PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika jak odczytać informacje z licznika



Murator1
25-09-2022, 19:35
Jestem posiadaczem od 4 dni paneli fotowoltaicznych licznik energii t213 proszę o podpowiedź kiedy wyświetla się na wyświetlaczu licznika 2.8.0 jest to energia oddana do sieci.ok.przyklad w moim przypadku to 180kwh czy to jest dla mnie do wykorzystania?

Jancia
25-09-2022, 19:54
Jeśli masz instalacje od 4 dni to zapewne będziesz rozliczany w systemie net-bilingu więc za te 180kWh na specjalnie utworzone u operatora konto otrzymasz równowartość w złotówkach po cenie podanej na stronie PSE i z tego konta pokryjesz ew. zobowiązania za pobraną energię elektryczną czynną.

Murator1
25-09-2022, 20:04
Jancia nie kumam mnie interesuje ta energia oddana do sieci która się wyświetla na panelu przednim licznika..

Jancia
25-09-2022, 20:08
280 to oddana, jeśli jej na koniec m-ca będzie 180kWh to na konto otrzymasz ok. 180zŁ i z tego konta opłacisz energię pobraną od operatora

Murator1
25-09-2022, 20:18
Jancia dziękuję coś tam zakumałem -o jeny Taaa i taki zwykły Kowalski wie co to energia czynna, bierna indukcyjna czy pojemnościowa.
Cyka z nudów przyciskiem w liczniku i wnika co to za cyferki.
90% odbiorców nawet nie wie jaki ma podłączony licznik. Zwłaszcza jeśli jest zamontowany w zamkniętej skrzynce przed domem

Jancia
25-09-2022, 20:28
Czynna to ta którą wykorzystujemy do oświetlenia, grzania, napędu silników, gotowania itd, na razie opłat za en. bierną pojemnościową czy indukcyjną w taryfach G niema, za tą energię czynną należność będzie odliczona ze zgromadzonej puli na tym nowym koncie.
Są też opłaty dystrybucyjne jak abonament opłata za przesył, opłata mocowa i jeszcze trochę innych i tych opłat prawdopodobnie z tej zgromadzonej puli za energię oddaną pokryć nie można,

Murator1
25-09-2022, 20:41
Jancia - podziękować...

Kaizen
26-09-2022, 10:06
do sieci.ok.przyklad w moim przypadku to 180kwh czy to jest dla mnie do wykorzystania?

Masz bilansowanie godzinowe które jest dokonywane dopiero w systemie komputerowym billingowym operatora. To znaczy, że jak w ciągu godziny licznik Ci naliczy 3kWh energii wprowadzonej do sieci i 2kWh pobranej - to operator zapisze Ci na koncie depozytowym wartość 1kWh wg RCEm. W tym systemie nie masz kWh do odebrania.

Tymi pieniędzmi będziesz płacił za prąd. Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi (a dokładniej to znajduję sprzeczne) ani faktury, czy tylko za samą energię elektryczną, czy też możesz pokryć opłaty dystrybucyjne.

Murator1
26-09-2022, 19:49
Kaizen-0k.ale to skomplikowane...wy to przeszliście lub się na tym znacie i wiecie o co chodzi,ale tak jak pisałem wcześniej 90 %ludzi nie ma pojęcia zakładając fotowoltaike ... wracając do tematu mnie chodźi o to jak mam odczytać z licznika ile naprodukowało mi dziś,ile pożarło i ile mam do wykorzystania, Kaizen jak możesz to wytłumaczyć mi .

niedowiarek
26-09-2022, 20:28
.... wracając do tematu mnie chodźi o to jak mam odczytać z licznika ile naprodukowało mi dziś,ile pożarło i ile mam do wykorzystania...

Nie da się odczytać wprost. Ani przeliczyć. Wyobraź sobie to tak:
Produkujesz złotówki i co godzinę wysyłasz dzieciaka do kantoru, żeby je wymienił na dolary i zdeponował w drodze powrotnej w banku.
W międzyczasie potrzebujesz kilka złotówek, więc posyłasz dzieciaka do banku po dolary, a potem prosto do kantoru i przynosi Ci garść złociszy.

Dzieciak nie potrafi przeliczać ani czytać, a Ciebie nie wypuszczą z chałupy, bo masz inne obowiązki. A kurs dolara w zakupie zmienia się non stop.
Kicha panie Paździoch. Jak dostaniesz rozliczenie na wyciągu pod koniec miesiąca, to się dowiesz ile kupisz złotówek za te dolary co to je masz w banku, bo kurs kupna jest w taryfie. Z licznika się dowiesz ile złotówek wysłałeś do kantoru i ile przyniósł Ci dzieciak. A dolarów nie widziałeś, bo krążą między kantorem i bankiem.

Murator1
26-09-2022, 20:36
Niedowiarek- Ok..czytam i patrzę na te filmiki z You...e i nic a nic nie kumam.....

d7d
26-09-2022, 20:39
Dostaniesz kiedyś rozliczenie z ZE i może wtedy coś się Tobie wyjaśni.

Z licznika możesz bez problemu odczytać pobraną energię i oddaną do sieci energię.
Z aplikacji do instalacji PV możesz odczytać produkcje instalacji. która będzie większa niż energia oddana do sieci.

Kaizen
26-09-2022, 20:47
mnie chodźi o to jak mam odczytać z licznika ile naprodukowało mi dziś,ile pożarło i ile mam do wykorzystania, Kaizen jak możesz to wytłumaczyć mi .

AFAIK żaden licznik tego nie pokazuje. Może głowicą optyczną da się takie odczyty wyciągnąć. Bo potrzebujesz odczytać ile w każdej godzinie posłałeś kWh do sieci, a ile pobrałeś. Podkreślam - w każdej godzinie. Jak wprowadziłeś w danej godzinie więcej, niż pobrałeś - to za tę nadwyżkę wirtualnie Ci zapłacą. A ile? Cenę poznasz po zakończeniu miesiąca, bo teraz ceny są miesięczne - tu możesz sprawdzić ceny z minionych miesięcy (https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej). A przez ile kWh to przemnożyć - to dopiero od operatora się dowiesz (chyba, że ogarniesz wyciągnięcie tych danych z licznika albo operator już odczytuje zdalnie na bieżąco te dane i udostępnia w e-boku).

Generalnie - musisz poczekać, aż ZE przyśle rozliczenie, bo bez tego to wyższa szkoła jazdy.

System działa od niedawna. Częste wystawianie faktu nie opłaca się, wiec pewnie mało kto już ma jakiekolwiek rozliczenie po nowemu - więc z opisami, zdjęciami i filmami słabo.

Murator1
26-09-2022, 21:08
Kaizen- o boże 21 wiek i naprawdę nie można tego kontrolować dziennie....czy tygodnia,czy paru dni....

Kaizen
26-09-2022, 21:13
Kaizen- o boże 21 wiek i naprawdę nie można tego kontrolować dziennie....czy tygodnia,czy paru dni....

Jak sobie wyobrażasz rozliczanie na bieżąco, skoro średnia cena miesięczna jest ustalana kilka(naście) dni po zakończeniu miesiąca?

Ilości pewnie odczytasz - jak będziesz dysponował odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami.

Murator1
26-09-2022, 21:24
Kaizen - mi nie chodzi o cenę,tylko chcę wiedzieć np.ile mam dla siebie kWh np.przez tydzień produkcji energii minus te cholerne 20 % .... Które im trzeba dać........

Kaizen
26-09-2022, 21:27
Kaizen - mi nie chodzi o cenę,tylko chcę wiedzieć np.ile mam dla siebie kWh np.przez tydzień produkcji energii minus te cholerne 20 % .... Które im trzeba dać........

Nie masz żadnych kWh jeżeli nie założyłeś PV przed 1 kwietnia. Te 20% o których piszesz to był net-metering. Stare zasady. Skoro masz PV od kilku dni to masz net-billing. Dostajesz wirtualna kasę za wprowadzone kWh.

stos
26-09-2022, 21:28
Kaizen - mi nie chodzi o cenę,tylko chcę wiedzieć np.ile mam dla siebie kWh np.przez tydzień produkcji energii minus te cholerne 20 % .... Które im trzeba dać........

A te 20% to skąd się wzięło?
W nowym systemie istotna jest cena a tą się dowiesz po miesiącu.

Murator1
26-09-2022, 21:30
Kaizen -no to teraz to już ogłupiałem,a tak w skrócie wyjaśnij...

Kaizen
26-09-2022, 21:31
Kaizen -no to teraz to już ogłupiałem,a tak w skrócie wyjaśnij...

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?379451-Fotowoltaika-jak-odczyta%C4%87-informacje-z-licznika&p=8153879&viewfull=1#post8153879

Murator1
26-09-2022, 21:36
Stos-- minus 20% wzięło się stąd że 80%z oddanej energii jest dla mnie a 20%dla energetyki..

Murator1
26-09-2022, 21:47
d7d -a no właśnie w aplikacji mam mniej wyprodukowane niż na liczniku wyświetlacza i co teraz...

d7d
26-09-2022, 21:58
d7d -a no właśnie w aplikacji mam mniej wyprodukowane niż na liczniku wyświetlacza i co teraz...
Nie ma takiej możliwości że wyeksportowałeś do sieci więcej niż falownik wyprodukował.
Możliwe, że masz coś źle podłączone lub źle działa aplikacja.

Nie masz 80% z tego co wyeksportowałeś. To były stare zasady.
Teraz rozliczasz się kasą.

stos
26-09-2022, 22:11
Stos-- minus 20% wzięło się stąd że 80%z oddanej energii jest dla mnie a 20%dla energetyki..

Jeżeli panele masz od 4 dni to w jaki sposób możesz podlegać pod system opustów?
Tylko w systemie opustów istniało to 20%/80% dla instalacji do 10kWp.

Murator1
27-09-2022, 07:47
stos- a możliwe,bo jeszcze nie dotarły papiery..

Kaizen
27-09-2022, 12:04
stos- a możliwe,bo jeszcze nie dotarły papiery..

Papiery wpływają na to, kiedy wymieniają licznik. Więc falownik (bo rozumiem, że to nazywasz apką) może zmierzyć coś zanim licznik zostanie zamontowany. Do tego masz autokonsumpcję, której licznik ZE nie może zmierzyć, bo przez niego nie przechodzi. Więc wskazania licznika muszą być niższe, niż falownika.

Chyba, że apką nazywasz e-bok ZE. Wtedy pewnie aktualizuje ona dane z opóźnieniem i naturalne jest, że są niższe.

d7d
27-09-2022, 12:17
stos- a możliwe,bo jeszcze nie dotarły papiery..
Jesteś na nowych czy na starych zasadach?
Miałeś włączoną produkcją z instalacji PV przed wymianą licznika na dwukierunkowy lub miałeś wcześniej założony licznik dwukierunkowy?

Murator1
27-09-2022, 15:47
Witam -co do licznika to został ,czyli był dwukierunkowy,co do apk na smartfony to Aiswei ,co do zasad to fotowoltaika pracuje już tydzień..... umowy jeszcze mi nie przysłali tak że nie wiem nawet na jakich jestem warunkach..

d7d
27-09-2022, 16:09
Witam -co do licznika to został ,czyli był dwukierunkowy,co do apk na smartfony to Aiswei ,co do zasad to fotowoltaika pracuje już tydzień..... umowy jeszcze mi nie przysłali tak że nie wiem nawet na jakich jestem warunkach..

Jesteś na nowych zasadach bo nie możesz być na starych zasadach. Chyba że instalacja PV została zgłoszona do ZE jako gotowa przed 01.04.2022.

Murator1
27-09-2022, 17:11
d7d-chyba raczej tak jak piszesz ale zobaczymy jak będzie umowa

stos
27-09-2022, 18:22
Jesteś na nowych zasadach bo nie możesz być na starych zasadach. Chyba że instalacja PV została zgłoszona do ZE jako gotowa przed 01.04.2022.

Chyba że ma instalację założoną i dofinansowaną przez gminę która podpisała z nim umowę przed 1.04.2022.

Murator1
27-09-2022, 18:26
d7d - podpowiedź mi,rano zapisałem stan kod1.8.0 czyli pobór energii z sieci teraz sprawdziłem i ten pobór się zwiększył czy tak powinno być skoro dziś było słoneczko i to co produkuje foto....najpierw idzie do domu czyli nie powinno nic się zmienić na liczniku,a dlaczego tak nie jest..

stos
27-09-2022, 18:30
d7d - podpowiedź mi,rano zapisałem stan kod1.8.0 czyli pobór energii z sieci teraz sprawdziłem i ten pobór się zwiększył czy tak powinno być skoro dziś było słoneczko i to co produkuje foto....najpierw idzie do domu czyli nie powinno nic się zmienić na liczniku,a dlaczego tak nie jest..

Zapewne bilansowanie międzyfazowe odbywa się w komputerze ZE a nie w liczniku.

Murator1
27-09-2022, 18:46
Stos- ok dzięki czyli co mogę spać spokojnie.

stos
27-09-2022, 18:54
Stos- ok dzięki czyli co mogę spać spokojnie.

Tak, jeśli to jest Twój jedyny problem. :)
Szczegółów rozliczenia dowiesz się z faktury.

d7d
27-09-2022, 18:59
Chyba że ma instalację założoną i dofinansowaną przez gminę która podpisała z nim umowę przed 1.04.2022.

Masz rację, może tak być. :)

d7d
27-09-2022, 19:01
d7d - podpowiedź mi,rano zapisałem stan kod1.8.0 czyli pobór energii z sieci teraz sprawdziłem i ten pobór się zwiększył czy tak powinno być skoro dziś było słoneczko i to co produkuje foto....najpierw idzie do domu czyli nie powinno nic się zmienić na liczniku,a dlaczego tak nie jest..

Tak powinno być bo pobór z sieci masz większy niż produkcją z PV.i wtedy rośnie 1.8.0 / 1.8.1
Sprawdź produkcję oddaną do sieci czyli 2.8.0 lub 2.8.1 .

Murator1
27-09-2022, 19:08
Moja instalacja nic nie ma wspólnego z dofinansowaniem,co do 2.8.0 też się zwiększyło..

stos
27-09-2022, 19:22
Moja instalacja nic nie ma wspólnego z dofinansowaniem,
To zapomnij o 80%/20%.

Murator1
27-09-2022, 19:36
stos- no dobra ok.pisalem że jeszcze papiery mi nie przyszły,jak by nie było to co teraz mam te panele zdjąć z dachu i na targu sprzedać,trzeba czekać, zobaczymy może nie będzie tak źle dziś to już wszystko, na razie to tyle pozdro...dla was...

d7d
27-09-2022, 20:28
stos- no dobra ok.pisalem że jeszcze papiery mi nie przyszły,jak by nie było to co teraz mam te panele zdjąć z dachu i na targu sprzedać,trzeba czekać, zobaczymy może nie będzie tak źle dziś to już wszystko, na razie to tyle pozdro...dla was...

Ciesz się że już masz instlalację PV.
Teraz zawsze będziesz do przodu.
Nie analizuj produkcji PV i nie analizuj stanu licznika ee.

Będzie dobrze.
Będzie Pan zadowolony :)

Murator1
01-10-2022, 19:40
d7d- Witam,no to już wiadomo na jakich zasadach jestem tak jak pisaliście czyli net-billing, czytam i trudno mi zrozumieć ale to już mało ważne . A czy mogę koledze zadać pytanie?

d7d
01-10-2022, 20:37
Pytaj bez krępacji :)
Prawie zawsze ktoś będzie wiedział.

Murator1
01-10-2022, 21:19
d7d -Generalnie to chcę mieć kontrolę ile zużyłem energii np.co tydzień dlaczego...ano chcąc podłączyć np.jakieś ogrzewanie elektryczne typu grzejnik i teraz żeby do tego interesu nie dołożyć,ale żeby nie dołożyć muszę wiedzieć jak odczytać z licznika te magiczne cyferki,czy kolega pomoże podam przykład z licznika.tydzien temu spisałem stan i dziś.
1.8.0-4211.5 kWh ,2.8.0 -216.2kwh
Po tygodniu 1.8.0-4254.5kwh, 2.8.0-291.6kwh
Proszę podpowiedzieć mi ile zużyłem energii,i ile mam nadprodukcji.

d7d
01-10-2022, 22:25
d7d -Generalnie to chcę mieć kontrolę ile zużyłem energii np.co tydzień dlaczego...ano chcąc podłączyć np.jakieś ogrzewanie elektryczne typu grzejnik i teraz żeby do tego interesu nie dołożyć,ale żeby nie dołożyć muszę wiedzieć jak odczytać z licznika te magiczne cyferki,czy kolega pomoże podam przykład z licznika.tydzien temu spisałem stan i dziś.
1.8.0-4211.5 kWh ,2.8.0 -216.2kwh
Po tygodniu 1.8.0-4254.5kwh, 2.8.0-291.6kwh
Proszę podpowiedzieć mi ile zużyłem energii,i ile mam nadprodukcji.

Masz taryfę jednostrefową?
1.8.0 podaje pobór ee z sieci a 2.8.0 pokazuje ee oddaną do sieci.

Przez tydzień pobrałeś z sieci:
4.254,5 kWh - 4.211,5 kWh = 43,0 kWh

Przez tydzień instalacja PV oddała do sieci:
291,6 kWh - 216,2 kWh = 75,4 kWh

Jaką produkcję instalacji PV (w tym okresie) pokazuje aplikacja falownika?

Jakie miałeś roczne zużycie ee przed montażem instalacji PV?

Murator1
02-10-2022, 07:42
d7d -dziękuję Mistrzu, teraz już mogę spokojnie spać.. jeszcze raz dziękuję...