PDA

Zobacz pełną wersję : Obiegi grzewcze w Vitodens 200-W



qropatwa
17-09-2022, 11:26
Cześć

Mam piec Vitodens 200-W, którego główny obieg kończy się na sprzęgle. Za sprzęgłem mam kolejne dwa obiegi - grzejniki i podłogówkę. W każdym niezależna pompa Grundfoss UPM3 AUTO 25-70 180 ZZZ. I teraz mam trzy pytania:

1. Z jaką prędkością powinna pracować pompa w kotle? Do tej pory bez sprzęgła z pojedynczym obiegiem grzejnikowym chodziła na 60%. Czy powinienem to zmienić jeżeli teraz obieg jest tylko pomiędzy piecem a sprzęgłem?

2. Czy w/w pompę Grundfoss można ożenić z piecem i dodać do niego kolejny obieg grzewczy? Jeśli tak, to co jeszcze potrzebuję?

3. Co wogóle muszę zrobić aby piec widział więcej niż jeden obieg grzewczy?

Mareks77
17-09-2022, 18:55
Pompa kotła po stronie pierwotnej czyli w obiegu kotłowym powinna pracować z taką prędkością jaka jest w przybliżeniu suma obu obiegów i pomp po stronie wtórnej.
Chodzi tu o przepływ w czasie.

Jeśli chodzi o dodanie kolejnego obiegu grzewczego to jest to uzależnione od wolnych króćców na sprzęgle, bo to do nich podłączamy kolejny obieg grzewczy wyposażony w swoją pompę.
Jeśli obieg nie jest wielki można go podłączyć pod obiegi istniejące ale jest to uzależnione od jego typu.

Aby kocioł widział więcej niż jeden obieg należy doposażyć instalację w moduł EM-M1 oraz ewentualnie zawór trójdrogowy z siłownikiem.
Do modułu podłączamy siłownik mieszacza podłogówki, pompę obiegu podłogowego oraz magistralę idącą do kotła i czujniki temperatury

qropatwa
17-09-2022, 20:20
Mam już sprzęgło i dwa obiegi za nim na osobnych pompach. Mieszacz mam termostatyczny, więc nie potrzebuję go podłączać do kotła. Zastanawiam się jedynie, czy dałoby podpiąć pompy pod piec, aby to on nimi sterował.

W kwestii prędkości pomp, jeżeli na pompie mam trzy prędkości a w kotle sterowanie procentowe, to jak mogę to poprawnie ustawić/wyliczyć?

Mareks77
18-09-2022, 08:46
W instrukcji instalacji o ile tym kotła się zgadza to istnieją złącza P1 i P2 które o ile nie są już zajęte można wykorzystać do sterowania pomp.

https://www.hb-kotly.pl/files/22126300/instrukcjamontazuiserwisuvitodens200wb2hf1932kw012 020.pdf

qropatwa
18-09-2022, 10:39
Poczytam, dziekuję.

A wiesz może jak powinienem teraz ustawić prędkości pomp?

Mareks77
18-09-2022, 14:28
Poczytam, dziekuję.

A wiesz może jak powinienem teraz ustawić prędkości pomp?

Odnośnie pomp to jeśli instalator ogrzewania lub kotła ustawiał cokolwiek to nie zmieniać nastaw lub przed zmianą zapisać stare.
Pompy obiegowe po ich typie i nazwie na stronach producenta są w instrukcjach lub folderach DTR charakterystyki mówiące o wydajności w m3 lub litrach w czasie godziny lub minuty.
Podłogówkę orientacyjnie można odczytać z rotametrów sumując wskazania.
Pompę grzejnikową wskazanie pomnożyć przez współczynnik jednoczesności 0,7.

qropatwa
18-09-2022, 16:03
Instalator montując piec ustawił prędkość pompy na 60% mówiąc że to typowe dla instalacji grzejnikowej.
Później wymieniłem instalację CO, wstawiłem sprzęgło i dwa obiegi. Wymieniłem też wszystkie grzejniki i jak narazie rozwinąłem jedną pętlę podłogówki. Nie wiem jeszcze czy będę z niej korzystał, ale zastanawiam się jak to teraz ustawić, bo obieg kotłowy kiedyś był grzejnikowym i nie było kolejnej pompy.

Jeszcze nie zacząłem grzać, więc nie wiem czy będzie wogóle potrzeba zmiany, ale dopytuję na zapas.
Tak wogóle, jeśli któraś pompa będzie pompować za szybko lub zbyt wolno to jakie będą tego objawy?

Mareks77
19-09-2022, 09:17
Pompa w kotle ustawiona na 70% tego co pompa dla grzejników.
Podłogówki jeśli nie grzeje w to nie mieszaj i pompy nie załączaj. Wskazane nawet zamknięcie zaworów na zasilaniu i powrocie.

Rozumiem że pętla podłogówki posiada na wejściu mieszacz lub termostat ograniczający temperaturę.

PLC_00
19-09-2022, 09:35
Który model tego 200w masz? . Nowy czy stary ?
Czy masz czujnik sprzęgła podpięty do pieca ? Jeżeli nie to wypadało by założyć.
Czy piec jest skonfigurowany do pracy ze sprzęgłem? . Jeżeli tak to prędkość pompy ustawiana jest automatycznie na stałą wartość której nie można zmieniać.

Pytanie co do tego co zrobić żeby piec widział dwa obiegi - podaj dokładny model pieca.

Co do prędkości pomp za sprzęgłem - Ważne przy piecu gazowym jest aby nie dostarczać do sprzęgła więcej ciepła niż instalacja jest w stanie odebrać.
W takiej sytuacji dochodzi do podniesienia temperatury powrotu i obniżenia stopnia kondensacji a co za tym idzie sprawności kotła.
Prawidłowy stan jest wtedy gdy wydajność pompy kotłowej jest niższa lub równa wydajności pomp na obiegach grzewczych za sprzęgłem.

Inaczej mówiąc sprzęgło nie powinno być wygrzane więcej niż mnie więcej do połowy swojej wysokości.

Jeżeli nie chcesz zmieniać mieszacza na model który obsługuje piec to nie skonfigurujesz dwóch obiegów grzewczych . Aby w takiej sytuacji aby sterować pompami przez piec ustawiasz kocioł do pracy ze sprzęgłem i jednym obiegiem grzewczym oraz musisz dokupić moduł EM-P1 do którego podpinasz pompy.

I tu uwaga w zależności od mocy jakie mają pompy. Moduł ma zabezpieczenie i dwóch pomp może nie uciągnąć. Wtedy należy to zrealizować przez dodatkowy przekaźnik którego cewką będzie sterował moduł , pompy ( fazy) podepniesz do wyjścia przekaźnika i zasilisz go bezpośrednio z gniazdka.

Jeżeli chcesz się trzymać wytycznych projektowych viessmann-a i zrobić to poprawnie to do kupienia moduł EM-M1 , czujnik sprzęgła ( jeżeli nie masz ) i zawór z siłownikiem kompatybilny z twoim piecem ( ewentualnie sam siłownik jak dopasujesz)

qropatwa
19-09-2022, 11:40
Mam dokładnie Vitodens 200-W B2HF-19 1,9-19kW.
Mam też mieszacz termostatyczny, którego nie chcę wymieniać i chwilowo podłogówka posiada tylko jedną pętlę, więc nie widzę sensu aby z niej korzystać.
Zawory za sprzęgłem są zakręcone, a pompa odłączona od prądu.

Na chwilę obecną korzystam więc jedynie z grzejników. Pompa w piecu 60%, a pompa od grzejników na pierwszym biegu z trzech dostępnych.
Ogrzewanie włączyłem dopiero dziś rano, więc ciężko powiedzieć jaki jest efekt, natomiast mam świadomość, że muszę to jakoś ustawić sensownie teraz.

Prawdę mówiąc nie specjalnie widzę sens kupowania tego modułu, jeśli instalacja ma szansę działać poprawnie bez niego.
Rozumiem, że powinienem sprawdzić jaki przepływ ma pompa w obiegu grzejnikowym oraz ta w piecu, a następnie zmniejszyć moc pompy w kotle, bo ta obecnie chodzi na 60%.

Nie posiadam też czujnika sprzęgła. Czy powinienem go dokupić? Jeśli tak to chyba nie potrzebuję do tego EM-M1? Z tego co widzę, to chyba zwykły czujnik temperatury na sprzęgle (zanurzeniowy?) Z tego co widzę, to ten Viessmannowy chyba nie będzie pasował mam sprzęgło Elterm 855570.

PLC_00
19-09-2022, 22:19
Twój piec to obecnie chyba ostatni model.

Pytanie jeszcze co chcesz osiągnąć w tej instalacji bo nie do końca jest to dla mnie jasne.

Czujnik sprzęgła to zwykły rezystancyjny czujnik temperatury który kupić za parę groszy. O ile dobrze pamiętam to NTC 10 K. Nie musi być wcale oryginalny.
A do czego ten czujnik w ogóle ? Bo w sprzęgle następuje podmieszanie i na obieg grzewczy idzie mniejsza temperatura niż ustawiona na kotle. Piec znając temperaturę wody w sprzęgle po podmieszaniu odpowiednio podbija temp. zasilania żeby na obiegi grzewcze szła właściwa

Czujnik zamontujesz w każdym rodzaju sprzęgła - przylgowo . Nie musi być zanurzony.

Czy czujnik jest niezbędny ? Jak ktoś chce pełną automatykę to tak. Ale równie dobrze ręcznie można trochę podnieść temp zasilania .

Co do reszty pytań - Napisz raz jeszcze jaki efekt chcesz osiągnąć , lub co funkcjonuje wg Ciebie nie tak - będzie łatwiej coś napisać.

qropatwa
20-09-2022, 05:57
Przede wszystkim bardzo dziękuję za pomoc. Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o ogrzewanie. Zdecydowanie lepiej odnajduję się w innych tematach.

Miałem pompę obiegową ustawioną na pierwszym biegu i efekt był taki, że powrót do kotła był cieplejszy niż zasilenie na obiegu, więc zwiększyłem wydajność pompy i jest zdecydowanie lepiej. To co obecnie obserwuję to różnica ok 5*C pomiędzy obiegiem kotłowym (temperaturą raportowaną przez kocioł), a tym co jest na termometrze za pompą, za sprzęgłem. Poza tym wszystko wydaje się działać prawidłowo, przynajmniej narazie.

Jeżeli kupię ten termistor NTC 10K, to jak mogę go podłączyć? Czy potrzebuję do tego moduł EM-M1? Nie ukrywam, że to byłby spory wydatek, którego wolałbym uniknąć (nie znalazłem taniej niż nieco ponad 1k).

https://allegro.pl/oferta/czujnik-ntc-10k-ohm-5x25mm-z-przewodem-10m-11389421588 taki powinien być chyba ok? Chyba nie ma sensu dopłacać do przewodu silikonowego, skoro ogrzewanie jest niskotemperaturowe, a rury w otulinie. Przewód pewnie zepnę do rur trytytkami.

Drugie pytanie, to gdzie powinienem umieścić ten czujnik? W samym sprzęgle nie ma miejsca aby go zanurzyć, pod EPDM również na ma za bardzo miejsca. Inna sprawa, że samo sprzęgło pod EPDM jest wyraźnie chłodniejsze niż np. zawór na zasileniu za nim.

Konsultant Viessmann
20-09-2022, 08:19
Cześć

Mam piec Vitodens 200-W, którego główny obieg kończy się na sprzęgle. Za sprzęgłem mam kolejne dwa obiegi - grzejniki i podłogówkę. W każdym niezależna pompa Grundfoss UPM3 AUTO 25-70 180 ZZZ. I teraz mam trzy pytania:

1. Z jaką prędkością powinna pracować pompa w kotle? Do tej pory bez sprzęgła z pojedynczym obiegiem grzejnikowym chodziła na 60%. Czy powinienem to zmienić jeżeli teraz obieg jest tylko pomiędzy piecem a sprzęgłem?

2. Czy w/w pompę Grundfoss można ożenić z piecem i dodać do niego kolejny obieg grzewczy? Jeśli tak, to co jeszcze potrzebuję?

3. Co wogóle muszę zrobić aby piec widział więcej niż jeden obieg grzewczy?

Kociol dobiera sam prędkość obrotową pompy w funkcji temepratury zewnętrznej.
Aby automatyka kotła obsługiwała więcej niz jeden obieg grzewczy konieczne sa dodatkowe moduły sterujace. Bez podania konkretnego ypu kotła Vitodens 200 nie jestem wskazać które moduły będą niezbędne.

qropatwa
20-09-2022, 08:30
Kociol dobiera sam prędkość obrotową pompy w funkcji temepratury zewnętrznej.
Bzdura totalna. U mnie cały czas 60% niezmiennie od uruchomienia kotła. Predkosc rzeczywista 60% i predkosc zadana rowniez 60%. Może instalator tak ustawił piec - tego nie wiem, natomiast niepodważalnym faktem jest, że ta prędkość się nie zmienia.


Bez podania konkretnego ypu kotła Vitodens 200 nie jestem wskazać które moduły będą niezbędne.
Model już podałem i tak jak pisałem nie chcę inwestować w rozszerzenia, które współpracować będą tylko z tym kotłem. Traktuję to jako ostateczność. Nie wiem jak długo jeszcze będę ogrzewał dom gazem, ale jeśli przyjdzie mi przejść na inny typ ogrzewania, to na pewno wybiorę rozwiązanie innej marki.

Konsultant Viessmann
20-09-2022, 12:48
skoro uważasz że bzdurą jest opisywanie pracy kotła to niestety nie jestem w stanie pomóc

qropatwa
20-09-2022, 14:39
skoro uważasz że bzdurą jest opisywanie pracy kotła to niestety nie jestem w stanie pomóc
Przecież widzę jak kocioł pracuje, a przynajmniej jakie wartości raportuje. Więc prosze nie zachwalać jakie to cudowne urządzenie, bo software ma totalnie skopany.

Dlatego staram się nie inwestować w niego ponad to co niezbędne do pracy, bo to pierwsze i ostatnie urządzenie w moim domu sygnowane marką Viessmann. I dlatego porad szukam na forum, a nie w oficjalnych materiałach, bo wg nich musiałbym jeszcze sporo rzeczy dokupić słono przepłacając.

Jeżeli chce Pan pomóc, to prosze odpowiedzieć na zadane w wątku pytania, w szczególności czy czujnik temperatury sprzęgła można podłączyć bezpośrednio pod piec, czy tylko pod moduł EM-M1?

redox7
20-09-2022, 20:39
Przecież widzę jak kocioł pracuje, a przynajmniej jakie wartości raportuje. Więc prosze nie zachwalać jakie to cudowne urządzenie, bo software ma totalnie skopany.

Dlatego staram się nie inwestować w niego ponad to co niezbędne do pracy, bo to pierwsze i ostatnie urządzenie w moim domu sygnowane marką Viessmann. I dlatego porad szukam na forum, a nie w oficjalnych materiałach, bo wg nich musiałbym jeszcze sporo rzeczy dokupić słono przepłacając.

Jeżeli chce Pan pomóc, to prosze odpowiedzieć na zadane w wątku pytania, w szczególności czy czujnik temperatury sprzęgła można podłączyć bezpośrednio pod piec, czy tylko pod moduł EM-M1?

to co piszesz świadczy że gówno wiesz i zamiast słuchać głupio pyskiem kłapiesz. Trzeba było się dopytywac przed zakupem to bys teraz nie biadolił

ogrzewanie grzejnikowe i ogrzewanie podłogowe, potrzebujesz:
EM-P1 do wysterowania pompy obiegu bezpośredniego - grzejnikowego
EM-M1 lub EM-MX - do wysterowania mieszacza i pompy obiegu z podmieszaniem - podłogówka
czujnik przypinasz do modułu obiegu mieszaczowego

akurat vitodens 200 B2HF to bardzo udana konstrukcja o bardzo dużych możliwościach

qropatwa
20-09-2022, 21:24
Po pierwsze nie mówimy o Vitodensie 100, tylko 200. Po drugie, software ma beznadziejny, pełno błędów i producent nic z tym nie robi. Wystarczy przeszukać to forum, jest conajmniej kilka wątków o problemach z tym piecem i większość z nich mogę potwierdzić. Jak już pisałem, nie chcę się uzależniać od osprzętu Viessmanna, bo przy ew. zmianie będę musiał wymienić pół kotłowni. To tylko, albo aż kocioł. Ma grzać. Nikt niczego więcej od niego nie oczekuje.

Jeżeli faktycznie dobiera sam prędkość obrotową pompy w funkcji temperatury zewnętrznej, a mimo to cały czas zgłasza prędkość jako 60%, to świadczy to wyłącznie o niedopracowanym oprogramowaniu.

Niemniej nie otym był temat.
Rozumiem, że bez modułu niewiele zdziałam. W takim razie zadam inne pytanie. Czy kupując EM-M1 muszę do niego podłączać silnik mieszacza, czy mogę obejść się bez tego ustawiając ręcznie temperaturę?

qropatwa
02-10-2022, 17:24
Czy czujnik jest niezbędny ? Jak ktoś chce pełną automatykę to tak. Ale równie dobrze ręcznie można trochę podnieść temp zasilania

To nie jest tak, że podnosząc jedynie poziom np o 3* aby zniwelować podmieszanie na sprzęgle wpływam na krzywą i doprowadzam do sytuacji w której piec będzie grzał w momencie, w którym by nie grzał gdybym mu tego poziomu nie podniósł? Inaczej mówiąc, czy podnosząc poziom nie zwiększę częstotliwości grzania i zużycia gazu porównując do montażu modułu z czujnikiem sprzęgła?

Konsultant Viessmann
03-10-2022, 13:25
Po pierwsze nie mówimy o Vitodensie 100, tylko 200. Po drugie, software ma beznadziejny, pełno błędów i producent nic z tym nie robi. Wystarczy przeszukać to forum, jest conajmniej kilka wątków o problemach z tym piecem i większość z nich mogę potwierdzić. Jak już pisałem, nie chcę się uzależniać od osprzętu Viessmanna, bo przy ew. zmianie będę musiał wymienić pół kotłowni. To tylko, albo aż kocioł. Ma grzać. Nikt niczego więcej od niego nie oczekuje.

Jeżeli faktycznie dobiera sam prędkość obrotową pompy w funkcji temperatury zewnętrznej, a mimo to cały czas zgłasza prędkość jako 60%, to świadczy to wyłącznie o niedopracowanym oprogramowaniu.

Niemniej nie otym był temat.
Rozumiem, że bez modułu niewiele zdziałam. W takim razie zadam inne pytanie. Czy kupując EM-M1 muszę do niego podłączać silnik mieszacza, czy mogę obejść się bez tego ustawiając ręcznie temperaturę?

kociol w trybie pogodowym uzaleznia prędkośćobrotowa pomp[y od temepratury zewnętrznej. Po pierwsze kociol moze ni epodnosci prędkości bo na zewnątrz jest ciepło po drugie oczywiście można dodatkowo ograniczyć prędkość od góry.

Mareks77
03-10-2022, 13:58
kociol w trybie pogodowym uzaleznia prędkośćobrotowa pomp[y od temepratury zewnętrznej. Po pierwsze kociol moze ni epodnosci prędkości bo na zewnątrz jest ciepło po drugie oczywiście można dodatkowo ograniczyć prędkość od góry.

Czy na pewno jest to temperatura zewnętrzna?
Jaki jest sens takiego rozwiązania ?
Jeśli prędkość pompy jest uzależniona od temperatury sprzęgła to OK....jak najbardziej sensowne.

qropatwa
03-10-2022, 17:01
Czy na pewno jest to temperatura zewnętrzna?
Jaki jest sens takiego rozwiązania ?
Jeśli prędkość pompy jest uzależniona od temperatury sprzęgła to OK....jak najbardziej sensowne.

Też mnie to ciekawi. Inna sprawa, że u mnie pompa może nie zwiększać prędkości przez ograniczenie do 60%. Taką prędkość widzę cały czas i taką dokładnie prędkość widziałem przez cały poprzedni sezon grzewczy. Z tym, że w ubiegłym nie było jeszcze sprzęgła.

Konsultant Viessmann
04-10-2022, 08:34
sterownie prędkością obrotową pompy kotłowej w funkcji temepratury zewnętrznej ma duzy sens. Chodzi o zachowanie jak największej różnicy temperatur na wymienniku głownym celem stabilniejszej pracy źródła ciepła.
60% jest to wartość minimalna prędksci jaką moze kocioł uzyskać i przy takicy temepraturach na zewnątrz jakie mamy obecnie to calkiem prawodopodobne ze tak pracuje.

qropatwa
04-10-2022, 12:51
Czy mogłby Pan jeszcze wyjaśnić 1 kwestię poruszoną w tym temacie?

Mianowicie z tego co wiem, czujnik sprzęgła wpływa na temperaturę do jakiej grzana jest woda w instalacji CO. Zamiast tego w temacie zostało zaproponowane podniesienie temperatury na piecu (poziom krzywej grzewczej). I teraz, czy jeżeli podniosę poziom krzywej, to przypadkiem nie doprowadzam do sytuacji w której piec grzeje w momencie w którym by nie grzał gdybym nie zmodyfikował tego parametru?

Żeby przedstawić to bardziej obrazowo: Temperatura zewnętrzna 15*C

Sytuacja 1: Bez czujnika sprzęgła, poziom krzywej 0, z krzywej wychodzi, że temp na piecu powinna wynosić 24*C, piec nie grzeje.
Sytuacja 2: Bez czujnika sprzęgła, poziom krzywej +4, więc wychodzi, że temp na piecu powinna wynosić 28*C i piec grzeje, co jest niepotrzebne.

Sytuacja 3: Czujnik sprzęgła podłączony do pieca, z krzywej wychodzi, że temp na piecu powinna nadal wynosić 24*C, wiec piec nie grzeje, ale gdy temperatura spadnie i z krzywej wyjdzie że ma zagrzać do 28*C, a na sprzęgle będzie w tym momencie 24*C, to piec będzie grzał mocniej tak aby temp na sprzęgle osiągnęła 28*C.

Czy któreś z tych sytuacji są prawdziwe?
Dopytuje, ponieważ wydaje mi się, że skorzystanie z czujnika sprzęgła byłoby bardziej ekonomiczne jeśli chodzi o dalsze spalanie gazu i wyobrażam sobie, że działa to tak jak opisałem w powyższych sytuacjach. Ale może się mylę i samo ustawienie poziomu krzywej nie wpływa na to kiedy piec grzeje a kiedy nie, a tym samym na zużycie gazu? W zimie, nie ma to znaczenia, ale w okresie jesienno-wiosennym, są chwile kiedy na dworze robi się cieplej i piec mógłby nie grzać, a jednak chcąc dorzucić dodatkowe *C z uwagi na podmieszanie na sprzęgle modyfikujemy krzywą i sprawiamy że piec grzeje częściej?

Konsultant Viessmann
05-10-2022, 10:05
przepraszam, staram się zrozumieć co chciałeś przekazać ale nie w ząb nie mogę dojść do tego
sytuacja 1 skoro jest wyliczona temperatura to czemu kocioł ma nie pracować??? będzie pracował tak by utrzymać wymagane na zasilaniu 24*C
sytuacja 2 jak wyżej skoro nowe nastawy i wymagana teraz temp 28*C to sytuacja analogiczna jak ptk1
sytuacji 3 zupełnie nie rozumiem to ile wymagane 24 czy 28*C????

ciężko mi to wszystko wytłumaczyć bez odpowiednich grafik a coś się zepsuło na forum i wklejanie rysunków nie działa.

spróbuję
sytuacja pierwsza (czysto hipotetyczna)

mamy kocioł ze sprzęgłem ale bez czujnika w sprzęgle i 3 obiegi grzewcze
wymagane temperatury zasilania obiegów
obieg1 - 50*C
obieg2 - 42*C
obieg3 - 28*C

automatyka kotła wybiera najwyższy parametr tj. 50*C i taka zostaje ustawiona wymagana temperatura na wyjściu z kotła. Obiegi 2 i 3 potrzebują niższą temperaturę więc automatyka przymknie tu zawory mieszające.

Kocioł jest projektowany do pracy na dT=20K i jeżeli wszystkie obiegi by pracowały cały czas na takiej samej dT nie było by problemu. temat w tym miejscu byłby zamknięty. Niestety dT dla grzejników teraz to jakieś 10-15K a dla podłogówki nawet mniej co oznacza, że aby przenieść wymaganą moc po stronie obiegów grzewczych będzie większy przepływ niż po stronie kotła. Skoro tak to część wody z powrotu z instalacji w sprzęgle zostanie zawrócona z powrotem na zasilanie instalacji. Skoro zimna woda zostanie podmieszana to na wyjście ze sprzęgła (mimo iż kocioł podaje 50*C) będzie niższa temperatura niż wymagana. Obiegi 2 i 3 nie będą widziały problemu - otworzą zawory mieszające ale już obieg 1 będzie niedogrzany.

i tu dochodzimy do drugiej sytuacji.
mamy kocioł ze sprzęgłem z czujnikiem w sprzęgle i 3 obiegi grzewcze
jeśli chodzi o przepływy wszystko jak w sytuacji pierwszej ale tym razem kocioł utrzymuje wymaganą temperaturę nie na swoim wyjściu a na sprzęgle hydraulicznym. Czyli jeżeli w sprzęgle ma być 50*C to kocioł będzie zwiększał swoją temperaturę tak długo aż te 50*C w sprzęgle osiągnie.

Krzywą ustawia się dla obiegów grzewczych, nie modyfikuje się jej ze względu na procesy w sprzęgle hydraulicznym.

Z powyższego widac również, że zawory mieszajace termostatyczne nigdy nie będa zapewniały prawidłowej pracy instalacji.


PS
Proszę o poprawne słownictwo
PIEC - urządzenie przekazujące ciepło w sposób bezpośredni (piec kuchenny przekazuje ciepło bezpośrednio do podgrzewanych produktów, piec hutniczy - przekazuje ciepło do wytapianej surówki)
KOCIOŁ - urządzenie podgrzewające czynnik grzewczy, który to jest przesyłany do odbiorników i dopiero w odbiornikach następuje przekazanie ciepła do otoczenia.

qropatwa
05-10-2022, 11:11
To wszystko rozumiem, chodziło mi o inną sytuację.
Jak wiemy kocioł nie pracuje cały czas. Kiedy temperatura za oknem rośnie, to palnik jest wyłączany. Mówię więc o sytuacji, gdzie nie ma czujnika sprzęgła a poziom krzywej jest podbity np o wspomniane 4*C aby zwiększyć temperaturę na sprzegle (z racji braku czujnika). W związku z tym, z krzywej wychodzą też inne temperatury. Rozumiem więc że jeżeli kocioł przy krzywej +4*C grzeje, to przy krzywej +0*C mógłby nie grzać.


W sumie mam jeszcze 1 pytanie: Czy moduł EM-M1 wymaga podłączenia siłownika mieszacza do podłogówki, czy może działać bez niego widząc dwa obiegi z mieszaczem termostatycznym? Czy w takim przypadku jedyna korzyść to możliwość podłączenia czujnika sprzęgła?

Konsultant Viessmann
05-10-2022, 11:32
To wszystko rozumiem, chodziło mi o inną sytuację.
Jak wiemy kocioł nie pracuje cały czas. Kiedy temperatura za oknem rośnie, to palnik jest wyłączany. Mówię więc o sytuacji, gdzie nie ma czujnika sprzęgła a poziom krzywej jest podbity np o wspomniane 4*C aby zwiększyć temperaturę na sprzegle (z racji braku czujnika). W związku z tym, z krzywej wychodzą też inne temperatury. Rozumiem więc że jeżeli kocioł przy krzywej +4*C grzeje, to przy krzywej +0*C mógłby nie grzać.

jest taka mozliwość



W sumie mam jeszcze 1 pytanie: Czy moduł EM-M1 wymaga podłączenia siłownika mieszacza do podłogówki, czy może działać bez niego widząc dwa obiegi z mieszaczem termostatycznym? Czy w takim przypadku jedyna korzyść to możliwość podłączenia czujnika sprzęgła?

podłączenie modułu bez podpięcia do niego zaworu to jak posadzić kierowcę w samochodzie ale zabrać mu kierownice. silnikiem powarczy ale nigdzie nie skręci. Póki droga prosta będzie ok.

qropatwa
05-10-2022, 11:46
Podłogówki nie będę miał dużo (obecnie tylko jedna pętla i cały obieg wyłączony, docelowo 5-6 pętli, głównie tam gdzie kafle na podłodze), więc wystarczy mi termostat, byle nie przegrzewać podłogi i kafle nie były lodowate. Tak więc zastanawiam się, czy moduł dałby mi coś więcej poza możliwością podpięcia czujnika sprzęgła? Bo bez modułu czujnika podłączyć się nie da, prawda?

Konsultant Viessmann
05-10-2022, 13:35
Jeszcze raz, temperatura podłogi musi się zmieniać odwrotnie proporcjonalnie to temperatury na zewnątrz jeśli ma być utrzymana stabilna temperatura w pomieszczeniu.

qropatwa
05-10-2022, 13:53
Jeszcze raz, temperatura podłogi musi się zmieniać odwrotnie proporcjonalnie to temperatury na zewnątrz jeśli ma być utrzymana stabilna temperatura w pomieszczeniu.

Jak będzie taka potrzeba to siłownik zawsze można dokupić. Obecnie nie widzę takiego sensu.

Nie o to pytałem.

qropatwa
07-10-2022, 05:53
Podbijam.

Czy w tej sytuacji moduł dałby mi coś więcej poza możliwością podpięcia czujnika sprzęgła? Bo bez modułu czujnika podłączyć się nie da, prawda?

Robinson74
07-10-2022, 23:06
Chciałbym nawiązać do tematu modułu i zapytać przedstawiciela Viessmanna o symbol tego co posiadam (na zdjęciu).
Moduł współpracuje z grupą pompową Viessmanna (z jednym mieszaczem), jak widać na zdjęciach.
Czy jest jakiś opis działania tego modułu?
Czy moduł lub kocioł ma wpływ na prędkość działania pomp WILO w grupie pompowej? Wygląda na to, że nie, bo odpowiedni "bieg" mogę zmieniać chyba tylko ręcznie przyciskami na pompie.

https://images89.fotosik.pl/625/d536b451e12a33a6med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/d536b451e12a33a6)

https://images90.fotosik.pl/624/316915c8e96b2f27med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/316915c8e96b2f27)

https://images91.fotosik.pl/623/82aca9338f62e216med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/82aca9338f62e216)

qropatwa
09-10-2022, 07:39
Chciałbym nawiązać do tematu
To może lepiej załuż sobie własny temat.

A ja ponawiam pytanie:

Czy w tej sytuacji moduł dałby mi coś więcej poza możliwością podpięcia czujnika sprzęgła? Bo bez modułu czujnika podłączyć się nie da, prawda?

sonthin
09-10-2022, 22:13
Mam taki sam kocioł jak twój tylko model z zasobnikiem (lodówka) i pompa jest ustawiona na 60% fabrycznie i u mnie prędkość się zmienia tzn. podwyższa wraz ze spadkiem temperatury powietrza ale tylko przy większych mrozach, a tak to chodzi sobie przez cały czas na 60%. Zauważyłem to dopiero w zeszłym roku w grudniu co tak przymroziło w święta.
Instalacja to same grzejniki bez sprzęgła sterowanie pogodowe.

Konsultant Viessmann
10-10-2022, 07:55
Chciałbym nawiązać do tematu modułu i zapytać przedstawiciela Viessmanna o symbol tego co posiadam (na zdjęciu).
Moduł współpracuje z grupą pompową Viessmanna (z jednym mieszaczem), jak widać na zdjęciach.
Czy jest jakiś opis działania tego modułu?
Czy moduł lub kocioł ma wpływ na prędkość działania pomp WILO w grupie pompowej? Wygląda na to, że nie, bo odpowiedni "bieg" mogę zmieniać chyba tylko ręcznie przyciskami na pompie.

https://images89.fotosik.pl/625/d536b451e12a33a6med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/d536b451e12a33a6)

https://images90.fotosik.pl/624/316915c8e96b2f27med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/316915c8e96b2f27)

https://images91.fotosik.pl/623/82aca9338f62e216med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/82aca9338f62e216)

patrząc na okablowanie jest to moduł mieszacza. Nie bedzie on sterował predkością obrotową pomp obiegowych.

Konsultant Viessmann
10-10-2022, 07:57
Podbijam.

Czy w tej sytuacji moduł dałby mi coś więcej poza możliwością podpięcia czujnika sprzęgła? Bo bez modułu czujnika podłączyć się nie da, prawda?

udzieliłem juz odpowiedzi. podpiąć można ale jak to bedzie pracowało i czy z czasem układ nie zacznie zgłaszać błędów nie wiem, bo nie testujemy takich rozwiazań.

qropatwa
10-10-2022, 08:57
udzieliłem juz odpowiedzi. podpiąć można ale jak to bedzie pracowało i czy z czasem układ nie zacznie zgłaszać błędów nie wiem, bo nie testujemy takich rozwiazań.

Sam czujnik nie jest drogi. Poza tym, nie stanowi wyposażenia modułu EM-M1 - należy go i tak dokupić. Tak więc chętnie bym spróbował, a w razie problemów, dopiero wtedy dokupił moduł. Ewentualnie dokupiłbym go po uruchomieniu podłogówki. Dopóki mam tylko jeden aktywny obieg za sprzęgłem to nie chcę wydawać niepotrzebnie pieniędzy w tych niepewnych czasach.

Czy mógłbym prosić o informację jak podłączyć czujnik sprzęgła bezpośrednio do Vitodensa 200-W? Wszystkie materiały jakie znalazłem w sieci prowadzą przez moduł.

Konsultant Viessmann
10-10-2022, 14:47
czujnik sprzęgła podłączasie do modułu nie do kotła.