PDA

Zobacz pełną wersję : okna - terminologia - POMOCY -PILNIE



trajan
06-11-2002, 10:18
Jestem na etapie kupowania okien.(z reszta musze to zrobic szybko)
Firmy do ktorych wyslalem zapytanie przesylaja mi oferty z roznymi parametrami i nazwami elementow.
np szyba 4-16-4
okucia REHAU BASIC DESIGN z mikrowentylacja, albo ROMB
szyby termo U=1,1 albo U=2,8
o czym w tym wszystkim chodzi ????

skorpion
06-11-2002, 11:32
A więc wyjaśniam :
4- pierwsza szyba o grubości 4 mm
16- dystans między szybami ( szerokość ramki )
4 : druga szyba ma 4 mm grubości
Okucia to nic innego jak : klamki , zamki , zawiasy itp ;
a Rehau ,Roto itp to po prostu nazwa producenta okuć
Oczywiście mikrowentylacja jest niezbędna
U - to jest współczynnik przenikania ciepła przez szyby im wartość tego współczynnka jest mniejsza tym straty ciepła są mniejsze

06-11-2002, 11:33
4-16-4 szyba grubości 4 mm, odstęp 16 mm, szyba 4 mm.
Okucia z mikrowentylacją - pozwalają na minimalne uchylenie okien,
U = 1,1 współczynnik przenikania ciepła. Im niższy tym mniejsze straty, tym cieplejsze okno. 1,1 jest cieplejsza od 2,8

skorpion
06-11-2002, 11:36
A więc wyjaśniam :
4- pierwsza szyba o grubości 4 mm
16- dystans między szybami ( szerokość ramki )
4 : druga szyba ma 4 mm grubości
Okucia to nic innego jak : klamki , zamki , zawiasy itp ;
a Rehau ,Roto itp to po prostu nazwa producenta okuć
Oczywiście mikrowentylacja jest niezbędna
U - to jest współczynnik przenikania ciepła przez szyby im wartość tego współczynnka jest mniejsza tym straty ciepła są mniejsze

kaKa
06-11-2002, 12:00
Sprostuje jeszcze skorpiona: Rehau Basic Design, to nazwa profilu okiennego. Profil, to prosciej, rama okna plastikowego.
Rehau Basic Design to jest profil trzykomorowy o wspolczynniku U, jezeli sie nie myle, 1.6 (nie mylic ze wspolczynnikiem okna).

Profil trzykomorowy w uproszczeniu oznacza, ze rama ma w srodku trzy komory powietrzne, ktore zmniejszaja uciekanie cieplego powitrza na zewnatrz. Im wiecej komor, tym lepiej (obecnie maksimum to 6 komor). Ale jak wiecej komor, to juz jest inny profil, na pewno drozszy.
I tyle wyjasnien :grin:

kwiatkor
06-11-2002, 17:42
Jeszcze jedno, ważne

współczynnik U definiowany jest dla szyby i okna oddzielnie. Trzeba na to uważać.
Są producenci, którzy chwalą się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła ale dla samej szyby.
Jeśli ma dla ciebie znaczenie izolacyjność cieplna zawsze badaj wartość U dla okna (szyba + rama). Ważne zwłaszcza przy plastikach, z natury "zimniejszych" od drewna.

pchelek
07-11-2002, 07:54
:grin: dodam jeszcze że ROMB to nazwa okucia [polskiego] takiego z "wajchą" z boku okna i widoczne z wewnątrz [tanie i prymitywne chociaż bardzo niezawodne] i w każdym razie nie są to okucia obwiedniowe [obwiedniowe to takie schowane pomiędzy wrębem skrzydła a ramą.
Dodam jeszcze że szyba 2,8 to szyba 4/16/4 a zwykłym szkle [nie niskoemisyjnym] wypełniona powietrzem i tak naprawdę U dla tej szyby wynosi nie 2,8 a co najwyżej 3,0 [producenci szyb podają U dla środka szyby a trzeba przecież uwzględnić wpływ aluminiowej ramki co podnosi U o około 20%]
Ta szyba U=2,8 [naprawdę3,0] to już przeżytek. Porządni producenci stosują szyby U=1,1 [niskoemisyjne i z gazem np. argonem] Taka szyba to już standard. Ten producent co Ci oferuje takie szyby U=2,8 [3,0] i okucia ROMB to jakiś też jakiś zabytek.
Jeszcze raz:
- Profile trzykomorowe [i czterokomorowe] mają szerokośc 60 mm
- Profile pięciokomorowe mają zazwyczaj szerokość 70 mm [nie można w profilach szerokości 60 mm dodawać bezkarnie dodatkowych komór] bo po pierwsze nie powinny one mieć szerokości mniejszej niż 5 mm bo inaczej nic nie dają a po drugie nie można przewężać komory środkowej do której wsuwane jest stalowe usztywnienie. Profile 5-komorowe ma między innymi REHAU, VEKA, ALUPLAST, KNIPPING, KOMMERLING, TROCAL, THERMOPLAST - czyli prawie wszyscy systemodawcy.
- Profile sześciokomorowe mają zazwyczaj szerokość 80 mm. Mają je np. SCHUCO i ALUPLAST.
- Są też profile siedmiokomorowe - ma je firma SCHUCO i są też specjalne trójkomorowe nakładki na profile czterokomorowe co daje w sumie siedem komór - ma je DECEUNINCK i PLUSTEK [inaczej PLUSPLAN]
Na zakończenie - profile trójkomorowe to zabytek. Raczej szukaj czterokomorych a nawet 5-komorowych. Okna kupuje się raz na 50 lat.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pchelek dnia 2002-11-07 08:58 ]</font>

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pchelek dnia 2002-11-07 09:08 ]</font>

Luśka
08-11-2002, 18:49
Trajan, słuchaj Pchełka, bo to największy ekspert od okien na Forum!

bedi
08-11-2002, 21:22
Pytanko związane z tematem:
Czy w oknach z szybą P2 lub P4 występują problemy z uzyskaniem współczynnika 1.1. Ktoś mi powiedział, że z tego powodu szybę antywłamaniową montuje się od WEWNĄTRZ, a na zewnątrz daje się zwykłą szybę. Czy ktoś coś wie na ten temat ?

pchelek
12-11-2002, 09:16
:grin: nieprawda. Szyba niskoemisyjna jest od wewnątrz a antywłamaniowa od zewnątrz. Jaki sens jest zakładać szybę antywłamaniową od wewnątrz.

Snowdwarf
12-11-2002, 09:51
Amen - a propos - po co komu szyba P4 w domu???ja montowałem do okien szyby P2 (parter) - szyba P4 wydaje mi sie już przesadą - no chyba że na parterze do np. nieotwieralnego okna albo szyby tarasowej (nieotwieralnej)

bedi
12-11-2002, 13:57
Też mi się wydawało, że to zupełnie bez sensu (montowanie szyby antywłamaniowej od środka), ale przekonywał mnie o tym gościu który jest wielkim zwolennikiem rolet. Zastanawiam się ciągle co wybrać P2, P3 czy P4, chyba w Muratorze czytałem, że od P3 dostaje się zniżkę w ubezpieczeniu. Więc może P3, spłaci się po jakimś czasie.

radex
12-11-2002, 16:09
Tylko jak kupujesz szybę antywłamaniową, to nie zapomnij o odpowiednich okuciach. Ja wymagałem, aby do P4 były minimum 4 zaczepy antywyważeniowe i zabezpieczenie przeciwnawierceniowe.