PDA

Zobacz pełną wersję : Panele Winylowe czy kafelki straty ciepła



Stef-x
25-07-2022, 16:08
Cześć,

mam domek 3 kondygnacje w kwadracie 85m2, piwnica, parter 10cm styropianu + 5 cm anhydryt, poddasze 5cm styropianu + 5cm anhydryt.
W całym domu (nie licząc piwnicy), ogrzewanie podłogowe z mieszaczem, które grzeje piec kondensacyjny.
Chcę prawie po całości położyć panele winylowe, natomiast kafle w łazienkach, wiatrołapie oraz kuchni.
Trochę czytałem, różnych tematów i pytanie brzmi, jakie będą realne straty w grzaniu? Wzrost ceny rachunku za gaz?
Mniej więcej z tego co się doczytałem to wzrost ceny rachunku za gaz powinien być max 1-2%?
Grzać przy w miarę cienkich panelach winylowych (do 5mm) i bardzo cienkim podkładzie (wylewka wydaje się być ok) to będę musiał o 1 stopień więcej niż w przypadku kafli?
Widziałem podobne wątki nawet tutaj na forum z konkretnymi wyliczeniami po prostu w historii i lupce nie mogę znaleźć dlatego pytam, tylko żeby się utwierdzić.

Będę wdzięczny za pomoc oraz odpowiedź.

Elfir
25-07-2022, 17:48
ale skąd miałyby ci się wziąć straty? Po prostu winyl nie odbiera tak szybko ciepła jak kafle lub kamień. Ale nie wyprowadza przecież tego ciepła poza dom, żeby generować straty.

Stef-x
26-07-2022, 10:21
Ciepło się rozchodzi w każdym kierunku, więc im gorszy przewodnik/lepszy izolator u góry, to więcej ciepła idzie w dół styropian i strop.
Dlatego pytam o różnicę między winylami, a kaflami.

Kaizen
26-07-2022, 10:36
Ciepło się rozchodzi w każdym kierunku, więc im gorszy przewodnik/lepszy izolator u góry, to więcej ciepła idzie w dół styropian i strop.
Dlatego pytam o różnicę między winylami, a kaflami.

Jak pod stropem masz przestrzeń ogrzewaną, to nie jest to stratą. Do piwnicy jak jej nie ogrzewasz - będzie stratą. Do policzenia ile trzeba będzie podnieść tz, żeby okładzina o wyższym oporze grzała tak jak o mniejszym. Ale nie będą to w tym przypadku duże różnice.
Przy kotle kondensacyjnym stratą będzie wyższa temperatura zasilania, bo sprawność kotła kondensacyjnego spada wraz ze wzrostem temperatury.

Stef-x
26-07-2022, 13:48
Na parterze mam obniżane sufity, więc to też będzie strata, piwnica też będzie nie ogrzewana, a więc kolejna strata.
Właśnie chodzi mi o tą różnicę, jaka będzie mniej więcej procentowa.
Tu jest tyle tematów, że ciężko się dokopać do konkretów gdzie niestety większość to posty sponsorowane. Dziwie się, że takich rzeczy nikt nie podwiesza lub nie dodaje do FAQ. Dlatego pytam, są tutaj stali bywalcy, więc może mają informacje na temat, który pytam.

J&D
26-07-2022, 14:06
Jeżeli masz cały dom "opatulony" to nie licz strat między kondygnacjami.
Odpowiem tak, mam panele winylowe i są one w dotyku "ciepłe", płytki ceramiczne są w dotyku zimne. W nowych domach temperatura podłogi ma max 2* więcej jak zadana temperatura powietrza więc w dotyku zawsze będzie chłodna co częściowo niweluje wrażenie dotyku.

Kaizen
26-07-2022, 14:27
Na parterze mam obniżane sufity, więc to też będzie strata,

Nie będzie. Pierwsza zasada termodynamiki się kłania. Tylko to, co wyjdzie poza układ to będzie strata.
Ile - to wymaga najpierw policzenia w programie do projektowania podłogi jak będą różniły się temperatury zasilania w zależności od okładziny a potem jak ta różnica zwiększy straty przez przegrody zewnętrzne kalkulatorkiem strat przez takowe przegrody. Tu dosyć łatwo, bo można przyjąć temperaturę w piwnicy jako stałą (a tylko tu będą straty na zewnątrz układu).

Elfir
26-07-2022, 17:00
zakładasz ze ciepło przez styropian łatwiej będzie przenikać niż przez panel winylowy?

Stef-x
27-07-2022, 10:24
Domek cały zaizolowany, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i wilgoci, żeby straty ograniczyć do minimum.
Oczywiście, że przez winyl będzie łatwiej przenikać niż przez styropian, ale np. przez 30cm ściany i 20cm styropian tracimy ciepło z domów co jest znacznie lepszym izolatorem niż 10cm styropianu na podłodze.
Dlatego pytam o straty, bo tutaj na forum widziałem już wyliczenia do których nie mogę się teraz dokopać, na pewno ktoś liczył lub może ma nawet porównanie.
Co do komfortu ciepły panel/zimny kafelek to wiem, bo tak mam w obecnym miejscu gdzie mieszkam, dlatego w nowo budowanym domu z żoną stwierdziliśmy, iż wolimy panele winylowe, ale jak się to będzie miało do rachunków? Ile ten komfort będzie kosztował?

Elfir
27-07-2022, 15:05
pewnie nie więcej niż 10 zł rocznie

Stef-x
28-07-2022, 09:43
Dzięki za odpowiedź :)
za taką cenę mogę sobie pozwolić na ten komfort.
Mogę wiedzieć skąd wziąłeś tą wartość?

klaudiusz_x
01-08-2022, 23:31
Panele winylowe w łazience?
Patrzyłem po marketowych. Wedle specyfikacji, odpuściłem nawet w kuchni, gdzie położyłem płytki.
Pewnie marketówki, to jakiś odpad,.stąd nie nadają się do niczego.
Ponadto potrzebna jest inna izolacja, by nie zalało wylewki.
Łazienka. Tam zazwyczaj więcej wody.

cezary.pl
06-08-2022, 12:20
U mnie świetnie się sprawdzają panele vinylowe w łazience. Przynajmniej skóra na plecach nie cierpnie jak się stąpa po podłodze gołymi stopami.
Jastrych anhydrytowy z OP również pod prysznicem. Brodzik slim leży na panelach.
Jastrych pomalowany 2X gumą w płynie plus taśmy, panele przyklejone, wsunięte pod płytki ścienne i uszczelnione sikaflex.