PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic High Performance 12kw czy TCAP 9kw



mnipu
20-08-2022, 17:09
Drodzy.
Kończę właśnie instalacje w domu z 2009 (był docieplony ale bez instalacji). Parter, piętro, poddasze użytkowe - jakieś 220 m2 powierzchni użytkowej + ogrzewany garaż (36m2, ale podłogówka bardzo luźno), ogród zimowy (25m2) i duże pomieszczenie gospodarcze (20 m). Wszędzie podłogówka.
Wyliczone przez projektanta zapotrzebowanie na ciepło to 11,6kw (bez ogrzewania wody użytkowej) przy ok 300m2 do ogrzania (w niektórych miejscach, jak garaż, tego grzania mniej i stąd takie wartości).
Pytanie: wykonawca miał mi montować Panasonic HP 12kw 1faz. Okazało się, że jest problem z dostępnością. Zaproponował mi TCap 9kw 1faz, podobno z korzyścią dla mnie, bo TCAP dłużej utrzyma sprawność. Pytanie, czy taka podmiana jest wg Was ok? Ja się mocno zastanawiam, ale nie potrafię rozstrzygnąć. Boje się, że ten TCAP będzie za słaby/za głośny/za szybko będzie wchodził na grzałkę.
Pozdrowienia!

marcinbbb
20-08-2022, 21:22
T - Cap nawet bez sekundy zastanowienia.

bobrow
20-08-2022, 23:09
Ja się mocno zastanawiam, ale nie potrafię rozstrzygnąć. Boje się, że ten TCAP będzie za słaby/za głośny/za szybko będzie wchodził na grzałkę.
Pozdrowienia!

Witam,
A skąd ten strach ? Mam nadzieję (może płonną) ,że jednak sprawdziłeś parametry w katalogach Panasonica...Ech...
Nawet jak Ci napiszę ,że jest tak i tak -to proszę sprawdź to...
A jest tak :
-T-cap jest najmocniejszą PC w stajni Panasa ze względu na konstrukcję i co za tym idzie -parametry
-sprężarka działa do -28st , a w SDC do -20st
-moc grzewcza przy -15st 9kW T-cap ok 9kW , a SDC ok 7,5kW dla wody 45st co robi różnicę przy CWU. Dla podłogówki tj ok 35st moc zbliżona dla
-15st
Ogólnie SDC12kW to słabszy substytut T-cap 9kW
Doczytaj i nie miej więcej wątpliwości.
Pzdr

karola44-81
20-08-2022, 23:21
Dowiedz się, czy ta HP używa grzałki do defrostów. Moja za każdym razem włącza grzałkę jak ma powrót poniżej 27 st.C. sporo zeżarła prądu przez rok użytkowania tylko na defrosty. T-cap raczej tego problemu nie ma. Tylko czy 9kW t-cap ogarnie Twój dom , który potrzebuje ponad 12kW mocy obliczeniowej. I dowiedz się ile amper prądu to będzie potrzebować z jednej fazy. Moja 9 teoretycznie wykorzystuje maksymalny prąd przyłącza dla jednej fazy. 12kW pompa siorbnie jeszcze więcej i 25A bezpiecznik może mieć problem w niesprzyjających warunkach.

Kaizen
20-08-2022, 23:55
Wyliczone przez projektanta zapotrzebowanie na ciepło to 11,6kw

Jak masz to na piśmie, to tego się trzymaj. W razie czego ścigniesz go z ubezpieczenia.

Andrzej5101
21-08-2022, 06:48
Wyliczone przez projektanta zapotrzebowanie na ciepło to 11,6kw (bez ogrzewania wody użytkowej) przy ok 300m2 do ogrzania!
Odpowiednia PC to 12kW/TCap

asolt
21-08-2022, 08:42
Jak masz to na piśmie, to tego się trzymaj. W razie czego ścigniesz go z ubezpieczenia.

Słyszałes o takich przypadkach? ja nie, chociaż był przypadek ze producent podał złą lambde swojego wyrobu i całe obliczenia nadawały sie do .... (kosza)
Winy projektanta nie było, a inwestor (duza firma) sądził sie z producentem i otrzymał odszkodowanie. Co do przypadku w którym poszkodowany jest zwykły inwestor szanse na wygranie nie są takie pewne.
Wracajac do meritum, dom ocieplony dosc dawno, ogród zimowy ktory swoje straty ma i to niemałe, spora powierzchnia. Te 11,6 kW nie jest wcale takie oczywiste.

Marco36
21-08-2022, 12:21
Drodzy.
Kończę właśnie instalacje w domu z 2009 ... Wszędzie podłogówka.
Wyliczone przez projektanta zapotrzebowanie na ciepło to 11,6kw (bez ogrzewania wody użytkowej) przy ok 300m2 do ogrzania (w niektórych miejscach, jak garaż, tego grzania mniej i stąd takie wartości).
Pytanie: wykonawca miał mi montować Panasonic HP 12kw 1faz. Okazało się, że jest problem z dostępnością. Zaproponował mi TCap 9kw 1faz, podobno z korzyścią dla mnie, bo TCAP dłużej utrzyma sprawność. Pytanie, czy taka podmiana jest wg Was ok? .. Boje się, że ten TCAP ... za szybko będzie wchodził na grzałkę.
Pozdrowienia!


Wręcz przeciwnie T-Cap ma inną konstrukcję i poniżej -10*C to T-Cap 9 kW okazuje się wydajniejszy od SDC 12 kW.
A właściwie to trzeba by doprecyzować czy mowa o 12 kW HP czyli SDC gen. H, czy może o HT gen. F 12 kW.


Część tabelki wyciągnięta z katalogu Panasonica: SDC H 12 kW ; T-Cap 9 i 12 kW:
460448

Panasonic HT (wysokotemperaturowy) 9 i 12 kW:
460449

powyższe dane naniesione na wykres, (wykorzystałem stary wykres od grzejników na +45*C, więc wykres uwzględnia temp. wody do +45*C).
Przy podłogówce moc wyjdzie o 0,5 kW wyżej (trzeba wyobrazić sobie że krzywa leci o te 0,5 kW wyżej - przy opadaniu krzywej w okolicy -15*C i -20*C):

460450

Zakładając, że zapotrzebowanie 11,6 kW jest poprawne (a nie jest to takie pewne, bo projektanci nie liczą zapotrzebowania, a podają szacunkowe dane, które w skrajnych przypadkach mogą rozjeżdżać się o 50%).
To przy tych 11,6 kW:
- SDC gen. H 12 kW zacznie wspomagać się grzałką w okolicy -12*C;
- T-Cap gen. H 9 kW zacznie wspomagać się grzałką w okolicy -13*C;
- HT gen. F 12 kW zacznie wspomagać się grzałką w okolicy -17*C;
- T-Cap gen. H 12 kW zacznie wspomagać się grzałką w okolicy -18,5*C;


Kolejna sprawa, jeśli rurki masz rzadko rozmieszczone w podłogach, to możesz potrzebować o kilka *C wyższej temp. wody niż przy innych podłogówkach (chyba że to tylko w garażu - to już inny temat).
Nawet gdyby rurki leciały luźniej to wynik powinien być lepszy niż to co znajduje się na powyższym wykresie dla grzejników do +45*C.

mnipu
22-08-2022, 13:10
Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.
Gwoli wyjaśnienia:
- luźniejsze rurki są w pomieszczeniu gospodarczym i w garażu tylko - tam była dość niska temperatura projektowa, ale nie chciałem tego zupełnie zostawić bez ogrzewania;
- w ogrodzie zimowym też nie spodziewam się upałów;
- ta pompa 12 kw to nie miała być HT.

Wnioskuje z tego wszystkiego, że nie ma co się bać mniejszego T-Capa 9kw zamiast HP 12KW. Zwłaszcza patrząc na te wykresy powyżej i wypowiedź Bobrow.
Swoją drogą, nie rozumiem oznaczania tych pomp taką mocą (12kw/9kw) skoro nie mówi to wiele o ich efektywności. To trochę tak, jakby podawać w samochodach pojemność silnika, bez mocy.
Jeszcze raz dziękuję!

esselite
23-08-2022, 22:01
A pomyślałeś o tym co będzie jak będziesz potrzebował te 11kw? T-cap ci tyle nie da, 12kw da z grzałka.

Marco36
24-08-2022, 11:42
A pomyślałeś o tym co będzie jak będziesz potrzebował te 11kw? T-cap ci tyle nie da, 12kw da z grzałka.

a patrzyłeś do tabelki? Potrafisz odczytać wykres?

Przy zapotrzebowaniu 12 kW przy -20*C, to T-Cap 9 kW nadal wyciągnie 9 kW i 3 kW dołoży grzałka. T-Cap też ma grzałkę.
Z kolei SDC 12 kW przy -20*C wyciągnie 7,3 kW i z grzałki musi dołożyć 4,7 kW.

Co innego T-Cap 12 kW, tylko że tego mnipu nie ma w aktualnej ofercie.

mnipu
24-08-2022, 12:45
@esselite - tak, myślałem. I przekonuje mnie to, co napisał Marco36: jak będzie -20 to TCAP da więcej ze sprężarki (9) i mniej z grzałki, niż HP 12 KW. Godzę się z tym, że to będzie układ biwalentny (tak zakładałem).
Pozdrowienia.

agb
24-08-2022, 17:29
Tylko czemu 1F? Kwestia ceny, czy coś jeszcze za tym przemawia