PDA

Zobacz pełną wersję : Gruntowa pompa ciepła - brak PV, a nowe stawki za prąd



HK_717
18-09-2022, 11:55
Witam,

Buduje parterowy dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem. To poddasze wyszło w trakcie, ponieważ w zamyślę ta część domu miała być nieużytkowa, natomiast ilość miejsca jaka jest na poddaszu skłoniła nas do zmiany planów. Ale nie o tym.

Powierzchnia po podłogach razem z ogrzewanym garażem to około 500m2, wg cieplo.app powierzchnia ogrzewana to około 435m2 i ta sama strona pokazuje szacowaną moc grzewczą 12,5kW (20cm styro na podłodze, grafit 20cm na ścianach, PUR na dachu) z rocznym zużyciem prądu na ogrzewanie bez C.W.U - około 25tys kWh. Wiadomo, że to orientacyjne wartości, ale jakiś odnośnik mam - aktualnie wykonuje OZC (w związku ze zmianą koncepcji użytkowania poddasza).

Moje pytanie....

Czy wg Was rozsądnym i zasadnym jest rozważyć gruntową pompę ciepła w sytuacji gdy:
1. Nie mam i nie będę miał PV
2. Ceny prądu mają się drastycznie zmienić
3. Na gruntową PC można dostać większą dotację.
4. Dom jest dosyć duży

Wiadomo, że na dzień dobry inwestycja większa, ale czy biorąc pod uwagę wspomniane argumenty nie byłoby dobrym pomysłem pójść w gruntówkę?

Do tej pory celowałem w pompy P-W klasy premium, miałem nawet zamówionego Daikina, ale z montażem na koniec października, więc decyzję mogę jeszcze zmienić...

stos
18-09-2022, 12:12
Witam,

Buduje parterowy dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem. To poddasze wyszło w trakcie, ponieważ w zamyślę ta część domu miała być nieużytkowa, natomiast ilość miejsca jaka jest na poddaszu skłoniła nas do zmiany planów. Ale nie o tym.

Powierzchnia po podłogach razem z ogrzewanym garażem to około 500m2, wg cieplo.app powierzchnia ogrzewana to około 435m2 i ta sama strona pokazuje szacowaną moc grzewczą 12,5kW (20cm styro na podłodze, grafit 20cm na ścianach, PUR na dachu) z rocznym zużyciem prądu na ogrzewanie bez C.W.U - około 25tys kWh. Wiadomo, że to orientacyjne wartości, ale jakiś odnośnik mam - aktualnie wykonuje OZC (w związku ze zmianą koncepcji użytkowania poddasza).

Moje pytanie....

Czy wg Was rozsądnym i zasadnym jest rozważyć gruntową pompę ciepła w sytuacji gdy:
1. Nie mam i nie będę miał PV
2. Ceny prądu mają się drastycznie zmienić
3. Na gruntową PC można dostać większą dotację.
4. Dom jest dosyć duży

Wiadomo, że na dzień dobry inwestycja większa, ale czy biorąc pod uwagę wspomniane argumenty nie byłoby dobrym pomysłem pójść w gruntówkę?

Do tej pory celowałem w pompy P-W klasy premium, miałem nawet zamówionego Daikina, ale z montażem na koniec października, więc decyzję mogę jeszcze zmienić...

Przy koszcie budowy domu o powierzchni 500m2 cena PC gruntowej to drobny procent kosztu całości.
PC gruntowa jest najmniej kłopotliwym rozwiązaniem.

Dlaczego nie będzie PV?

HK_717
18-09-2022, 12:29
Czyli jednak jest odrobina podstaw do tego, żeby zgłębić temat gruntowej PC. Wśród jakich producentów szukać sprzętu?

PV - argumentów, na "nie" jest kilka. Zaczynając od najbardziej trywialnych - brak miejsca na dachu - sporo okien dachowych, przez nie do końca z mojej perspektywy opłacalna inwestycja. Wolę dołożyć np do PC, która będzie zużywała mniej energii. Ale dla jasności - tematu PV nigdy nie analizowałem w sposób bardzo szczegółowy, bo mnie to po prostu nie interesowało :)

firmer
18-09-2022, 13:03
Czyli jednak jest odrobina podstaw do tego, żeby zgłębić temat gruntowej PC. Wśród jakich producentów szukać sprzętu?

Trochę uproszczę, ale PC to technicznie urządzenie o skomplikowaniu lodówki. PC gruntowa, to lodówka w domu, PC powietrzna - lodówka na zewnątrz. Łatwo sobie wyobrazić, który scenariusz gwarantuje długie niezawodne działanie.
Wyższe koszty instalacyjne zwrócą się po dwóch bardziej srogich zimach.

Producent - wybrałbym któregoś rodzimego ;-)

stos
18-09-2022, 13:24
Czyli jednak jest odrobina podstaw do tego, żeby zgłębić temat gruntowej PC. Wśród jakich producentów szukać sprzętu?

PV - argumentów, na "nie" jest kilka. Zaczynając od najbardziej trywialnych - brak miejsca na dachu - sporo okien dachowych, przez nie do końca z mojej perspektywy opłacalna inwestycja. Wolę dołożyć np do PC, która będzie zużywała mniej energii. Ale dla jasności - tematu PV nigdy nie analizowałem w sposób bardzo szczegółowy, bo mnie to po prostu nie interesowało :)
PC gruntowa zapewnia że wszystkie jej wrażliwe elektroniczne i mechanicznie elementy są pod dachem i nienarażone na warunki atmosferyczne.

PV jest teraz jedyną, obok PC, rozsądną inwestycją.
Mniej wydaj na sam dom a więcej na PC i PV.

Mnie dzisiaj nie interesują podwyżki cen EE i innych nośników bo mam dom (wszystko na prąd) zasilony z własnej "elektrowni".
Płacę tylko opłaty stałe, około 260 zł rocznie.

HK_717
18-09-2022, 13:52
PC gruntowa zapewnia że wszystkie jej wrażliwe elektroniczne i mechanicznie elementy są pod dachem i nienarażone na warunki atmosferyczne.

PV jest teraz jedyną, obok PC, rozsądną inwestycją.
Mniej wydaj na sam dom a więcej na PC i PV.

Mnie dzisiaj nie interesują podwyżki cen EE i innych nośników bo mam dom (wszystko na prąd) zasilony z własnej "elektrowni".
Płacę tylko opłaty stałe, około 260 zł rocznie.

Przepraszam, że wykorzystam Twój czas i zanim zacznę zgłębiać temat, to zapytam tutaj.
Czy nawet instalując PV teraz czyli na nowych zasadach + zapowiadane ograniczenie 2000kWh - dalej PV to dobre rozwiązanie?

d7d
18-09-2022, 14:00
Czy nawet instalując PV teraz czyli na nowych zasadach + zapowiadane ograniczenie 2000kWh - dalej PV to dobre rozwiązanie?
PV na nowych zasadach to nadal dobre rozwiązanie.
Mając dom 500m2 lekko 3 razy przekroczysz "ograniczenie" 2000 kWh.
Zapowiadane ceny energii do 2000 kWh nie zmieniają opłacalności instalacji PV.

Do ogrzewania domu załóż gruntową lub powietrzną PC.

Kaizen
18-09-2022, 16:05
Przepraszam, że wykorzystam Twój czas i zanim zacznę zgłębiać temat, to zapytam tutaj.
Czy nawet instalując PV teraz czyli na nowych zasadach + zapowiadane ograniczenie 2000kWh - dalej PV to dobre rozwiązanie?

Teraz zasady są lepsze, niż stare.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379291-limit-2000kWh&p=8152132&viewfull=1#post8152132

Do tego jak zamontujesz teraz PC - to dostaniesz po łapkach za wzrost zużycia. Jak zamontujesz PV, to dostaniesz bonus za zmniejszenie zużycia. Ale to ciągle wróżenie z fusów, bo rzucili tylko hasło polityczne, a czy/jak/kiedy ubiorą to w przepisy, to nie wiadomo.

A czy bardziej się opłaci te kilkadziesiąt tysięcy wydać na PC, czy na większą instalacje PV i kocioł elektryczny - do przeliczenia. Tylko nie bazuj na tym (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631)

d7d
18-09-2022, 16:20
Teraz zasady są lepsze, niż stare.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379291-limit-2000kWh&p=8152132&viewfull=1#post8152132

Do tego jak zamontujesz teraz PC - to dostaniesz po łapkach za wzrost zużycia. Jak zamontujesz PV, to dostaniesz bonus za zmniejszenie zużycia. Ale to ciągle wróżenie z fusów, bo rzucili tylko hasło polityczne, a czy/jak/kiedy ubiorą to w przepisy, to nie wiadomo.

A czy bardziej się opłaci te kilkadziesiąt tysięcy wydać na PC, czy na większą instalacje PV i kocioł elektryczny - do przeliczenia. Tylko nie bazuj na tym (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631)

"Teraz są lepsze", a z rok lub za 5 - 10 -15 lat też będę lepsze?

Może nie czytasz ze zrozumieniem ale pytający dopiero buduje dom.
Startowe zużycie na cele domowe na ZERO.

Zrób kalkulację ogrzewania prądem z COP = 1 vs. PC z COP=3 dla domu o pow. 500m2 :)

firmer
18-09-2022, 16:45
Teraz zasady są lepsze, niż stare.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379291-limit-2000kWh&p=8152132&viewfull=1#post8152132

Do tego jak zamontujesz teraz PC - to dostaniesz po łapkach za wzrost zużycia. Jak zamontujesz PV, to dostaniesz bonus za zmniejszenie zużycia. Ale to ciągle wróżenie z fusów, bo rzucili tylko hasło polityczne, a czy/jak/kiedy ubiorą to w przepisy, to nie wiadomo.

A czy bardziej się opłaci te kilkadziesiąt tysięcy wydać na PC, czy na większą instalacje PV i kocioł elektryczny - do przeliczenia. Tylko nie bazuj na tym (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631)

Gdyby ktoś dwa lata temu Ciebie pytał o instalacje domowe... i posłuchał, to dzisiaj miałby kable z COP=1, zero paneli PV i byłby w czarnej d... . W podanym linku o opłacalności PV na nowych zasadach podałeś tyle nierealistycznych założeń, że szkoda podność nawet tę rękawicę... chociaż widzę, że niektórzy już Cię tam "wyprostowali".

Owczar
18-09-2022, 17:14
"Teraz są lepsze", a z rok lub za 5 - 10 -15 lat też będę lepsze?

Może nie czytasz ze zrozumieniem ale pytający dopiero buduje dom.
Startowe zużycie na cele domowe na ZERO.

Zrób kalkulację ogrzewania prądem z COP = 1 vs. PC z COP=3 dla domu o pow. 500m2 :)

A dla gruntowej z COP 4.

HK_717
18-09-2022, 18:35
Czytam i czytam forum i zblizam sie z decyzją do Thermia Atlas.
Muszę rozeznać temat instalatorów i serwisu, ale wydaje mi się, że w tym kierunku pójdę.

PV tak jak zakładałem nie będę rozważał jednak.

stos
18-09-2022, 22:05
Przepraszam, że wykorzystam Twój czas i zanim zacznę zgłębiać temat, to zapytam tutaj.
Czy nawet instalując PV teraz czyli na nowych zasadach + zapowiadane ograniczenie 2000kWh - dalej PV to dobre rozwiązanie?

Dzisiaj to nawet lepsze od starych zasad. Ale to tylko do czasu uwolnienia cen EE. :)
Jak odpowiednio dobierzesz wielkość instalacji to nieważne czy na nowych czy na starych to się opłaca.
Jak dołożysz do tego magazyn energii to jeszcze bardziej.

stos
18-09-2022, 22:10
A czy bardziej się opłaci te kilkadziesiąt tysięcy wydać na PC, czy na większą instalacje PV i kocioł elektryczny - do przeliczenia. Tylko nie bazuj na tym (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631)
Instalowanie kotła elektrycznego do domu o powierzchni 500m2 to takie samobójcze działanie.
Przy takim ogrzewaniu na dołożenie PV do pokrycia zapotrzebowania to przydały by się trzy takie domy (do ogrzewania jednego) z PV na dachu.

stos
18-09-2022, 22:13
PV tak jak zakładałem nie będę rozważał jednak.
Jak masz kilkanaście tysięcy rocznie na ogrzewanie to nie potrzebujesz PV szpecącego Ci dach.