PDA

Zobacz pełną wersję : Zasilanie awaryjne pompy ciepła



mihcal
10-09-2022, 10:26
Dzień dobry, zastanawiam się nad awaryjnym grzaniu/zasilaniu domu. Jako jedyne źródło ciepła mam pompę ciepła powietrze/woda. Nie mam kominka, ani kozy.
Myślę nad kupnem agregatu, który w razie wojny uciagnie pompę.
Czy możecie podpowiedzieć w jaki sposób dobrać moc agregatu? Pompa jednofazowa Panasonic 9KW.

adam_mk
10-09-2022, 11:09
Było parę razy...
Agregat to "kolejne dziecko w domu" wymagajace stałej troski i opieki, jak ma zadziałać wtedy, gdy będzie potrzebny.
Silnik sprężarki to mniej jak 3kW.
Ale...
Prąd rozruchu...
Potrzebujesz agregatu od 3 x 3kW do 5 x 3kW aby pompa na nim "wystartowała".

Pomyśl o jakiej wszystkożernej kozie...
Taniej, prościej, niezawodnie...

Adam M.

mac_612
10-09-2022, 11:55
Adam

Pompa jednofazowa Panasonic 9KW.
Prawdopodobnie inwerter, łagodny rozruch czyli dobrej klasy jednofazowy agregat o odpowiedniej moc powinien wystarczyć.

mac_612
10-09-2022, 11:56
Ale fakt, w razie wojny koza najlepsza

adam_mk
10-09-2022, 12:12
Adam

Prawdopodobnie inwerter, łagodny rozruch czyli dobrej klasy jednofazowy agregat o odpowiedniej moc powinien wystarczyć.

Jest jeszcze lodówka, laptop, jaki telefon, kilka ledów...

Adam M.

mac_612
10-09-2022, 12:17
dlatego
dobrej klasy jednofazowy agregat o odpowiedniej mocy :D Choć cena może się zbliżyć do ceny PC.
edit.
Może błędnie przez zapis
3 x 3kW założyłem, że sugerujesz agregat trójfazowy.
Ale Ty chyba multiplikujesz moc elektryczną sprężarki - czyli ok :)

adam_mk
10-09-2022, 12:36
Dokładnie - tak!
Aby nie zdusić agregatu startem sprężarki powinien mieć moc od 3 do 5 x większą niż "potrzebna".

Adam M.

firmer
10-09-2022, 18:52
Może bezpodstawnie, ale jakoś miałbym obawy zasiać urządzenie o wartości 30k+ agregatem, który wariuje z częstotliwością i napięciem przy każdym włączeniu czajnika.
Poza tym energetycznie taki układ też raczej zbyt wydajny nie jest i lepiej byłoby to paliwo w jakiejś nagrzewnicy przepływowej spalać.

Suma sumarum - koza to rozsądny kompromis.

mihcal
10-09-2022, 20:22
Dzięki za podpowiedzi. Co do mocy agregat, to podobnie myślałem.
Co do zakłóceń, to dobry agregat ma AVR, czyli stabilizację parametrów prądu. Agregaty zasilają znacznie bardziej skomplikowane urządzenia, więc od strony technicznej z pompą też sobie poradzi.
Co do kozy, to doskonałe porady, z tym że nie mam komina więc trochę problematyczne :)
Myślałem jeszcze o piecu na opał, ale to sporo miejsca, grat który przez 99,9% czasu wadzi.
Wydajność układu awaryjnego nie jest dla mnie istotna. Chodzi o sytuację wyjątkową.

mihcal
10-09-2022, 20:25
dlatego :D Choć cena może się zbliżyć do ceny PC.
edit.
Może błędnie przez zapis założyłem, że sugerujesz agregat trójfazowy.
Ale Ty chyba multiplikujesz moc elektryczną sprężarki - czyli ok :)

Przy silnikach elektrycznych prąd rozruchowy to 3x. Dlaczego przy PC trzeba założyć 5x?

mac_612
10-09-2022, 20:44
Przy silnikach elektrycznych prąd rozruchowy to 3x. Dlaczego przy PC trzeba założyć 5x?

5x zaproponował Adam :cool: Ja pisałem, że Ty masz prawdopodobnie pompę z inwerterem który zapewnia łagodny rozruch, przez co nie ma dużego udaru prądowego. Ale prawda jest taka, że duży agregat zapewnia stabilniejsze napięcie zasilania. Krótko mówiąc - im wiekszy agregat tym lepszy.
Z drugiej strony wspomniany wyżej inwerter wbrew pozorom powinien sobie poradzić z wahaniami napięcia/częstotliwości chyba, że ma wbudowane jakieś dodatkowe zabezpieczenia (podnapięciowe?).