PDA

Zobacz pełną wersję : [PC] Czy 20 cm dalej od granicy działki robi jakąś różnicę w hałasie?



AMalecki
16-09-2022, 13:42
Mam do granicy 4,30 i tam chyba trafi jednostka zewnętrzna z PC. Sąsiada aktualnie nie ma, bo działka sąsiednia jest pusta, ale pewnie kiedyś się jakiś pojawi.

Czy jest jakiś przepis odnośnie odległości PC od granicy, czy tylko jest określony poziom hałasu w dzień/nocy? Mogę przesunąć budynek jakieś 20 cm, ale nie wiem czy ma to jakikolwiek sens? Wiem, że to i tak jest mało, ale nie mam za bardzo co zrobić, bo działka jest mała.

Andrzej5101
16-09-2022, 14:43
Poczytaj;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378145-Czy-bede-mial-problem-z-s%C4%85siadem-Poziom-decybeli - Czy bede mial problem z sąsiadem? Poziom decybeli

eMdzeJ
17-09-2022, 04:28
hałas tylko, ale mierzony w ustalony sposób.

Moja rada jest taka. Posadź gdzieś 50cm od granicy duże tuje, ja preferuje kórnik. To rośnie sporo wszerz, ma dość luźny pokrój, który ładnie rozprasza hałas. Bo sąsiad jak coś nie zacznie marudzić latając z miernikiem ale chodzi głównie o uciążliwość tego hałasu.

Upewnij się, że pompa stoi przy jednej ścianie a nie w rogu - to mega wzmaga hałas. Plus właśnie coś od czego to się odbije i pójdzie w górę ale nie coś co ma jednorodną strukturę i powinno być ok.

Oczywiście pompę też wybieraj patrząc na hałas ale to jest trudne bo możesz mieć 2 różne pompy co mają te same db a jedna z nich będzie wkurzać - tu właśnie chodzi o częstotliwości składowe bardziej niż samą głośność

AMalecki
19-09-2022, 08:55
Właśnie planowałem tam posadzić tuje, chociaż słyszałem, że to niewiele zmieni. Pompa byłaby na ścianie, nie w rogu. Podobno trzeba na nią liczyć 0,5m tuje z 80 cm + jakiś płot, siatka w sumie z 1 m. Zostanie ze 2,80. Da radę swobodnie autem przejeżdżać? Czy ciasno będzie? Druga sprawa czy jak u mnie będzie obok sypialni to będzie hałas słychać. W sensie okna z sypialni będą niedaleko urządzenia? Mam czuły sen i lubię ciszę i duży spokój w sypialni (https://kobietyn.eu/romantyczna-sypialnia-4-pomysly-na-wymarzone-aranzacje/). Dlatego to dla mnie ważne.

damiaszek
20-09-2022, 08:18
2.80m to da radę przejechać autem, nawet Kraz się zmieści ;-) . Jak się boisz o hałas na sąsiedniej działce to postaw na wprost PC w granicy kawałek ogrodzenia pełnego - w tym kierunku wytłumi hałas, a po skosie odległość rośnie i poziom dzwięku spada. I cięższe ogrodzenie (np. gabion, pełny mur itp) tym skuteczniejsze tłumienie.

AMalecki
20-09-2022, 09:23
Dzięki