PDA

Zobacz pełną wersję : Przesunięcie drzwi - brakujące nadproże



ZielonyProsiak
15-09-2022, 15:43
Cześć Majstry,
przeszukałem forum, poczytałem, ale proszę żebyście zerknęli na konkretnie tą sytuację:

460829

460831

przesuwam otwór drzwiowy w ściance działowej, grubość z tynkiem 14 cm. Nad górną krawędzią jest 57 cm. bloczka, tuż obok jest załamanie ściany, bloczki były kładzione ładnie na zakładkę. Nadproże z cegły kończy mi się 12 cm przez planowanym bokiem otworu - oznaczone strzałką.
Czy w tej sytuacji jest sens w ogóle wzmacniać nadproże, skoro część obciążeń i tak przejmuje na siebie załamanie ściany? A jeśli tak, tą kątowniki metalowe muszę wprawić na całej długości z obu stron? Myślałem też nad wwierceniem dwóch prętów metalowych na kotwie chemicznej żeby podeprzeć nadproże.

Z góry dzięki za podpowiedzi i mięłego dnia wszystkim!

Mareks77
15-09-2022, 16:56
Niestety żadnych półśrodków o których tu opowiadasz raczej w tej sytuacji nie widzę.
Podeprzesz nadproże 20 razy trzaśniesz drzwiami a zw 21-wszym kawałek ściany nad drzwiami spadnie komuś na głowę.
Załamanie ściany wcale nie wzmacnia tego boku.
Niestety chcąc przesunąć drzwi czeka cię większa rozpierducha niż dotychczas.
Wymuruj kawałek nowej ścianki o szerokości przesunięcia a między fugi umieść kilka metalowych wzmocnień do związania nowego ze starą ścianą.
Potem rozwal nad drzwiami tak aby wyjąć stare nadproże.a z drugiej strony zrób miejsce do zamocowania nowego
Po wymurowaniu do poziomu nadproża nowe umieść na swoje miejsce wypełniając zaprawą lukę powyżej niego a ścianą.
Resztę chyba już wiadomo.