PDA

Zobacz pełną wersję : Poma ciepła Nibe / Veissman



_michalek_
19-08-2022, 07:07
Cześć, popularny ostatnio temat. Dobór pompy. Mam kilka ofertę i prosiłbym o komentarz na temat tych pomp. Czy ktoś może mi coś więcej o nich powiedzieć? Wady/zalety?

Dom 200m2 ogrzewany głownie grzejnikami, jedno piętro z podłogówką. Preferowane dwa obiegi ogrzewania. Okna dwuszybowe, ocieplenie wewnątrz muru pomiędzy pustakami. Dobrane pompy:


Vitocal 200-S D10 + Bufor 300L + Zbiornik CWU 200L
Nibe Splitt AMS10-12 ze zbiornikiem BA-SVM 10-200/12E
Vitocall 111 S 12kW + zbiornik 220L

asolt
19-08-2022, 07:55
Na początek aby moc cokolwiek oceniac to pasuje miec obliczenia OZC w celu doboru mocy pompy i obliczenia kosztów ogrzewania.
W wielu przypadkach takzu tu na forum okazuje sie ze przedstawione oferty nie mają podstawy w tych obliczeniach a rozrzut mocy do 200%.
W tym przypadku zalecany model z dwoma obiegami sterowany niezaleznymi krzywymi grzewczymi. Takie modele ma Daikin.

Marco36
19-08-2022, 09:10
Cześć, popularny ostatnio temat. Dobór pompy. Mam kilka ofertę i prosiłbym o komentarz na temat tych pomp. Czy ktoś może mi coś więcej o nich powiedzieć? Wady/zalety?

Dom 200m2 ogrzewany głownie grzejnikami, jedno piętro z podłogówką. Preferowane dwa obiegi ogrzewania. Okna dwuszybowe, ocieplenie wewnątrz muru pomiędzy pustakami. Dobrane pompy:


Vitocal 200-S D10 + Bufor 300L + Zbiornik CWU 200L
Nibe Splitt AMS10-12 ze zbiornikiem BA-SVM 10-200/12E
Vitocall 111 S 12kW + zbiornik 220L


Tych modeli nie znam.
Co do budynku - to zbyt mało (zbyt ogólne) informacje, by cokolwiek powiedzieć o tym czy moc PC jest odpowiednia.
Trzeba znać OZC budynku, by poprawnie dobrać moc PC.
Mur nie wiadomo z czego, ani ile tej izolacji. Okna dwuszybowe mogą być z U=1,0 (współczesne), z U=1,1, z U=1,4 lub 20-letnie z U=1,6 (a uwzględniając upływ gazu z latami to już raczej z U=2,0 po 20-stu latach). I w zależności od wielkości okien różny wpływ na końcowe OZC.

Obliczenia OZC zlecasz lub minimum policzyć w kalkulatorze tu: https://cieplo.app/start

Wady PC - to że by grzać tanio - to najlepiej zmienić grzejniki na większe, by grzać temp. wody do +45*C (max. +50*C) w największy mróz.
Przy grzejnikach potrzebujących +55*C koszt sezonowy ogrzewania może być 30% droższy niż przy takim samym domu z ogrzewaniem podłogowym i około 20% w porównaniu z grzejnikami do +45*C.
Większość PC potrafi grzać wodę do +60*C ale tylko do -5*C. Przy mrozie -20*C zagrzeją wodę max. do +50*C, a bardzo często do max. +45*C. Do wyższej temp. dobija wtedy grzałką.
Jak potrzebujesz wyższych temp. na grzejnikach i nie chcesz zmieniać grzejników - to szykuj się na droższą PC wysokotemperaturową i na wyższe koszty sezonowe ogrzewania.

Zalety grzaniem PC - przy ogrzewaniu podłogowym lub grzejnikach dobranych mocą tak by grzać wodą do +45*C, to najtańsze znane mi ogrzewanie. Taniej wyjdzie tylko drewno z własnego lasu. Taniej wychodziło dwa lata temu przy normalnych cenach energii, przy obecnych zwariowanych cenach to chyba koszt zakupu PC zwróci się w 2-3 lata.

Dużo opisałem w tym temacie:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi

od strony 6-stej wykresy różnych PC, we współpracy z grzejnikami do +45*C.

Moc PC powietrznych spada wraz z mrozem za oknem, trzeba zapoznać się z tabelką wydajności grzewczej wybranych PC. Wydajność grzewcza jest zależna od temp. powietrza i temp. wody potrzebnej do ogrzewania. Ważne ile mocy wyciągnie przy -7*C, przy -12*C, przy -15*C czy przy -20*C.
Moc modelu jest zazwyczaj podawana dla temp. powietrza +7*C.
Przy -20*C dobre PC wyciągną jeszcze około 50% mocy, a słabsze modele 25% mocy, natomiast Chińskie słabe 10% mocy.

_michalek_
19-08-2022, 09:17
Dom jest z pustaków keramzytowych: pustak/styropian10cm/pustak. Okna z 1997, nie wiem jakie mają parametry.

Marco36
19-08-2022, 09:28
U siebie mam plastykowe okna z okresu 1998-2000 r. Ug=1,6 szyby.
Całe okno może mieć gorsze U (np. 1,8 ).
W porównaniu z nowymi oknami te starsze mają cieńsze ramy i mniej komór działowych wewnątrz.

Podałem wyżej link do kalkulatora on-line.

asolt
19-08-2022, 10:31
U siebie mam plastykowe okna z okresu 1998-2000 r. Ug=1,6 szyby.
Całe okno może mieć gorsze U (np. 1,8 ).
....

Zbyt optymistycznie jak bedzie 2.0 to trzeba sie cieszyc, a tak realnie to 2,2 lub wiecej