PDA

Zobacz pełną wersję : Falownik większy niż moc paneli



schuey
30-08-2022, 11:02
Witam forumowiczów,

Mam montowaną instalację 3.5 kWp, w wycenie dobrano falownik o mocy 5kW. Wynikało to z mojej deklaracji, że będę rozbudowywał instalację za 2-3 lata o kolejne 4 panele, do mocy 5.1 kWp. Przy montażu okazało się, że ekipa przyjechała z falownikiem o mocy... 6 kW. Problemem był tutaj (chyba) braku dostępności modelu 5 kW, firma bierze koszt droższego urządzenia na siebie.

No ale teraz pytanie czy 3.5 mocy z paneli do 6 falownika nie będzie miało zbyt niskiej sprawności, zwłaszcza z ubiegiem lat? Nawet po rozbudowie instalacii nadal będę na ~80% stosunku mocy paneli do falownika, obecnie wyjdzie mi ~60%.

Patrzę na wykresy sprawności to wydaje mi się, że te "straty" są marginalne i dopiero przy 30% krzywa leci w dół np. https://www.selfa-pv.com/blog,Parametry-pracy-falownikow-fotowoltaicznych,23

To jak to naprawdę jest, czy to jest problem i mam walczyć o zmianę na mniejszy falownik? Oczywiście nie ponoszę dodatkowego kosztu, więc tutaj przynajmniej jest ok.

Pozdrawiam,

mac_612
30-08-2022, 13:11
Bierz większy, różnice w sprawności pomijalne.

stos
30-08-2022, 15:34
Witam forumowiczów,

Mam montowaną instalację 3.5 kWp, w wycenie dobrano falownik o mocy 5kW. Wynikało to z mojej deklaracji, że będę rozbudowywał instalację za 2-3 lata o kolejne 4 panele, do mocy 5.1 kWp. Przy montażu okazało się, że ekipa przyjechała z falownikiem o mocy... 6 kW. Problemem był tutaj (chyba) braku dostępności modelu 5 kW, firma bierze koszt droższego urządzenia na siebie.

No ale teraz pytanie czy 3.5 mocy z paneli do 6 falownika nie będzie miało zbyt niskiej sprawności, zwłaszcza z ubiegiem lat? Nawet po rozbudowie instalacii nadal będę na ~80% stosunku mocy paneli do falownika, obecnie wyjdzie mi ~60%.

Patrzę na wykresy sprawności to wydaje mi się, że te "straty" są marginalne i dopiero przy 30% krzywa leci w dół np. https://www.selfa-pv.com/blog,Parametry-pracy-falownikow-fotowoltaicznych,23

To jak to naprawdę jest, czy to jest problem i mam walczyć o zmianę na mniejszy falownik? Oczywiście nie ponoszę dodatkowego kosztu, więc tutaj przynajmniej jest ok.

Pozdrawiam,

Większy falownik nie będzie problemem, ale dokupienie paneli, pasujących do tego co Ci instalują dzisiaj, będzie niemożliwe. Będzie to możliwe tylko gdy panele będą do zupełnie nowego stringu.
Ja miałem problem już po 6 miesiącach.

Kaizen
30-08-2022, 15:43
To jak to naprawdę jest, czy to jest problem i mam walczyć o zmianę na mniejszy falownik? Oczywiście nie ponoszę dodatkowego kosztu, więc tutaj przynajmniej jest ok.

Diabeł tkwi w szczegółach. Jaki to konkretnie falownik? Jakie zacienienie paneli będzie?

schuey
30-08-2022, 20:06
Większy falownik nie będzie problemem, ale dokupienie paneli, pasujących do tego co Ci instalują dzisiaj, będzie niemożliwe. Będzie to możliwe tylko gdy panele będą do zupełnie nowego stringu.
Ja miałem problem już po 6 miesiącach.

Czy chodzi o zostawienie nadmiaru kabla przy skrajnym panelu? Mają coś takiego zostawić w celu rozbudowy.

schuey
30-08-2022, 20:08
Diabeł tkwi w szczegółach. Jaki to konkretnie falownik? Jakie zacienienie paneli będzie?

Falownik Selfa SFT 6.1. Panele niestety będą zacienione od wysokiego drzewa zimą ale nie w całości, no będzie się ten cień przesuwał. Latem wysokość słońca jest OK i drzewo nie przeszkadza, ekspozycja dachu południe praktycznie 180 stopni.

vr5
30-08-2022, 22:06
@schuey

Twój falownik ma 2 niezależne wejścia po stronie DC. Nie zdziwił bym się gdyby obecnie na te 3,5 kW założyli 9 - 10 paneli.
Myślisz o rozbudowie instalacji chyba o 4 panele o mocy około 400 W każdy. Masz szansę dobrać nowe panele o napięciu pracy DC około 40V każdy.
Za 2 lata pewnie będzie większy wybór paneli i bez trudu dobierzesz minimum 4 panele spełniające wymogi pracy w jednym stringu (160 V DC lub więcej).
Jeśli jest miejsca na więcej paneli to tym lepiej dla Ciebie.

Będzie dobrze...

Kaizen
30-08-2022, 22:33
będą zacienione od wysokiego drzewa zimą ale nie w całości, no będzie się ten cień przesuwał. Latem wysokość słońca jest OK i drzewo nie przeszkadza, ekspozycja dachu południe praktycznie 180 stopni.


Wystarczy cień na jednym panelu i spada natężenie. Pozostałe (w pełni nasłonecznione) muszą równać do najgorszego w stringu. Więc jak masz 9 paneli w stringu i w jednym zacienione 10% to tracisz 10% całości, a nie 10/9 czyli 1,11% z całości.

Panele łączysz w stringi szeregowo. Wtedy napięcie się dodaje. Masz możliwość podpięcia dwóch stringów do tego inwertera. Napięcie stringu musi się mieścić w parametrach akceptowanych przez inwerter. Każdy string pracuje niezależnie. Dlatego jak masz np. panele na wschód i zachód to podpinasz je odpowiednio pod osobne MPPT. Lepiej rozdzielić panele o różnym nasłonecznieniu na osobne stringi. Gdybyś teraz podzielił 9 paneli na 4+5 to zacienienie jednego z paneli obniży moc tylko tego stringu, do którego jest podpięty a drugi (niezacieniony) będzie pracował z pełną mocą. Pytanie, czy 4 panele dadzą wystarczające napięcie do wystartowania stringa. Trzeba sprawdzić w parametrach. Generalnie - dobór komponentów powinien być policzony. Nie ma zasady "więcej nie zaszkodzi" - wręcz przeciwnie. Falownik "za mały" może i przytnie moc w chwilach maksymalnej produkcji (choć przez spadającą wraz z temperaturą moc panela może to nie być takie oczywiste) za to przy mniejszej ilości światła wystartuje i sumarycznie produkcja roczna będzie większa.

Jak masz cień, który będzie się przesuwał po kolejnych panelach to może nabrać sensu montaż mikrofalowników.

stos
30-08-2022, 22:54
Czy chodzi o zostawienie nadmiaru kabla przy skrajnym panelu? Mają coś takiego zostawić w celu rozbudowy.

Jeżeli będziesz chciał dodać paneli do istniejącego stringu to za 3 lata nie będzie paneli kompatybilnych z tymi które dzisiaj instalujesz.
Możesz za 3 lata zbudować drugi string w tym samym inwerterze ale 4 panele to raczej mało aby taki string prawidłowo pracował.

gawel
31-08-2022, 07:28
Jeżeli będziesz chciał dodać paneli do istniejącego stringu to za 3 lata nie będzie paneli kompatybilnych z tymi które dzisiaj instalujesz.
Możesz za 3 lata zbudować drugi string w tym samym inwerterze ale 4 panele to raczej mało aby taki string prawidłowo pracował.

Ja miałem 3,92 KW na jednym stringu 14 paneli 280 W i inwerter sofar 4,4 ktx. Uzyski w pierwszych dwóch latach to 3,7 MWh oraz 3,5 MWh , po dokładce na 2olnym stringu 6x 375 W paneli 2,25 kW Łącznie mam 6,17 kW i obecna produkcja to już 4722 KWh. Przyrost moce jest większy niż by wynikało z proporcji zwiększenia mocy paneli. Mam wrażenie że falownik pracuje efektywniej przy większym i równomiernym obciążeniu poza tym moc paneli będzie jednak spadać z upływem czasu.

Nie brałbym przewymiarowanego falownika to chyba bez sensu

vr5
31-08-2022, 09:37
Jeśli montaż PV robi firma z doświadczeniem to trochę mnie dziwi po co nadmiar kabla na rozbudowę. Optymalnie to całość paneli dać w jednym stringu.
Przy rozbudowie instalacji aż się prosi dodatkowe panele wpiąć do drugiego obwodu.

Zaobserwowałem że jeśli w instalacji jest paneli tylko tyle że osiągają minimalne napięcie pracy potrzebne startu to instalacja jest znacznie mniej wydajna.

Czyli: Jeśli w jednym i drugim stringu stringu napięcie jest na granicy pracy to instalacja pracuje mniej wydajnie niż podłączeni paneli tylko do jednego wejścia.

Po rozbudowie instalacji i daniu paneli do drugiego stringu mogą one być o innych parametrach od tych obecnie zamontowanych.

Jeśli panele znajdują się na tej samej połaci dachu to jeśli w jednym stringu jest optymalna ilość paneli to drugi wygeneruje proporcjonalną ilość energii byle by były spełnione wymogi zakresu pracy falownika.

schuey
31-08-2022, 10:16
@schuey

Twój falownik ma 2 niezależne wejścia po stronie DC. Nie zdziwił bym się gdyby obecnie na te 3,5 kW założyli 9 - 10 paneli.
Myślisz o rozbudowie instalacji chyba o 4 panele o mocy około 400 W każdy. Masz szansę dobrać nowe panele o napięciu pracy DC około 40V każdy.
Za 2 lata pewnie będzie większy wybór paneli i bez trudu dobierzesz minimum 4 panele spełniające wymogi pracy w jednym stringu (160 V DC lub więcej).
Jeśli jest miejsca na więcej paneli to tym lepiej dla Ciebie.

Będzie dobrze...

Tak, obecnie 9 paneli dwie osobne grupy 6 + 3 z uwagi na okno połaciowe. Następnie znowu okno połaciowe i dobór kolejnych 4 paneli za kilka lat. Wydaje mi się, że monter mówił o jednym stringu i umożliwieniu dołożenia do obecnego, w sumie 13 paneli. Czy efektywniej byłoby 9 na jednym dzisiaj i 4 nowe na drugim za 2-3 lata?

schuey
31-08-2022, 11:50
OK wyjaśniło się. Do startu zalecana ilość to 6 paneli, czyli podział z 9 niemożliwy i jeden obwód potem dołożenie na tym samym 4 paneli.

St@nley
31-08-2022, 13:29
Wystarczy cień na jednym panelu i spada natężenie. Pozostałe (w pełni nasłonecznione) muszą równać do najgorszego w stringu. Więc jak masz 9 paneli w stringu i w jednym zacienione 10% to tracisz 10% całości, a nie 10/9 czyli 1,11% z całości.

A słyszał kolega o diodach bocznikujących? Bo jakoś mi się nie klei to co napisałeś...

Kaizen
31-08-2022, 15:04
A słyszał kolega o diodach bocznikujących? Bo jakoś mi się nie klei to co napisałeś...

Masz na myśli takie cudne działanie?

https://www.youtube.com/watch?v=v3tmBAdiL9k

Słyszałem nawet o optymalizatorach. Nie je miałeś na myśli? A może mikrofalowniki? Gdyby problemu nie było, to obydwa wynalazki nawet, jakby powstały, to nie znalazłyby zastosowania.

Tak czy inaczej tu masz fajne wykresy z badań we Włoszech, jak zacienienie jednego panelu wpływa na wydajność całego stringu (i wniosek, że lepiej poświęcić jeden string niż pozwolić zacienić nawet malutki kawałek jednego panelu w każdym stringu).
https://instsani.pl/technik-urzadzen-i-systemow-energetyki-odnawialnej/vademecum-energetyki-odnawialnej/energia-sloneczna/panele-fotowoltaiczne/problemy-w-pracy-paneli-pv/zacienienie-paneli-pv/

marvinetal
31-08-2022, 17:19
Masz na myśli takie cudne działanie?

Akurat cień u góry na filmiku pada na wszystkie diody naraz, jakby cień był z boku albo panel położony poziomo to efekt byłby lepszy. Są też panele z podziałem na dwie sekcje.

vr5
31-08-2022, 18:30
@schuey

Jak pisałem - za te kilka lat pewnie najlepiej będzie dodatkowe panele [pewnie będą o innych parametrach: inna moc (większa) oraz prąd] wpiąć w drugie wejście DC.

Jeśli będą identyczne z już posiadanymi - może być jeden string.

Kaizen
31-08-2022, 19:38
[Jak pisałem - za te kilka lat pewnie najlepiej będzie dodatkowe panele [pewnie będą o innych parametrach: inna moc (większa) oraz prąd] wpiąć w drugie wejście DC.


Przy 4 panelach najprawdopodobniej będzie za małe napięcie (chyba, że pojawią się panele 100V)..
Lepiej teraz wziąć na wymiar o potem ewentualnie dołożyć mikroinwerter z czterema panelami (np. Hoymiles HM-1500).

cangi80
31-08-2022, 22:04
Wystarczy cień na jednym panelu i spada natężenie. Pozostałe (w pełni nasłonecznione) muszą równać do najgorszego w stringu. Więc jak masz 9 paneli w stringu i w jednym zacienione 10% to tracisz 10% całości, a nie 10/9 czyli 1,11% z całości.

Panele łączysz w stringi szeregowo. Wtedy napięcie się dodaje. Masz możliwość podpięcia dwóch stringów do tego inwertera. Napięcie stringu musi się mieścić w parametrach akceptowanych przez inwerter. Każdy string pracuje niezależnie. Dlatego jak masz np. panele na wschód i zachód to podpinasz je odpowiednio pod osobne MPPT. Lepiej rozdzielić panele o różnym nasłonecznieniu na osobne stringi. Gdybyś teraz podzielił 9 paneli na 4+5 to zacienienie jednego z paneli obniży moc tylko tego stringu, do którego jest podpięty a drugi (niezacieniony) będzie pracował z pełną mocą. Pytanie, czy 4 panele dadzą wystarczające napięcie do wystartowania stringa. Trzeba sprawdzić w parametrach. Generalnie - dobór komponentów powinien być policzony. Nie ma zasady "więcej nie zaszkodzi" - wręcz przeciwnie. Falownik "za mały" może i przytnie moc w chwilach maksymalnej produkcji (choć przez spadającą wraz z temperaturą moc panela może to nie być takie oczywiste) za to przy mniejszej ilości światła wystartuje i sumarycznie produkcja roczna będzie większa.

Jak masz cień, który będzie się przesuwał po kolejnych panelach to może nabrać sensu montaż mikrofalowników.
Zacienienie jednego panela w stringu nie powoduje ograniczenia prądu pozostałych , które pracują pełną mocą . Diody bocznikujące odłączają zacieniony panel a napięcie w stringu zostaje zmniejszone o ten jeden panel.
Rozbijając panele na dwa stringi nic więcej nie osiągniemy bo ten zacieniony panel czy będzie na długim ,czy krótkim stringu tyle samo ograniczy moc.
Kiedyś zrobiłem nawet eksperyment i żuciłem szmatę na jeden z paneli i prąd na falowniku się nie zmienił, zmniejszyła się tylko nieznacznie moc i napięcie stringu o wartość tego jednego panela.

Kaizen
31-08-2022, 22:10
Zacienienie jednego panela w stringu nie powoduje ograniczenia prądu pozostałych

Doprawdy? Widziałeś wykresy z linka w #15?

edyta dla leniwych

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460626[

Moc łączna z czterech stringów.

Różnica pomiędzy 1 a 2 to sposób podłączenia paneli zacienionych - niebieska linia to gdy po jednym zacienionym panelu jest w czterech stringach, zielona gdy wszystkie zacienione panele są w jednym stringu a trzy pozostałe stringi są bez cienia, czerwona - brak cienia.
koniec edyty

Jak pogodzisz swoje twierdzenie z wykresami? Gdyby Twoje twierdzenie było prawdziwe, to dlaczego moc takiego połączenia paneli, że zacienione były dokładnie tak samo te same panele dawało zupełnie inny efekt w produkcji energii gdy te panele były po jednym w różnych stringach, a inne gdy to był jeden string częściowo zacieniony (a pozostałe bez odrobiny cienia)?

vr5
31-08-2022, 22:13
@Kaizen

Jeśli w pierwszym stringu będzie 9 paneli to wystarczy 40 V na panel w drugim stringu.

Sprawdzone!

Kaizen
31-08-2022, 22:26
@Kaizen

Jeśli w pierwszym stringu będzie 9 paneli to wystarczy 40 V na panel w drugim stringu.

Sprawdzone!

4x ile V? Jakie konkretnie panele?

Ten falownik ma w danych, że MPPT rusza przy 200V. A co dokładnie sprawdziłeś?
A jakie będzie napięcie, jak chociaż odrobina cienia padnie na jeden panel (ptak napta natenprzykład)? To jest tak jechanie po badzie, że co chwiala produkcja będzie żadna i łączna ilość kWh znacznie poniżej teoretycznych kWh/kWp.

vr5
01-09-2022, 08:21
4x ile V? Jakie konkretnie panele?

Ten falownik ma w danych, że MPPT rusza przy 200V. A co dokładnie sprawdziłeś?
A jakie będzie napięcie, jak chociaż odrobina cienia padnie na jeden panel (ptak napta natenprzykład)? To jest tak jechanie po badzie, że co chwiala produkcja będzie żadna i łączna ilość kWh znacznie poniżej teoretycznych kWh/kWp.

Nie dziwię się bo jak się uprzesz to zrobisz wszystko by udowodnić swoje racje...

Wystarczą cztery panele o napięciu 40 V każdy.

160 V....

schuey
01-09-2022, 10:22
Nie dziwię się bo jak się uprzesz to zrobisz wszystko by udowodnić swoje racje...

Wystarczą cztery panele o napięciu 40 V każdy.

160 V....

Panele Selfa full black 390W monokrystaliczny, tabelka:

Moc nominalna (-0;+5W) Pmpp [W] 390
Napięcie obwodu otwartego Voc [V] 36,62
Napięcie mocy maksymalnej Vmpp [V] 30,76
Prąd zwarcia Isc [A] 13,59
Natężenie prądu mocy maksymalnej Impp [A] 12,69
Współczynnik wypełnienia FF [%] 78,4
Sprawność [%] 20,0
Ilość diod bypass [szt.] 3

marvinetal
01-09-2022, 12:10
A jakie będzie napięcie, jak chociaż odrobina cienia padnie na jeden panel (ptak napta natenprzykład)? To jest tak jechanie po badzie, że co chwiala produkcja będzie żadna i łączna ilość kWh znacznie poniżej teoretycznych kWh/kWp.

Cień to akurat niekoniecznie obniży napięcie (które może nawet wzrosnąć) a natężenie. Napięcie obniża temperatura więc zimą może hulać a latem jak będzie pieczyste może pojawić się problem.

vr5
01-09-2022, 12:45
Panele Selfa full black 390W monokrystaliczny, tabelka:

Moc nominalna (-0;+5W) Pmpp [W] 390
Napięcie obwodu otwartego Voc [V] 36,62
Napięcie mocy maksymalnej Vmpp [V] 30,76
Prąd zwarcia Isc [A] 13,59
Natężenie prądu mocy maksymalnej Impp [A] 12,69
Współczynnik wypełnienia FF [%] 78,4
Sprawność [%] 20,0
Ilość diod bypass [szt.] 3

To są panele obecnie zainstalowane. Jest wysoce prawdopodobne że za dwa, trzy lata okaże się że będzie Ci potrzeba znacznie większej mocy przez co dobrze będzie poszukać paneli o większej mocy. W wariancie optymistycznym takich które nie tylko zmieszczą się na dachu lecz które będą mogły być podpięte pod drugie wejście DC.
Aktualnie na rynku są dostępne panele 450 W, 500 W nieco dłuższe (około 200 cm), lecz o szerokości zbliżonej do Twoich i napięciu pracy powyżej 40 V. Tego typu panele (4 sztuki) mogą być podpięte do Twojego falownika. Moc instalacji jeszcze bardziej się zwiększy od zaplanowanej.

A tak przy okazji - może niech Ci dobiorą falownik innej firmy spełniający Twoje potrzeby na teraz i w przyszłości. Jest tego sporo na rynku o cenach porównywalnych do tego który mają zamiar założyć.

Kaizen
01-09-2022, 14:29
Cień to akurat niekoniecznie obniży napięcie (które może nawet wzrosnąć) a natężenie. Napięcie obniża temperatura więc zimą może hulać a latem jak będzie pieczyste może pojawić się problem.

To jak niby po odcięciu 1/3 ogniw przez diodę bocznikującą napięcie ma nie spaść?

marvinetal
01-09-2022, 18:10
Jak wzrośnie napięcie pozostałej części paneli sumarycznie o tyle samo lub więcej niż ta 1/3 1 panela to napięcie łańcucha nie spadnie.

Kaizen
01-09-2022, 19:54
Jak wzrośnie napięcie pozostałej części paneli sumarycznie o tyle samo lub więcej niż ta 1/3 1 panela to napięcie łańcucha nie spadnie.

Gdzie tu niby wzrasta?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460626[

I dlaczego miałoby wzrosnąć? Że niby po odpadnięciu kawałka panelu punkt maksymalnej mocy MPPT znajdzie przy wyższym napięciu?

vr5
01-09-2022, 20:02
@marvinetal

Panel fotowoltaiczny to źródło prądu. Nie sprawdzałem (nie chce mi się) ale przy zacienieniu jednej sekcji na niej raczej nie spada napięcie. Dioda w danej sekcji jest dana po to by generowany prąd w pozostałych sekcjach przepływał do inwertera (dioda jest bocznikiem).

Może się mylę, ale jest mi to całkowicie obojętne...

marvinetal
02-09-2022, 13:16
Ale to nie ja twierdzę, że napięcie spada :p Każdy kto ma instalacje foto może sprawdzić na monitoringu co spada po pojawieniu się cienia.

Np. tu wyskalowane zmiany napięcia i natężenia przy pochmurnej pogodzie (jedno zmienia się o kilka % drugie o kilkadziesiąt %):

460646

Kaizen
02-09-2022, 17:09
Np. tu wyskalowane zmiany napięcia i natężenia przy pochmurnej pogodzie (jedno zmienia się o kilka % drugie o kilkadziesiąt %):

460646

Nie chodzi o zmianę natężenia światła na całej instalacji czy stringu, a o zacienienie fragmentu panela. Połóż np. zeszyt a4 na jednym panelu i pokaż, jak wzrosło napięcie. Jak masz diody bocznikujące to najprawdopodobniej zostanie odłączone 1/3 jednego panela i o tyle spadnie napięcie. Jak nie masz - owszem, napięcie prawdopodobnie nie spadnie. Ale spadnie natężenie i straty będą jeszcze większe.

marvinetal
02-09-2022, 17:21
Na dach trzypiętrowego budynku z zeszytem raczej się nie wdrapie ale zamieszczam fragment gdzie cień z komina pada na 1-2 panele:

460648

Natężenie DOWN, napięcie. UP

Kaizen
02-09-2022, 17:22
Na dach trzypiętrowego budynku z zeszytem raczej się nie wdrapie ale zamieszczam fragment gdzie cień z komina pada na 1-2 panele:

460648

Natężenie DOWN, napięcie. UP

To jeszcze napisz jakie masz panele (czy mają diody bocznikujące) i pokaż skalę (ile to % paneli zacienionych i jaki spadek produkcji to spowodowało).

marvinetal
02-09-2022, 17:34
Cień pokrywa ok 10% powierzchni paneli, produkcja (moc) spada o ok. 40%. Panele są takie (https://static.trinasolar.com/sites/default/files/EU_Datasheet_VertexS_DE09.05_2021_B.pdf).

Kaizen
02-09-2022, 19:18
Cień pokrywa ok 10% powierzchni paneli, produkcja (moc) spada o ok. 40%. Panele są takie (https://static.trinasolar.com/sites/default/files/EU_Datasheet_VertexS_DE09.05_2021_B.pdf).

No to masz dokładnie to, o czym była mowa.

Wystarczy cień na jednym panelu i spada natężenie. Pozostałe (w pełni nasłonecznione) muszą równać do najgorszego w stringu. Więc jak masz 9 paneli w stringu i w jednym zacienione 10% to tracisz 10% całości, a nie 10/9 czyli 1,11% z całości.

Niby miały to rozwiązywać diody bocznikujące. Ich działanie jest takie, że odcina część ogniw przewodząc prąd bezpośrednio. Odcięcie powoduje spadek napięcia na tym panelu i całym stringu - ale "chroni" natężenie i teoretycznie spadek mocy jest mniejszy.

Ale jak widać na filmiku i wykresach nie działa to tak skutecznie, jak głosi teoria i bywa, że przynosi efekt odwrotny do zamierzonego (np. jak na filmiku, gdzie małe zacienieni za to kawałka obsługiwanego przez każdą diodę wyłącza cały panel). Najlepiej wydzielić panele, które bywają zacienione do osobnego stringu żeby pozostałe mogły pracować z maksymalną mocą (oczywiście o ile nie będzie ich za mało, żeby MPPT mógł swobodnie dobierać punkt mocy maksymalnej).

Tak czy inaczej zacienienie, gdy brak diod bocznikujących odbija się na natężeniu całego stringu, a działanie diod powoduje obniżanie napięcia przez zmniejszanie ilości ogniw pracujących w stringu.

I taka uwaga, jak to ważne, żeby dobrać zestaw i sposób montażu odpowiednio. Na tym filmiku z jednym panelem montaż jest z gatunku "typowe błędy instalacyjne". Bo tam wystarczyło panel obrócić o 90* i produkowałby 2/3 mocy zamiast ok. zera.

Ten przykład z Włoch - pokazuje, jak łączyć panele w stringu (nie łączyć razem tych, co bywają zacienione).

Przykład z tego wątku, żeby połączyć tylko 3 czy 4 panele - przy tym falowniku to produkcja daleka od maksymalnej (do tego trzeba mikrofalownik).

Edyta
W temacie diod bocznikujących polecam taż lekturę tego (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=8057620&viewfull=1#post8057620). W tym empiryczny przykład jak dioda wpływa na napięcie panela. Ale też wniosek jest taki, że nawet, jak fabryka zamontowała diody to nie znaczy, że one (prawidłowo) działają.

A to dla wzrokowców:



https://i.ibb.co/19Fmr0Z/20201007-150841.jpg
https://i.ibb.co/W2FYcQK/20201007-150857-0.jpg


I niech się taki jeden panel trafi w stringu 3 czy 4 paneli... I słusznie w tamtym wątku ktoś zauważył, że bez optymalizatorów umożliwiających obserwację mocy każdego panela osobno trudno takie kwiatki wykryć. Ilu prosumentów ma takie (czy podobne) kwiatki na dachu i nawet o tym nie wie? Chociaż to coś nie wygląda na diody - to szybciej jakieś zabezpieczenie termiczne (może te blaszki są bimetaliczne i odginają się przy przegrzaniu rozłączając sekcję). Nie zmienia to faktu, że tak jak diody bocznikujące w określonej sytuacji odłączają część panela i skutek jest ten sam.

cangi80
02-09-2022, 19:45
Zasłonięcie jednego ogniwa jeszcze nie wpływa na odcięcie całego lub części panela. Napięcie wsteczne ogniwa wynosi około 5V, więc napięcie panela spadnie tylko o tę wartość. Jeżeli panel ma jedną diodę to dopiero przy zacienieniu ok. 6 ogniw zostaje całkowicie odcięty.

Kaizen
02-09-2022, 19:56
Zasłonięcie jednego ogniwa jeszcze nie wpływa na odcięcie całego lub części panela.

Widziałeś filmik z jednym panelem? Zasłonięcie 6 ogniw w połowie (czyli w sumie jednym całym na sekcję) powoduje produkcję 50W.

Tom1000k
03-09-2022, 11:17
@schuey, Wszystkie omówione w wątku problemy znikną jak zażądasz falownika SolarEdge z optymalizatorami mocy.
Zacienienie nie ma znaczenia, bo wszystkie pozostałe panele pracują na full niezależnie od tych zacienionych,
instalacja startuje jak tylko zrobi się jasno, bo optymalizatory nawet przy najmniejszej mocy podbijają napięcie na falownik do 750v i tak pracują przez cały dzień.
Z dokładaniem paneli też nie ma problemu, moźesz dołożyć do stringu jaki panel chcesz, i wszystkie będą pracować z pełną mocą.
Jak jeden panel wysiądzie to nie ma to wpływu na pracę reszty stringu.
Do tego dzięki optymalizatorom masz podgląd na każdy panel z osobna dzięki czemu w razie awarii wiadomo, który panel serwisowac.

stos
03-09-2022, 11:51
@schuey, Wszystkie omówione w wątku problemy znikną jak zażądasz falownika SolarEdge z optymalizatorami mocy.
Zacienienie nie ma znaczenia, bo wszystkie pozostałe panele pracują na full niezależnie od tych zacienionych,
instalacja startuje jak tylko zrobi się jasno, bo optymalizatory nawet przy najmniejszej mocy podbijają napięcie na falownik do 750v i tak pracują przez cały dzień.
Z dokładaniem paneli też nie ma problemu, moźesz dołożyć do stringu jaki panel chcesz, i wszystkie będą pracować z pełną mocą.
Jak jeden panel wysiądzie to nie ma to wpływu na pracę reszty stringu.
Do tego dzięki optymalizatorom masz podgląd na każdy panel z osobna dzięki czemu w razie awarii wiadomo, który panel serwisowac.

Ta dyskusja o zacienieniach to typowe teoretyzowanie Kaizena.
Autor o zacienieniu mówił ale że jest tylko w zimie kiedy i tak produkcja jest minimalna.
Proponujesz mu wydać kilka tysięcy więcej na falownik z optymalizatorami a on oszczędza dzisiaj na zakupie dodatkowych 4 paneli.
Autor powinien dzisiaj wypełnić pełne możliwości Falownika i zapomnieć od dodawaniu za 2-3 lata czegokolwiek do tego systemu bo z pewnością nic z tego nie będzie. Technologia i konstrukcja paneli tak szybko się zmienia że za te 2-3 lata nic nie będzie pasowało do dzisiejszej instalacji.
Dodatkowo jak w przyszłości coś się stanie z tym SolarEdge to nie wiadomo czy nowy SolarEdge będzie kompatybilny z dzisiejszymi optymalizatorami. Może się skończyć na wywaleniu SE razem z opty i kupieniu klasycznego inwertera.

firmer
03-09-2022, 13:38
Witam forumowiczów,

Mam montowaną instalację 3.5 kWp, w wycenie dobrano falownik o mocy 5kW. Wynikało to z mojej deklaracji, że będę rozbudowywał instalację za 2-3 lata o kolejne 4 panele, do mocy 5.1 kWp. Przy montażu okazało się, że ekipa przyjechała z falownikiem o mocy... 6 kW. Problemem był tutaj (chyba) braku dostępności modelu 5 kW, firma bierze koszt droższego urządzenia na siebie.

No ale teraz pytanie czy 3.5 mocy z paneli do 6 falownika nie będzie miało zbyt niskiej sprawności, zwłaszcza z ubiegiem lat? Nawet po rozbudowie instalacii nadal będę na ~80% stosunku mocy paneli do falownika, obecnie wyjdzie mi ~60%.

Patrzę na wykresy sprawności to wydaje mi się, że te "straty" są marginalne i dopiero przy 30% krzywa leci w dół np. https://www.selfa-pv.com/blog,Parametry-pracy-falownikow-fotowoltaicznych,23

To jak to naprawdę jest, czy to jest problem i mam walczyć o zmianę na mniejszy falownik? Oczywiście nie ponoszę dodatkowego kosztu, więc tutaj przynajmniej jest ok.

Pozdrawiam,

Nie masz się czym martwić, będzie to dobrze działało z tym większym falownikiem. Nawet lepiej i konfiguracja bardziej rozwojowa.
Na pewno nie dziel tego obecnego stringu na dwa (4+5 jak ktoś tu radził), pojedynczy string będzie miał za niskie napięcie nawet do uruchomienia falownika, a dodatkowo MPPT będzie pracowało na granicy zakresu, co pogarsza sprawność i bardziej "żyłuje" elektronikę MPPT.

Co do optymalizatorów - ja bym tego nie zakładał... zawsze to elektronika na zewnątrz, więc narażona na słabe warunki pracy. Odkąd w panelach są diody bocznikujące (a obecnie są chyba wszędzie, albo ogniwa panelu technologicznie są przystosowane do spełniania takiej roli), to zysk energetyczny ze stosowania optymalizatora jest praktycznie żaden. To temat na osobną dyskusję. Optymalizator ma faktycznie jedną zaletę - widzisz, jak pracują poszczególne panele i który ewentualnie niedomaga. Tylko że tak na "chłopski rozum", nie patrząc na MTBF czy inne wskaźniki niezawodnościowe, co wcześniej popsuje się na dachu - panel PV, czy elektronika przyczepiona do niego? To też temat na odrębną dyskusję...

Co do dokładania paneli w przyszłości - też nie ma z tym aż tak dużego problemu. Stringi co do zasady dzieli się mając na względzie ułożenie płaszczyzny paneli w stringu względem słońca - po prostu wszystkie w stringu mają być w jednej płaszczyźnie i tyle (chyba, że jednak będziesz miał optymalizatory, hehe). Oczywiście, że najlepiej, jeżeli w stringu są panele o identycznych parametrach, ale mogą być też i różne i wtedy te "lepsze panele" muszą równać do tych gorszych. Nie chce mi się wchodzić w polemikę z bzdurami, które napisał @Kaizen. ale tu też zasada jest prosta - w stringu powinny być panele o jednakowym tzw. "prądzie optymalnym"/prądzie MPP/różnie jest to nazywane ;-). Co do ilości paneli w stringu? - sumarycznie powinno być to nie mniej niż start MPPT w Twoim inwerterze, czyli dla tego co podałeś - 160V, tylko że napięcie przy MPP to ok. 35V dla współczesnych paneli (u Ciebie nawet mniej: "Napięcie mocy maksymalnej Vmpp [V] 30,76") , dodatkowo dla nagrzanego panelu będzie to sporo mniej, więc te 6 paneli w stringu to absolutne minimum.

Tom1000k
03-09-2022, 15:50
(...)

Autor powinien dzisiaj wypełnić pełne możliwości Falownika i zapomnieć od dodawaniu za 2-3 lata czegokolwiek do tego systemu bo z pewnością nic z tego nie będzie. Technologia i konstrukcja paneli tak szybko się zmienia że za te 2-3 lata nic nie będzie pasowało do dzisiejszej instalacji.

Dlatego mówię o SolarEdge, tam będzie pasowało.


Dodatkowo jak w przyszłości coś się stanie z tym SolarEdge to nie wiadomo czy nowy SolarEdge będzie kompatybilny z dzisiejszymi optymalizatorami.

Już się dużo zmieniło ale zachowana jest pełna kompatybilność i tak ma być dalej, więc nie wymyślaj problemów, których nie ma.


Może się skończyć na wywaleniu SE razem z opty i kupieniu klasycznego inwertera.

Bardzo wątpię.

stos
03-09-2022, 16:02
(...)
Dlatego mówię o SolarEdge, tam będzie pasowało.
Jeszcze raz przypomnę że autor dzisiaj chce oszczędzić na 4 panelach bo dopiero za 2-3 lata będzie go stać na ich dodanie, a TY mu sugerujesz wydanie kilku tysięcy więcej dzisiaj na SE z opty.

vr5
04-09-2022, 19:31
@schuey

Jak pisałem - są falowniki o porównywalnych cenach, a o niższym napięciu startu, np. Foxess seria T(G3) o napięcie startu od 140 V.