PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja wodna w plastiku



kwiatkor
06-11-2002, 17:06
Zrób to sam. Jeśli tylko lubisz majsterkować a masz wykonać jakieś przyłącze wody z plastiku: bierz rurę, kolanka, rozpuszczalnik i klej i do roboty. Świetna zabawa.
Wcześniej jedyne, czego nie robiłem w domu to hydraulika. Teraz tylko myślę, gdzie by tu wodę poprowadzić.

tomaj
07-11-2002, 08:36
Może napiszesz coś o Twoich doświadczeniach z tą technologią. Np.:
- czy używasz rur, kolanek itd. jakiegoś konkretnego producenta,
- czy wykonywałeś instalację podtynkową, natynkową, ogrodową i czy są jakieś różnice w samym wykonaniu takich instalacji (inne kleje, rury itp.),
- czy trzeba stosować jakieś dodatkowe zabiegi przy instalacjach ciepłej wody,
- czy są jakieś kruczki, o których warto wiedzieć przy majsterkowaniu z ta technologią.

09-11-2002, 21:03
Polecam robienie instalacji wewnętrznej z tworzywa rurami PEX.
Robiłem u siebie zarówno instalację C.O. jak i pozostałą.
Wszystkie łącza robione na zasadzie rozciągania rur specjalnym kluczem (pożyczyłem od znajomego instalatora).
Łącza w tej technice są na 100% pewne.

Wiech
13-11-2002, 18:03
Nie polecam rur klejonch do instalacji CO z uwagi na rozszczelnienia na złączach .Ponadto trzeba pamiętać o kompensacjach na dłuższych odcinkach .Wydaje mi się że lepsze są rury PEX AL montaż też nie jest skomplikowany .Powodzenia.

Tomaszos
14-11-2002, 08:03
1. złącza kompensacyjne są konieczne przy dłuższych prostych odcinkach.

2. mocowania rur w narożach ściany należy mocować z ok 20cm dystansem od kolanka w celu kompensacji naprężeń w narożu

3. kompensację prostego odcinka robi się w postaci U i należy również nie zapomnieć o odpowiednim mocowaniu do ścieny tego fragmentu instalacji

4.tylko nie klejone ( w domu który teraz mam poprzedni właściciele zrobili klejone przez 2-3 lata było ok a potem tragedia - zaczeło puszczać ) w sklepach hydraulicznych w mojej miejscowości nie chcą sprowadzać tego materiału i podzielają moją opinię.Na początku ok a potem bach :sad:

12-12-2002, 11:51
Ja również robiłem instalację sam (woda, co). Rozciąganie rur za pomocą specjalnego narzędzia. Wypożyczyłem je od firmy od której kupowałem rury i złączki (kaucja zwrotna 1000 - zero kasy za użytkowanie, pożyczyli również nożyce do rur). Na próbie ciśnieniowej puszczały tylko złączki gwintowane bo dałem za mało teflonu ale poprawił to hydraulik wykonujący próbę szczelności.
Brdzo fajna zabawa ale dobrze robić we dwoje, a przy podłogówce nawet we troje. Jak ktoś chce mogę podac namiary. Robiłem w listopadzie więc musiałem się dodatkowo wyposażyć w opalarkę celem podgrzewania połączeń aby rura zaciskała się szybciej.
Polecam.

drummer
12-12-2002, 11:58
To ja pisałem powyżej, problem z logowaniem.

voo-yeck
30-12-2002, 20:03
miałeś kiedyś wcześniej kontakt z ww montażem?

VPS
02-01-2003, 17:41
Polecam system instalacyjny z rur wielowarstwowych UNIPIPE firmy UPONOR.

drummer
06-01-2003, 12:45
Wcześniej nie miałem kontaktu z tym systemem. Poszło jak na razie OK.
Jak odpalimy piec to dam znać czy wszystko dobrze działa.

08-01-2003, 07:09
Kochani Hepworth to jest to. Zrobiłem go sam ( ze szwagrem ) i jest ALL OK !!!
Pozdr.

Teska
08-01-2003, 21:43
Ja robie wszystkie instalacje z Hepwortha..znajomi maja jest OKI

Teska

Czarek C.
10-01-2003, 09:04
Popieram poprzedników. Instalacja polibutylowa Hepworth jest wyśmienita. Ale trzeba pamietać o kompensacji, prowadzeniu jej w rurach peszel itd ale ma jedna podstawową wadę którą trzeba brać pod uwage przy wyborze...niskotemperaturowe źródło ciepła lub porządny termostat. Ta instalacja ma temp. pracy ok. 70 st. C , a wytrzymuje do 90 st.C , więc nie mozna pozwolić na zagotowanie się wody na przykład. Za to przeciwnie jest wytrzymała na zamarznięcie w niej wody , nie pęka , polecam wyjątkowo do domków letniskowych - ideał. Ja mam ją od prawie trzech lat w domu (całorocznym), sam montowałem, najwdzięczniejsza przy montażu, niech się schowają kleje i zgrzewarki. U mnie wspólpracuje (instalacja) z pojemnościowym elektrycznym ogrzewaczem wody. Pozdrawiam.

Mis Uszatek
11-01-2003, 16:02
Ja też robiłem sam z Hepwortha instalację co i wod. Potwierdzam to, co moi Szanowni Przedmówcy. Dodam tylko, że firma sprzedająca "Hep'a" zaleca wykonanie pierwszego metra rur wychodzących z kotła (np.: odcinek do rozdzielacza) w stali. Po to, aby łatwo odprowadzić ciepło powstałe w wyniku ewentualnego przegrzania.

hugo
15-01-2003, 12:17
Nie bierzecie pod uwagę jednego-awaria urządzenia grzewczego (pompa, termostat itd.), plastik tego nie wytrzyma.

woreczek
15-01-2003, 22:36
Ja do plastiku nie jestem przekonany, a stało się to kiedy drugie z kolei buty narciarskie mi popękały (4 lata temu). Być może od tego czasu się coś zmieniło w technologiach produkcji, ale ja i tak będę mieć zawsze respekt do tego materiału.

kodi_gdynia
16-01-2003, 08:02
więc co Woreczek - buty Ci popękały i teraz wybierzesz Stalowe czy z miedzi. :grin:

Również zastosuję Hepwortha bo wydaje się banalnie prosty w instalacji.
Pozdrawiam

drummer
16-01-2003, 10:26
Ale dla mnie kształtki Hep (kolanka, trójniki itp.) były nieco za duże. Chowałem rury w posadzce a doprowadzenia pod baterie pod płytą GK, nie musiałem zatem nic wkuwać w ścianę. Grubość kształtek WIRSBO nie przekracza średnicy rury a nawet sa mniejsze niż średnica rury, bo kształtki wchodzą w jej środek.
Dla mnie idealnie - również bez kleju i zgrzewarki!!
Pzdr.

Mis Uszatek
16-01-2003, 15:15
Co racja to racja. Rzeczywiscie złaczki Hepworth sa duze i niezbyt malownicze. Byc moze, gdybym wiedział o WIRSBO, nie kupiłbym Hep'a. Ale kupiłem i tez jest git!

pawcik7
26-01-2003, 20:45
A powiedz mi ile WIRSBO kosztuje ???
Bo jak byłem u autoryzowanego to szczena mi opadła jak wszystko podliczył
HEP jest i tańszy i ( dla mnie ) lepszy

pzdr.

Ryszard1
27-02-2003, 19:24
Chce samodzielnie wykonac instalacje wodna na ciepla i zimna wode. Czy mozna ja zrobic samemu, bez doswiadczenia, w systemie Hepworth, czy innym, niewymagajacym specjalnych przyrzadow.
Na co zwrocic uwage przy montazu ?

jackuc
04-03-2003, 14:06
Witam,
też bym się chciał jak najwięcej dowiedzieć o montażu w plastiku, ale chyba nikt nie chce nas oświecić ;-((

Metal
05-03-2003, 12:14
Można w systemie Hepworth wykonać instalacje wodne i co bez doswiadczenia. Wiem, bo wykonałem i działają. Wystarczy przestrzegać instrukcji montażu.
Problemu z łączeniem rurek nie ma żadnego. Jest za to i spory z ich rozmieszczeniem i trasami, szczególnie jeżeli chce się (ja chciałem): uniknąć wszelkich kształtek i złączek w podłodze, zamontować zawory na "większych" odgałęzieniach, itp. I tu w pełni objawia się ważna zaleta systemów montowanych na wcisk z możliwością demontażu - trasy przebiegu instalacji można zmieniać dowolnie także po zmontowaniu poprzedniej wersji.

Pozdrowionka
Metal

Ryszard1
05-03-2003, 19:10
Czyli system Hepworth jest lepszy ...
A juz bylem zdecydowany na ten tanszy, klejony,

_________________


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Ryszard1 dnia 2003-03-05 20:11 ]</font>

Metal
05-03-2003, 21:18
Klejony odpada całkowicie. Moim zdaniem to najgorszy system z możliwych.

Pozdrowionka
Metal

Ryszard1
06-03-2003, 06:48
On 2003-03-05 22:18, Metal wrote:
Klejony odpada całkowicie. Moim zdaniem to najgorszy system z możliwych.

Nawet jakby byl wykonany przez fachowca ? Co w nim takiego najgorszego, czy np rozklei sie po kilku latach, czy tez odrzasu zacznie przeciekac,

pawcik7
12-03-2003, 17:59
Witam.
Nic mi HEP nie płaci za reklamę a pomimo to twierdzę że jest to najlepszy system z jakim się spotkałem - a trochę szukałem po sieci i nie tylko.
Całą instalację wykonałem ze szwagrem. Nie muszę chyba mówić że 1 raz w życiu robiłem coś takiego - ale przestrzegając zasad montażu nie można nic pochrzanić. Trochę zabawy może być z podłączeniem do samych rozdzielaczy ale i do tego nie trzeba skończyć magistra.
Tak więc pomimo początkowego strachu i sceptycyzmu udało mi się !!! - pomyślcie jakie to uczucie :smile:

jackuc
19-03-2003, 10:07
Ja kupiłem Nibco i będę kleił. Zobaczę jak wyjdzie

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: jackuc dnia 2003-03-19 11:07 ]</font>

Zbyszek_S
24-03-2003, 11:43
Ja zrobiłem podłaczenie ciepłej wody (łazienka, kuchnia) w Nibco (klojone). Trzy lata już działa i nic nie przecieka (a przynajmnieje nic na to nie wskazuje). Całość to około 12 m rurek i połaczeń z kolankami. Maksymalna temperatura wody 70 st.
Zeby było śmieszniej znaczna część jest pod tynkiem (!) - jak to robiłem, to nie wiedziałem że tak nie można. Z tym, że rurki idące po tynkiem są osłonięte na całej długości elastycznym przewodem karbowanym (takim do instalacji elektrycznych). Wszystko robiłem sam.
Mój sąsiad ma instalację natynkową z ciepłą wodą już 5 lat i nic sie z tym nie dzieje.
Pozdr.
ZS

jackuc
31-03-2003, 08:19
Zrobiłem instalację w zeszłym tygodniu i jest ok. Zobaczymy za rok,dwa. NIe wiedziałem, że nie można robić klejonych instalacji pod tynk

Zbyszek_S
31-03-2003, 08:27
Ja też nie - ponoć właśnie nie można, ale jestem w tym temacie lajkonikiem i nie chcę nikogo przekonywac do swoich pomysłów. Robiłem to u siebie na własną odpowiedzialność. Na razie działa. Jak przestanie, to będę płakał :smile:.

Pozdr.
ZS

Ryszard1
03-04-2003, 20:49
Czy wodomierz moze byc mocowany do gory nogami ?
Tzn tak aby woda przeplywala z dolu do gory.
Odczyt nie robi problemu bo tarcze mozna przekrecic,

04-04-2003, 06:41
Sam sobie odpowiedziałeś.

Ryszard1
05-04-2003, 19:51
tzn. mam rozumiec ze sposob montazu wodomierza jest dowolny ?

08-04-2003, 09:08
Oczywiście , że tak. Grawitacja tu nie ma żadnegu wpływu.

15-04-2003, 20:33
Współczuję wszystkim "plastikowcom" ... NIECH ŻYJE MIEDŹ !!!!

15-04-2003, 20:57
Współczuję wszystkim "miedziakom" - NIECH ŻYJE STAL OCYNKOWANA !!!

15-04-2003, 21:17
Taki nieszlachetny produkt... A FEEE !!!! Przedłużona żywotność , ale gdzie mu do MIEDZI ... NIECH ŻYJE MIEDŹ !!!!!!

16-04-2003, 22:42
Anonimie proponuję kompromis - NIECH ŻYJE STOP STALI Z MIEDZIĄ I PLASTIKIEM I TO WCZYSTKO JESZCZE OCYNKOWANE !!!
Teraz wszyscy powinni być zadowoleni :grin:

Jasiu
30-04-2003, 10:33
Zapomniałeś dodać "...i polane zasmażką"

Z tym klejeniem pod tynkiem/posadzką chodzi o to, że łączenie jeśli jest źle wykonane może po jakims czasie zacząć przeciekać. Przy odrobinie pecha może minąć sporo czasu zanim to zauważysz, a w międzyczasie powstaną szkody. Ale "może" nie oznacza "musi" - jeśli materiał nie miał wad i wszystko zostało zrobione OK to czemu ma nie działać ?

Dlatego do samodzielnego montażu lepsze są plastiki na wcisk - łączenia robisz na rozdzielaczach, a w tynkach i posadzkach prowadzisz ciągłe odcinki rur. Tego nie da się spieprzyc.

A miedź trzeba pożądnie polutowac i to lepiej lutem twardym - tego byle amator porzadnie już nie zrobi - to lepiej pozostawić fachowcom.

PS. Pod koniec maja prawdopodobnie będę robił CO, ZW i CWU w Hepworth'cie. Trochę się tym pobawiłem i wygląda na to, że nawet 100% blondynka sobie z tym poradzi. Również support Hepworth'a jest OK (przynajmniej w Szczecinie)

M@M
25-05-2003, 21:36
Ja też będę wykonywal instalację samodzielnie z Hepwortha. Przekonala mnie prostota montażu i to, że dlugie odcinki można klaść w posadzce i wyprowadzić je ponad bez zadnych ksztaltek. Instalację będę zatapial w plycie Legalett. Polibutylen, z którego jest zrobiony system ma jeszcze jedną ważną zaletę - jako jedyne z tworzyw stwarza nieprzyjazne środowisko do rozmnażania się bakterii legionella. W razie czego można również oddać niewykorzystane ksztaltki i rury. Dla mnie super !

$kneru$
29-06-2003, 22:28
Jakie rurki Hepa należy kupić do co? zwykłe czy z barierą antydyfuzyjną (czy jakąś tam??).

drummer
17-07-2003, 12:18
W zimę zamarzły mi rury Wirsbo (konkretnie to woda zamarzła :)). Żadna z tych rur nie pękła. Poleciał tylko zawór kulowy. Słuszałem ze Hepworth pęka na szwach. Jeśli cały czas się grzeje to OK, ale co gdy nie?. Drogo - może trochę! Ale czy połączenia wciskane wytrzymają długo?

dexi_98
24-03-2015, 07:27
Witam,

Ja ostatnio "bawiłem się" systemem Speedfit (firma John Guest). Jest bardzo podobny do hepa i podstawowe złączki i rury wychodzą w podobnej cenie jak hep. Te nietypowe są jeszcze dość drogie ale na prostą instalację takich się nie używa.

Speedfit ma tą zaletę, że ma podwójne uszczelnienie (oring w środku złączki i dodatkowo na tulejce). Poza tym złączkę się dokręca co dodatkowo powoduje ścisk.

Jak dla mnie minusem jest jej wygląd. Wydaje mi się że hep jest nieco ładniejszy... ale to kwestia gustu :)

Brzeszczot_33
09-05-2017, 20:38
Którym systemem jest najłatwiej/najbezpieczniej? Skręcany, zaprasowywany czy klejenie?

Chciałbym sam się zabrać za instalację wodną u siebie :)

Krzysiek88
09-05-2017, 21:38
Każdy system ma jakieś detale. Ja bym zgrzewał. W podłodze na pewno bym nie skręcał, tylko prasował jak coś. Klejenie? dziś chyba już nikt nie klei, no może fachowcy z casto

Brzeszczot_33
09-05-2017, 22:07
Przez klejenie miałem na myśli zgrzewarkę :)