PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa Ciepla - przy pradzie 2-3x drozszym niz teraz :( ?



pojzonbud
30-07-2022, 17:45
Hej,

Pytanie do tych, co juz posiadaja i uzytkuja. Jakie macie zuzycie pradu przy pompie ciepla i metrazu ?

Nie boicie sie troche planowanej podwyzki cen pradu na nastepny rok ?

Mam niby wpisane w projekcie pompe ciepla jako glowne zrodlo ogrzewania, ale jak tak pacze na ceny i pompy i pradu, to wychodzi na to, ze ona sie nigdy nie zwroci. Juz chyba lepiej palic czymkolwiek. (chociaz kominek na 100% bedzie).

Jak to u was wyglada - zastanawiacie sie nad sprzedaniem i zaopatrzeniem sie w cos innego ?

Lukasz11
30-07-2022, 18:52
A wszystkie inne zrodla ciepla, to wg Ciebie darmowe sa? Budujesz nowy dom, to uwzglednij:
1. Koszt wybudowania odpowiedniej wielkosci kotlowni/maszynowni
2. Koszt budowy komina (jesli jest wymagany) i jego obrobki
dachowej
3. Koszt wybudowania miejsca do skladowania paliwa (jesli jest wymagane)
4. Koszt samego paliwa
5. Koszt Twojego czasu przeznaczonego na obsługę kazdego zrodla ciepla
6. Koszt leczenia Twojego i Twojej rodziny (gdy masz ochote palic paliwami stalymi i/lub smieciami, a potem bedziecie wdychac dym)
7. I pewnie jeszcze inne czynniki

I wtedy okazuje sie, ze pompa ciepla moze lub nie musi byc sensownym wyborem

Kaizen
30-07-2022, 22:08
Pytanie do tych, co juz posiadaja i uzytkuja. Jakie macie zuzycie pradu przy pompie ciepla i metrazu ?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du

Tylko własnoręcznie ścinanie drzewa we własnym lesie da tańszą kWh ciepła jeżeli chodzi o sam nośnik energii pod warunkiem, że swoją pracę wyceniasz na 0zł/d (koszty stałe mogą zmienić ranking). Ba, trzykrotna podwyżka cen prądu w nowym, niewielkim domu może spowodować, że PC wreszcie nabierze sensu ekonomicznego.

swierol
31-07-2022, 07:44
A wszystkie inne zrodla ciepla, to wg Ciebie darmowe sa? Budujesz nowy dom, to uwzglednij:
1. Koszt wybudowania odpowiedniej wielkosci kotlowni/maszynowni
2. Koszt budowy komina (jesli jest wymagany) i jego obrobki
dachowej
3. Koszt wybudowania miejsca do skladowania paliwa (jesli jest wymagane)
4. Koszt samego paliwa
5. Koszt Twojego czasu przeznaczonego na obsługę kazdego zrodla ciepla
6. Koszt leczenia Twojego i Twojej rodziny (gdy masz ochote palic paliwami stalymi i/lub smieciami, a potem bedziecie wdychac dym)
7. I pewnie jeszcze inne czynniki

I wtedy okazuje sie, ze pompa ciepla moze lub nie musi byc sensownym wyborem

A ile kosztuje komin, jego postawienie i owijana już sławą obróbka? Podlączając do niego koze np taka jaka posiada Pan Kaizen, można zyskać tanie kWh.
Mój budowlaniec za brak komina nic by mi nie odliczył więc go postawiłem. Dla dekarza komin był normalną sprawą więc nic mi za niego nie liczył. Jak ktoś chce komin z klinkieru to pewnie coś by doszło. Koszt komina systemowego Brata 6mb - 2tys. Teraz pewnie z 2,5.
Jak ktoś ma 3 kominy to robi się kwota ale przy jednym? Nie dajmy się zwariować.

Punktu 6 nie skomentuję bo to dla mnie nonsens.

Andrzej5101
31-07-2022, 07:54
A ile kosztuje komin, jego postawienie i owijana już sławą obróbka?
Mój budowlaniec za brak komina nic by mi nie odliczył więc go postawiłem.
Dla dekarza komin był normalną sprawą więc nic mi za niego nie liczył..
Rozumowanie w stylu tych "orłów z PiS";
- tak samo jak " leczenie w Polsce jest za darmo"????

pojzonbud
31-07-2022, 07:57
Ba, trzykrotna podwyżka cen prądu w nowym, niewielkim domu może spowodować, że PC wreszcie nabierze sensu ekonomicznego.

Moge prosic o wytlumaczenie, bo nie rozumiem, Pompy Ciepla - cena idzie do gory, Prad - cena idzie drastycznie do gory, Koszt ogrzania domu PC dla dowolnego metrazu idzie ostro w gore - dlaczego PC mialo by nabrac sensu ekonomicznego ?

swierol
31-07-2022, 08:33
Rozumowanie w stylu tych "orłów z PiS";
- tak samo jak " leczenie w Polsce jest za darmo"????

Masz ochotę na wycieczkę? To sobie ja wykup. Jak nie rozumiesz co napisałem to przeczytaj jeszcze raz. Wyglada na to ze jesteś lobbysta PC wiec pomóż autorowi. Ja nic nie mam do PC tak samo jak do innych źródeł ciepła.

stos
31-07-2022, 08:55
Moge prosic o wytlumaczenie, bo nie rozumiem, Pompy Ciepla - cena idzie do gory, Prad - cena idzie drastycznie do gory, Koszt ogrzania domu PC dla dowolnego metrazu idzie ostro w gore - dlaczego PC mialo by nabrac sensu ekonomicznego ?

Tutaj się niczego sensownego nie dowiesz.
Zwolennicy PC będą przekonywać Cię wysokim COP a przeciwnicy będą Cię przekonywać że komin nic nie kosztuje jego obróbka przy pokryciu dachowym również. Że drewno z lasu nic nie kosztuje i samo się tnie i rąbie na polana. Ze można palić śmieciami. ITD

Musisz to sobie sam policzyć.
No i zastanów się dlaczego jest teraz taki popyt na PC powodujący wzrost ich ceny.
Weź też pod uwagę że jak grzejesz przy pomocy PC możesz, po zainstalowaniu PV, zminimalizować koszty grzania to kilkuset złotych rocznie.

swierol
31-07-2022, 11:11
Można tez zainstalować duże tańsze kable grzewcze lub konwektory i zainstalować możliwie duża fotowoltaike. Owszem PV będzie dużym kosztem ale sam system grzewczy już nie. PC z montażem kosztuje na chwile obecna dużo więcej niż instalacja PV 10kwp.

stos
31-07-2022, 11:27
Można tez zainstalować duże tańsze kable grzewcze lub konwektory i zainstalować możliwie duża fotowoltaike. Owszem PV będzie dużym kosztem ale sam system grzewczy już nie. PC z montażem kosztuje na chwile obecna dużo więcej niż instalacja PV 10kwp.

Ty też powinieneś to policzyć zanim coś napiszesz.
Dla kabli, PV musiałoby być 3-4 razy większe niż dla PC aby uzyskać ten sam rezultat.
Powiększenie 2-3 razy instalacji PV jest duuużo droższe niż PC. Nie licząc 2-3 razy większego dachu lub terenu jaki potrzebują.

swierol
31-07-2022, 12:48
Ty też powinieneś to policzyć zanim coś napiszesz.
Dla kabli, PV musiałoby być 3-4 razy większe niż dla PC aby uzyskać ten sam rezultat.
Powiększenie 2-3 razy instalacji PV jest duuużo droższe niż PC. Nie licząc 2-3 razy większego dachu lub terenu jaki potrzebują.

Im większa instalacja tym każdy KWP jest relatywnie tańszy. Obserwuj ceny bo się zastanawiam nad instalacja. PV 3kwp to 13-14tys a 10 koło 30-33tys.
Wszystko zależy od tego co ktoś chce osiągnąć dzięki PV. Czy zrównoważenie produkcji do potrzeb czy tylko obniżenie rachunków.
A policzyłes ile kosztuje podłogowka do tej Twojej PC?

stos
31-07-2022, 13:16
Im większa instalacja tym każdy KWP jest relatywnie tańszy. Obserwuj ceny bo się zastanawiam nad instalacja. PV 3kwp to 13-14tys a 10 koło 30-33tys.
Wszystko zależy od tego co ktoś chce osiągnąć dzięki PV. Czy zrównoważenie produkcji do potrzeb czy tylko obniżenie rachunków.
A policzyłes ile kosztuje podłogowka do tej Twojej PC?

Ja tego nie muszę liczyć bo mam wodne OP i PC i mam 10kWp on-grid oraz 6kWp off-grid PV. Płacę tylko opłaty stałe (260 zł za 2021 rok).
Gdybym zamiast PV grzał kablami, aby osiągnąć ten sam rezultat, musiałbym mieć prawie 4 razy większą instalację PV co jest niemożliwe bo byłaby większa od 50kWp. Nawet gdyby to było możliwe to takie PV na dachu średniego domu się ie zmieści a na ziemi zajmuje dużo terenu. Do ceny instalacji dodać musisz cenę gruntu pod nią, konstrukcję naziemną i długie okablowanie.
Nie wiem jednak czy by to wystarczyło bo OSD zabierałoby mi 30% a nie 20%.

BTW.
Robiłem swoje wodne OP w drugim domu i nie jest to koszt porażający.
Policzyłeś ile kosztują kable do podobnej powierzchni OP?
Także, pewny jesteś tych 30 tysięcy za 10kWp?
Jak sam to zrobisz to może się uda.

malekk
31-07-2022, 17:00
Nie boicie sie troche planowanej podwyzki cen pradu na nastepny rok ?


nie. bo mam PV to raz, a dwa, nie musze kupowac energii od firmy, ktora w jej cenie ma wliczone "uprawnienia do emisji CO2 oraz "oplacania gorniczych skansenow", moge ja kupic od producentow energii z OZE..producenci energii z wegla maja problem, nie ja. i nie inni z OZE

Kaizen
31-07-2022, 17:00
Moge prosic o wytlumaczenie, bo nie rozumiem, Pompy Ciepla - cena idzie do gory, Prad - cena idzie drastycznie do gory, Koszt ogrzania domu PC dla dowolnego metrazu idzie ostro w gore - dlaczego PC mialo by nabrac sensu ekonomicznego ?

Ceny obecne:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460152


Ceny x3:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460153

Mieszkasz w bloku? Ile wg rozliczenia w sumie za ostatni sezon grzewczy? Ludzie lubią się chwalić, ile to dopłacili po rozliczeniu czy ile mieli nadpłaty - a to tylko świadczy o umiejętności administratora trafnego szacowania zużycia, a nie ile kosztuje ogrzewanie.
Zwróć uwagę, że powyższe wyliczenia to dla CO i CWU więc do kosztów ogrzewania w bloku dodaj jeszcze koszt ogrzania 36,5m3 wody.

Porównując PC z kablami i grzałką czy kotłem elektrycznym porównać łatwo, bo cena prądu ta sama. Podobnie możesz rozważyć grzanie klimatyzatorami (które mają swoje wady - ale są znacznie tańsze w montażu od PC PW a tym bardziej gruntowej). Gorzej, jak chcesz porównać z węglem, gazem, drewnem czy olejem opałowym bo ceny mogą się rozjechać. Jeszcze niedawno obstawiałem, że ceny kWh energii w różnych nośnikach będą zmieniać się podobnie. Ale wojna to zmieniła. Jak widać ceny węgla najbardziej szaleją i rządzący nie bardzo mają na nie wpływ. Nad ceną prądu mają kontrolę - więc o ile w przypadku węgla cena poszła 3x w górę to taką zmianą cen prądu tylko nas na razie straszą. A w razie czego to co najwyżej dorówna do ceny węgla. Jest jeszcze jeden ważny aspekt - dostępność. Owszem, grożą nam blackouty. Ale nie sądzę, by z dostępnością węgla było lepiej. Zobaczymy, jak będzie z gazem bo niby Baltic Pipe ma ruszyć 1 października, ale ciągle nie ma kontraktów na gaz, który miałby nim popłynąć i zapewnić nam zaspokojenie potrzeb.


nie. bo mam PV to raz, a dwa, nie musze kupowac energii od firmy, ktora w jej cenie ma wliczone "uprawnienia do emisji CO2 oraz "oplacania gorniczych skansenow", moge ja kupic od producentow energii z OZE..producenci energii z wegla maja problem, nie ja. i nie inni z OZE

Musisz kupować prąd u swojego operatora. Przy PV nie masz wyboru. Do tego sam się oszukujesz - gdy trzeba grzać niewiele mamy prądu z wiatraków a całe nic z PV. Więc chcąc nie chcąc grzejesz prądem z węgla dzięki niechęci naszych obywateli i rządzących do atomu.

pandzik
31-07-2022, 17:07
Mam niby wpisane w projekcie pompe ciepla jako glowne zrodlo ogrzewania, ale j

Masz szczęście, że teraz budujesz. Po prostu zbuduj dom, dla którego bez znaczenia jest źródło ogrzewania.

swierol
31-07-2022, 17:31
Ja tego nie muszę liczyć bo mam wodne OPd i PC i mam 10kWp on-grid oraz 6kWp off-grid PV. Płacę tylko opłaty stałe (260 zł za 2021 rok).
Gdybym zamiast PV grzał kablami, aby osiągnąć ten sam rezultat, musiałbym mieć prawie 4 razy większą instalację PV co jest niemożliwe bo byłaby większa od 50kWp. Nawet gdyby to było możliwe to takie PV na dachu średniego domu się ie zmieści a na ziemi zajmuje dużo terenu. Do ceny instalacji dodać musisz cenę gruntu pod nią, konstrukcję naziemną i długie okablowanie.
Nie wiem jednak czy by to wystarczyło bo OSD zabierałoby mi 30% a nie 20%.

BTW.
Robiłem swoje wodne OP w drugim domu i nie jest to koszt porażający.
Policzyłeś ile kosztują kable do podobnej powierzchni OP?
Także, pewny jesteś tych 30 tysięcy za 10kWp?
Jak sam to zrobisz to może się uda.

Wychodzi na to że mieszkasz w kościele a nie w domu. Zadzwoń do pierwszej lepszej firmy to się dowiesz ile kosztuje podłogowka. Kable są znacznie tańsze i duże i prostsze do polozenia samemu.
Nie neguje żadnego sposobu ogrzewania, neguje niczym nie uzasadniony owczy pęd.

pojzonbud
01-08-2022, 20:12
@Kaizen

Moge prosic o link do google docs - chcialbym sobie sam policzyc, bo to co jest wpisane w szare pola to jakis kosmos. 20kWh/m2 to maja domy pasywne o COP 3.5 przy -20 nie wspomne :X

Kaizen
01-08-2022, 20:36
Moge prosic o link do google docs - chcialbym sobie sam policzyc, bo to co jest wpisane w szare pola to jakis kosmos. 20kWh/m2 to maja domy pasywne.

Masz w sygnaturce pod "PC".

Jakie masz EUco+w w swoim projekcie (a na marginesie wiesz, jaką masz sprawność rekuperatora tam przyjętą, a jakie mają współczesne przyzwoite wymienniki?), skoro 20kWh/m2/r uważasz za kosmos?

stos
01-08-2022, 23:31
Wychodzi na to że mieszkasz w kościele a nie w domu. Zadzwoń do pierwszej lepszej firmy to się dowiesz ile kosztuje podłogowka. Kable są znacznie tańsze i duże i prostsze do polozenia samemu.
Nie neguje żadnego sposobu ogrzewania, neguje niczym nie uzasadniony owczy pęd.
Ja nie muszę do nikogo dzwonić bo sam układem.
Chcesz powiedzieć że metr kabla grzewczego jest dużo tańszy od metra rury 16mm.
Masz jakiś dowód na to?
Ja nie widzę powodu żeby układanie kabli było prostsze od układania rury.

Ratpaw
02-08-2022, 07:26
@Kaizen

Moge prosic o link do google docs - chcialbym sobie sam policzyc, bo to co jest wpisane w szare pola to jakis kosmos. 20kWh/m2 to maja domy pasywne o COP 3.5 przy -20 nie wspomne :X
Zrób tak, żeby dojść jak najniżej z zapotrzebowaniem na ciepło - wtedy przestaniesz pytać o źródło ciepła.

Nurek_
02-08-2022, 07:42
Zadzwoń do pierwszej lepszej firmy to się dowiesz ile kosztuje podłogowka. Kable są znacznie tańsze i duże i prostsze do polozenia samemu.

Kocham takie porównania. Położone samemu kable vs podłogówka kompleksowo przez firmę.
Kable nie są ani tańsze ani łatwiejsze do położenia samemu niż podłogówka. Mają wiele zalet ale mają też jedną zasadniczą wadę - możesz grzać tylko czystym prądem. Dlatego nawet jakbym planował ogrzewać z COP1 to robiłbym podłogówkę i piec elektryczny.



Musisz kupować prąd u swojego operatora. Przy PV nie masz wyboru. Do tego sam się oszukujesz - gdy trzeba grzać niewiele mamy prądu z wiatraków a całe nic z PV. Więc chcąc nie chcąc grzejesz prądem z węgla dzięki niechęci naszych obywateli i rządzących do atomu.
Argument z dudy. Jeśli PV mi pokrywa zapotrzebowanie to co mnie obchodzi cena prądu?




20kWh/m2 to maja domy pasywne o COP 3.5 przy -20 nie wspomne :X

To fakt że 20kWh/m2 w standardowym można między bajki włożyć. Kaizen nagina żeby wszystkim wciskać kable.
COP przy - 20 to akurat mało ważne bo takie warunki masz kilka godzin w roku albo i nie. Patrz bardziej na to energii zużyjesz w czasie sezonu, przemnóż przez cenę kWh i masz odpowiedź ile będzie cię to kosztowało. Jest sporo stron z monitorowaniem zużycia pomp na bieżąco, jest na forum wątek ze zużyciem pompiarzy. Popatrz ile biorą domy podobne do Twojego. Jak nie masz jakiejś skomplikowanej bryły to ciepło właściwie tez da Ci szacunek ile ciepła potrzebujesz.

goguś
02-08-2022, 07:57
Położenie podłogówki to chyba najprostrza robota ze wszystkich nawet największy fajtłapa chyba dałby radę a jak nie no to niech buli 90zł/m2 jak leń lub frajer .

stos
02-08-2022, 08:02
Kocham takie porównania. Położone samemu kable vs podłogówka kompleksowo przez firmę.
Kable nie są ani tańsze ani łatwiejsze do położenia samemu niż podłogówka. Mają wiele zalet ale mają też jedną zasadniczą wadę - możesz grzać tylko czystym prądem. Dlatego nawet jakbym planował ogrzewać z COP1 to robiłbym podłogówkę i piec elektryczny.

Nie wiem w jaki sposób wodna podłogówka może być droższa od tej na kablach.
Z ciekawości sprawdziłem dzisiejsze ceny na alledrogo i wyszło że rura PEX 16mm kosztuje poniżej 4 zł za metr.
Kabel kosztuje od 8 do 20 zł za metr w zależności od jego długości.
Rurę się układa zazwyczaj co 15cm a kabel co 10cm.
Tak więc materiał na OP kablowe jest 2-3 razy droższy od materiału na OP wodne.
Łatwość układania kabli też jest problematyczna bo kable trzeba kupić o określonej długości. Nie da się ich ciąć na wymiar na budowie.
Rurę się układa i ucina tyle ile jej potrzeba.

Ratpaw
02-08-2022, 08:26
To fakt że 20kWh/m2 w standardowym można między bajki włożyć. Kaizen nagina żeby wszystkim wciskać kable.
Moze już czas pogodzić się z takimi liczbami w nowobudowanych domach? W przeciwnym wypadku będziemy w nieskończoność dywagować o wyższości PC nad kablami.

Ratpaw
02-08-2022, 09:45
Ceny obecne:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460152



Kaizen, to liczenie faktycznie jest z d*py. Jak ktoś ma zużycie 2.3 MWh rocznie, to nie zainstaluje PC za 50 000 zł, tylko za maks 15 000 :P

Podawałem już link do PC za 5000 zł, która daje radę do -7. Poniżej dojdzie grzałka z COP=1. Twoja kalkulacja nie ma żadnego uzasadnienia.

Kaizen
02-08-2022, 12:13
Podawałem już link do PC za 5000 zł, która daje radę do -7. Poniżej dojdzie grzałka z COP=1. Twoja kalkulacja nie ma żadnego uzasadnienia.

Wrzuć swoją. Sama instalacja podłogówki wodnej to koszt podobny do całego systemu ogrzewania z COP=1 (ze sterownikami i bojlerem).
Koszty serwisu znikome - przy tanim zasobniku wymiana anody co kilka lat. Można się też spodziewać, że z kilkunastu sterowników co kilka lat jeden padnie (choć nie ma pewności - ale cena to ok. 100zł za przyzwoity). Gwarancja na kable - 20 lat. Masz praktycznie pewność, że PC w tym czasie padnie a wcześniej też nie będzie wymagała serwisu.

stos
02-08-2022, 12:27
Wrzuć swoją. Sama instalacja podłogówki wodnej to koszt podobny do całego systemu ogrzewania z COP=1 (ze sterownikami i bojlerem).

Czysta propaganda zwolennika kabli.

mistalova
02-08-2022, 12:29
Ja się zastanawiam, jak można się zmieścić w niecałych 2MWh za CWU rocznie...

Nurek_
02-08-2022, 12:32
Moze już czas pogodzić się z takimi liczbami w nowobudowanych domach? W przeciwnym wypadku będziemy w nieskończoność dywagować o wyższości PC nad kablami.

Problem w tym, że jest to ekonomicznie nieuzasadnione, a technicznie mało prawdopodobne, przynajmniej na ten moment.
Dom jak w stopce, całe ocieplenie robiłem sam więc starałem się je wykonać jak najlepiej, raczej większych baboli nie ma. Zużywam rocznie niecałe 3000 kWh na CO i CWU. Z tego np. w poprzednim sezonie 1800 kWh na CO, zakładając COP=3 to daje 5400kWh energii cieplnej. 5400/117m2 to jest 46 kWh/m2

I to są realne dane, a nie wyliczenia. Można przyjąć poprawkę na to że zimą mam w domu 24 stopnie, a większość lubi 20-21. Może kilka kWh/m2 byłoby mniej. Ale to dalej jest 2 razy więcej niż zakładane 20 kWh/m2.

I teraz powiedz jakie musiałbym zastosować izolacje i jakiej grubości żeby te 20 kWh/m2 osiągnąć? I co najważniejsze gdzie znaleźć ekipy które dołożą odpowiedniej staranności przy montażu izolacji i ile będzie kosztować ich praca? Jeśli teraz ogrzewanie + CWU kosztuje mnie 2 tysiące rocznie w G11 (a po założeniu PV już nic) ile jestem w stanie zaoszczędzić?

Sativum
02-08-2022, 12:40
Ja się zastanawiam, jak można się zmieścić w niecałych 2MWh za CWU rocznie...

przepływowy podgrzewacz i niezbyt duże zużycie?

Ratpaw
02-08-2022, 12:48
Wrzuć swoją. Sama instalacja podłogówki wodnej to koszt podobny do całego systemu ogrzewania z COP=1 (ze sterownikami i bojlerem).
Koszty serwisu znikome - przy tanim zasobniku wymiana anody co kilka lat. Można się też spodziewać, że z kilkunastu sterowników co kilka lat jeden padnie (choć nie ma pewności - ale cena to ok. 100zł za przyzwoity). Gwarancja na kable - 20 lat. Masz praktycznie pewność, że PC w tym czasie padnie a wcześniej też nie będzie wymagała serwisu.
Powtarzam: nie ma żadnego uzasadnienia montaż PC za 50 koła w domku o tak niskim zapotrzebowaniu. To już skraca okres zwrotu PC kilkakrotnie. Masz też gwarancję, że prąd zdrożeje nie o 2% rocznie, tylko może 30% a może 300%. Pogadamy za rok.

Ratpaw
02-08-2022, 13:01
Problem w tym, że jest to ekonomicznie nieuzasadnione, a technicznie mało prawdopodobne, przynajmniej na ten moment.
Dom jak w stopce, całe ocieplenie robiłem sam więc starałem się je wykonać jak najlepiej, raczej większych baboli nie ma. Zużywam rocznie niecałe 3000 kWh na CO i CWU. Z tego np. w poprzednim sezonie 1800 kWh na CO, zakładając COP=3 to daje 5400kWh energii cieplnej. 5400/117m2 to jest 46 kWh/m2

I to są realne dane, a nie wyliczenia. Można przyjąć poprawkę na to że zimą mam w domu 24 stopnie, a większość lubi 20-21. Może kilka kWh/m2 byłoby mniej. Ale to dalej jest 2 razy więcej niż zakładane 20 kWh/m2.

I teraz powiedz jakie musiałbym zastosować izolacje i jakiej grubości żeby te 20 kWh/m2 osiągnąć? I co najważniejsze gdzie znaleźć ekipy które dołożą odpowiedniej staranności przy montażu izolacji i ile będzie kosztować ich praca? Jeśli teraz ogrzewanie + CWU kosztuje mnie 2 tysiące rocznie w G11 (a po założeniu PV już nic) ile jestem w stanie zaoszczędzić?
Domu nie budujesz na rok czy dwa, tylko zazwyczaj dziesiątki lat. Styropian raz położony o jeść nie woła, a zakład energetyczny i owszem. Zresztą masz PV, więc nie nastawiasz się na krótki zysk i tu bez problemu zauważyłeś "ekonomiczne uzasadnienie".

Dobrze, że masz świetnie ocieplony dom, ale dom energooszczędny to cały system, a nie tylko ciepła elewacja czy strop. Badałeś szczelność budynku? Jakie masz okna (Uw, q100, powierznie stolarki)? Ile odzyskuje Twój rekuperator? Ile zysków słonecznych potrafi zmagazynować Twój dom w okresach przejściowych?

Pewnie nie badałeś budynku pod tym kątem, więc nie możesz pisać o realnych danych.

Na czym zaoszczędzić? Np na PC z Twojej stopki - jaki był jej koszt?

Co do ekip, to faktycznie jest to bolączka. Po prostu trzeba ich pilnować, żeby robili jak się im każe. Zobacz ile jest tu narzekań na opadające posadzki, czego najczęstszą przyczyną jest źle zagęszczony piasek. Dałem radę tego dopilnować, chociaż ekipa rysowała mi kółka na czole, gdy zagęszczałem narożniki ręcznie (tam zagęszczarka płytowa nie dochodzi) - DA SIĘ, ALE TRZEBA SIĘ NAUŻERAĆ. Jak ze wszystkim na budowie - to jakaś nowość?

raxon
02-08-2022, 13:05
A ile kosztuje komin, jego postawienie i owijana już sławą obróbka? Podlączając do niego koze np taka jaka posiada Pan Kaizen, można zyskać tanie kWh.
Mój budowlaniec za brak komina nic by mi nie odliczył więc go postawiłem. Dla dekarza komin był normalną sprawą więc nic mi za niego nie liczył. Jak ktoś chce komin z klinkieru to pewnie coś by doszło. Koszt komina systemowego Brata 6mb - 2tys. Teraz pewnie z 2,5.
Jak ktoś ma 3 kominy to robi się kwota ale przy jednym? Nie dajmy się zwariować.

Punktu 6 nie skomentuję bo to dla mnie nonsens.
U mnie podobne. Tez kominy byly wliczone w cene. Poniewaz ich nie robilem to byl argument do udanej negocjacji ceny. Panowie nawet sie nie klocili tylko zeszli z ceny skoro im troche roboty odpadlo.

Nurek_
02-08-2022, 14:03
Domu nie budujesz na rok czy dwa, tylko zazwyczaj dziesiątki lat. Styropian raz położony o jeść nie woła, a zakład energetyczny i owszem. Zresztą masz PV, więc nie nastawiasz się na krótki zysk i tu bez problemu zauważyłeś "ekonomiczne uzasadnienie".

Dobrze, że masz świetnie ocieplony dom, ale dom energooszczędny to cały system, a nie tylko ciepła elewacja czy strop. Badałeś szczelność budynku? Jakie masz okna (Uw, q100, powierznie stolarki)? Ile odzyskuje Twój rekuperator? Ile zysków słonecznych potrafi zmagazynować Twój dom w okresach przejściowych?

Rozumiem, że dom energooszczędny (a w zasadzie pasywny bo 20 kWh/m2 już chyba pod to podpada) to nie tylko 30 cm grafitu na ścianach.
Okna mam trzyszybowe, na ciepłych parapetach. Szczelności nie badałem ale starałem się na to uważać. Rekuperator odzyskuje jak praktycznie każdy - "do 95%". W praktyce ok 80-90%, przynajmniej tak wynika z temperatur.
Mógłbym jeszcze trochę rzeczy poprawić. Zbudować dom na płycie, a nie na fundamencie, zamontować okna w warstwie ocieplenia, dołożyć kolejne 5/10 cm styro na ściany i jeszcze z 15 cm wełny na strop. Tylko, że te zabiegi kosztowałyby grube dziesiątki tysięcy zł, a zbiłyby zapotrzebowanie na energię o 15-20%. I to pod warunkiem ze wszystko byłoby wykonane na tip-top, co wcale pewne nie jest.



Pewnie nie badałeś budynku pod tym kątem, więc nie możesz pisać o realnych danych.

To są właśnie REALNE dane, a nie jakieś wyliczenia. Tyle właśnie dom potrzebuje.



Na czym zaoszczędzić? Np na PC z Twojej stopki - jaki był jej koszt?

Z montażem i kotłownią 27 tyś. Z tego 30% zwrotu z Czystego Powietrza, więc finalnie wyszło poniżej 20 tys zł.



Co do ekip, to faktycznie jest to bolączka. Po prostu trzeba ich pilnować, żeby robili jak się im każe. Zobacz ile jest tu narzekań na opadające posadzki, czego najczęstszą przyczyną jest źle zagęszczony piasek. Dałem radę tego dopilnować, chociaż ekipa rysowała mi kółka na czole, gdy zagęszczałem narożniki ręcznie (tam zagęszczarka płytowa nie dochodzi) - DA SIĘ, ALE TRZEBA SIĘ NAUŻERAĆ. Jak ze wszystkim na budowie - to jakaś nowość?
[/QUOTE]
Jasne że się da. O ile jesteś w stanie być ciągle na budowie i patrzeć im na ręce. Nawet jeśli coś jest nie tak, wywalasz jednych, przychodzą drudzy tacy sami. A ty jesteś parę tygodni albo miesięcy z robotą do tyłu. 90% budowlańców kompletnie nie zwraca uwagi na coś takiego jak energooszczędność. Trafić takich ogarniętych to jak w totka.

Nurek_
02-08-2022, 14:08
U mnie podobne. Tez kominy byly wliczone w cene. Poniewaz ich nie robilem to byl argument do udanej negocjacji ceny. Panowie nawet sie nie klocili tylko zeszli z ceny skoro im troche roboty odpadlo.


Cena komina to jedno. Wystarczy popatrzeć na forum, co drugi przypadek przeciekania dachu to obróbka komina. Po co na siłę robić sobie problemy.

Ratpaw
02-08-2022, 17:15
Rozumiem, że dom energooszczędny (a w zasadzie pasywny bo 20 kWh/m2 już chyba pod to podpada) to nie tylko 30 cm grafitu na ścianach.
Okna mam trzyszybowe, na ciepłych parapetach. Szczelności nie badałem ale starałem się na to uważać. .
Klasa szczelności jest podana w deklaracji. Również sposób montażu ma znaczenie, jak i wyregulowanie okien.
Nie badałeś szczelności, więc nie wiesz ile ciepła ucieka. Podajesz spalanie dla samochodu, który ma dziurę w baku? No chyba nie.



Mógłbym jeszcze trochę rzeczy poprawić. Zbudować dom na płycie, a nie na fundamencie, zamontować okna w warstwie ocieplenia, dołożyć kolejne 5/10 cm styro na ściany i jeszcze z 15 cm wełny na strop. Tylko, że te zabiegi kosztowałyby grube dziesiątki tysięcy zł, a zbiłyby zapotrzebowanie na energię o 15-20%. I to pod warunkiem ze wszystko byłoby wykonane na tip-top, co wcale pewne nie jest.
Nie trzeba zaraz płyty fundamentowej = można zbudować pierwszą warstwę ścian z gazobetonu o niskiej lambdzie. Przegrody zewnętrzne powinny stawiać określony opór cieplny - od tego jest całościowy projekt, bez niego trudno powiedzieć, ile i czy w ogóle dokładać styropianu. Czasami taka czynność nie ma żadnego sensu, czasami ma ogromny. Dom projektuje się w danej klasie energetycznej i wg tego projektu należy go wybudować.



To są właśnie REALNE dane, a nie jakieś wyliczenia. Tyle właśnie dom potrzebuje.
Ale nie wiemy, w jakich warunkach dom tyle potrzebuje. Zapotrzebowanie na ciepło bez podania szczelności domu nie mówi nic, tak jak nie ma znaczenia grubość wełnianego swetra, jeśli nie wiadomo czy mocno wieje wiatr czy jest bezwietrznie.



Z montażem i kotłownią 27 tyś. Z tego 30% zwrotu z Czystego Powietrza, więc finalnie wyszło poniżej 20 tys zł.
To nie jest dużo, gratuluję!



Jasne że się da. O ile jesteś w stanie być ciągle na budowie i patrzeć im na ręce. Nawet jeśli coś jest nie tak, wywalasz jednych, przychodzą drudzy tacy sami. A ty jesteś parę tygodni albo miesięcy z robotą do tyłu. 90% budowlańców kompletnie nie zwraca uwagi na coś takiego jak energooszczędność. Trafić takich ogarniętych to jak w totka.
A kafelki masz krzywo położone czy jednak udało się trafić na ogarniętych?

Kiedyś jedna architektka powiedziała mi, że gdyby zostawiła tak jak zbudowali jej budowlańcy, to miałaby jeden wielki durszlak. No tak to po prostu jest, że trzeba pilnować, a często samemu zrobić. Ja cały dom uszczelniałem sam! I jeszcze dużo pracy przede mną:rolleyes:

Ratpaw
02-08-2022, 17:15
Cena komina to jedno. Wystarczy popatrzeć na forum, co drugi przypadek przeciekania dachu to obróbka komina. Po co na siłę robić sobie problemy.
Dokładnie tak!

swierol
02-08-2022, 20:20
Nie wiem w jaki sposób wodna podłogówka może być droższa od tej na kablach.
Z ciekawości sprawdziłem dzisiejsze ceny na alledrogo i wyszło że rura PEX 16mm kosztuje poniżej 4 zł za metr.
Kabel kosztuje od 8 do 20 zł za metr w zależności od jego długości.
Rurę się układa zazwyczaj co 15cm a kabel co 10cm.
Tak więc materiał na OP kablowe jest 2-3 razy droższy od materiału na OP wodne.
Łatwość układania kabli też jest problematyczna bo kable trzeba kupić o określonej długości. Nie da się ich ciąć na wymiar na budowie.
Rurę się układa i ucina tyle ile jej potrzeba.

Do kabli dochodzą sterowniki prawie do każdego pomieszczenia. A ile elementów dochodzi do podłogówki? Rozdzielacze, skrzynki, kucie, pompy, zaworki-srorki, śrubunki - super. Kręćcie i podłączajcie. Udowadniajcie sobie dalej, że to takie super łatwe i tanie:) Mi to do niczego nie potrzebne - mam grzejniki.

marcinbbb
02-08-2022, 20:25
Grzejniki zajebista sprawa o ile są przewymiarowane aby je popędzić ciepłą pompą.
Podłogówka wodna tania nie jest ale układa się ją pod tzw. posadzką (ostatnia warstwa betonu), i beton trzyma ciepło. A elektryczna pod panelami/płytkami co ciepło utrzyma? Zresztą elektryczna ma cop=1 więc nawet jak masz elektrykę w każdym pokoju to i 10kW może podłoga wciągnąć zaraz po włączeniu.

Lukasz11
02-08-2022, 20:25
Do kabli dochodzą sterowniki prawie do każdego pomieszczenia. A ile elementów dochodzi do podłogówki? Rozdzielacze, skrzynki, kucie, pompy, zaworki-srorki, śrubunki - super. Kręćcie i podłączajcie. Udowadniajcie sobie dalej, że to takie super łatwe i tanie:) Mi to do niczego nie potrzebne - mam grzejniki.

Jak dobrze pamietam masz mały lub bardzo mały dom i to nowoczesny dom. Trudno, zebys w takich warunkach pakowal sie w poclogowkę i pompę ciepla. Ale proszę nie wciskaj, ze kable sa wszedzie i dla kazdego najlepszym wyborem. Jak wszystko maja kilka zalet, ale tez kilka wad.

Kaizen
02-08-2022, 20:57
Z tego np. w poprzednim sezonie 1800 kWh na CO, zakładając COP=3 to daje 5400kWh energii cieplnej. 5400/117m2 to jest 46 kWh/m2

I to są realne dane, a nie wyliczenia.
Zmierzyłeś ten COP? To dane z którego kolejnego sezonu grzewczego? Pierwszego? Dwa-trzy sezony są znacznie bardziej energochłonne niż kolejne. Jak nie wygrzewałeś podłogówki porządnie dodaj jeszcze jeden sezon.
Okna (ich wielkość, lokalizacja i orientacja względem stron świata czyli zyski słoneczne, ich U i szczelność) też mają znaczenie.
Przy PC masz straty na dystrybucji - kable to wytwarzanie ciepła miejscowo. To też ma znaczenie. Ty pewnie przegrzewasz sypialnie i salon żeby na początku i na końcu sezonu grzewczego był komfort w łazienkach - przy kablach odpalasz ogrzewanie tylko tam, gdzie potrzebujesz. PC przy +5-10* za oknem taktowałaby jak szalona jakbyś zakręcił obiegi grzewcze poza łazienkami.
Uszczelniasz bypass w Izzi? Jest bardzo nieszczelny. Ja po upałach demontuję go i zaklejam. Znacząco to podnosi sprawność rekuperatora.

marcinbbb
02-08-2022, 20:59
Fakt 70m2 ma chałupinę... to bym se ze 2 klimy do tego założył, i nie bawił się w kable. A i COP miał ze "tszy" ;)
Ale ja też lubię mieć ciepłą podłogę i w takiej chałupie zrobił wodne CO z podłogówki zapiął do tego 3kW ciepłą pompę, ale nie moja chałupa nie moja sprawa. U siebie robię co chce, kiedy chce i jak chce.
Dziś se basen dla dziecka wystawiłem aby jutro było kompane z solarów spuszcze 5 wiader ukropu i będzie OK.

EDIT: ja mogę udowodnić że moja PC wzięła 11kWh prądu na grzanie cwu przez cały miesiąc, ukrywając że byliśmy na urlopie i to że posiadam solary.

mac_612
02-08-2022, 21:10
Przy PC masz straty na dystrybucji
W sezonie grzewczym? Jaki rząd wielkości straty zakładasz?

Ty pewnie przegrzewasz sypialnie i salon żeby na początku i na końcu sezonu grzewczego był komfort w łazienkach .
Skąd takie patologiczne doświadczenia masz? Czy jak zwykle bomiś?

Było już tutaj na forum omawiane. Podłogówka wodna wychodzi praktycznie tyle co kable, tylko do tej podłogówki potrzebne jest jeszcze źródło ciepła. Może być grzałka z COP 1, może być pompa ciepła z COP "X". Może być kocioł gazowy, węglowy, na drewno, możana ją pędzić w okresach przejściowych z solarów itd

Przy kablach zostaje COP 1

marcinbbb
02-08-2022, 21:14
To Ty nie wiesz że najlepiej się śpi w temperaturze 18*C? Moja by mnie za łeb wypierdzieliła z domu za mniej niż 23,4*C. Bez kitu moja to 0,2*C wykrywa i termostat jeszcze się nie odpali jej już zimno. A ja przy takiej temperaturze spać nie mogę...

Nurek_
02-08-2022, 21:25
Klasa szczelności jest podana w deklaracji. Również sposób montażu ma znaczenie, jak i wyregulowanie okien.
Nie badałeś szczelności, więc nie wiesz ile ciepła ucieka. Podajesz spalanie dla samochodu, który ma dziurę w baku? No chyba nie.
W deklaracji czego? Okien czy budynku?
Okna są zamontowane standardowo, na ciepłych parapetach. Po montażu uszczelniłem je taśmami. Sądzę że jest lepiej niż w 90% przypadków.
To że nie sprawdzałem baku, to nie znaczy że jest dziurawy.



Ale nie wiemy, w jakich warunkach dom tyle potrzebuje. Zapotrzebowanie na ciepło bez podania szczelności domu nie mówi nic, tak jak nie ma znaczenia grubość wełnianego swetra, jeśli nie wiadomo czy mocno wieje wiatr czy jest bezwietrznie.
W warunkach całego sezonu grzewczego. Od włączenia ogrzewania do jego wyłączenia. To że zrobię test szczelności, policzę OZC czy będę miał certyfikat taki czy inny nie spowoduje że zużyje choćby pół wata mniej albo więcej.



Kiedyś jedna architektka powiedziała mi, że gdyby zostawiła tak jak zbudowali jej budowlańcy, to miałaby jeden wielki durszlak. No tak to po prostu jest, że trzeba pilnować, a często samemu zrobić. Ja cały dom uszczelniałem sam! I jeszcze dużo pracy przede mną:rolleyes:
O tym właśnie piszę. Dlatego ocieplenia robiłem sam, uszczelnienia drzwi/okien również, podobnie z uszczelnieniem sufitów podwieszanych. Już widzę jak ekipie chciałoby się uszczelniać dziury na halogenki albo na rekuperację.

mac_612
02-08-2022, 21:30
To Ty nie wiesz że najlepiej się śpi w temperaturze 18*C? Moja by mnie za łeb wypierdzieliła z domu za mniej niż 23,4*C. Bez kitu moja to 0,2*C wykrywa i termostat jeszcze się nie odpali jej już zimno. A ja przy takiej temperaturze spać nie mogę...

U mnie dokładnie tak samo. Zawsze można założyć siłownik na rozdzielacz. Ale wole spać razem z żoną:p

Ratpaw
02-08-2022, 22:13
W deklaracji czego? Okien czy budynku?
Okien.


Okna są zamontowane standardowo, na ciepłych parapetach. Po montażu uszczelniłem je taśmami. Sądzę że jest lepiej niż w 90% przypadków. To że nie sprawdzałem baku, to nie znaczy że jest dziurawy.
A może i w 95% przypadków. Tylko po co się przyrównywać do gorszych?



W warunkach całego sezonu grzewczego. Od włączenia ogrzewania do jego wyłączenia. To że zrobię test szczelności, policzę OZC czy będę miał certyfikat taki czy inny nie spowoduje że zużyje choćby pół wata mniej albo więcej.
Zyskasz wiedzę, co można polepszyć. OZC to nie certyfikat, to przydatne narzędzie. Drugie takie narzędzie to termowizja (robiona często przy okazji testów szczelności).



O tym właśnie piszę. Dlatego ocieplenia robiłem sam, uszczelnienia drzwi/okien również, podobnie z uszczelnieniem sufitów podwieszanych. Już widzę jak ekipie chciałoby się uszczelniać dziury na halogenki albo na rekuperację.
Z drugiej strony pewności nie masz, że zrobione jest jak należy póki nie zrobisz testów. I koło się zamyka.

Mój kolega był załamany jakością położenia paroizolacji na poddaszu. Powiedział ekipie, że mają wszystko zakleić jak należy. Naprawdę nie wierzyłem, że takie papraki realnie poprawią szczelność. I co? Za pierwszym podejściem blower door test wykazał n50 na poziomie 0,4! Szok i niedowierzanie. Oczywiście kilka nieszczelności było, ale zostały poprawione od ręki. Da się? :)

Nurek_
02-08-2022, 22:26
Zmierzyłeś ten COP?
Musiałbym mieć dom opomiarowany. Sama pompa coś tam mierzy i z tego wychodzi COP nawet ponad 4 ale podchodzę do tego z rezerwą. Natomiast myślę że średniorocznie w okolicach 3 wyciąga.



To dane z którego kolejnego sezonu grzewczego? Pierwszego? Dwa-trzy sezony są znacznie bardziej energochłonne niż kolejne. Jak nie wygrzewałeś podłogówki porządnie dodaj jeszcze jeden sezon.
Trzeci sezon grzania. Podłogówka wygrzana i dom już dawno suchy. Poprzedni sezon wyszedł bardzo podobnie do tego, nie sądzę żeby się wiele zmieniło w następnym.



Okna (ich wielkość, lokalizacja i orientacja względem stron świata czyli zyski słoneczne, ich U i szczelność) też mają znaczenie.

Okna trzyszybowe, pakiet ma U=0.5 albo 0.6, całe okno w zależności od tego jakie 0.7 do 0.9 jak dobrze pamiętam. Na pewno spełniały WT2021 bo sprawdzałem to do dotacji na pompę. O uszczelnieniu i montażu pisałem.



Przy PC masz straty na dystrybucji - kable to wytwarzanie ciepła miejscowo. To też ma znaczenie. Ty pewnie przegrzewasz sypialnie i salon żeby na początku i na końcu sezonu grzewczego był komfort w łazienkach - przy kablach odpalasz ogrzewanie tylko tam, gdzie potrzebujesz. PC przy +5-10* za oknem taktowałaby jak szalona jakbyś zakręcił obiegi grzewcze poza łazienkami.

Wydumany problem. Jak mam w domu 24, to w łazience tyle samo albo więcej - nie mierzyłem, ale zimno nie jest.



Uszczelniasz bypass w Izzi? Jest bardzo nieszczelny. Ja po upałach demontuję go i zaklejam. Znacząco to podnosi sprawność rekuperatora.

Przy moich rachunkach nie chce mi się w to bawić.

marcinbbb
02-08-2022, 22:30
U mnie dokładnie tak samo. Zawsze można założyć siłownik na rozdzielacz. Ale wole spać razem z żoną:p

Córa uwaliła się z żoną w sypialni znów śpię sam:/
Rekuperacja kręci, pompa na cwu w lipcu wzięła 11kWh...

goguś
03-08-2022, 07:48
Córa uwaliła się z żoną w sypialni znów śpię sam:/
Rekuperacja kręci, pompa na cwu w lipcu wzięła 11kWh...

Jakoś mało , mnie pompa papła 70 kwh.

_John
03-08-2022, 08:10
Zobaczymy, jak będzie z gazem bo niby Baltic Pipe ma ruszyć 1 października, ale ciągle nie ma kontraktów na gaz, który miałby nim popłynąć i zapewnić nam zaspokojenie potrzeb.

Rząd jeszcze nie wymyślił, jak wytłumaczyć swoim wyborcom, że gaz z Norwegii jest 10X droższy od tego Jamalskiego.
Zapewne szukają na kartach historii, czy przypadkiem Tusk nie podpisał jakiejś niekorzystnej umowy.
Znajdzie się winny, to pojawią się kontrakty.

Sativum
03-08-2022, 08:40
Rząd jeszcze nie wymyślił, jak wytłumaczyć swoim wyborcom, że gaz z Norwegii jest 10X droższy od tego Jamalskiego.
Zapewne szukają na kartach historii, czy przypadkiem Tusk nie podpisał jakiejś niekorzystnej umowy.
Znajdzie się winny, to pojawią się kontrakty.

Hej,
możesz podać źródło?

marcinbbb
03-08-2022, 10:42
Jakoś mało , mnie pompa papła 70 kwh.

Słowo klucz - kolektory słoneczne ;)

asolt
03-08-2022, 12:47
. Drugie takie narzędzie to termowizja (robiona często przy okazji testów szczelności).



Jak sie wykonuje termowizję w sezonie nie grzewczym? bo wtedy wykonuje sie większosc badan szczelności. czy takie badanie wtedy cos daje, czy tylko po to aby nieswiadomego klienta policzyc wiecej?

Kaizen
03-08-2022, 12:53
Musiałbym mieć dom opomiarowany.

Czyli jesteś w błędzie pisząc "I to są realne dane, a nie wyliczenia.".


Okna trzyszybowe, pakiet ma U=0.5 albo 0.6, całe okno w zależności od tego jakie 0.7 do 0.9 jak dobrze pamiętam. Na pewno spełniały WT2021 bo sprawdzałem to do dotacji na pompę. O uszczelnieniu i montażu pisałem.

A reszta? Szczelność okien otwieranych to teoria.


Wydumany problem. Jak mam w domu 24, to w łazience tyle samo albo więcej - nie mierzyłem, ale zimno nie jest.

Jak masz okna w łazience od południa to owszem, może być więcej. W praktyce jednak jak za oknem 10-15* to zyski słoneczne w innych pomieszczeniach (najszybciej w kuchni i salonie zazwyczaj) powodują, że aż się chce klimę odpalać. A w łazienkach ciągle chłodno bo zyski znikome a straty przez przenikanie są. To nie wydumane - to praktyka. Niezależnie od tego, jaką kto lubi temperaturę to w łazience chce mieć cieplej.



Przy moich rachunkach nie chce mi się w to bawić.

To się nie dziw, że masz wysokie EU.
A ile razy już wymieniałeś bypass? W ogóle działa? Może cały czas jest otwarty. Jak nie wiesz, co się dzieje zimą z bypassem to zapraszam tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355325-Izzifast-nowy-rekuperator-z-odzyskiem-wilgoci&p=8062394&viewfull=1#post8062394)

mistalova
03-08-2022, 13:47
przepływowy podgrzewacz i niezbyt duże zużycie?

Dalej mi się nie łapie. 2MWH CWU rocznie to wychodzi jakieś 110 litrów podgrzanej wody dziennie.
No ni cholery nie da rady (oczywiście żyjąc jak biały człowiek) :)

sito
03-08-2022, 16:14
Dalej mi się nie łapie. 2MWH CWU rocznie to wychodzi jakieś 110 litrów podgrzanej wody dziennie.
No ni cholery nie da rady (oczywiście żyjąc jak biały człowiek) :)

Co w tym dziwnego ?

U nas , rodzina 2+1 , zużycie wody 10m3 miesięcznie, w tym wody ciepłej jakieś 3m . Zimna woda leci do pralki, zmywarki, kibla....
110 dziennie plus do tego zimna daje jakieś 150-200 litrów wody użytkowej dziennie. Wszyscy jesteśmy czyści ( zaznaczam ze da się zejść niżej kąpiąc się w pracy.... ) .

Ratpaw
03-08-2022, 16:17
Jak sie wykonuje termowizję w sezonie nie grzewczym? bo wtedy wykonuje sie większosc badan szczelności. czy takie badanie wtedy cos daje, czy tylko po to aby nieswiadomego klienta policzyc wiecej?
Termowizję robi się zimą. Nie wiedziałem, że testy szczelności robi tylko poza sezonem grzewczym.

Ratpaw
03-08-2022, 16:20
Dalej mi się nie łapie. 2MWH CWU rocznie to wychodzi jakieś 110 litrów podgrzanej wody dziennie.
No ni cholery nie da rady (oczywiście żyjąc jak biały człowiek) :)
Spokojnie do zrobienia.

stos
03-08-2022, 16:25
Spokojnie do zrobienia.

Ile się traci na cyrkulację?

Ratpaw
03-08-2022, 16:37
Ile się traci na cyrkulację?
Jak ogrzewacz wody wisi za ścianą, to nie potrzeba cyrkulacji. Jak punkt jest daleko, to lepiej dać przepływówkę "podgrzewającą" niż cyrkulację. Naprawdę do zrobienia te 110l dziennie.

Kaizen
03-08-2022, 16:38
Rekordzista we wspólnocie mieszkaniowej, w której byłem w zarządzie i rozliczałem media zużył w rekordowym roku 75m3 CWU czyli średnio 6,25m3/miesiąc. Średnia bloku to 2,5m3/mies/mieszkanie CWU. U siebie przed decyzją czym grzać CWU sprawdziłem, i przy 4 osobach w bloku zużywaliśmy poniżej 25m3 CWU rocznie.
Cyrkulacja przy wannie zbędna. Przy prysznicu w opcji "na żądanie" straty są znikome.

asolt
03-08-2022, 18:54
Termowizję robi się zimą. Nie wiedziałem, że testy szczelności robi tylko poza sezonem grzewczym.

Nie napisałem ze tylko, a w wiekszosci przypadków, ja widzę róznicę.

stos
03-08-2022, 18:59
Jak ogrzewacz wody wisi za ścianą, to nie potrzeba cyrkulacji. Jak punkt jest daleko, to lepiej dać przepływówkę "podgrzewającą" niż cyrkulację. Naprawdę do zrobienia te 110l dziennie.
W mieszkaniu miałem przepływówkę 6kW w kuchni i w zimie nigdy nie miałem ciepłej wody bo zimna była za zimna.

sito
03-08-2022, 19:14
W mieszkaniu miałem przepływówkę 6kW w kuchni i w zimie nigdy nie miałem ciepłej wody bo zimna była za zimna.

Dziwne, ja mam w mieszkaniu pod zlewem 3,5kW przepływkę i mając zmywarkę nawet to wystarcza....

stos
03-08-2022, 19:21
Dziwne, ja mam w mieszkaniu pod zlewem 3,5kW przepływkę i mając zmywarkę nawet to wystarcza....

Ja też miałem zmywarkę dlatego zimna/letnia woda w kranie mi nie przeszkadzała.
Tłuste ręce zawsze mogłem umyć w łazience gdzie był gazowy (16kW) piecyk przepływowy.

asolt
03-08-2022, 19:26
Położenie podłogówki to chyba najprostrza robota ze wszystkich nawet największy fajtłapa chyba dałby radę a jak nie no to niech buli 90zł/m2 jak leń lub frajer .

Z materiałem? Wystaw taką ofertę, a nie odgonisz sie od klientów, jakimi rurami zasilanie rozdzielaczy w takiej cenie?

sito
03-08-2022, 19:32
Ja też miałem zmywarkę dlatego zimna/letnia woda w kranie mi nie przeszkadzała.
Tłuste ręce zawsze mogłem umyć w łazience gdzie był gazowy (16kW) piecyk przepływowy.

My myjemy pod tym tłuste patelnie, a sama woda aż parzy.... Oczywiście mamy to ustawione na max grzanie, bo jest tam regulacja "śrubokrętem"

Kaizen
03-08-2022, 19:51
My myjemy pod tym tłuste patelnie, a sama woda aż parzy.... Oczywiście mamy to ustawione na max grzanie, bo jest tam regulacja "śrubokrętem"

Praw fizyki nie oszukasz. Ciepło właściwe wody to 1,17Wh/kg*K. Czyli w drobnym uproszczeniu żeby ogrzać 10l o 45* trzeba 526,5Wh. Jeżeli te 10l chcemy ogrzać w godzinę - potrzebujemy te 526W mocy (w praktyce trochę więcej, bo nie 100% jest przekazywane wodzie - część grzeje przestrzeń dookoła podgrzewacza). Jeżeli chcemy mieć przepływ 10l/min to mnożymy 526W x 60 = 31,56kW. Czyli 3,5kW po uwzględnieniu strat tak ogrzeje niewiele ponad 1l/min. Każdy może sobie sprawdzić, jaki ma przepływ przy myciu garów - IMO 2,5l to minimum. A żeliwną patelnię najpierw dosyć długo polewam maksymalnie gorącą wodą. Bo ledwo ciepłą masa patelni wychładza.

3,5kW ogrzeje 2l/min o zaledwie 24,93* - trudno się tym poparzyć nawet, jeżeli ogrzewamy tylko tę odrobinę wody, co w rurach się ogrzała do temperatury pokojowej. A od temperatury wodociągowej to wychodzi śmieszne 33*.

sito
03-08-2022, 20:12
Praw fizyki nie oszukasz. Ciepło właściwe wody to 1,17Wh/kg*K. Czyli w drobnym uproszczeniu żeby ogrzać 10l o 45* trzeba 526,5Wh. Jeżeli te 10l chcemy ogrzać w godzinę - potrzebujemy te 526W mocy (w praktyce trochę więcej, bo nie 100% jest przekazywane wodzie - część grzeje przestrzeń dookoła podgrzewacza). Jeżeli chcemy mieć przepływ 10l/min to mnożymy 526W x 60 = 31,56kW. Czyli 3,5kW po uwzględnieniu strat tak ogrzeje niewiele ponad 1l/min. Każdy może sobie sprawdzić, jaki ma przepływ przy myciu garów - IMO 2,5l to minimum. A żeliwną patelnię najpierw dosyć długo polewam maksymalnie gorącą wodą. Bo ledwo ciepłą masa patelni wychładza.

3,5kW ogrzeje 2l/min o zaledwie 24,93* - trudno się tym poparzyć nawet, jeżeli ogrzewamy tylko tę odrobinę wody, co w rurach się ogrzała do temperatury pokojowej. A od temperatury wodociągowej to wychodzi śmieszne 33*.

Rozumiem że nie dopuszczasz do siebie myśli że ktoś może inaczej myć gary niż Ty ?

Woda leci z tego trochę większym ciurkiem ( ile to trwa nie wiem i raczej mnie to nie interesi bo nie myje pod bieżącą bo to tylko strata ) napuszczam do zlewu , dolewam zimnej, płyn i lecę. Płukanie to juz zimna. Na mycie 2-3 razy w tygodniu w zupełności styka. Mieszkamy tak juz 10 lat , nie wyobrażam sobie puszczać wody z "junkersa" z łazienki przez całe mieszkanie, kuchnia jest 10m od łazienki..... Gdyby sie to spsuło rozważyłbym bojler 5-10L pod zlew.

sito
03-08-2022, 20:16
Jeszcze jedno, jakby co to zapraszam na test, Ruda Śląska ul. Lecha. , za każdą minute którą ktoś wytrzyma trzymając rękę pod tym ciurkiem daje browar :D

marcinbbb
03-08-2022, 20:36
U mnie wręcz przeciwnie nadmiar gorącej wody w ilościach hurtowych. Dziś solary ugrzały bufor kombinowany o pojemności 400l bufor / 100l cwu. wodę do 75*C z czego około 40l wylałem do 5000l wody w basenie. Woda na górze zasobnika 75*C na dole 56*C, jutro na bank przebije 85*C a przy tej temperaturze załączany jest zrzut gorącej wody w podłogówkę (pętle które zostawiam otwarte na lato). Więc pewnie kilka wiader też wyląduje w basenie.

@sito u mnie można 1l samogonu zarobić ;)

Kaizen
03-08-2022, 20:52
Woda leci z tego trochę większym ciurkiem ( ile to trwa nie wiem i raczej mnie to nie interesi bo nie myje pod bieżącą bo to tylko strata ) napuszczam do zlewu

Anglik? To po co Ci podgrzewacz? W czajniku podgrzej wodę.

Kaizen
03-08-2022, 20:56
przy tej temperaturze załączany jest zrzut gorącej wody w podłogówkę (pętle które zostawiam otwarte na lato).

To jak jedziesz na wakacje, to po powrocie klima nie wyrabia przez tydzień? I co za rozrzutność czy masochizm (zależnie od tego, czy odpalisz klimę, czy będziesz się gotował).
To jest właśnie bezsens kolektorów. Tylko CWU - i w lecie za dużo i nie masz co z tym zrobić (chyba, że zainwestujesz w akumulator ciepła, co nie ma sensu ekonomicznego), w zimie całe nic. To ma sens w domkach letniskowych czy pensjonatach z dużym obłożeniem latem a małym zimą.

sito
03-08-2022, 21:16
Anglik? To po co Ci podgrzewacz? W czajniku podgrzej wodę.

W jakim ? Elektrycznym czy zwykłym na kuchence gazowej ?

Ratpaw
03-08-2022, 21:20
To jest właśnie bezsens kolektorów. Tylko CWU - i w lecie za dużo i nie masz co z tym zrobić (chyba, że zainwestujesz w akumulator ciepła, co nie ma sensu ekonomicznego), w zimie całe nic. To ma sens w domkach letniskowych czy pensjonatach z dużym obłożeniem latem a małym zimą.
Jak ktoś zasila CO z kotła na węgiel, co też ma/miało sens.

marcinbbb
03-08-2022, 21:25
Ogrzewanie odpala się w pomieszczeniach nie używanych najczęściej grzejnik w gospodarczym, jeśli go nie włączę w domu podłogówka idzie na łazienkę, i nieużywaną sypialnie.
Wakacje nie wakacje rekuperacja robi robotę w całej chałupie, klima okazyjnie chodzi. cwu za lipiec 11kWh tyle łyknęła ciepła pompa.

Zimą zero null? Pompa grzeje ten sam bufor co kolektory:
kiedy bufor był stale zasilany z kotła na ekogroszek i woda zazwyczaj miała 56*C teraz przy pompie zakładam na zimę max 40*C więc
październik 2021: 498kWh
listopad 2021: 102kWh
grudzień: 36kWh....
styczeń 2022: 38kWh
luty 2022: 170kWh
marzec 2022: 770kWh
kwiecień 508kWh.

No kużwa faktycznie nic całe 2122kWh więc ponad 2MWh energii jeśli dla Ciebie to nic. To jest pewnie połowa tego co łyknęła by ciepła pompa w sezonie zimowym a że solary będą grzały oid 40*C a nie od 56*C więcej kWh spadnie z glikolu niż z prądu.
Potrzebujesz też statystyki od 2013r?

Kaizen
03-08-2022, 22:50
Ogrzewanie odpala się w pomieszczeniach nie używanych

Jaką mają termoizolację od używanych? Rekuperacji nie masz? Szkoda.


rekuperacja robi robotę

A, jednak masz. Czyli odzyskujesz w upały ciepło z pomieszczenia technicznego (bo bypass się nie otworzy) i w 80-90% wraca do domu? Gratuluję logiki.


Zimą zero null?
[...]
październik 2021: 498kWh

To nie zima.


listopad 2021: 102kWh

To nie zima.



grudzień: 36kWh....

Raptem 10 dni zimy.



styczeń 2022: 38kWh

Fakt, zima,.


luty 2022: 170kWh

Fakt, zima,.



marzec 2022: 770kWh


20 dni zimy.


No kużwa faktycznie nic całe 2122kWh

Skąd Ty wiedzę o porach roku czerpiesz?

marcinbbb
03-08-2022, 23:08
Do mnie się przypierdzielasz skąd wiedzę o porach roku czerpie a pomijasz że dla Ciebie nic to 2MWh. Chłopie opanuj się, wyśpij i pamiętaj że nie jesteś dzieckiem w czepku urodzonym. Twój fiutek nie wystaje nad nasze, pierdzielisz co Ci ślina na język przyniesię - jeden najmądrzejszy z całej wsi.
Wszyscy do niego powinni na pielgrzymki chodzić aby dom komuś zaprojektował i z fusów powróżył ile prątu potrzeba.

Chłopie najpierw mówisz że w zimę nie ma nic... później twierdzisz że bajpas się nie otworzy... skoro mam manualny, a nie automatyczny. Jeśli dla Ciebie październik to nie zima znaczy że nie grzejesz w ogóle CO? a cwu. robisz sobie grzejąc ją pod kołdrą gdzie śpisz, rodzinę też tak ogarniasz?

Pomieszczenie techniczne jest "jechane" 11m od domu jaki debil by wpadł na to aby tam rekuperację z domu ciągać.

Ratpaw
03-08-2022, 23:33
Zimą zero null? Pompa grzeje ten sam bufor co kolektory:
kiedy bufor był stale zasilany z kotła na ekogroszek i woda zazwyczaj miała 56*C teraz przy pompie zakładam na zimę max 40*C więc
październik 2021: 498kWh
listopad 2021: 102kWh
grudzień: 36kWh....
styczeń 2022: 38kWh
luty 2022: 170kWh
marzec 2022: 770kWh
kwiecień 508kWh.

No kużwa faktycznie nic całe 2122kWh więc ponad 2MWh energii jeśli dla Ciebie to nic. To jest pewnie połowa tego co łyknęła by ciepła pompa w sezonie zimowym a że solary będą grzały oid 40*C a nie od 56*C więcej kWh spadnie z glikolu niż z prądu.

Jak masz to ustawione? PC grzeje w nocy do 40*, a solary w dzień grzeją powyżej? A jak jest na solarach mniej niż 40*, to pompka obiegowa solarów się nie załącza?

2 MWh to dużo więcej niż mój dom (wyliczeniowo) potrzebuje na cały sezon. Problem tylko jest taki, że gdy energii najbardziej potrzebuje, to jej nie ma i na solarach (grudzień, styczeń). Zastanawiam się, czy nie dać z 2 m2 solarów, żeby grzać CWU przez cały rok bez jakiegokolwiek załączenia się PC. Przewiduję zbiornik 220-300l, zużycie dobowe raczej niewielkie, ale czasami jednak wielkie. Jak to widzisz?

Kaizen
03-08-2022, 23:43
Do mnie się przypierdzielasz skąd wiedzę o porach roku czerpie a pomijasz że dla Ciebie nic to 2MWh.

Zimą nie 2MWh a 733kWh. A za 2MWh to masz ponad 36m3 CWU o temperaturze 55*. Większości gospodarstw domowych to wystarcza na cały rok. Zmień ciepłomierz, bo coś Cię oszukuje (pomijając brak znajomości pór roku).

I daruj sobie fiutkowanie bo tylko małe pieski szczekają. I zluzuj bo Ci jakaś żyłka pęknie i będzie wylew czy udar.

marcinbbb
03-08-2022, 23:44
PC w lato bardziej wygląda niż grzeje odpalona była tylko na testy. W zimę pompa sztywnie będzie ustawiona na około 40*C, jeśli słońce coś nagrzeje ulga dla pompy bo zaoszczędzi kWh, jeśli nie będzie słońca jedzie na sprężarce.
Automatyka od solarów ogarnia całe grzanie tzn. jeśli solar ma powyżej X*C (mogę to modyfikować) niż woda na dole bufora odpala pompę, jeśli temperatura solara spadnie poniżej 6*C w porównaniu z buforem pompa staje i czeka aż zadana delta na solarach powróci do zadanej powiedzmy 8*C.

Chętnie pokazał bym wykresy ale Hewalex coś popsuł i po zalogowaniu twierdzi że mojego urządzenia nie ma, a mogę pokazać wykresy od 2013r.
Zwróć uwagę że u mnie z 7m2 solarów w grudniu i styczniu nie ma prawie nic, a Ty byś chciał cwu.

@Kaizen ja wiem że ty grzejesz tylko jak na dworze jest mniej niż -20*C, rodzina myje się w wodzie po gotowanych ziemniakach ale nie mierz wszystkich swoją miarą. Dla Ciebie zima zaczyna się jak zadecydujesz i kończy jak powiesz. Ciepłomierz masz najlepszy certyfikowany, siedzi nad nim typ i co minutę go weryfikuje. Chłopie mnie żyłka nie pęka, ale ciebie musi bardzo boleć może już krwawi?

Kaizen
03-08-2022, 23:55
@Kaizen ja wiem że ty grzejesz tylko jak na dworze jest mniej niż -20*C

Chciałbym mieć taki dom, co tak ma bez grzania:

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460195

Ale nie. Zmień źródło swojej wiedzy, bo to wymaga ogrzewania.

Kiedy zima się kończy a kiedy zaczyna nie ja decyduję. Ja u siebie decyduję, kiedy w którym pomieszczeniu zaczynam grzać i ile.

marcinbbb
04-08-2022, 00:11
Chłopie dla Ciebie 2MWh to NIC!!! martwisz się pierdołami. Starasz się udowodnić że 2MWh to tylko 700kWh - chłopie OK ale za te 700kWh musiałeś zabecelować tak czy nie? Czy u mnie wpadło ze słońca? Czy mam Ci pokazywać obwody w PC aby udowodnić że 100% energii weźmie z PV a jak braknie to ze słupa.

W najcieplejszej łazience mam teraz 25*C, w salonie "jechany" jest bo strop mam 7m nad głową przy suficie jest 25,1*C na dole nie wiem nie chce mi się szukać pirometru. Myślę w okolicac 23*C z reku wieje 17,3*C.

Kaizen
04-08-2022, 00:13
Chłopie dla Ciebie 2MWh to NIC!!!

http://czytaniezezrozumieniem.pl/

marcinbbb
04-08-2022, 00:16
http://czytaniezezrozumieniem.pl/


w zimie całe nic.
Chłopie czy ja z mordy robię du*ę czy może odwrotnie? Odnieść do sytuacji nie mogę bo ja łapię za słówka... odnieść się do konkretów nie chcę bo mi się nie chce :)

Kaizen
04-08-2022, 00:24
Chłopie czy ja z mordy robię du*ę czy może odwrotnie? Odnieść do sytuacji nie mogę bo ja łapię za słówka... odnieść się do konkretów nie chcę bo mi się nie chce :)

Sam twierdzisz, że zimą masz 2MWh podając zestawienie udowadniające, że się mijasz z prawdą. Sam siebie łapiesz za fiutka.
Mi się też już nie chce czytać Twoich wypocin, więc PLONK. I liczę na wzajemność.

marcinbbb
04-08-2022, 00:28
Faktycznie jak argumentów brak lepiej nie dyskutować.
Zdrówka życzę ale ta woda po ziemniakach i grzanie cwu pod kołdrą jakoś do mnie nie przemawia.
Ty kwestionujesz od kiedy jest zima i twierdzisz że jej nie ma i okazuje się że wtedy grzejesz ja nie muszę.
I liczę na wzajemność ;)

Aż se klimę włączyłem aby Cię jeszcze bardziej powk*wać... będzie 21*C, jutro nura do basenu i jeszcze około 7 dni urlopu.

Ratpaw
04-08-2022, 00:29
Zwróć uwagę że u mnie z 7m2 solarów w grudniu i styczniu nie ma prawie nic, a Ty byś chciał cwu.

PC grzeje CWU. Jak nie ma słońca, to PC grzeje, ale jak jest, to PC nie grzeje, bo po co. Te dwa miesiące mogę odpuścić (i odpuszczam), ale myję się cały rok.

Wiesz, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło grzewcze w sezonie w Twoim domu i jaki procent załatwiają solary?

marcinbbb
04-08-2022, 00:46
PC i SOLARY grzeją jeden bufor w który jest buforem kombinowanym. Bufor 400l grzeje cwu której w środku tego bufora jest 100l CWU. To coś jest napędzane solarami i PC jak ją w końcu włącze

Ciepło... jakieś 1t węgla i 1,5t pelletu dawało radę do 23,4*C

SOLARY w zimę nie grzeją 36-36kWh to guzik. Nie ugrzejesz tym wody na 3 dni.

Ratpaw
04-08-2022, 07:16
PC i SOLARY grzeją jeden bufor w który jest buforem kombinowanym. Bufor 400l grzeje cwu której w środku tego bufora jest 100l CWU.
To jakieś własne rozwiązanie czy możesz podać link do tego bufora w buforze?

mac_612
04-08-2022, 09:13
To jakieś własne rozwiązanie czy możesz podać link do tego bufora w buforze?

https://www.bojlery.pl/category/zbiorniki-akumulacyjne-bufory-kombinowane-z-wezownica?horizontal ostatnio ceny jak ze wszystkim powariowały.

Ratpaw
04-08-2022, 09:27
Dzięki.

Jak to ma działać? Wężownica rozumiem zasilana z solarów, bo wysokotemperaturowa, ale PC ogrzewa wodę w buforze poprzez osobną wężownicę czy bezpośrednio?

marcinbbb
04-08-2022, 11:27
U mnie bufor to Hewalex Integra 400/100

Ratpaw
04-08-2022, 11:33
U mnie bufor to Hewalex Integra 400/100
Napisz jak masz to połączone, pls. Masz podłogówkę?

mac_612
04-08-2022, 11:33
Dzięki.

Jak to ma działać? Wężownica rozumiem zasilana z solarów, bo wysokotemperaturowa, ale PC ogrzewa wodę w buforze poprzez osobną wężownicę czy bezpośrednio?
Bezpośrednio. Ma to szereg zalet. Dzięki rezygnacji z wężownicą bardzo ogranicza taktowanie pompy latem.im większy tym dłuższe cykle pracy i możliwośc obniżenia końcowej temperatury.
Dla starszych instalacji bufor taki stanowi swoisty odstojnik wszelkich stałych zanieczyszczeń.

Ratpaw
04-08-2022, 11:42
Bezpośrednio. Ma to szereg zalet. Dzięki rezygnacji z wężownicą bardzo ogranicza taktowanie pompy latem.im większy tym dłuższe cykle pracy i możliwośc obniżenia końcowej temperatury.
Dla starszych instalacji bufor taki stanowi swoisty odstojnik wszelkich stałych zanieczyszczeń.
Hmm, mnie ciekawi jak ogrzać CWU do żądanej temperatury, skoro PC grzeje tylko do 40*, a resztę dadzą być może solary. I to 40* jest w zewnętrznym zbiorniku, a nie cwu!

mac_612
04-08-2022, 12:14
Hmm, mnie ciekawi jak ogrzać CWU do żądanej temperatury, skoro PC grzeje tylko do 40*, a resztę dadzą być może solary. I to 40* jest w zewnętrznym zbiorniku, a nie cwu!

Pompa może grzać nawet do 55-60'C. A reszta to kwestia sterowania. Jak grzeją solary to pompa nie grzeje. Najprościej zamontować czujnik od pompy odpowiednio wyżej w zbiorniku.
Instalacje CO najlepiej podpiąć bezpośrednio do pompy ciepła, a taki bufor traktować jak zbiornik CWU. Można też podłączyć zasilanie bezpośrednio do pompy, a powrót szeregowo przez jeden z dolnych króćców zbiornika. Powstanie w ten sposób bufor szeregowy o wybranej pojemności. Da to również możliwość wspomagania CO solarami.

Nurek_
04-08-2022, 12:16
Czyli jesteś w błędzie pisząc "I to są realne dane, a nie wyliczenia.".
Tak to są realne dane. Tyle dom potrzebuje w praktyce. Czego nie rozumiesz?



A reszta? Szczelność okien otwieranych to teoria.

Chyba twoja ....



Jak masz okna w łazience od południa to owszem, może być więcej. W praktyce jednak jak za oknem 10-15* to zyski słoneczne w innych pomieszczeniach (najszybciej w kuchni i salonie zazwyczaj) powodują, że aż się chce klimę odpalać. A w łazienkach ciągle chłodno bo zyski znikome a straty przez przenikanie są. To nie wydumane - to praktyka. Niezależnie od tego, jaką kto lubi temperaturę to w łazience chce mieć cieplej.
Cieszę się że lepiej ode mnie wiesz jaką mam temperaturę w łazience i czy jest dla mnie wystarczająca.



To się nie dziw, że masz wysokie EU.

Faktycznie, dobrze mówisz. Uszczelnię bypass zamiast 40 będę miał 20 kWh/m2



A ile razy już wymieniałeś bypass? W ogóle działa? Może cały czas jest otwarty. Jak nie wiesz, co się dzieje zimą z bypassem to zapraszam tutaj (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355325-Izzifast-nowy-rekuperator-z-odzyskiem-wilgoci&p=8062394&viewfull=1#post8062394)
Nie wymieniałem. Widziałem ten wątek, mój bypass ma się dobrze.

Ratpaw
04-08-2022, 12:38
Pompa może grzać nawet do 55-60'C. A reszta to kwestia sterowania. Jak grzeją solary to pompa nie grzeje. Najprościej zamontować czujnik od pompy odpowiednio wyżej w zbiorniku.
Nadal nie rozumiem, skąd pompa ma wiedzieć, żeby grzać do 40* a nie do 55*. Przecież solary dopiero dogrzeją (albo i nie) w ciągu dnia ten bufor. Solary 7 m2 są na raczej duże zużycia wody ciepłej, a to wyklucza zbiornik 100l, jaki jest w buforze kombinowanym 400l. To przecież PC czuwa cały czas, a nie solary. To solary dogrzewają wodę, jeśli PC w nocy nagrzeje do 40*. Albo i nie dogrzeją, jak nie będzie słońca. I co wtedy? W zbiorniku 100l jest woda o temp 40*??? Bez sensu.

marcinbbb
04-08-2022, 12:41
Napisz jak masz to połączone, pls. Masz podłogówkę?

Tak podłogówka w 95% + drabinka w łazience i grzejnik w gospodarczym.
Podłączenie standard pompa spięta z buforem za pomocą rury pre izolowanej, wejście z pompy wpięte w połowie wysokości bufora niewiele niżej wyjście aby wężownica solarna zawsze miała chłodniejszą wodę i tym samym solary mogły ją grzać. Podłogówka wpięta do bufora też mniej więcej w połowie wysokości.
Efekt jest bardzo ciekawy pomimo tego że woda z wodociągów ma około 8-10*C na dole zasobnika woda nigdy nie miała mniej niż 23*C nawet w największe mrozy.
Na tę chwilę woda ma 68*C a na dolarze ponad 80*C.

Pompa może grzać wodę nawet do 65*C oczywiście zależnie od temperatury zewnętrznej gdzieś widziałem wykres że chyba do -15*C da radę dobić do 65*C - pytanie tylko w jakim celu takiej temperatury nie puszczę w podłogę, mycie tak gorącą wodą odpada. Więc zimą zejdę z temperaturą bufora najniżej jak się da aby mieć ciepłą wodę i niespecjalnie skręcać zawór w rozdzielaczu od podłogówki.

Ratpaw
04-08-2022, 12:54
Czyli jak dobrze rozumiem, te 23 stopnie masz dzięki solarom, po pompa ogrzewa warstwy nieco wyżej, tak?

Ciekawe jaki współczynnik smukłości ma Twój zbiornik, wychodzi z grubsza 2,32, czyli termoklima jest dość szeroka (a właściwie wysoka). Możliwe, że podłogówkę zasilasz właśnie z niej. Ciekawe :)

marcinbbb
04-08-2022, 13:09
Bufor jest zamontowany w niewielkiej piwnicy której wysokość to max 120cm. Bufor jest wyższy i tym samym najpierw została uspawana "wanna" z kwasówki którą wkopaliśmy w ziemię ze względu na wysoki stan wód gruntowych. I do samej wanny wstawiony bufor. Z racji tego że piwnica ma jakieś 16m2 i niewielką wysokość w lato jest tam straszny upał w zimę myślę że niewiele mniej niż w domu zyski z powietrza?


Podłogówka zasilana bezpośrednio z bufora oczywiście możliwa do sterowania zaworem 3D na rozdzielaczu. O współczynnikach się nie wypowiadam nie znam tematu.
460210
Zielony temperatura solarów, żólty czujnik temp na wyjściu z bufora (chyba się musiał wysunąć spod izolacji przy montażu PC bo trochę zaniża, niebieski dół bufora, filetowy góra bufora

Znanazlłem jeszcze jakieś stare zdjęcie z 2019r z lutego:
460211

Jest i grudzień 2018r woda na dole zasobnika 24*C
460212

Ratpaw
04-08-2022, 13:22
Odpowiedz proszę: czy solary są w stanie nagrzać wodę do minimum 23 stopni w dowolny dzień w roku, pomijając śnieg?

marcinbbb
04-08-2022, 13:27
Nie są w stanie na jednym ze zdjęć widać że solar ma temperaturę 4*C o godzinie 12:44 a dół zasobnika 24*C.

Ratpaw
04-08-2022, 13:58
To skąd się bierze 24*, skoro pompa grzeje wodę w buforze powyżej solarów? Przenikanie przez ścianki bufora w kierunku jego dna?

marcinbbb
04-08-2022, 14:29
Jak pisałem zyski z powietrza, plus pewnie przenikanie przez ścianki.

Ratpaw
04-08-2022, 14:47
Masz 24 stopnie zimą w piwnicy albo niewiele mniej? :o

No dobra, przez ścianki to możliwe, kwestia wymiany wody w dolnej części bufora. I czy naprawdę na dole jest tak wysoka temperatura, bo może to nie sam dół, tylko np 1/4 wysokości. Tak czy inaczej coś mi to podpowiedziało, dzięki!

mac_612
04-08-2022, 16:37
To skąd się bierze 24*, skoro pompa grzeje wodę w buforze powyżej solarów? Przenikanie przez ścianki bufora w kierunku jego dna? powrót wody z podłogi?
marcinbbb mógłbyś naszkicować schemat jak to masz pospinane?

marcinbbb
04-08-2022, 19:00
Przepatrzyłem jeszcze jakieś stare statystyki z nadzieją że uda mi się w zime znaleźć jaklś dzień w którym woda zeszła poniżej 22*C i niestety.
sam zasobnik wewnątrz wygląda tak:
460215
Dokopałem się w karcie katalogowej czujnik jest zamontowany w około 1/3 wysokości od dna
https://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-hewalex-integra-podgrzewanie-cwu-i-wspomaganie-co/podgrzewacz-integra-400100.html i pliki do pobrania.i prezentacja

Ratpaw
04-08-2022, 19:09
Przepatrzyłem jeszcze jakieś stare statystyki z nadzieją że uda mi się w zime znaleźć jaklś dzień w którym woda zeszła poniżej 22*C i niestety.
sam zasobnik wewnątrz wygląda tak:
460215
Dokopałem się w karcie katalogowej czujnik jest zamontowany w około 1/3 wysokości od dna
https://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-hewalex-integra-podgrzewanie-cwu-i-wspomaganie-co/podgrzewacz-integra-400100.html i pliki do pobrania.i prezentacja
OK!

Ciągle jednak nie wiem, skąd PC wie, kiedy w nocy grzać wodę do 55*, a kiedy nie, bo nadejdzie słoneczny :)
Chyba, że na zimę inwestor sam wie, że trzeba podbić na pompie temperaturę, bo z solarów niewiele spłynie. Ale już wtedy nie można stwierdzić, że "automatyka wszystko ogarnia".

marcinbbb - jak to rozwiązałeś?

marcinbbb
04-08-2022, 20:00
Jeszcze nie przeciągnąłem czujki temperatury do bufora z pompy bo muszę znaleźć sposób przejścia kablem przez pół wykończonego domu i wprowadzić go do piwnicy. I przekopać kilkanaście metrów aby dostać się z gospodarczego gdzie zamontowana jest PC z kablem który będzie ogarniał temperaturę cwu.
Schemat chętnie bym narysował ale... cała rozpierducha była robiona w 2013r jak były zakładane solary a późniejszy update w 2015 kiedy instalowaliśmy ekogroszek, a finał przy pompie ciepła więc musiał bym każdą rurkę oglądać i szukać gdzie się kończy i gdzie wchodzi.

Pompa nie będzie grzała wody do 55*C specjalnie z pompy na zimę puszczę temperaturę akceptowalną do mycia powiedzmy 38-40*C aby pozostawić pole do popisu dla kolektorów. 38 czy 40*C to i tak zbyt wiele dla ogrzewania podłogowego. Pompa ogarnie że na powrocie ma wyższą temperaturę niż zadaną więc albo nie ma odbioru ciepła albo coś dodatkowo ją ogrzewa - tylko co ;) gdy temperatura na powrocie spadnie to albo kolektory już przestały grzać/zaszło słońce a może już jest noc i całe zyski z kolektorów poszły w podłogę. Sprawdziłem już że agregat może stać a pompa cały czas ma załączoną pompę obiegową i "bada temperaturę" ka każdym króćcu wymiennika płytowego.
Widziałem też w pompie jakieś oprogramowanie do kolektorów słonecznych ale manuala zostawiam sobie na długie jesienne wieczory. Więc może uda spiąć się całość do jednej całości aby pompa wiedziała co robią kolektory słoneczne może jakiś modbus czy inna szyna danych, ale tu znów kłania się kabel do przekopania i poprowadzenia do sterownika od kolektorów... będę miał to ogarnięte będę wiedział ile i jakie kable zakopać.

Pompa raczej nigdy nie będzie znała pogody na przyszły dzień ale kolektory znają temperaturę w buforze i włączą się czy tego chce czy nie chcę. Są idioto odporne.

mac_612
04-08-2022, 20:01
OK!

Ciągle jednak nie wiem, skąd PC wie, kiedy w nocy grzać wodę do 55*, a kiedy nie, bo nadejdzie słoneczny :)

Jak pisałem, pompa załączy się dopiero jak temperatura spadnie poniżej nastawionej na danej wysokości (np te 40'C). Czyli priorytet ustawiamy zmiana wysokości lub niższą nastawą tempery. A że w sezonie słonecznym najczęściej w zbiorniku jest wyższa temperatura to pompa się nie załącza.
A jak już spadnie to podgrzeje do tych 40 żeby rano było w czym ręce umyć. Spokojnie "automatyka ogarnie";)

Ratpaw
04-08-2022, 22:18
Jak pisałem, pompa załączy się dopiero jak temperatura spadnie poniżej nastawionej na danej wysokości (np te 40'C). Czyli priorytet ustawiamy zmiana wysokości lub niższą nastawą tempery. A że w sezonie słonecznym najczęściej w zbiorniku jest wyższa temperatura to pompa się nie załącza.
A jak już spadnie to podgrzeje do tych 40 żeby rano było w czym ręce umyć. Spokojnie "automatyka ogarnie";)
Ty mi takich rzeczy nie pisz, bo to oczywiste. marcinbbb już wyjaśnił ,ze mu styknie 38-40 na cwu. Skoro tak, to nie mam pytań.

mac_612
04-08-2022, 22:50
Ty mi takich rzeczy nie pisz, bo to oczywiste. marcinbbb już wyjaśnił ,ze mu styknie 38-40 na cwu. Skoro tak, to nie mam pytań.

Ok, to się nie zrozumieliśmy. Sorry za chęć pomocy.

IMO pompa mogłaby być ustawiona na te 55 stopni, ale żeby pilnowała góry zbiornika. Wiem, że jej praca niszczy uwarstwienie, ale za to praca podłogówki ładnie je na nowo wprowadza. I zostałoby pole do popisu dla kolektorów.
żeby w calości wykorzystywać ciepło ze slońca, trzeba zostawić zimną wodę wokół wężownicy. A to oznacza że nie można grzać pompą całego bufora tylko powrót do pompy zamontować w którymś z środkowych króćców. Dzięki temu pompa zrobi sajgon tylko w górnej jego części.

marcinbbb
04-08-2022, 23:02
Różnica publikowania postów to 19:00 i 19:01 były pisane w tym samym czasie :)

Czy mi styknie 38-40*C nie wiem mam dość wymagające 2 kobiety w domu które lubią ciepłą wodę i CO. Moja małżonka potrzebuje 23,4*C a jak temperatura spadnie do 23,2*C to twierdzi że wyłączyłem ogrzewanie i jej jest zimno. Są jeszcze gorsze przypadki które znam zmiana temperatury o 0,2*C wiąże się w uwaleniem na wyro i przykryciem kołdrą i "snem zimowym". Generalnie chałupa wiecznie przegrzewana w zimę spie pod prześcieradłem w sypialni, w lato emigruje tam gdzie najchłodniej (klima).
Spokojnie pracę też ogarniam nocą 12h ale później można bezkarnie spać do 16:00 i nikt mnie nie budzi.
A wiecie jak fajnie iść do roboty o 19:00 i o 21:30 w lato oglądać zachód słońca, a w okolicach 3:00 witać nadchodzącą jasność 6h nocy a później już widać koniec roboty:) 7:15 w domu otwierasz piwko, później 2 i idziesz spać jak dziecko. Nie nie pracuję w Milicji:)

@ mac_612 górna część jest wyłączona z króćców możesz wsadzić anodę i odebrać cwu. Wszystko co możesz wpiąć jest poniżej zasobnika cwu.
Właśnie dlatego ten bufor jest tak fajny - 100l znajduje się na szczycie zasobnika i cały zasobnik ma temperaturę środka - wincyj sie ni da... gdyby zasobnik był w jak 2 płaszczowe zbiorniki pionowe których nikt tak nie montuje tylko połowa zasobnika była by ciepła później tylko zimna a tu cały zład cwu ma temperaturę bufoa.

mac_612
04-08-2022, 23:14
Wiem, montowałem takie zasobniki. Chodzi mi zbiornik -bufor, a nie ten 100l bojler w środku ;) Czujnik od PC montujesz w tym małym zbiorniku lub górnej czesci bufora, a od kolektorów niżej. Ewentualnie jak pisałem pompe wpinasz tak, aby grzała góre bufora, a tam gdzie wezownica zostawiasz dla solarów.. Przypuszczem też, że te 20kilka stopni na dole robi Ci powrót z podłogówki, ale z tym za bardzo nie ma co zrobić;)

marcinbbb
04-08-2022, 23:21
Może tak być, jednak belka od ogrzewania podłogowego w zimie mówi coś innego skoro na dole bufora 23*C. A podłogówka grzeje w okolicach 34*C i powrót w okolicach 31*C. Jak pisaliśmy metal przepuszcza ciepło czujnik wyżej niż na dole. Cholera wie co jest na samym dnie jednak znając że woda się rozwarstwia może i faktycznie tam jest 8-10*C, choć zasobnik od dołu jakoś specjalnie zaizolowany nie jest więc może go grzeje powietrze a raczej to co odda zasobnik

Ratpaw
04-08-2022, 23:42
Czy mi styknie 38-40*C nie wiem mam dość wymagające 2 kobiety w domu które lubią ciepłą wodę i CO. Moja małżonka potrzebuje 23,4*C a jak temperatura spadnie do 23,2*C to twierdzi że wyłączyłem ogrzewanie i jej jest zimno. Są jeszcze gorsze przypadki które znam zmiana temperatury o 0,2*C wiąże się w uwaleniem na wyro i przykryciem kołdrą i "snem zimowym". Generalnie chałupa wiecznie przegrzewana w zimę spie pod prześcieradłem w sypialni, w lato emigruje tam gdzie najchłodniej (klima).
To jednak się nie zrozumieliśmy: na CWU (bo o to cały czas pytam, nie o CO) 38-40 stopni z PC nie wystarczy, bo zbiornik na CWU ma tylko 100l i ograniczoną mocą jest ogrzewany (przez ścianki wodą o temperaturze 40 stopni).

Oczywiście, po pewnym czasie, się woda w nim ogrzeje do tych 40*, ale przecież w domu dwie kobiety, itd itp. 100l na trzy osoby to zdecydowanie za mało jak dla kogoś, kto zdecydował się na montaż solarów o mocy 5,5 kW, prawda? No chyba, że Ty CWU to grzejesz jeszcze czymś, grzałką może, ale tego na schemacie nie widzę.

Więc jeszcze raz: jakim cudem ustawiasz PC na 40* i masz przy 100-litrowym zbiorniku 100 litrów wody o temp 40* tak, że jej nie braknie dla trzech osób w czasie, gdy solary nie wyrabiają (grudzień, styczeń). Coś konfabulujesz albo ustawiasz na PC w tym czasie dobre 50 stopni, jak nie więcej. No cudów nie ma - kąpiel w wannie w takich warunkach jest niemożliwa, co najwyżej oszczędne prysznice.



gdyby zasobnik był w jak 2 płaszczowe zbiorniki pionowe których nikt tak nie montuje tylko połowa zasobnika była by ciepła później tylko zimna a tu cały zład cwu ma temperaturę bufoa.
Tylko po jakim czasie?

Ratpaw
05-08-2022, 00:06
Ok, to się nie zrozumieliśmy. Sorry za chęć pomocy.

IMO pompa mogłaby być ustawiona na te 55 stopni, ale żeby pilnowała góry zbiornika. Wiem, że jej praca niszczy uwarstwienie, ale za to praca podłogówki ładnie je na nowo wprowadza. I zostałoby pole do popisu dla kolektorów.
żeby w calości wykorzystywać ciepło ze slońca, trzeba zostawić zimną wodę wokół wężownicy. A to oznacza że nie można grzać pompą całego bufora tylko powrót do pompy zamontować w którymś z środkowych króćców. Dzięki temu pompa zrobi sajgon tylko w górnej jego części.
Taki układ będzie działał tym lepiej, im wyższy jest bufor. Wtedy solary rozwinęły by skrzydła, a tak są nieco "przyduszone" tą całkiem ciepłą wodą w 1/3. Niestety miejsca w piwnicy nie było. Nie mam pojęcia ile podłogówka i PC niszczą stratyfikację, bo nie wiem ile jest na powrotach i w którym miejscu.

marcinbbb
05-08-2022, 00:09
Bufor składa się z 400l bufora i 100l cwu. O ile możesz wywalić całe cwu na mycie. To komu ciepło odda to 400l wody? No zasobnikowi z cwu!!!
Po to jest grzane 400l a z niego ogrzewa się 100l aby wody starczyło na kilka dni.

Pomyśl masz 400l gorącej wody a taką samą temperaturę na cwu. Wywalisz całe cwu, bufor ogrzeje resztę bo ma 4 krotnie większą pojemność niż cwu.

Rozwijanie buforów do wysokości kilku metrów mija się z celem, ogranicza je wysokość nadproża i drzwi. 180cm wniesiesz ale 250cm nie do końca.

Woda o temp 40*C jest zupełnie zdatna do mycia, nawet 38*C jest OK. Jeśli potrzebujesz 45*C wyśrubujesz pompę aby taką temperaturę dawała, ale rachunek za prąd będzie zupełnie inny niż oczekujesz.

Nie po to PC grzeje dowolny zasobnik do 55*C bo COP leci na łeb na szyję przy niższych temperaturach - wody o tej temperaturze nie potrzebujesz chyba że masz grzejniki ale to oddzielny wątek.

Ratpaw
05-08-2022, 07:04
Ja to wszystko rozumiem, pisałem o czymś innym. Czy chcesz żebym powtórzył pytanie? Konkretne warunki: jeśli na PC ustawisz 40*, to nie ogrzejesz zasobnika wewnętrznego do 40*, bo:

solary nic nie dają
podłogówka wyciąga energię

To się tyczy grudnia i stycznia, a ludzie chcą się kąpać. W grudniu i styczniu COP leci na pysk, bo ustawiasz dużo więcej niż 40* na PC. Zgadza się czy nie?

Nie po to PC grzeje dowolny zasobnik do 55*C bo COP leci na łeb na szyję przy niższych temperaturach
COP leci na szyję przy niższych temperaturach? Zewnętrznych, jak rozumiem, bo inaczej to zdanie jest biegunowo odległe od prawdy.:eek:

mac_612
05-08-2022, 08:02
Bufor składa się z 400l bufora i 100l cwu. ...

Wiem, już pisałem że podłączałem takie zasobniki. Nikt nie pisze o jego "rozciąganiu". Pisze tylko o tym, że można podłączyć pompy tylko np w twoim przypadku do dwóch środkowych króćców i wtedy pompa nie będzie grzała tylko te 200-300l. Pozostała nie nagrzana część zostanie dla dyspozycji solarów;)
I


podłogówka wyciąga energię
[/LIST]


Podłogowa nie wyciąga energii z CWU, bo zbiornik (100l) jest wyżej. I tego obszaru powinno pilnować inne źródło niż solary.

I nie piszę tego jako jedyne słuszne rozwiązania, każdy robi jak uważa. Jednemu wystarczy 40, inny potrzebuje 60. Ja mam ustawione 46, a mimo to w wiekszej górnej części zbiornika mam te ponad 50. Czujkę mam umieszczona w połowie. Teoretycznie woda powinna mieć tyle, żeby nie trzeba było mieszać z zimną.

Ratpaw
05-08-2022, 08:16
Podłogowa nie wyciąga energii z CWU, bo zbiornik (100l) jest wyżej. I tego obszaru powinno pilnować inne źródło niż solary.

Nie napisałem, że podłogówka wyciąga energię z CWU!!!!! CWU ma być rzekomo ogrzewane wodą, z której zasilana jest podłogówka. Dowiem się wreszcie jak to możliwe, że CWU jest w ciągu doby przynamniej raz ogrzewane do 40*, gdy bufor zasila PC temperaturą 40* i jednocześnie ta PC zasila podłogówkę w grudniu i styczniu?



I nie piszę tego jako jedyne słuszne rozwiązania, każdy robi jak uważa. Jednemu wystarczy 40, inny potrzebuje 60. Ja mam ustawione 46, a mimo to w wiekszej górnej części zbiornika mam te ponad 50. Czujkę mam umieszczona w połowie. Teoretycznie woda powinna mieć tyle, żeby nie trzeba było mieszać z zimną.
To również się tu nie aplikuje, bo z PC leci woda 40*, tyle samo co z CWU (40 stopni!) i to na bieżąco!

Fajnie, też bym tak chciał brać energię znikąd i tłumaczyć tym, że czujka jest pośrodku :)

marcinbbb: rozumiem, że coś pomieszałeś albo masz asa w rękawie :D

mac_612
05-08-2022, 09:24
Ta szczerze to nie wiem o co ci chodzi
Dowiem się wreszcie jak to możliwe, że CWU jest w ciągu doby przynamniej raz ogrzewane do 40*, gdy bufor zasila PC temperaturą 40* i jednocześnie ta PC zasila podłogówkę w grudniu i styczniu?
dzieje się to tak samo jak w wypadku kotla dwufunkcyjnego - raz grzeje jedno a raz drugie.


To również się tu nie aplikuje, bo z PC leci woda 40*, tyle samo co z CWU (40 stopni!) i to na bieżąco!
jak masz cwu ustawione na 40 stopni to logiczne że z pompy musi popłynąć więcej.

Fajnie, też bym tak chciał brać energię znikąd i tłumaczyć tym, że czujka jest pośrodku :)
jest ważne w którym miejscu jest czujka, bo dzięki temu inaczej się układa rozwarstwienie temperatur w zbiorniku. W moim przypadku jest różnica 7stopni (taka jak dt wyjścia z pompy)i stąd wyższa temperatura u góry bufora niż ustawiona.

marcinbbb: rozumiem, że coś pomieszałeś albo masz asa w rękawie :D
Wiesz, to że czegoś nie rozumiesz nie znaczy, że nie działa.

Ratpaw
05-08-2022, 10:50
jak masz cwu ustawione na 40 stopni to logiczne że z pompy musi popłynąć więcej.

marcinbbb twierdzi co innego:

Pompa nie będzie grzała wody do 55*C specjalnie z pompy na zimę puszczę temperaturę akceptowalną do mycia powiedzmy 38-40*C



jest ważne w którym miejscu jest czujka, bo dzięki temu inaczej się układa rozwarstwienie temperatur w zbiorniku. W moim przypadku jest różnica 7stopni (taka jak dt wyjścia z pompy)i stąd wyższa temperatura u góry bufora niż ustawiona.

Nie jest wazne, bo PC grzeje do 40*, z kranu leci 40*, a czujka może pokazywać co chce, nie ma to znaczenia. Przy braku zysku z solarów COP pompy siada, bo musi, bo pompa nie grzeje do +40 - nie jest oto możliwe.

mac_612
05-08-2022, 12:10
To po jasna cholerę ta czujka?! Z pompy wychodzi temperatura wyższa niż żądana, bo inaczej nie wystąpi przepływ ciepła. W buforze bez wężownicą różnica między temperatury miedź góra a dołem zbiornika grzanego tylko pc jest taka jak na końcach przyłączeniowych czyli jest taka jak dt wejście-wyjcie pompy. To jest 5-8K. Dlatego u góry bufora jest te kilka stopni więcej niż żądaną, a na dole mniej. Proporcje zmienia się od wysokości pomiaru. Pompa grzeje tak długo aż osiągnie żądaną temperaturę w miejscu zainstalowania czujnika. Twierdząc inaczej próbujesz zaklinać rzeczywistość.

Ratpaw
05-08-2022, 12:14
To po jasna cholerę ta czujka?! Z pompy wychodzi temperatura wyższa niż żądana, bo inaczej nie wystąpi przepływ ciepła. W buforze bez wężownicą różnica między temperatury miedź góra a dołem zbiornika grzanego tylko pc jest taka jak na końcach przyłączeniowych czyli jest taka jak dt wejście-wyjcie pompy. To jest 5-8K. Dlatego u góry bufora jest te kilka stopni więcej niż żądaną, a na dole mniej. Proporcje zmienia się od wysokości pomiaru. Pompa grzeje tak długo aż osiągnie żądaną temperaturę w miejscu zainstalowania czujnika. Twierdząc inaczej próbujesz zaklinać rzeczywistość.
Jak to jest czujka pompy ciepła, to OK.

mac_612
05-08-2022, 12:16
Przy braku zysku z solarów COP pompy siada, bo musi, bo pompa nie grzeje do +40 - nie jest oto możliwe.
Przy braku zysku z solarów COP rośnie bo pompa grzeje od niższej temperatury. Tylko że wtedy pracuje dłużej. Przy zyskach solarnych pompa najczęściej się wcale nie włącza bo temperatury są wyższe niż ustawione.

mac_612
05-08-2022, 12:17
Jak to jest czujka pompy ciepła, to OK.

Oczywiście że pompy, sorry jeśli nie jasno napisałem.

Ratpaw
05-08-2022, 13:07
Przy braku zysku z solarów COP rośnie bo pompa grzeje od niższej temperatury.
Jesteś tego pewien? :p

Tom1000k
05-08-2022, 20:56
Ceny obecne:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460152



Polemizował bym.
Przykład mój, realne dane z minionego sezonu i obecne ceny:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460222

Pozdrawiam :p

Kaizen
05-08-2022, 22:55
Polemizował bym.
Przykład mój, realne dane z minionego sezonu i obecne ceny:[
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460222


Jak za 2500 zł zamontowałeś instalację grzewczą (całość - nawet pomijając, czy podłogówkę, czy grzejniki razem z kotłownią na PC) czy jaka z COP=1 kosztuje 5Kzł to chętnie poznam źródła tych cen. Nawet jak zamówię Twoją darmową pracę, to ciężko będzie to osiągnąć. Niby kiedy wzrosły Ci ceny energii 10% rocznie?

Domek, co przy PC ciągnie EU>90 (60 na CO+30,62) jest niezgodny z WT - po uwzględnieniu strat na dystrybucji na styk z WT 2021 (do dokładnego policzenia).

Tom1000k
19-08-2022, 13:00
Jak za 2500 zł zamontowałeś instalację grzewczą (całość - nawet pomijając, czy podłogówkę, czy grzejniki razem z kotłownią na PC) czy jaka z COP=1 kosztuje 5Kzł to chętnie poznam źródła tych cen.

A, to o całą instalację chodzi. Ja brałem pod uwagę tylko koszt źródła ciepła. Moja pompa kosztowała 2.500zł, więc bez względu na to jak byś nie liczył, wykres będzie zawsze korzystny dla mnie.


Niby kiedy wzrosły Ci ceny energii 10% rocznie?

Tauron Kędzierzyn-Koźle, prąd + przesył:
Rok 2020 - G11 - 0,5225 zł/kWh brutto, G12W - tania: 0,6836 zł/kWh droga: 0,2510 zł/kWh
Rok 2021 - G11 - 0,6064 zł/kWh brutto, G12W - tania: 0,7719 zł/kWh droga: 0,2968 zł/kWh
Rok 2020 - G11 - 0,7523 zł/kWh brutto, G12W - tania: 0,9640 zł/kWh droga: 0,3835 zł/kWh

10% nie, tylko więcej.


Domek, co przy PC ciągnie EU>90 (60 na CO+30,62) jest niezgodny z WT - po uwzględnieniu strat na dystrybucji na styk z WT 2021 (do dokładnego policzenia).

No tak, ale w domu który już stoi nikogo WT nie interesuje.

Kaizen
19-08-2022, 13:43
A, to o całą instalację chodzi. Ja brałem pod uwagę tylko koszt źródła ciepła. Moja pompa kosztowała 2.500zł, więc bez względu na to jak byś nie liczył, wykres będzie zawsze korzystny dla mnie.

Każdy sobie może ocenić, jaki system grzewczy z PC można zbudować za 2500zł. Jak chcesz pomijać to, co w podłodze, to przy kablach wpisz z 800zł na bojler. Tylko to będzie nieuczciwe porównanie (czyli takie, jakie lubisz).


Tauron Kędzierzyn-Koźle, prąd + przesył:
Rok 2020 - G11 - 0,5225 zł/kWh brutto, G12W - tania: 0,6836 zł/kWh droga: 0,2510 zł/kWh
Rok 2021 - G11 - 0,6064 zł/kWh brutto, G12W - tania: 0,7719 zł/kWh droga: 0,2968 zł/kWh
Rok 2020 - G11 - 0,7523 zł/kWh brutto, G12W - tania: 0,9640 zł/kWh droga: 0,3835 zł/kWh

Coś drogą masz tanią a tanią drogą. Zakładam, że to ostatnie to niby miałby być rok 2022?
I inne ceny, niż na stronie https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g12w
G12w
Tania brutto 0,2730 zł + 0,0543=0,3273 a nie 0,3835
Droga brutto 0,5691 + 0,2537 =0,8228 a nie 0,9640

Archiwalnych nie chce mi się sprawdzać - pewnie równie odległe od rzeczywistości.

No i dodajmy, że jak coś drożeje 10% rocznie gdy inflacja jest 15,6% to znaczy, że realnie tanieje o 5,6%.

Tylko kto Ci każe kupować prąd po tych cenach? Wybierz tańszego sprzedawcę.

Tom1000k
24-08-2022, 16:21
(...)Tylko to będzie nieuczciwe porównanie (czyli takie, jakie lubisz).

Chciałeś powiedzieć "czyli takie jak lubimy", bo Ty robisz dokładnie to samo.



Coś drogą masz tanią a tanią drogą.

Chyba nietrudno się połapać, że przez pomyłkę jest podane odwrotnie. Każdy normalny się połapie, ale ty musisz wbić szpilę.


Zakładam, że to ostatnie to niby miałby być rok 2022?
I inne ceny, niż na stronie https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g12w
G12w
Tania brutto 0,2730 zł + 0,0543=0,3273 a nie 0,3835
Droga brutto 0,5691 + 0,2537 =0,8228 a nie 0,9640

Ok, pomyłka, bo mam w arkuszu VAT 23%.

No to jeszcze raz, specjalnie dla Ciebie: podwyżki rok do roku:

Rok 2020 - G11 - 0,5225 zł/kWh brutto, G12W - droga: 0,6836 zł/kWh tania: 0,2510 zł/kWh
Rok 2021 - G11 - 0,6064 zł/kWh brutto (+16%), G12W - droga: 0,7719 zł/kWh(+12%) tania: 0,2968 zł/kWh(+18%)
Rok 2022 - G11 - 0,6369 zł/kWh brutto, (+5%(tylko tyle dzięki obniżonemu vatowi))G12W - droga: 0,8229 zł/kWh(+6,6%) tania: 0,3274 zł/kWh(+10,6%(pomimo obniżenia VATu))

Czyli przez dwa lata prąd, pomimo obniżenia VATu podrożał o G11 o 21,9%, G12w droga o 20,4%, tania o 30,4%

Więc odpowiadając na Twoje pytanie:


Niby kiedy wzrosły Ci ceny energii 10% rocznie?

W poprzednich 2 latach nawet więcej.


No i dodajmy, że jak coś drożeje 10% rocznie gdy inflacja jest 15,6% to znaczy, że realnie tanieje o 5,6%.

Z tym że inflacja 15% jest od pół roku, a prąd idzie ostro do góry już od dwóch lat, więc jeszcze nie tanieje. Poza tym inflacja w końcu spadnie, a prąd wręcz przeciwnie. Ceny pójdą w górę i wróci 23% VAT. Wtedy będziesz mógł tylko pomażyć o 10% podwyżce.


Tylko kto Ci każe kupować prąd po tych cenach? Wybierz tańszego sprzedawcę.

Mi to rybka, bo mam PV, które pokrywa moje zapotrzebowanie w 100%

Kaizen
25-08-2022, 15:46
Rok 2020 - G11 - 0,5225 zł/kWh brutto, G12W - droga: 0,6836 zł/kWh tania: 0,2510 zł/kWh
Rok 2021 - G11 - 0,6064 zł/kWh brutto (+16%), G12W - droga: 0,7719 zł/kWh(+12%) tania: 0,2968 zł/kWh(+18%)
Rok 2022 - G11 - 0,6369 zł/kWh brutto, (+5%(tylko tyle dzięki obniżonemu vatowi))G12W - droga: 0,8229 zł/kWh(+6,6%) tania: 0,3274 zł/kWh(+10,6%(pomimo obniżenia VATu))

Czyli przez dwa lata prąd, pomimo obniżenia VATu podrożał o G11 o 21,9%, G12w droga o 20,4%, tania o 30,4%


Sprawdziłem z mojej faktury-nic się nie zmieniło od 2 lat tj :
G12W : T1=0,66 , T2=0,24 PLN brutto energia +przesył

Czyli przez 5 lat wzrost o (0,8229-0,66)=0,1629 zł czyli 25% a tania o 36%. To całe nic po uwzględnieniu inflacji


Do grzania istotna tania strefa. Poświęciłem trochę czasu i sprawdziłem stawki w taryfach zatwierdzonych na stronie URE.

2020 (0,1867 + 0,0362 + 0,0016 + 0,0132) x 1,23 = 0,2924 - skąd Ci się wzięło 0,2510 zł/kWh?

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460521

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460522


2021 (0,1937 + 0,0352* + 0,0022 + 0,0102*) x 1,23 = 0,2968 - wzrost r/r o całe 1,5%?
* tak, trzy razy się upewniałem. Stawka za dystrybucję i stawka jakościowa spadły - taryfa opublikowana 8 stycznia 2021 r. Wprowadza też opłatę OZE i likwiduje kogeneracyjną.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460523

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460524

2022 0,3273 - wzrost o 10%. Pierwszy raz. A realnie spadek - bo inflacja wyższa. Podobnie poprzednia podwyżka (nie dogoniła inflacji). Więc można powiedzieć, że energia elektryczna realnie z roku na rok tanieje.


Z tym że inflacja 15% jest od pół roku

To jest inflacja rok do roku. Czyli w lipcu 2022 mieliśmy 15,5% drożej niż w lipcu 2021. Co rozumiesz pod stwierdzeniem "jest od pół roku"?

Owczar
25-08-2022, 20:54
Rozpatrywanie podwyżek prądu póki nie są uwolnione ceny mija się totalnie z celem. Zaczekajmy aż je uwolnią i wtedy będziemy dyskutować nad opłacalnością pompy ciepła.

Do niedawna PV nie opłacała się firmom, a teraz zakładają bardzo chętnie.

Kaizen
25-08-2022, 22:00
Rozpatrywanie podwyżek prądu póki nie są uwolnione ceny mija się totalnie z celem. Zaczekajmy aż je uwolnią i wtedy będziemy dyskutować nad opłacalnością pompy ciepła.

GZE (Tauron Gliwice - dawny Vattenfall) i warszawski e-on mają uwolnione ceny. Jakoś nie ma tragedii. Pamiętaj, że molochy są państwowe i nie muszą mieć nad sobą URE żeby realizować politykę władzy. Dla przykładu:


W 2022 r. nie złożymy wniosków o podwyżkę cen energii; nasi klienci będą płacili za energię tak, jak do tej pory - powiedział w poniedziałek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. (https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezes-PGE-nie-zlozymy-w-tym-roku-wnioskow-o-podwyzke-cen-energii-8383468.html)


I URE nie musi się wysilać i odrzucać wniosku o podwyżkę.

Taki e-on nie jest państwowy. Ale jak będzie za bardzo odstawał cenami - to klienci uciekną do innych sprzedawców.

tabi88
26-08-2022, 07:39
Kaizenm wybacz ale pierdzielisz ;)
PGE Obrót, rejon mazowiecki, cały czas taryfa G12W.

faktura ze styczenia 2022:
dzienna: 0,3512 zł netto /kWh 0,431976 zł brutto (23% vat) / kWh
nocna: 0,24774 zł netto /kWh 0,304720 zł brutto (23% vat) / kWh

faktura z lipca 2022:
dzienna: 0,47787 zł netto /kWh (+36%) 0,501764 zł brutto (5% vat) / kWh (+16%)
nocna: 0,33452 zł netto /kWh (+35%) 0,351246 zł brutto (5% vat) / kWh (+15%)

Do obniżonego vatu bym się nie przyzwyczajał.
Także wzrost cen tylko przez ostatnie pół roku był większy, niż założone 10%, wcześniej nie mam faktur elektronicznie, żeby sprawdzić na szybko ale skumulowany wzrost przez ostatnie obstawił bym większy.
I to jest koszt "gołej" kWh, pozostałe składniki też się zmieniły i to nie na niższe a pewne jeszcze doszły.

Mówienie, że coś tanieje bo inflacja jest taka a tak ma zastosowanie raczej tylko w przypadku przedsiębiorców, któży mogą łatwo podnieść cenę produktu, żeby skompensować wartość inflacji. Dla etatowca jest to duże nadużycie. Wzrost pensji "dogania" inflacje dużo później. Najpierw przez pół roku/rok płaci więcej (natychmiastowa odpowiedz inflacyjna cen), dopiero później dostaje (lub nie) podwyżkę, która jednak nie wyrówna "strat" tylko sprawi, że są mniej odczuwalne.
Jest to prawdziwe dla 80% społeczeństwa. Na inflacji tracą wszyscy uczestnicy rynku oprócz podatkobioorcy (skarb państwa).
Ja kredytu nie mam ale wytłumacz kredytobiorcą, którzy wybudowali dom na własne potrzeby, jak to wspaniale ich dług się dewalujue (bo przecież wartość ich nieruchomośći wspaniale wzrosła) skoro jak rata skokowo wzrosła +50% i taką ratę płacą przez ostatnie pół roku ale podwyżkę dostaną dopiero teraz (jeżeli w ogóle).

Owczar
26-08-2022, 09:34
Akurat kredyt to inna bajka i tutaj podstawy ekonomii sie kłaniają.

Nie wiem jak można być zaskoczonym wzrostem raty. Szczerze mówiąc to wzięcie kredytu było jedną z lepszych decyzji. Gdyby odkładał złotówkę do złotówki żeby wybudować za gotówkę, to raz, ze jeszcze bym się nie wykończył - pewnie nawet nie przeprowadził, dwa, koszty wykończenia w ciągu tych 3 lat by wzrosły o 50% albo więcej. Oprocentowanie kredytu jest nadal niższe niż inflacja, więc jakie są powody do płaczu?

Kaizen
26-08-2022, 10:01
Kaizenm wybacz ale pierdzielisz ;)
PGE Obrót, rejon mazowiecki, cały czas taryfa G12W.

faktura ze styczenia 2022:
dzienna: 0,3512 zł netto /kWh 0,431976 zł brutto (23% vat) / kWh
nocna: 0,24774 zł netto /kWh 0,304720 zł brutto (23% vat) / kWh

faktura z lipca 2022:
dzienna: 0,47787 zł netto /kWh (+36%) 0,501764 zł brutto (5% vat) / kWh (+16%)
nocna: 0,33452 zł netto /kWh (+35%) 0,351246 zł brutto (5% vat) / kWh (+15%)


Zazdraszczam cen. To jakaś promocja? Czy coś pomyliłeś?

Moja faktura z lutego 2022 (ostatnia rozliczeniowa jak dotąd) G12 (czyli stawki niższe, niż w G12w - za to mniej godzin taniej strefy) PGE Warszawa Teren:


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=458808


Coś się nie zgadza. W g12 (na moim obrazku) jest taniej niż G12w.
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460530

Czyli mamy
(0,7752 - 0,7357) / 0,7357 = 5,4%
(0,3754 - 0,3461) / 0,3461 = 8,5%


Do obniżonego vatu bym się nie przyzwyczajał.

Ale teraz jest. Jak faktycznie PGE nie podniesie cen, to powrót do 23% dopiero dogoni inflację więc będzie ta sama realna cena co teraz.


Mówienie, że coś tanieje bo inflacja jest taka a tak ma zastosowanie raczej tylko w przypadku przedsiębiorców,

Tia. Podwyżki cen benzyny Cię nie dotyczą, bo zawsze tankujesz za 50zł?
Inflacja dotyka każdego.


Ja kredytu nie mam ale wytłumacz kredytobiorcą, którzy wybudowali dom na własne potrzeby, jak to wspaniale ich dług się dewalujue (bo przecież wartość ich nieruchomośći wspaniale wzrosła) skoro jak rata skokowo wzrosła +50% i taką ratę płacą przez ostatnie pół roku ale podwyżkę dostaną dopiero teraz (jeżeli w ogóle).

Tłumaczyłem nie raz. I prosto, i "fachowo".

Mamy ponad 1% inflacji miesięcznie. To znaczy, że jak masz 300k zł kapitału to traci ten dług na wartości ponad 3000zł co miesiąc... Ratę masz mniejszą - więc pozbyłeś się czystego zysku spłacając ten kredyt.
Że też ludzie nie pamiętają czasów dużej inflacji... Trzeba było kupować co było, byle nie trzymać pieniędzy. Jak ktoś mógł - zadłużał się, bo jak pożyczył Xzł i kupił np. rower to za rok sprzedał rower, oddał dług i mu zostało drugie tyle.
Tak długo, jak kredyt jest oprocentowany poniżej inflacji nie opłaca się go spłacać.


https://forum.muratordom.pl/showthread.php?373848-Zmiana-kredytu-z-zmienn%C4%85-stop%C4%85-procentow%C4%85-na-kredyt-ze-sta%C5%82%C4%85-co-my%C5%9Blicie&p=8129906&viewfull=1#post8129906

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?373848-Zmiana-kredytu-z-zmienn%C4%85-stop%C4%85-procentow%C4%85-na-kredyt-ze-sta%C5%82%C4%85-co-my%C5%9Blicie&p=8130021&viewfull=1#post8130021

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378343-Remont-czy-budowa-nowego-obok&p=8146154&viewfull=1#post8146154

https://forum.muratordom.pl/entry.php?133003

Podobna sytuacja z frankami niby takimi strasznymi. A jak ktoś przeliczy sobie, ile zapłaciłby rat, jakby wziął kredyt w złotówkach to podjąłby złą decyzję. Bank by się ucieszył, jakby ludzie chcieli kredyty frankowe zmienić na złotówkowe od momentu zawarcia umowy i przeliczyć bo dostałyby sporą dopłatę.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132594-Naiwni-frankowicze-Kredyt-trzeba-bra%C4%87-w-walucie-w-kt%C3%B3rej-si%C4%99-zarabia

tabi88
26-08-2022, 11:28
460534
460535

u mnie jest taryfa G12W od PGE (umowa kompleksowa), taka, jaka była w danym momencie. Wzrost, nawet brutto, to 15%. Ten prawdziwy wzrost na razie jest maskowany obniżonym vatem ale IMO to tylko przeniesie w czasie powyżki, które skumulowane będa wyższe niż wynikające z obecnej "promocji".

Coś masz błędy w obliczeniach. Skup się na głównym składniu, czyli energi czynnej i jej cenie. To jest główny składnik cenotwórczy.
U Ciebie jest:
Energia czynne dzienna:
czerwiec 2021: 0,3431*1,23 (vat 23%) =0,4220
luty 2022: 0,4668 * 1,05 (vat 5%) = 0,4901
Wzrost (0,4901-0,422)/0,422 = 16% jak w morde strzelił.
Jak wezmę wartość faktury brutto / ilość kWh + wszystkie opłaty stałe itd. to wychodzi mi:
styczeń 2022: 0,4198 zł / kWh,
lipiec 2022: 0,6123 zł/kWh (+46%)


"Tia. Podwyżki cen benzyny Cię nie dotyczą, bo zawsze tankujesz za 50zł? Inflacja dotyka każdego."
Niepotrzebna złośliwość. Inflacja dotyka każdego ale nie każdego w takim samym stopniu.
Ja robiąc wycenę na swoją usługę, od razu wliczam wzrost cen materiału/paliwa/opłat itd. i w cenie ona jest widoczna od razu i od razu klient zapłaci więcej. W tym czasie pensja klienta nie wzrosła bo podwyżki mają np. 1x w roku w marcu (powszechna praktyka) albo w ogóle jak jest np. na kontakcie albo pracuje w budżetówce.
Dlatego przedsiębiorców wzrost cen boli mniej bo mogą szybciej na niego odpowiedzieć (generalizując).

Z tymi kredytami, budowami itd. masz trochę racji w ujęciu makroekonomicznym ale to tylko teoria..
Wybudowałem swój dom bez kredytu w latach 2017-2020, zdążyłem przed szaleńczymi podwyżkami cen materiałów (cen wzrostu usług tak nie wliczam, bo 90% prac wykonałem samodzielnie). Wydałem na niego razem z działką ok. 500k zł. Patrząc na oferty i ceny transakcyjne developerów z okolicy, jest teraz wart 1,1 mln zł.
Teraz pytanie, zarobiłem na budowie domu? Jedni powiedzą, że tak, bo gdybym teraz budował to wydałbym więcej. No dobra, to sprzedam teraz ten dom, zakładam, że uzyskam tą kwotę. Jaki mam efekt ekonomiczny: posiadam gotówkę 1.2mln, fajnie, tylko nie mam gdzie mieszkać. Za tą kwotę nie postawię drugiego takiego domu w tej okolicy bo w tym czasie ceny wzrosły (gruntu +300%), (materiałów już różnie).
To co, zarobiony jestem czy stratny mając w kieszeni te pieniądze ale nie mając gdzie mieszkać? Nie mówiąc, że kolejne 2 lata trzeba urobić się po łokcie na budowie.
Jednocześnie, moje zarobki w te dwa lata zwiększyły się o 27%.

Kaizen
26-08-2022, 23:19
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460534


(0,24740 + 0,0022 + 0,01020 + 0,05840) x 1,23 = 0,3914 zł/kWh a nie 0,304720 jak napisałeś

Drugiej faktury poskąpiłeś ze wszystkimi składnikami ceny, więc nie policzę wzrostu ceny - ale jak już w liczeniu ceny kWh pomyliłeś się o 30% to czego oczekiwać w liczeniu wzrostu cen?

I masz opłatę handlową, więc w jakąś promocję się wpakowałeś. W standardowej taryfie nie ma opłaty handlowej.


Coś masz błędy w obliczeniach.

Gdzie konkretnie?


Skup się na głównym składniu, czyli energi czynnej i jej cenie. To jest główny składnik cenotwórczy.

A pozostałe 30% nieważne? Oczywiście że ważne. Każdy składnik który płacisz od kWh trzeba uwzględnić.


Jak wezmę wartość faktury brutto / ilość kWh + wszystkie opłaty stałe itd. to wychodzi mi:
styczeń 2022: 0,4198 zł / kWh,
lipiec 2022: 0,6123 zł/kWh (+46%)

Udowodnisz sens takiego liczenia? Do dzieła bo wtedy okazuje się, że w sierpniu 2021 miałem tak liczoną cenę 0,47479zł/kWh


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460553

a w lutym 2022 0,47218 zł//kWh czyli o 0,00261 zł/kWh czyli o 0,6% niższą i to pomimo tego, ze gros jest z VAT 23%.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460552

Takie liczenie sensu nie ma, bo sezonowe zmiany struktury taniej/drogiej strefy i sama ilość wszystkich kWh na którą rozkładają się składniki stałe podważa sens takiego liczenia. W tym bezsensowna opłata handlowa dla naiwnych.

Tak czy inaczej - jedyne sensowne liczenie to liczenie wszystkich składników ceny zależnej od kWh.


Ja robiąc wycenę na swoją usługę, od razu wliczam wzrost cen materiału/paliwa/opłat itd.

Naprawdę jesteś w stanie przewidzieć, ile warte będą pieniądze w momencie, gdy klient Ci za usługę zapłaci już składając ofertę? Wow. Powinieneś zastąpić jastrzębia z NBP.


W tym czasie pensja klienta nie wzrosła

Ale to nie ma znaczenia. Ważna jest wartość pieniądza. Jak klient płaci Ci z kredytu to coś zmieni, że mu się bardziej opłaca, bo oprocentowanie ma poniżej inflacji? Czy jak płaci banknotami, które od ćwierć wieku trzyma pod materacem a nie z bieżącego wynagrodzenia to coś zmieni? A jak używa Twojej usługi do wyprodukowania swojej i sprzedaży? To wszystko nie ma znaczenia. Ważna wartość pieniądza.




Z tymi kredytami, budowami itd. masz trochę racji w ujęciu makroekonomicznym ale to tylko teoria.

Praktyka. I to w skali mikro. Żona jak kupowała mieszkanie, to poprzednia właścicielka pochwaliła się, ile zapłaciła. 180tys w 100% kredyt (tak, były czasy gdy tyle dawali - nawet 120% dawali). Sprzedawała po niespełna 5 latach za 360K zł. Dokładnie dwa razy więcej. Owszem, nie był to czas inflacji ogłaszanej przez GUS - ale mechanizm dokładnie ten sam. Sprzedała, pokryła cały kapitał co jej został do spłacenia, odbudowała oszczędności które by miała, gdyby nie płaciła rat kredytu i jeszcze dużo jej zostało ekstra. Tak to działa, gdy coś, co kupiłeś za kredyt szybciej zyskuje na wartości, niż oprocentowanie kredytu.
Gdyby sprzedająca nie wzięła kredytu, to by pewnie do dzisiaj zbierała, zbierała i co by już prawie miała kasę na własne M3, to by jej ceny podnieśli, jak Pani Ewie z Alternatywy 4. I dalej musiałaby pracować w przeciągach (znaczy p. Ewa, nie sprzedająca mieszkanie, bo ta z kolei pracowała w... banku :) )

Tom1000k
27-08-2022, 13:02
Czyli przez 5 lat wzrost o (0,8229-0,66)=0,1629 zł czyli 25% a tania o 36%. To całe nic po uwzględnieniu inflacji

Manipulacja w najczystszej postaci. Może policz dla 10 lat? Wyjdzie jeszcze mniej. bo ceny prądu były bardzo stabilne i dopiero od dwóch lat idą ostro w górę.



Do grzania istotna tania strefa. Poświęciłem trochę czasu i sprawdziłem stawki w taryfach zatwierdzonych na stronie URE.

2020 (0,1867 + 0,0362 + 0,0016 + 0,0132) x 1,23 = 0,2924 - skąd Ci się wzięło 0,2510 zł/kWh?

Taką miałem cenę w Tauronie. Mam umowę z Tauronem, nie z URE. Nie wiesz, że ceny u operatorów mogą się różnić w dół od maksymalnych określonych przez URE? Doucz się.

Kaizen
27-08-2022, 13:21
Manipulacja w najczystszej postaci. Może policz dla 10 lat? Wyjdzie jeszcze mniej. bo ceny prądu były bardzo stabilne i dopiero od dwóch lat idą ostro w górę.

Proszę bardzo.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460564
Źródło (https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/bookmark/33d093d8-7b13-4980-865e-9620a9c19b54?lang=en)

Gdzie to ostro w górę tu widać? Raptem w ciągu 10 lat wzrost o 5,24%. Czyli realnie staniało po uwzględnieniu inflacji co wielokrotnie już w tym wątku dowodziłem. Po 10 latach 2% inflacji cena zindeksowana inflacją po 10 latach byłaby 0,1793€.

https://galeria.bankier.pl/p/0/a/50f58c4cfe8f0a-948-369-0-0-1704-664.webp



Taką miałem cenę w Tauronie. Mam umowę z Tauronem, nie z URE. Nie wiesz, że ceny u operatorów mogą się różnić w dół od maksymalnych określonych przez URE? Doucz się.

I na podstawie swojej promocji wyciągasz wniosek, że prąd drożeje co roku 10%? Jak popatrzysz na rok przed promocją to udowodnisz, że tanieje co roku 10%?
Ale wrzuć fakturę. Jak widać ja wszystkie dane popieram zrzutami. I nie pierwszy raz pokazuję, że się mylisz.

Tom1000k
28-08-2022, 11:51
(...)

Nie wszystkim realnie staniało, bo nie wszystkim dochody rosną tak samo jak inflacja, więc porównywanie inflacji z podwyżkami jest nadużyciem. Ja pracuję w sektorze prywatnym, więc wiem jak jest, ty chyba w budżetówce, bo jesteś trochę oderwany.
Nie miałem żadnej promocji, od zawsze jestem na taryfrie sprzedawcy. Nie chce mi się kopać za starymi fakturami, poza tym jak mi nie wierzysz to nie, nie zależy mi na tym. Ja nie mam powodu żeby zmyslać.
Za to Ty masz chyba duży problem z wiarygodnością, bo widzę nikt Ci nie wierzy na słowo, wszystko musisz podpierać zrzutami. Trudno.

Kaizen
28-08-2022, 13:07
Nie miałem żadnej promocji, od zawsze jestem na taryfrie sprzedawcy.

To na jakiej podstawie, skoro nie promocji, miałeś ceny niższe niż z taryfy zatwierdzonej przez URE?

A czy ktoś ma dochody, czy ma miliony oszczędności na koncie - to nie wpływa na wartość pieniądza. Może za każdą złotówkę kupić coraz mniej.

tabi88
29-08-2022, 06:33
Kaizen, specjalnie dla Ciebie, dla składników zależnych od kWh:
grudzień 2021
dzienna: 0,61595 netto, 0,757619 brutto (23% vat)
nocna: 0,3182 netto, 0,391386 brutto (23% vat)

lipiec 2022:
dzienna: 0,76453 netto, 0,80276 brutto (5% vat)
nocna: 0,40308 netto, 0,423234 brutto (5% vat)

Dla netto mamy wzrosty odpowienio: +5,56%, +8,14%
Dla brutto mamy wzrosty odpowienio: +24,12, +26,66%

Dla mnie jest to ewidentny, skokowy wzrost, zamaskowany jedynie obniżonym vatem (tymczasowo) na potrzeby bieżącej walki politycznej. I mówimy tylko o osobach prywatnych (osłona ure), dla przedsiębiorstw jest dramat.. . Moja żona pracuje na rynku sprzedaży energii dla podmiotów instytucjonalnych i relację mam codziennie, to co się dzieje teraz z cenami energii (dla osób indywidualnych) to jedynie przedbiegi...

"Naprawdę jesteś w stanie przewidzieć, ile warte będą pieniądze w momencie, gdy klient Ci za usługę zapłaci już składając ofertę? Wow. Powinieneś zastąpić jastrzębia z NBP"
Niepotrzebna złośliwość ale odwdzieczę się: ewidentnie masz myślenie aparatczyka z urzędu albo korposzczura, skoro nie jesteś w stanie zauważyć, że przedsiebiorcy szybciej odpowiadają na to co dzieje się na rynku.. . Rozmawiam z dostawcami i widzę co się dzieje. Tak, pośrednio przewiduję wartość pieniądza bo jak sporządzam ofertę na usługę, którą wykonam za 4 miesiące to biorę pod uwagę to co może się w tym czasie wydażyć. Choćby wzrost cen materiału (rury, żeliwna armatura, prefabrykaty betonowe) i paliwa (jedne z głównych składników cenotwórczych).