PDA

Zobacz pełną wersję : Wełna - tania czy ciepła?



tomasziolkowski
12-08-2022, 14:14
Ja wiem że to temat typowo pod kalkulator ale czy aby na pewno kombinuję dobrze?
Wełna do ocieplenia dachu skośnego.
Mam kilka ofert na wełny różnych producentów lambda 0,035, grubość 0,15m - ceny w granicach 41-42 zł/m2. Planowałem dwie warstwy - czyli 0,3m za ok.82-84 zł/m2.
Dzisiaj przez przypadek wpadłem w jednym z marketów budowlanych na wełnę - ta sama grubość, 0,044 (tak, tak wiem lambda fatalna) ale cena - 16,57 zł/m2. Nie wiem czy to jakaś promocja czy wyprzedają ogony, nie wiem.
Szybko włączyłem kalkulator U przegrody i gdybym dał nie 2 ale 3 warstwy tej wełny, czyli 45 cm (spokojnie - mam gdzie to schować) - to mam cieplejszą przegrodę za niecałe 50 zł/m.kw. Oszczędność ok. 3000 zł

Co wy na to?

goguś
12-08-2022, 14:32
Między najtańszą o najgorszej lambdzie a najdroższą o najlepszej lambdzie przy grubości ok 15 cm to różnica ok 3 cm na korzyść czy nie korzyść więc w zasadzie odpowiedź sama się nasuwa , najdroższe lubią firmy bo zdecydowanie lepiej się nimi robi bo sztywniejsza i nie kurzy się ale jak już się zagipsuje to jeden pies i wg mnie lapiej dać tańszą a ciutkę więcej na to samo wyjdzie a sporo w kieszeni zostaje .

Pytajnick
12-08-2022, 14:41
W pierwszej kolejności przy wełnie na dachu skośnym, powinna być jej sztywność. Jak dasz szmatę, to możesz się później dziwić, dlaczego w jednym miejscu masz szron na dachówkach a w innym go brak.

Lukasz11
12-08-2022, 16:53
W pierwszej kolejności przy wełnie na dachu skośnym, powinna być jej sztywność. Jak dasz szmatę, to możesz się później dziwić, dlaczego w jednym miejscu masz szron na dachówkach a w innym go brak.

Sznurkowanie nie zapobiegnie zsuwaniu sie welny?
Nie wiem, nie znam sie, dlatego pytam.

Pytajnick
12-08-2022, 17:09
To zależy jaki masz kąt dachu. Im większy, tym ryzyko większe. Pierwszą poprawkę przez osuniętą wełnę miałem w kamienicy w której mieszkałem w 2000r. Od tamtej pory jeszcze 8 lub 9w różnych budynkach. Na ogół zaczynało się od czarnych kropek na ścianach poddasza, bo wilgoć lezie w najzimniejsze miejsca. Widziałem wełny, z których po kilku latach ubywało niemal połowę grubości a leżały poziomo na stropach. Były kładzione w czasach, kiedy ludzie zwracali uwagę tylko na cenę. Nikt nie miał pojęcia o lambdach itp :D

Dziś chociaż pod tym względem mamy wybór, choć nie zawsze świadomość.

Lukasz11
12-08-2022, 17:24
Pytam w kontekscie swojej budowy. Kąt 40 stopni.
Warto sznurkowac?
Mam tez pelne deskowanie dachu. Zastanawiam sie (gdybym robil sam), czy sznurkowac z 2 stron welny.
Z jednej strony, by trzymac odleglosc od desek i utworzyc szpare wentylacyjna i z drugiej strony, czyli od spodu.
Ma sens, czy glupota?

tomasziolkowski
12-08-2022, 18:04
W pierwszej kolejności przy wełnie na dachu skośnym, powinna być jej sztywność. Jak dasz szmatę, to możesz się później dziwić, dlaczego w jednym miejscu masz szron na dachówkach a w innym go brak.
Rockroll Rockwool

3 warstwy.
Nawet jak jedna zjedzie to jest szansa że pozostałe dwie zostaną na swoim miejscu.

mac_612
12-08-2022, 18:43
Jak oszczędzać to tania wełna między krokwie. I tak jest poprzecinana dziesiątkami mostków linowych. Kolejne warstwy z dobrej wełny.

Kaizen
13-08-2022, 00:00
Szybko włączyłem kalkulator U przegrody i gdybym dał nie 2 ale 3 warstwy tej wełny, czyli 45 cm (spokojnie - mam gdzie to schować) - to mam cieplejszą przegrodę za niecałe 50 zł/m.kw. Oszczędność ok. 3000 zł

Co wy na to?

Zakładając, że pozostałe właściwości fizyczne są porównywalne (że tańsza rozpręży się tak samo i tak samo osiądzie czy nie osiądzie i będzie trzymała między krokwiami) to bym nawet powiedział, ze grubsza warstwa lepiej ociepli tam, gdzie cieńsza to większy % grubości krokwi - czyli będą mniejsze mostki.
Ale generalnie tak - policz ile zapłacisz za ten sam opór. Ja sobie tak przeliczałem (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342714-Jak-najtaniej-ociepli%C4%87-strop-(parter%C3%B3wka)&p=7573958&viewfull=1#post7573958). A potem zweryfikuj szmatławość wygrywającego rozwiązania.

Ale po co pchasz się w ocieplanie dachu przy poddaszu nieużytkowym? To nie ma sensu - drogie, komplikuje wentylacje i ogrzewanie.

tomasziolkowski
13-08-2022, 06:59
W salonie mam wysoki sufit (katedralny). Tylko tam wełna. Ok. 60 m2. Resztę zasypię celulozą.

Tomek W
07-12-2022, 08:59
spokojnie mozesz zastosowac większa grubośc wełny o gorszej lambdzie. Finalnie moze to nawet wyjść dla ciebie korzystniej. KAizen też dobrze podpowiada. JEżeli dopilnujesz jakosci robót to nie przejmowałbym się finalnym efektem bo skalna wełna spisze sie w takim rozwiązaniu odpowiednio.