PDA

Zobacz pełną wersję : Czym uszczelnić rury na płycie fundamentowej



tomb123
16-09-2022, 14:36
Niektóre rury idą z fundamentu w ścianie (dom szkieletowy). Wiadomo, ze pod sciane najlepsza jest papa. Ale jak zabezpieczyć rurę na styku z papą? Mam ograniczone zaufanie do mas bitumicznych z racji, ze one z czasem twardnieją i kruszą się. Z tego co czytałem, te z rozpuszczalnikiem są lepsze, ale chyba takich do rur plastikowych nie można stosowac? No i oczywiscie musi to być cos elastycznego, żeby mostkować rysy i termiczną rozszerzalnosc rur.

tomb123
20-09-2022, 11:52
A wlasciwie moze lepiej tego nie uszczelniac w zwiazku z tym, ze bedzie tylko podciaganie kapilarne? Wiec lepiej zostawic wieksze szczeliny, niz ewentulane mikropeknciecia wynikajace z pokruszenia?

maaszak
20-09-2022, 13:46
Dobre masy (z dużą zawartością polimerów) bitumiczne typu KMB są trwale elastyczne i mostkują rysy. Mogą zacząć się kruszyć jeśli są długo narażone na promienie UV albo z powodów błędów wykonawczych (nakładania w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych, itp.). Jeśli nie ma piwnicy i silnego parcia wody to wykonanie faset z masy KMB wokół przejść rur jest najbardziej optymalne koszt/skuteczność.

Dzeus86
22-09-2022, 15:54
Pamiętam, że jest coś takiego jak Papa fundamentowa ICOPAL FUNDAMENT. Ma konsystencję gęstą i po zaschnieciu jest jak guma. Wg mnie by się nadało