PDA

Zobacz pełną wersję : Wygrzewanie posadzki cementowej pompą ciepła



Klaar
18-09-2022, 22:07
Dzień dobry,
procedura wygrzewania posadzki, która otrzymałem od wykonawcy podłogi przewiduje max temperaturę 45 stopni.
Instalator pompy ciepła twierdzi, ze dobrana pompa dojdzie maksymalnie do 35 stopni.

Czy to jest istotny problem? Czy możecie się podzielić doświadczeniami w takiej sytuacji?

Mój pomysł to; zacząc od min, co 3 dni zwiększyć o 5 stopni i po osiągnięciu 35 stopni utrzymać przez 8-10 dni i potem schodzić w identycznym tempie jak dojście do 35 stopni. Następnie sprawdzić wilgotność. Ewentualnie procedurę powtórzę, tylko w szybszym tempie.

Z góry dziękuje.
Pzdr

Kaizen
18-09-2022, 22:34
dobrana pompa dojdzie maksymalnie do 35 stopni.

To do CWU masz coś innego, skoro nie potrafi grzać wyżej? Co to za pompa?

Klaar
18-09-2022, 22:55
To do CWU masz coś innego, skoro nie potrafi grzać wyżej? Co to za pompa?

Daikin Altherma 6kW.
Rozumiem, że 50 stopni to temp wody w podłogówce ,a nie temperatura osiągnięta w pomieszczeniu. Może instalator inaczej tę temperaturę odczytał i dlatego napisał mi, że podłogówką 50 stopni nie osiągnie.

Reku1
19-09-2022, 07:40
Tej klasy PC powinna mieć program do wygrzewania jastrychu.Moj Vaillant ma takowy

Reku1
19-09-2022, 07:44
Wygrzewanie jastrychu zaczyna się od temp zasilania wody grzewczej 25st po czym co dobę podnosi się sukcesywnie temp o 5st aż do osiągnięcia temp 50st która utrzymuje się przez dwa dni a potem "zjeżdżamy" z temp stopniowo 5st do wyjściowej 25 l tak proces wygrzewania trwa ok 2tygodnie

asolt
19-09-2022, 08:03
Wygrzewanie jastrychu zaczyna się od temp zasilania wody grzewczej 25st po czym co dobę podnosi się sukcesywnie temp o 5st aż do osiągnięcia temp 50st która utrzymuje się przez dwa dni a potem "zjeżdżamy" z temp stopniowo 5st do wyjściowej 25 l tak proces wygrzewania trwa ok 2tygodnie
Są rózne harmonogramy wygrzewania, ja zalecam harmonogram opracowany przez producenta desek trójwarstwowych (Barlinek) który trwa 30 dni i nie wymaga Tz=50 oC, mało która pompa da radę pracowac na tak wysokiej temperaturze poza pompami wysokotemperaturowymi która akurat do podłogówki są zbedne. Wystarczy max 45 oC osiagane w dwóch cyklach, temperatura startowa to 25 oC

Kaizen
19-09-2022, 08:27
ja zalecam harmonogram opracowany przez producenta desek trójwarstwowych (Barlinek) który trwa 30 dni i nie wymaga Tz=50 oC,

Jak to nie wymaga?
https://www.barlinek.com.pl/wp-content/uploads/2018/05/fobject_id_10924.pdf
Przez kilkanaście dni jest wpisane 50* a po środku jeszcze lub maksymalna temperatura pracy systemu

asolt
19-09-2022, 08:39
Jak to nie wymaga?
https://www.barlinek.com.pl/wp-content/uploads/2018/05/fobject_id_10924.pdf
Przez kilkanaście dni jest wpisane 50* a po środku jeszcze lub maksymalna temperatura pracy systemu

Mam wczesniejszą wersję, która nie miała ani 50 jako maksymalnej, ani 20 jako minimalnej. Czy jest konieczne 50 nie wiem ale producentowi desek raczej nie zalezy na eliminacji naprezen a bardziej na wilgotnosci wylewki, którą i tak trzeba sprawdzic przed montażem desek. Gdy jest za wysoka trzeba dalej wygrzewac. Jak osiągnąc temperature 20 przy PC nie wiem, byc moze ktores mają taką mozliwosc, to samo dotyczy 50 , z tym tez jest problem

Kaizen
19-09-2022, 09:27
Jak osiągnąc temperature 20 przy PC nie wiem, byc moze ktores mają taką mozliwosc, to samo dotyczy 50 , z tym tez jest problem

Jaki problem? Naprawdę są pompy, co nie wyciągną 50* na zasilaniu?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460932


Mierzenie wilgotności "miernikiem" to zmierzenie górnych 2-4cm. I jak wykaże, że niby jest OK, to wcale nie wiadomo, czy głębiej jest OK i drewnu to nie zaszkodzi. A kto nie boi się kucia posadzki grzewczej, żeby zmierzyć CM?

asolt
19-09-2022, 10:10
Jaki problem? Naprawdę są pompy, co nie wyciągną 50* na zasilaniu?
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=460932


Mierzenie wilgotności "miernikiem" to zmierzenie górnych 2-4cm. I jak wykaże, że niby jest OK, to wcale nie wiadomo, czy głębiej jest OK i drewnu to nie zaszkodzi. A kto nie boi się kucia posadzki grzewczej, żeby zmierzyć CM?

Nie pisałem ze nie ma pomp które dadzą 50 oC na wyjsciu, problem jest wtedy jezeli chcemy wygrzewac gdy dom jest jeszcze nieocieplony, ma duzo wilgoci technologicznej i wtedy pompa nie datyle. Miałem klika takich przypadków gdzie inwestor sie speszył z wykonczeniem w srodku ale nie ocieplał domu i pompa nie dała 50 oC, czasem i 45 było trudno uzyskac bo nikt nie dobiera mocy pompy na dodatkową moc do wygrzewania. Z drugiej strony jak ustawic Tz=20 oC skoro pompa ma Tmin=25 oC.

Kaizen
19-09-2022, 10:16
Nie pisałem ze nie ma pomp które dadzą 50 oC na wyjsciu, problem jest wtedy jezeli chcemy wygrzewac gdy dom jest jeszcze nieocieplony, ma duzo wilgoci technologicznej i wtedy pompa nie datyle.

W instrukcji masz "ustawić na" - a nie że tyle ma osiągać.
Ale dobrze, że przypominasz, że w mrozy, w nowym domu, zwłaszcza nieocielonym warto otwierać obiegi kolejno, a nie wszystkie na raz.