-pe-xc-al-pe-rt-10816658833

Tylko, że z TECE to trzeba mieć zaciskarkę specjalną, ale spokojnie rury renomowanej marki można kupić. Tylko te z TECE 32x4mm bardzo ciężko się wygina, jednak grubość ścianki robi swoje.

asolt
24-07-2022, 20:09
.... Zauważyłem, że do średnicy 25 nie ma problemu z dostępnością, ale powyżej tej średnicy zaczynają się schody.
....
Czy macie może jakiś namiar na sprzedawcę oferującego markowe rury (najlepiej Wavin w systemie Tigris lub Kan-therm w systemie press) na metry?

Ile mb chcesz Kan-therm 32 i na kiedy?

Regius
24-07-2022, 23:16
Wielkie dzięki za odzew!

jambos, ciekawa opcja z TECE, ale nie chciałbym mieszać systemów - na razie mam część materiałów zakupionych i zakładałem złącza zaciskane w ścianach (np. przy bateriach) i skręcane w szafkach rozdzielaczy.

asolt wyszło mi w sumie 39 m rury:
12 m zasilania rozdzielacza na poddaszu
12 m powrotu z rozdzielacza na poddaszu
7 m pionu zimnej wody (do rozgałęzienia pomiędzy rozdzielacz na parter i poddasze)
7 m pionu CWU (do rozgałęzienia pomiędzy rozdzielacz na parter i poddasze)
Potrzebował bym rurę do soboty (wtedy będę walczył na budowie).

W projekcie od Ciebie mam Cu28 jako zasilanie i powrót na rozdzielacz o przepływie projektowym 7.26 l/min (12 obwodów), czy PEX 25 by wystarczył na taki przepływ (wychodzi mi prędkość przepływu 0.4 m/s)?

asolt
25-07-2022, 10:19
Wielkie dzięki za odzew!

[


asolt wyszło mi w sumie 39 m rury:
12 m zasilania rozdzielacza na poddaszu
12 m powrotu z rozdzielacza na poddaszu
7 m pionu zimnej wody (do rozgałęzienia pomiędzy rozdzielacz na parter i poddasze)
7 m pionu CWU (do rozgałęzienia pomiędzy rozdzielacz na parter i poddasze)
Potrzebował bym rurę do soboty (wtedy będę walczył na budowie).

W projekcie od Ciebie mam Cu28 jako zasilanie i powrót na rozdzielacz o przepływie projektowym 7.26 l/min (12 obwodów), czy PEX 25 by wystarczył na taki przepływ (wychodzi mi prędkość przepływu 0.4 m/s)?

To pasuje krązek 50 m, ja reszt mogę przyjąc tylko do soboty sie nie wyrobię. Nie polecam 25 z powodu duzych przewezen na złaczkach.
Ja uzywam złaczek Kan-therm Ultraline, gdzie te przewezenia są duzo mniejsze, powyzej 6 obw zawsze daje 32
Jak masz pytania zadzwon
Do CWU a raczej do rozdzielaczy ZWU daje 25

Regius
29-07-2022, 21:47
Dzięki za pomoc i za propozycję załatwienie PEXa na metry (rzadko się zdarza, żeby ktoś na forum oferował pomoc w takim zakresie). Niestety musiałem mieć rury na sobotę, więc kupiłem zwój 25 m Teceflex (CWU poszło w średnicy 25 mm), więc na zasilanie i powrót do CO potrzebuję tylko 24 m rury. Mam nadzieję, że nie będzie przysparzał wielu kłopotów przy gięciu (chcę zrobić jeden odcinek bez łączeń od maszynowni do rozdzielacza). Jedyny większy minus, to 2 różne systemy i potrzeba wypożyczenia 2 zaciskarek.