PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła „Doskonały 3”



nandoz
20-09-2022, 21:01
Witam serdecznie .

Od dawna przeglądam , ale to mój pierwszy post . Jestem pod wrażeniem wiedzy użytkowników przez to postanowiłem zadać pytanie , bo kompletnie nie wiem co będzie lepsze jeśli chodzi o ogrzewanie .


Jestem na etapie budowy i zakładania instalacji .

Rozważam pompę ciepła z gwc ze względu na możliwość chłodzenia latem . Będzie tez Klima , ale jej użytkowanie chciałbym ograniczyć do minimum .

Wszędzie podłogówka .

Dom to doskonały 3 z pracowni projekty z wizja . Zamiast garażu dodatkowy pokój , przez to powierzchnia 235 m2 . Zapotrzebowanie 58.5 W/m2 z projektu .

Zapotrzebowanie z projektu to prawie 13800 W.

Z aplikacji ciepło.app podaje mi moc pompy 5.8 kW . Dla - 18stopni o 23 stopnie wewnątrz domu . Dlaczego tak mała pompa ?

Chciałbym zainstalować fotowoltaike i być może magazyn energii . Jak duża musiałby być moc paneli i jak duży magazyn energii , żeby zmieścić się w tych nieszczęsnych 2000 kWh , czy to nierealne myślenie ?

A może jednak nie skreślać powietrznych pomp ciepła , tylko tam nie ma możliwości chłodzenia pasywnego , a czy jest możliwe aktywne ?

O jakich kwotach mniej więcej mówimy jeśli chodzi o taka instalacje ?

Przeglądam ceny i same jednostki to np 60 kpln jeśli chodzi o daikina geotherm , albo 25 kpln jeśli chodzi o powietrzna . To jest aż tak duży rozrzut jeśli chodzi o powietrze / grunt ?Do tego dochodzą jeszcze „wykopki” …

Sam już nie wiem , a może piec gazowy ceny między 5 a 10 kpln i odpuścić sobie kupę kasy na fotowoltaike , pompy i ochronę klimatu … ;) .

Dziękuje i pozdrawiam

Marek .

asolt
21-09-2022, 06:40
.......
Dom to doskonały 3 z pracowni projekty z wizja . Zamiast garażu dodatkowy pokój , przez to powierzchnia 235 m2 . Zapotrzebowanie 58.5 W/m2 z projektu .

Zapotrzebowanie z projektu to prawie 13800 W.

Z aplikacji ciepło.app podaje mi moc pompy 5.8 kW . Dla - 18stopni o 23 stopnie wewnątrz domu . Dlaczego tak mała pompa ?

......

Skąd takie bezgraniczne zaufanie w CW? W tym konkretnym przypadku ani dane z projektu ani tym bardziej z CW nie są wiarygodne. Skoro brak takich danych to wszelkie dywagacje dotyczące mocy pompy, kosztów ogrzewania, mocy instalacji PV, projektu ogrzewania podłogowego nie mają zadnego sensu. Tylko szacunki, przypuszczenia i gdybania. To wszystko przy koszcie inwestycji zapewne przekraczającej 1 mln, dla mnie to dosc ryzykowne

Kaizen
21-09-2022, 09:38
Zapotrzebowanie 58.5 W/m2 z projektu .

Zapotrzebowanie podaje się w kWh/m2/r zazwyczaj. W watach to obciążenie cieplne w W/K (dla całego domu). Co dokładnie masz w projekcie?


Z aplikacji ciepło.app podaje mi moc pompy 5.8 kW .

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631


Chciałbym zainstalować fotowoltaike i być może magazyn energii . Jak duża musiałby być moc paneli i jak duży magazyn energii , żeby zmieścić się w tych nieszczęsnych 2000 kWh , czy to nierealne myślenie ?

Nie wiadomo, jak będzie rozliczana fotowoltaika. Jak każda kWh pobrana z sieci będzie liczona, to odpadnie tylko autokonsumpcja - czyli bez szans w zmieszczeniu się w 2000 nawet, jak persaldo wyprodukujesz więcej prądu, niż zużyjesz.



O jakich kwotach mniej więcej mówimy jeśli chodzi o taka instalacje ?

Zbierz oferty. Ceny (i terminy) tak szaleją, że nie sugeruj się tym, co ktoś zapłacił nawet kilka miesięcy temu. U nas jest ssanie, a w Niemczech jest jeszcze większe. Pomp brakuje na rynku - to i prawem rynku ceny idą w górę.

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709
https://forum.muratordom.pl/entry.php?131352